2: yaşındaki kızım sadece mama içiyor

nazdrn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2024
6
0
31
Benim kızım 2 yaşında ve hiç bir şey ama hiç bir şey yemiyor öyle mama dışında sadece yoğurtlu çorba içiyor içine sebze felan koyamıyorum ağlıyor anlıyor başka hiç bir şey yemiyor günü mamayla kapatıyor lütfen bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen nasıl bıraktıracağımı şaşırdım

Çok zor bir durum Allah yardımcın olsun kuzum. Ama bence bıraktırman mümkün değil anca bir şeylerle destekleyebilirsin… beraber bir şeyleri hazırlamayı teklif etsen gene yemez mi acaba ?

Çok zor bir durum Allah yardımcın olsun kuzum. Ama bence bıraktırman mümkün değil anca bir şeylerle destekleyebilirsin… beraber bir şeyleri hazırlamayı teklif etsen gene yemez mi acaba ?
Her yolu denedim herşeyden aldık herşeyi yaptık yeme terapisi bile aldık ama yok inat mı hastalık mı anlamadım acaba ben mi yapamıyorum dedim etrafımda herkesten yardım istedim

Benim kızım 2 yaşında ve hiç bir şey ama hiç bir şey yemiyor öyle mama dışında sadece yoğurtlu çorba içiyor içine sebze felan koyamıyorum ağlıyor anlıyor başka hiç bir şey yemiyor günü mamayla kapatıyor lütfen bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen nasıl bıraktıracağımı şaşırdım
Ağlasın
Bir gün aç kalır kalır iki gün aç kalır üçüncü gün serum takılır dördüncü gün mecburen yer. Anlatacaksınız bıkmadan usanmadan yemeğini yemediğin için…….diye sürekli anlatacaksınız

Benim ikizlerim de böyleydi, yemek seçme yoktu ama mama tok tuttuğu için yemek az yiyorlardı. Ben pirinç unu veriyordum pekmezle tatlandırıp. Süt vermeye başladım, ilk 1-2 gece kızım ağladı ama sonra alıştı. Gece yine süt içiyorlar ama gün içinde öğle uykusunda süt yerine meyve suyu veriyorum eskiden öğle uykusundan uyanınca 1-2 saat yemek yemezlerdi şimdi uyanınca öğle yemeği istiyorlar. 26 aylık benimkiler de

Ağlasın
Bir gün aç kalır kalır iki gün aç kalır üçüncü gün serum takılır dördüncü gün mecburen yer. Anlatacaksınız bıkmadan usanmadan yemeğini yemediğin için…….diye sürekli anlatacaksınız
Son çare artık onu yapacağız daha önce denedim bitti mama yok dedim ağladı yinede vermedim 2.gun hastanedeydik sıvı kaybı olmuş idrarda kristallesme başlamış doktor çok kızdı bu şekilde terbiyede eğitimde verilmez dedi anında mamayı verdik tekrar

Benim ikizlerim de böyleydi, yemek seçme yoktu ama mama tok tuttuğu için yemek az yiyorlardı. Ben pirinç unu veriyordum pekmezle tatlandırıp. Süt vermeye başladım, ilk 1-2 gece kızım ağladı ama sonra alıştı. Gece yine süt içiyorlar ama gün içinde öğle uykusunda süt yerine meyve suyu veriyorum eskiden öğle uykusundan uyanınca 1-2 saat yemek yemezlerdi şimdi
İlk ek gıda döneminde herşeyi yedi tadimla başlayıp verdik bir kaç ay sonra gitti doktorlar gelişimi iyi zorlama dedi kafaya takmayın dedi değerler normal dedi şimdi de aynı doktorlar geç kaldın bı şekilde başla deyip duruyorlar terapi aldık orada da sonuç alamadık kadın ben böyle inatçı çocuk görmedim diye diye bize sürekli seans aldırdı tek lokma yediremedi sonuç yine yok

Son çare artık onu yapacağız daha önce denedim bitti mama yok dedim ağladı yinede vermedim 2.gun hastanedeydik sıvı kaybı olmuş idrarda kristallesme başlamış doktor çok kızdı bu şekilde terbiyede eğitimde verilmez dedi anında mamayı verdik tekrar
E tamam söylesin ozaman doğrusunu uygulayın sizde, ne çözüm sundu? Yapılması gerekeni işe yarayacak olanı söylemiş olsaydı şuan bu durumda olmazdınız dimi
Terbiye ve eğitim demek ha, hey Allah ım bu gerizekalılar da doktor olabiliyorya söyleyecek birşey bulamıyorum
Mama vermeyince su da mı vermediniz onu anlamadım

İlk ek gıda döneminde herşeyi yedi tadimla başlayıp verdik bir kaç ay sonra gitti doktorlar gelişimi iyi zorlama dedi kafaya takmayın dedi değerler normal dedi şimdi de aynı doktorlar geç kaldın bı şekilde başla deyip duruyorlar terapi aldık orada da sonuç alamadık kadın ben böyle inatçı çocuk görmedim diye diye bize sürekli seans aldırdı tek lokma yediremedi sonuç yine yok

