2021 yılında Ev Almak istiyoruz ama nası?

Arkadaşlar dün akşam eşimle de konuştuk büyük ihtimal kredi cekecgz.
Şöyle ki Eminevim ödemeleri yazmstm 32 ayda bitiyor aslında 280 bin TL'lik ev için ki bunun 60 bin tlsini zaten veriyoruz yani 220 bin TL için diyorum.

Eminevim için
220 bin TL için masraflar
17.400tl katılım payı
15.000tl 1 yıllık kiramiz= 32 bin TL diyelim
Yani 220 bin TL için 32 bin TL masraf, 1 yıl sonra teslim.

Banka Kredisi
220 bin TL için masraflar
Dosya masrafı= 1100 en az
Diğer masraflar adı altında( tahsis ücreti, ipotek,ekspertiz ücreti) = 2500tl
Faiz ücreti= 130 bin TL'ye yaklaşık diyelim.
Hayat, konut ve dask= kişiye göre değişeceğinden başvuru esnasında belli oluyor bu ücret de kredi taksitlerine ekleniyor.
Tahmini rakam= senelik 600 2000tl arasinda değişebilir dendi sigortaların toplamı
130 bintl+4500tl+ 1100= 135.600tl oluyor.

Arada ciddi fark var aslında ama en önemli soru 1 sene sonra o parayı emin evimden teslim aldgmda evlerin fiyatı ne kadar artacak? 1 sene daha kirada oturma derdi ne olacak?

10 sene önce 125 bin TL lik evin %100 üne kredi çekip 10 yıllık geri ödeme ile evimizi aldik. O zaman oturduğumuz evin korasi 550 TL idi.
Kredinin 10 yıl sonra geri odemesiyle birlikte toplam 207 bin TL yapıyordu.

8.senenin sonunda krediyi kapattık ve toplamda 200 bin TL gibi bir para ödemiş olduk. Evin içine de son sene yaklaşık 80-90 bin TL civarında masraf yaptık herşeyi yeniledik diyebilirim. Sonra evi 435 bin TL ye sattik.

Yani ev içi ödediğimiz faizi bile düşününce yine kardayiz.
Ayrıca her sene kira artıyor,maaşlar artıyor ama ödediğimiz kredi miktari sabit kaliyor.
Benim son odedigim kredi taksidi evin kira bedelinin de altındaydı.

Faizsiz ....evin olan firmalardan ev alan bir tanıdık da var gayet memnundu sistemde. Ama ben o kadar parayı verip beklemenin doğru olduğunu düşünmedim kendim için. Ben bir an önce olsun bitsin taraftarıyım.
Mesela paraya ihtiyacım var ve kredi cekmem gerekiyorsa kredinin fazı oranına bakmam. Hangi bankadan ne kadar kısa surede sonuç alabiliyorum ona bakarim.
Aylık odeyebilecegim tutara ve bankadan alabileceğim kredi miktarı önemli benim için.
İsim görülsün o an gerekirse daha sonra ya erken kapatman için uğraşırım ya da geniş zamanda bankaların tekliflerine bakae kredi yapilandirmasina giderim..

Faizler düşer ev fiyatları artar, ev fiyatlari artar, faizler düşer.. böyle bir kısır döngü

10 sene önce 125 bin TL lik evin %100 üne kredi çekip 10 yıllık geri ödeme ile evimizi aldik. O zaman oturduğumuz evin korasi 550 TL idi.
Kredinin 10 yıl sonra geri odemesiyle birlikte toplam 207 bin TL yapıyordu.

8.senenin sonunda krediyi kapattık ve toplamda 200 bin TL gibi bir para ödemiş olduk. Evin içine de son sene yaklaşık 80-90 bin TL civarında masraf yaptık herşeyi yeniledik diyebilirim. Sonra evi 435 bin TL ye sattik.

Yani ev içi ödediğimiz faizi bile düşününce yine kardayiz.
Ayrıca her sene kira artıyor,maaşlar artıyor ama ödediğimiz kredi miktari sabit kaliyor.
Benim son odedigim kredi taksidi evin kira bedelinin de altındaydı.

Faizsiz ....evin olan firmalardan ev alan bir tanıdık da var gayet memnundu sistemde. Ama ben o kadar parayı verip beklemenin doğru olduğunu düşünmedim kendim için. Ben bir an önce olsun bitsin taraftarıyım.
Mesela paraya ihtiyacım var ve kredi cekmem gerekiyorsa kredinin fazı oranına bakmam. Hangi bankadan ne kadar kısa surede sonuç alabiliyorum ona bakarim.
Aylık odeyebilecegim tutara ve bankadan alabileceğim kredi miktarı önemli benim için.
İsim görülsün o an gerekirse daha sonra ya erken kapatman için uğraşırım ya da geniş zamanda bankaların tekliflerine bakae kredi yapilandirmasina giderim..

Faizler düşer ev fiyatları artar, ev fiyatlari artar, faizler düşer.. böyle bir kısır döngü
Ne güzel yapmssnz darısı başıma inşallah 🙏🙏 ben de iyice gözümu kararttm eşimle dün gece de konuştuk nasip olursa kurban bayramına kalmaz evimize çıkarız inşallah diye. Rabbim alt üst komsusu iyi, mahallesi güzel bir yer nasip etsin isteyen herkese insallah

Ne güzel yapmssnz darısı başıma inşallah 🙏🙏 ben de iyice gözümu kararttm eşimle dün gece de konuştuk nasip olursa kurban bayramına kalmaz evimize çıkarız inşallah diye. Rabbim alt üst komsusu iyi, mahallesi güzel bir yer nasip etsin isteyen herkese insallah
Siz bir niyet edip yola çıkın, gerisi kendiliğinden gelir.

