20. Haftamda Kaybettiğimiz Bebeğimiz

Başınız sağolsun sizin de çok üzüldüm, Rabbim bir daha böyle üzüntü yaşatmasın, otopsiye gönderdiniz mi kromozom bozukluğunu ultrasonda nasıl farkettiler ki, biz hiç birşey bilmediğimiz için otopsiye de göndermemiştik. Ben de o kadar uzun süre kendime gelemedim ki hala geldiğim söylenemez, karnım acıkınca kendimi suçlu hissediyordum bir şeylere gülecek olursam kendimi suçlu hissediyordum, o kadar zordu ki.
Doktorun riskli gebelik uzmanı cnm. Beyinsel yapida sıkıntılar gördü kalbi de cok hastaymış yavrumun😑 gecmicek bence hic bi zaman.. Eşim geçenlerde ne zaman eski haline döncen dedi dedim ki hic bi zaman.. Her zaman bi yanim eksik olucak hamile kalsam da sağlıkla kucagima alsam da kizim hep aklimda olucak..

Merhaba herkese. Yıllardır siteye üyeyim,bazen aktif oldum,bazen izleyici olarak konuları takip ettim. İlk açacağım konunun bu şekilde acı içereceğini hiç tahmin etmemiştim. Bir kızım var ve kardeş zamanının geldiğini düşünerek ve de bebek sevmeyi özlediğimizi fark ederek denediğimiz ikinci ay olan Haziran'da hamile kaldım.Her şey ne kadar da güzeldi...Bir kızım daha olsun istiyordum içten içe, kızımın erkek kardeş istiyorum, erkek olacak diye ısrarlarına rağmen kız olduğunu öğrendik 13. Haftamda ve mutluluğum katlanmıştı. Önceden bebek kaybım olmadığı için 16.haftamda başladım bebeğime alışveriş yapmaya.Kıyafetler,yastık,yorgan,müslinler,ne görürsem ihtiyaç olarak hissettiğim aldım.Nereden bilebilirdim ki sebepsiz yere kızımın gideceğini ve de bu aldıklarımın şu an her onlara baktığımda bana işkence çektireceklerini...Hamileliğim güzel gidiyordu,her kontrolde bebeğimin tek tek organlarına bakıp normal olduklarını söylüyordu doktorum. Ama benim içimde birden kötü bir his oluştu akıntılarım sanki koyu renkliydi, kötü koku yoksa normaldir denildi,zaten fiziksel bir yanma, kaşıntı gibi rahatsızlığım yoktu.Kotu hislerim dinmedi ve de 19.haftamın sonlarına doğru lekelenmem oldu bir iki damla,acile gittim hemen ultrasonda uzun uzun incelendi,her şey normal sadece plasenta rahim ağzına biraz yakın o sebep olmuş olabilir denildi. Yine de bu gece yatış yapalım takip edelim denildi sonra da devamlı takibini yapan doktoruna görünebilirsin denildi.Tahliller yapıldı normalde düşük çıkan kan değerlerim bile yükselmişti,her şey yolunda görünüyordu ama kötü hisler beni bırakmıyordu,doktordan rapor rica ettim çalıştığım için,dinlenirsem korurum bebeğimi diye düşündüm ama öyle olmadı. Kendi doktoruma randevu aldım 2-3 gün sonra ve randevuya gideceğim günün sabaha karşı 5inde bir ıslaklık ile uyandım,dehşete kapıldım çünkü 20.haftadaydım artık ve bu yoğunlukta gelen kan da olsa su da olsa hayra alamet değildi bunu çok iyi biliyordum.Baktım gelen şey suydu ve bir su bardağından fazla gelmişti,ıslanmıştı pijamam ve de ayağa kalktığımda halı.İlk kızımda su gelmemişti ve bu durum bana çok yabancıydı. Allah'ım çok erken deyip duruyordum eşim de uyandı tabi ve takibimin yapıldığı hastaneyi arayıp ne yapalım diye bilgi aldık,çanta hazırlayın muhtemelen yatacaksiniz biz de doktorunuza haber vereceğiz denildi.Gittik hastaneye hemen ebe ultrason ile baktı su var görünüyor kalp atışları da var sorun yok şu an dedi,biraz rahatladım ama o kötü his kaybolmadı hiç.Doktoruma telefonda bilgi verildi,serum önerdi, progestan vs düşük tehdidi tedavisine başlandı. İki saat sonra da kendisi geldi ve ultrason ile inceledi,suyun gelme sebebini bilemiyoruz,her şey şu an normal,su da yeterli miktarda,kesede açılan deliğin kapanma ihtimali var ama her şeye hazırlıklı olun dedi. Bu gece burda kalacaksınız bu 24 saat önemli dedi. Kan tahlili yapılıyordu ve enfeksiyonum yükseliyordu, antibiyotikler verildi,titreme nöbetleri,ateşler derken akşam 9da yoğun bir şekilde tekrardan suyum geldi ve bebeğimin hareketleri kesildi. Biliyordum artık herşeyin bittiğini ama itiraf edemiyor insan kendine kolayca.O gece meyve suları içtim,şekerli şeyler yedim ufacık bir hareket hissedebilmek uğruna. Olmadı. İlaçların etkisi geçince titreme nöbetleri eşliğinde ateşim çıkıyordu,sabahı yaptık bu şekilde ve doktorum gelince ultasonla bakınca direk kalbinin atmadığını gördük hep birlikte,su da hiç kalmamıştı. Artık resmen her şey bitmişti ve suni sancılarla doğum başlatıldı. Ölü bebek doğurmak çok zormuş hem fiziken hem ruhen.Şu an kızım mezarında,benim de ruhum onunla birlikte mezarda. Bir ay oldu bunları yaşayalı, dışarıya yansıtmamaya çalışsam da enkaza dönmüş gibi hissediyorum her aynaya baktığımda.En çok kabullenmekte zorlanıyorum,somut bir sebep olmaksızın bu durumu yaşamış olmak zor geliyor.Benim yaşadığımı yaşayanlar varsa bu süreci nasıl atlattınız,deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Geçmiş olsun Allah tekrarını yaşatmasın , bu dünyada her şey insanlar için
İlk hamileligi kayıpla sonlanmis biri olarak seni anlıyorum Çok şükür iki buçuk yaşında kızım var, o doğduğu ana kadar ne kadar tedirgindim.. şuanda da hamileyim Yine o tedirginlik var tabi bizi bizden iyi kimse anlayamaz

