2013 Mayıs KPDS ve Mart ÜDS ye calisma günlüğümüz

taktik kitabı alırsan akının kitabını öneririm. Cesur öztürk de güzel gayet onun academic vocabulary diye bir kitabı var kelime ezberlemek için müthiş tavsiye ederim.

teşekkür ederim paylaşımların için.iremi de pek bir öneren oluyor .bu ara onu incelemeye aldım ,bir de yanında cesur öztürk ün çıkmış sorulardan oluşan kitabını incelemeye aldım.bakalım benim rtük ümden geçebilecek mi bu kitaplar :KK70: .
topik ısssız sessiz bir ada gibi.acaba önceki topikte mi yazıyor arkadaşlar....

Merhaba arkadaşlar, ben de katıldım aranıza..

Birbirimize moral verirsek iyi olur, kasımda girecektim kpds'e, sınavı kaçırdım, böyle bir saçmalık olamazdı..

Geçen sene üds'den 92 almıştım, kpds daha zor diyorlar? 90 üzeri almam lazım.

Şu ana kadar hiç çalışmam olmadı, üds'e de hiç çalışmamıştım zaten. Çok fazla ing roman okurum ortaokul yıllarından beri, okulda da eğitimin dili hep ingilizceydi, türkçe kadar hakim olduğumu düşünüyorum. ama işin içine "sınav" tabiri girdikçe, insan bir tuhaf oluyor..

Başvuru zamanlarında birbirimize haber verir miyiz bu forumdan? Onları da kaçırmak istemiyorum :))

kitap önerilerinizi de değerlendireceğim diğer başlıkta ve burada yazdığınız.

Son düzenleme:
Kelime çalıştım bugün.. Önceden ezberlediğim kelimeleri tekrar ettim ayrıca..
Metinden kelime anlamı çıkartmak ile ilgili sorular çözdüm.

uzun bi aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar. ingilizceye ara vermek zorunda kaldım ve tekrar başlayabildim. tenses ler bitti bugün. bi arkadaşm üds kpds ye denk sayılıyor dedi bilginiz var mı bu konuda

uzun bi aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar. ingilizceye ara vermek zorunda kaldım ve tekrar başlayabildim. tenses ler bitti bugün. bi arkadaşm üds kpds ye denk sayılıyor dedi bilginiz var mı bu konuda

kpss tercihlerinde denk sayılıyor ama yüksek lisans ya da okulda öğretim görevlisi olmak içinse kabul edilmeyebilir. Hangi kurum için gerekiyorsa ona göre değişen bir şey. Denk kabul eden kurumlar olabilir.

kpss tercihlerinde denk sayılıyor ama yüksek lisans ya da okulda öğretim görevlisi olmak içinse kabul edilmeyebilir. Hangi kurum için gerekiyorsa ona göre değişen bir şey. Denk kabul eden kurumlar olabilir.

kamuda dil tazminatı için denk sayıldıgını söyledi arkadaşım ama doğru mu bilmiyorum

bu kelimeleri paylaşmışlar bunlardan mı başladınız siz de? baya uzun bunlar ya :)