Mamayı kesin. Ağlasa da yapacak bir şey yok, bizde çok zorlandık ama inanın 3 gün olmadı yani. Sütü de birebir ölçüde suyla karıştırıyorum ben. Öğleyin mama yerine meyve suyu vermeye başladım, 1,5 ay oldu mama işini bırakalı, 1 haftadır öğleyin uyurken de bir şey içmek istemiyorlar. Eşimin tanıdığı çocuk doktoru, “zaten mamayla doyuyor tabii ki başka bir şey yemez, mamayı keseceksiniz” demiş. Kahvaltı yapmazlardı eskiden şimdi kahvaltıdan öğle uykusuna kadar sürekli bir şeyler yemek istiyorlar. Oğlum pek değildi ama kızım çok düşkündü mamaya

E tamam söylesin ozaman doğrusunu uygulayın sizde, ne çözüm sundu? Yapılması gerekeni işe yarayacak olanı söylemiş olsaydı şuan bu durumda olmazdınız dimi
Terbiye ve eğitim demek ha, hey Allah ım bu gerizekalılar da doktor olabiliyorya söyleyecek birşey bulamıyorum
Mama vermeyince su da mı vermediniz onu anlamadım
Su verdik tabikide ama mamada su olduğu için suya çok düşkün değil su ihtiyacını da aslında mamadan karşılıyor kızım doktorlar her bebek aynı değil felan dedi şimdi de dediğim gibi herkes ama herkes beni suçlamaya geçti ilk çocuğum ve gerçekten tek başıma büyüttüm bununda psikolojik ağırlığı o kadar çok ki sırf bu konu için üyelik açtım

Mamayı kesin. Ağlasa da yapacak bir şey yok, bizde çok zorlandık ama inanın 3 gün olmadı yani. Sütü de birebir ölçüde suyla karıştırıyorum ben. Öğleyin mama yerine meyve suyu vermeye başladım, 1,5 ay oldu mama işini bırakalı, 1 haftadır öğleyin uyurken de bir şey içmek istemiyorlar. Eşimin tanıdığı çocuk doktoru, “zaten mamayla doyuyor tabii ki başka bir şey yemez, mamayı keseceksiniz” demiş. Kahvaltı yapmazlardı eskiden şimdi kahvaltıdan öğle uykusuna kadar sürekli bir şeyler yemek istiyorlar. Oğlum pek değildi ama kızım çok düşkündü mamaya
Yarından itibaren sabah aç uyanıdırıp yemek teklif edicem aç kaldı felan hiç düşünmeden hareket edicem eşimede yazılanları okudum o da deneyelim tekrar belki bu defa olur dedi ilk günden de pes etmiycem forumda ki diğer yazıların da neredeyse hepsini okudum inşAllah bu defa bı iki lokmada olsa bı şeyleri yediririm

İlk ek gıda döneminden beri mi böyle yoksa yeni gelişen bir durum mu eğer 3-4 aylık bir durumsa ve sebebi inatsa biraz bekleyin 2 yaş sendromu ile iyice inada bindirir. Her gün tek bir farklı şey ile başlayın mesela meyveler. Oyunla yada iletişim kurabiliyorsanız konuşarak meyve sonra mama gibi anlaşın ve kararlı olun

Su verdik tabikide ama mamada su olduğu için suya çok düşkün değil su ihtiyacını da aslında mamadan karşılıyor kızım doktorlar her bebek aynı değil felan dedi şimdi de dediğim gibi herkes ama herkes beni suçlamaya geçti ilk çocuğum ve gerçekten tek başıma büyüttüm bununda psikolojik ağırlığı o kadar çok ki sırf bu konu için üyelik açtım

Kimsenin haddine değil sizi suçlamak, annelik hata yaparak öğreniliyor. Yapa yapa öğreniyoruz, benim bile o kadar çok pişmanlığım var ki sonra “bilmiyordum ki, bende onlarla büyüyorum” diyorum kendime. Üzülmeyin lütfen.

Benim kızım da assssla su içmiyordu. Şöyle söyleyeyim mamayı kestik, 2 hafta kadar geçti sonra su içmeye başladı. Ama tabii dediğim gibi gece süt var bizde.

Bakın çok zayıf çocuğu olan bir arkadaşım var; evet çocuk yemiyor ama arkadaşım da o yemiyor diye çeşitli bir şey yapmıyor. 5 yaşındaki çocuk 1 çeşit çorba, pilav ve makarna dışında bir şey yemiyor arkadaşım da yemek yemeyi pek sevmediği için hazırlamıyor tabii.

Mesela benimkiler tarhana çorbasını ve yeşil mercimeği çok seviyor ama bazen 2 hafta tarhana çorbasını ağzına sürmüyorlar. Yine de yapıyorum ben. Siz yapın, 1-2 kere reddeder yine de yer sonra ama mamayı kesin önce çünkü düşündüğümüzden daha çok tok tutuyor mama :/

Suyu bir süre meyve suyu, değişik bardaklarla içirmeye çalışın :/

X