Doktorun riskli gebelik uzmanı cnm. Beyinsel yapida sıkıntılar gördü kalbi de cok hastaymış yavrumun😑 gecmicek bence hic bi zaman.. Eşim geçenlerde ne zaman eski haline döncen dedi dedim ki hic bi zaman.. Her zaman bi yanim eksik olucak hamile kalsam da sağlıkla kucagima alsam da kizim hep aklimda olucak..
Ah kuzum ya nasıl dayansın minnacık yavru bu rahatsızlıklara😔 bizler artık yarım kalmış anneler olucaz asla tamamlanmayacak o eksiklik bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ben de hiç birşeyin eskisi gibi olabileceğini düşünmüyorum, ileride yaşayacağımız ne hamilelik heyecanımız ne doğum heyecanımız. Hep bir tereddüt hep bir endişe hali olacak eminim ki, bazen güzel örnekler görmek içimizi ferahlatıyor ama yine de insanın sürekli aklında kalbinde kaybettiği yavrusu oluyor 😔

Geçmiş olsun Allah tekrarını yaşatmasın , bu dünyada her şey insanlar için
İlk hamileligi kayıpla sonlanmis biri olarak seni anlıyorum Çok şükür iki buçuk yaşında kızım var, o doğduğu ana kadar ne kadar tedirgindim.. şuanda da hamileyim Yine o tedirginlik var tabi bizi bizden iyi kimse anlayamaz
Şimdiden düşünüyorum Allah nasip ederse bir hamilelik daha,acaba nasıl geçecek diye. Normalde zaten stresli bir yapım vardır,9 ay boyunca diken üstünde,sürekli kendimi dinleyerek kafayı yemezsek iyidir