-- A --

aback -- (be taken aback) şaşalamak, şaşırakalmak
abandon -- terk etmek, bırakmak
abate -- 1. azalmak, dinmek; 2. azaltmak, dindirmek
abbreviate -- kısaltmak
abdicate -- feragat etmek, tahtı bırakmak
abduct -- bir kimseyi zorla kaçırmak (veya, uzaylılar tarafından)
aberration -- sapma, anormallik, sapkınlık, yanlışa düşme
abhor -- nefret duymak ve iğrenmek; fikrinden bile dehşete düşmek
abide (by) -- uymak, riayet etmek
abject -- sefil, düşkün
ablaze -- tutuşmuş, alevler içinde
abolish -- yürürlükten kaldırmak
abominable -- iğrenç, nefret uyandırıcı
aboriginal (=native) -- bir yerin yerlisi (özellikle Avustralya yerlileri için)
abridge -- kısaltmak, özetini çıkarmak (isim: abridgement)
abrogate -- sona erdirmek, feshetmek (bir yasa veya anlaşmayı, gibi)
abruptly -- ani, beklenmedik, sert veya kaba bir tarzda
absent -- şu anda burada yok
absence -- şu anda burada olmayış/bulunmayış
absolute -- mutlak, kesin; tamamen
abstain (from) -- kaçınmak, uzak durmak, yapmamak
abstract -- 1. soyut; 2. özet
abstract (from) -- özümleyerek çıkarmak, ayırarak çıkarmak
absurd -- saçma ve gülünç
abundant -- bol miktarda (abundance 1. bol olma; 2. bolluk, refah)
abuse -- 1. kötüye kullanmak; 2. fiziki şiddet uygulamak; 3. cinsel tacizde bulunmak
accelerate -- hızlandırmak
access -- giriş, girme, ulaşma
acclimatize -- iklimine alıştırmak
accommodate -- 1. içine uydurmak veya yerleştirmek; 2. içine alabilmek, mesken olmak
accomplice -- suç ortağı
accomplish -- başarmak, başarıyla tamamlamak
accord -- uyum, anlaşma, uzlaşma
accost -- yoluna çıkmak, rahatsız etmek, sözel tacizde bulunmak
account for -- 1. hesabını vermek; 2. nedenini anlatmak veya açıklayabilmek
accountant -- muhasebeci
accumulate -- birikmek, biriktirmek
accurate -- doğru, yanlışsız (isim: accuracy)
accusation -- suçlama (the accused = sanık)
accustomed (be accustomed to) -- alışkın, alışmış
acknowledge -- varlığını onaylamak, kabul veya itiraf etmek (olumsuz nüans değil)
acquaint (be acquainted with) -- daha önceden tanışmış olmak, aşina olmak
acquit (be acquited) -- beraat etmek
acumen -- zeka keskinliği, çabuk kavrama
adamant -- ısrarlı ve inatçı, direngen, kararlı, geri adım atmaz (olumsuz nüanslar)
adapt -- uyarlamak veya uyarlanmak
addict -- bağımlı, tiryakisi (sıfat: addicted, be addicted to; isim: addiction)
address -- hitap etmek
adequate -- yeterli (isim: adequacy)
adjacent -- bitişik, kapı komşusu niteliğinde
adjourn -- geçici olarak ara vermek veya ileri bir tarihe ertelemek
adjustable -- ayarlanabilir, ayarlı
administer -- 1. yönetmek; 2. (tıp) ilaç vb. vermek, uygulamak
admirable -- takdire değer, hayranlık uyandırıcı
admonish -- uyarmak, ihtar etmek, azarlamak
adopt -- 1. benimsemek, kabul etmek; 2. evlat edinmek
advent -- geliş, gelme
adversary -- düşman, hasım
advertise -- genele duyurmak veya reklamını yapmak
advocate -- savunmasını yapmak, lehine öneride bulunmak
affect -- etkilemek
affection -- sevgi, bağlılık
affectionate -- sevecen, şefkatli
affidavit -- yazılı ve yeminli ifade
affinity -- yakınlık, benzerlik
affirm -- onaylamak
affluent (rich, wealthy) -- varlıklı, zengin, refahlı
aggravate -- kötüleştirmek, azdırmak
agreeable -- hoş, latif, dost
akin -- yakın benzer
alabaster -- bir cins mermer
alacrity -- çeviklik, canlılık
alarming -- endişe verici
alert -- uyanık, teyakkuz halinde
alibi -- suç işlendiği sırada başka bir yerde olma kanıtı
align -- hizalamak
alimony -- nafaka
allegation -- suçlayıcı iddia (fiil: to allege)
allegiance -- bağlılık, biat
alleviate -- hafifletmek, dindirmek
alliance -- ittifak
ally -- müttefik
allocate -- tahsis etmek, herbirine bölüştürmek
alter (change) değiştirmek, değişmek
altruism -- sencillik, yardımseverlik (tersi: egotism = bencillik)
amaze = hayrette bırakmak (isim: amazement = hayret, şaşkınlık)
ambassador -- büyükelçi
ambiguous -- anlamca belirsizlik taşıyan, müphem, birden fazla anlama gelebilen (isim: ambiguity)
ambush -- 1. pusu; 2. pusuya düşürmek
ameliorate -- iyileştirmek
amend -- değiştirme (düzeltme ve ekleme nüansları ile) (isim: amendment)
ammunition -- cephane
amnesty -- genel af
ample (abundant, profuse) -- bol bol, bolca yetecek düzeyde
amputate (bir organı) kesmek (isim: amputation)
anachronism -- ait olmadığı bir çağa ilişkilendirme veya o durumda olma, çağdışılık
analogous = benzer
ancestor -- ata, ced (sıfat: ancestral; isim: ancestry = soy, ailede kendinden öncekiler)

canım hemen indirdim biraz biraz ezberliyeyim. birkaç yıl önce ben de hafıza kartları almıştım hafıza şampiyonu vardı ya onun. ordan da bakabilirim de kelime olarak kpds de çıkmış kelimeleri ezberlemek gerekiyor galiba.