Ah kuzum ya nasıl dayansın minnacık yavru bu rahatsızlıklara😔 bizler artık yarım kalmış anneler olucaz asla tamamlanmayacak o eksiklik bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ben de hiç birşeyin eskisi gibi olabileceğini düşünmüyorum, ileride yaşayacağımız ne hamilelik heyecanımız ne doğum heyecanımız. Hep bir tereddüt hep bir endişe hali olacak eminim ki, bazen güzel örnekler görmek içimizi ferahlatıyor ama yine de insanın sürekli aklında kalbinde kaybettiği yavrusu oluyor 😔
Aynen öyle hep bi acaba olucak içimizde.
Ne güzel dedin yarım kalmis anneleriz biz.. Bi yani eksik anneleriz..bebeklerimiz suan cennette ins kavusucaz bi gün cnm ins...

Ilk hamileligimde oglumu kaybettim sonra saglikli 2 kizlarim oldu.. ilk kaybim enfeksiyon nedeniyle oldu malesef doktorum bunu gormemis... 2. Kaybimda hamileligimin basindan beri kanamam vardi hafif hafif nedeni belli degildi.. iyi arastirmadan sonra enfeksiyon cikti tedaviye basladim derken 17 haftalikken kizimi kaybettim. Sonra ardindan tekrar hemen hamile kaldim ve bu seferde kordon dolanmasi nedeniyle oglumu kaybettim 17 haftalikken. Son 2 kayibimi ard arda yasadim ve suan tekrar hamileyim... nasip❤️
Allah sabır versin allah iki evladınızı ve karnınızdaki bebeği siZe bağışlasın bende 3 aylık bebeğimi düşürdüm tüp bebekle 4. Denemede ilk defa hamile kalmıştım ikizdi birinin kalbi durmuştu ama diğeri iyiydi enfeksiyon benımde hep aklıma takılıyor çünkü çok akıntım vardı doktorıma söylediğimde normal diyordı ama her renk akıntım vardı ara ara az miktarda kan geliyordu sonra çoğaldı ve düşük yaptım enfeksiyon dediğiniz kanda ki crp mi ?? Düşük yaptığım gün çok hızlı yükselmişti ama hamilelikte de yüksekmiydi bilmiyorum şimdi parça alınıp araştırılıcak durumum 😔

Allah sabır versin allah iki evladınızı ve karnınızdaki bebeği siZe bağışlasın bende 3 aylık bebeğimi düşürdüm tüp bebekle 4. Denemede ilk defa hamile kalmıştım ikizdi birinin kalbi durmuştu ama diğeri iyiydi enfeksiyon benımde hep aklıma takılıyor çünkü çok akıntım vardı doktorıma söylediğimde normal diyordı ama her renk akıntım vardı ara ara az miktarda kan geliyordu sonra çoğaldı ve düşük yaptım enfeksiyon dediğiniz kanda ki crp mi ?? Düşük yaptığım gün çok hızlı yükselmişti ama hamilelikte de yüksekmiydi bilmiyorum şimdi parça alınıp araştırılıcak durumum 😔
Cnm bendede ara ara kan geliyordu malesef enfeksiyon bunlara neden oluyor ve yavas yavas su acilma oluyor.. sonra da ku kesesini inceltip su geliyor duusk oluyor.. Rabbim birdaha yasatmasin hamilelikte herzaman alttan su aldirin ve idrariniza baktirin sadece idrara baktirmak yetmiyor cunku

Başınız sağolsun, Allah bir daha yaşatmasın, Allah karnınızdaki evladınıza sağlık sıhhat versin inşallah. Enfeksiyon sebebi ile demişsiniz ama nasıl oldu, benim de 16.haftamda suyum geldi ve idrar yolu enfeksiyonum vardı ama çok yüksek değildi, buna bağlı olup olmadığını bir türlü anlayamıyoruz.
Malesef enfeksiyon bunlarin nedeni oluyor .. hamilelikte sadece idrariniza degil alttan su aldirip onada baktirin bu cok onemli

İlk kaybım tüp bebekti enfeksiyona bağladılar araştırmadım bir sene sonra kendiliğimden hamile kaldım Aynı dönemde aynı şekilde kaybettim bebeğimi yine bir sebebe bağlayamadılar. Doktor yine gebe kal gel diyor. Aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum Nedenini araştırmayı düşünüyorum. toparlanmaya çalışıyorum 1 ay oldu. Bu arada bir kızım var.
Benımde tüp bebekti düşük yaptım aklıma takılan bu enfeksiyon hamilelikte önlenilmiycek bişey mi ? Antibiyotik kullanılsa geçmiyormu doktorlar nasıl anlamıyor üstelik defalarca akıntım olduğunu söyledim kaşıntı yoksa koku yoksa normal diyip geçiştirdi

Cnm bendede ara ara kan geliyordu malesef enfeksiyon bunlara neden oluyor ve yavas yavas su acilma oluyor.. sonra da ku kesesini inceltip su geliyor duusk oluyor.. Rabbim birdaha yasatmasin hamilelikte herzaman alttan su aldirin ve idrariniza baktirin sadece idrara baktirmak yetmiyor cunku

Peki enfeksiyon hamilelikte önlenemiyccek bişey mi bunu çok merak ediyorum eğer alınan parçada kromozamsal bişey yoksa enfeksiyon sebebi ile kaybettim bebeğimi

Ah keşke bir sebep söyleseler de bir dahakine gerekeni yapsak... Erken su gelmesinin sebeplerinden(sigara,alkol,enfeksiyon,bebeğin kromozal bozuklukları,bilinemeyen bir sebeple) sadece bilinmeyen bir sebep bana uyuyor. Kısmeti yokmuş diyorum artık,benim durumumda olup suyunun tamamı gelmeyen ve kalan su ile gebeliğini bitirenler var ama benim bebeğimin vadesi dolmuş demek ki.
Ben de azar azar su gelmesiyle 24. Haftada ölü doğum yaptım 😔 üstelik ilk gebeliğimdi ve 1 yılın üzerine olmuştu. Genetik rapor temiz çıktı. Bende ne enfeksiyon ne başka bir şey. Nasip işte. Çok zor acısı hafiflemiyor 😔

Peki enfeksiyon hamilelikte önlenemiyccek bişey mi bunu çok merak ediyorum eğer alınan parçada kromozamsal bişey yoksa enfeksiyon sebebi ile kaybettim bebeğimi
Canim doktorunu iyi secmen gerekiyor malesef ihmalsizlik yuzunden kaybediliyor bebekler enfeksiyon varsa eger. Cunku enfeksiyon bol su ve antibioticum tedavisi ile gayet önlenilebilir... tekrar tekrar tahlillerinizi yaptirin ve isteyin dedigim gibi sadece idrar degil ama alttan sivida aldirin

Benımde tüp bebekti düşük yaptım aklıma takılan bu enfeksiyon hamilelikte önlenilmiycek bişey mi ? Antibiyotik kullanılsa geçmiyormu doktorlar nasıl anlamıyor üstelik defalarca akıntım olduğunu söyledim kaşıntı yoksa koku yoksa normal diyip geçiştirdi
Sen bakma o doktorlara onlar hep oyle der. Benim ne kasintim vardi ne sari renk akintim nede kokum ama enfeksiyon taaaaa bobreklerime kadar ilerlemisti!!!!!

Bunu ben de çok merak ediyorum, aynısını doktora soracaktım akıntım fazla normal mi diyecektim kısmet olmadı 😟

Canım çok geçmiş olsun çok üzüldüm😓 Bende 18. Haftamda bebeğimi kaybettim.. Aynı senin gibi ölü doğum yaptım çok çok zor bilirim.. Ama fizyolojik acı bir tarafa psikolojik boyutu çok daha yıpratıcı..Kim ne derse desin seni teselli etmeyecek bilirim.. Ancak zamanla unutmak mümkün olmasa da alışıyor insan.. Ben bebeğimi kaybettikten 40 gün sonra hamile olduğumu öğrendim Allaha şükürler olsun geldik 33. haftaya kadar ama kaybettiğim oğlumu hala unutamadım.. Ona aldığım kıyafetlere bakıp bakıp ağlıyorum hala.. Allah sabır versin.. Bunları kimseye yaşatmasın..

X