slm kızlar bana uzak bir konu aslında ama birşey danışmak istiyorum size.kpss puanı olmadan kpds ya da üds bir işe yarıyor mu?birde hangisi daha kolay?ben inşaat mühendisiyim kızlar bu sene mezun oldum.kpss puanım berbat oldugu için tercih bile yapamıyorum.ama ya meslek yüksek okullarına ya da devlete falan geçebilsem ne guzel olur..mesleğimi cok seviyorum ama özelde hemde bu meslek gurubunda çalışmak öyle zorki:KK43:

sizin sonuçlar ne zaman açıklanacak? yani genellikle bir ayda açıklıyorlar ama sınav ne zaman oldu tam bilmiyorum
bir önceki kpds sonucunu soruyorsun sanırım o daha açıklanmadı geçen ayın 18inde olmuştu bir hafta içine açıklanır sanırsam.

canım hemen indirdim biraz biraz ezberliyeyim. birkaç yıl önce ben de hafıza kartları almıştım hafıza şampiyonu vardı ya onun. ordan da bakabilirim de kelime olarak kpds de çıkmış kelimeleri ezberlemek gerekiyor galiba.
evet onları ezberlemek gerekiyor.

slm kızlar bana uzak bir konu aslında ama birşey danışmak istiyorum size.kpss puanı olmadan kpds ya da üds bir işe yarıyor mu?birde hangisi daha kolay?ben inşaat mühendisiyim kızlar bu sene mezun oldum.kpss puanım berbat oldugu için tercih bile yapamıyorum.ama ya meslek yüksek okullarına ya da devlete falan geçebilsem ne guzel olur..mesleğimi cok seviyorum ama özelde hemde bu meslek gurubunda çalışmak öyle zorki:KK43:
kpss olmadan kpds şu şekilde işe yarayabilir, devlette sözleşmeli işlere başvurursan kpds puanı isteyebiliyorlar. Kpssde de nitelik kodlarında kpds puanı isteyebiliyor ve de memur olarak atanınca da dil tazminatı alabiliyorsun kpds sayesinde. Üds de kullanılabiliyor kpss atamalarında ama sanırım üds daha zor çünkü paragraflarda sorularda belli başlı terimler kullanılıyor diye biliyorum. bir de üds mastır yapanlardan falan da istenebiliyor araştırma görevlisi olmak için de gerekiyor sanırım.

teşekkür ederim cnm cvbın için..peki kpss ye girmeden kpds ye girsem sözleşmeli olarak devletin hangi kurumlara hangi meslek gurubundan alımlar yaptığını nasıl öğrenebiliriz acaba bilgin var mı cnm?

bir önceki kpds sonucunu soruyorsun sanırım o daha açıklanmadı geçen ayın 18inde olmuştu bir hafta içine açıklanır sanırsam.
inşallah sonuç hayırlı olur senin için ben de evdeki ingilizce kitaplarını döktüm bir gözden geçirdim kendimi yokladım :) ingilizce isteğim kabardı.

teşekkür ederim cnm cvbın için..peki kpss ye girmeden kpds ye girsem sözleşmeli olarak devletin hangi kurumlara hangi meslek gurubundan alımlar yaptığını nasıl öğrenebiliriz acaba bilgin var mı cnm?

daha çok a kadro alımlar olur uzman ve uzman yardımcısı gibi müfettiş alımları da olabiliyor. bazen nadir de olsa mühendis alımları olabiliyor. Şurdan takip edebilirsin kendine uygun pozisyonları : KPSS İş İlanları,kpss alımları,2012 kpss alım,kpss iş imkanları,2012 kpss ilan,akademik ilanlar,mahalli ilanlar,bankacılık ilanları alımları | KPSS Cafe

ama oralar da kpss puanı ister kpssden kaçış yok maalesef devlet istiyorsan. Sadece sözleşmeliler daha düşük puan sınırı koyuyorlar bazen 50 puan bazen 70 puan sınırı olur bir de p3 dışındaki kpss puanlarını isteyebiliyorlar. işe kuruma kadroya göre değişen şeyler bunlar iş ilanlarını takip edersen hangisi ne istiyor görmüş olursun.

mayısta kimse girmeyecek mi bu sınava kimse yazmıyor. ben yavaş yavaş başladım ama çok yavaş sekiz tane kelime ezberledim :KK9:

kızlar mrb.ben sonbahardaki kpdsye girdim bugün açıklandı ve 65 almışım moralim çok bozuldu.sınava hazırlanmış mıydım hayır hiç hazırlanmadım.ama bölümüm falan ingilizce,lisede ünide hazırlık gördüm bilmiyorum canımı sıktı hani yüksek almam gerekiyodu sanki benim.o kadar sene ingilizce gördüm demekki hiçbişey bilmiyomuşum.ilk kez girmiştim ve süre bol olmasına rağmen benim yetişmemişti.o paragrafları da yapsaydım daha iyi olabilirdi:KK43:

başka giren var mı sonuçlar nasıl

X