Evimi satarken pazar gecesi ilan koydum siteye. Pazartesi sabah aradılar akşamına gelip baktılar 1 hafta sonra tapuyu vermiştik.
Evin alan kisiler de sürekli ilanları takip ediyorlarmis ama hiç bulamamışlar. Gece görmus kadın ilanı uyuyan kocasını uyandırmış bu evi istiyorum diye. Sonra 1 hafta sonunda nasip oldu onlara o ev. Evi ilk arayan, ilk goren aldı.
Bazı şeyler gerçekten kısmet işleri.. siz yola çıkın Allah yardımcınız olsun 🙂

Son düzenleme:
Selamlar arkadaşlar,
Umarım bir gün herkes gönlündeki evine kavuşur ev sahibi derdi çekmez 🙏
5 senelik evliyim, evliliğimin ilk yıllarında ben de çalışıyordum eşim de öğretmen. Yıllarca borca girmeyelim istediğimiz gibi gezelim, rahat olalım diye hiç ev almayı düşünmedik. Ama şuan 1 buçuk yaşında bebeğim var. Ve ev almak bana göre elzem oldu.
6 ay önce birikime başladım altın aldım şuan 55bin TL.gibi bir rakam oldu.
Ben artık en kısa yoldan 2+1 de olsa evime girmek istiyorum.
Kredi düşündüm, Katılım bankasi düşündüm, Eminevim düşündüm ( evin parasının yarısını verirsek 8 ayda evimize girebilirmisiz). Hepsi için YouTube olsun Şikayetvar olsun hep araştırdım ama tikandim hiç birine emin olamadm.
Fikirlerinize ihtiyacim var, belki benim dusunmedigim aklınızda bir yol vardır.( En fazla 300 bin TL'lik ev düşünüyorum)
Emin evimden dolandırıldı eşimin kardeşi sakın bulasma

Siz bir niyet edip yola çıkın, gerisi kendiliğinden gelir.

Evimi satarken pazar gecesi ilan koydum siteye. Pazartesi sabah aradılar akşamına gelip baktılar 1 hafta sonra tapuyu vermiştik.
Evin alan kisiler de sürekli ilanları takip ediyorlarmis ama hiç bulamamışlar. Gece görmus kadın ilanı uyuyan kocasını uyandırmış bu evi istiyorum diye. Sonra 1 hafta sonunda nasip oldu onlara o ev. Evi ilk arayan, ilk goren aldı.
Bazı şeyler gerçekten kısmet işleri.. siz yola çıkın Allah yardımcınız olsun 🙂
Ne güzel nasipleriniz varmış sizin de maşallah. Bize de nasip olur umarım istedgmz gibi. Burdan yazacgm yine süreçleri bakalım örnek olur diğer arkdslars

Merhaba ev kredisi ile ev almak.bana daha mantıklı geliyor. Borcunuz belli oluyor ne odeyeceginizi biliyorsunuz. Krediyi uzunn vadeli çekip daha sonra ara Ödem E yaparak vadeyi kisaltabilirsin8z.
Fikrnz için çok teşekkür ederim. Bankada o gün 9 bin TL için 5 değilde 7 yıl belki cikablr demişti bankaci ama. 5 yıl bile beni o kadar bunaltyr ki işte orasıni hesap edemedm.
Bir de bu evi 2 artı 1 ancak bulablcgz kredisi hemen bitse de sonra 3 artı 1e gecsek diye dusunyruz belki de ondan ceknyrm.
Ara ödeme yapıp sonra ceza adı altında para odetiyorlrms diye duydum ama bilemedm

Fikrnz için çok teşekkür ederim. Bankada o gün 9 bin TL için 5 değilde 7 yıl belki cikablr demişti bankaci ama. 5 yıl bile beni o kadar bunaltyr ki işte orasıni hesap edemedm.
Bir de bu evi 2 artı 1 ancak bulablcgz kredisi hemen bitse de sonra 3 artı 1e gecsek diye dusunyruz belki de ondan ceknyrm.
Ara ödeme yapıp sonra ceza adı altında para odetiyorlrms diye duydum ama bilemedm
Ceza az bir miktar. Karınız daha fazla

Siz çektiniz mi kredi peki? Şuan bir an önce evime girmeyi hayal ediyrm 🙏
8 yıl vadeli çektim. Dördüncü yıl bitiminde kapattım para biriktirip. Epey karım oldu.
Ayrıca biraz ihtiyaç kredisi çekmiştik arsa için ,ara ödeme yaptık taksit sayımız azaldı ayrıca faiz sildi

8 yıl vadeli çektim. Dördüncü yıl bitiminde kapattım para biriktirip. Epey karım oldu.
Ayrıca biraz ihtiyaç kredisi çekmiştik arsa için ,ara ödeme yaptık taksit sayımız azaldı ayrıca faiz sildi
Yani avantaji bile olablr o zaman bu şekilde bakarsak yani. Bizim de ara odeme firstmz olablr aslında. O zaman illa 5 yıl diye tuttrmayip belki biraz daha fazla kredi bile cekebilirim belki de.

Şimdi ne kadar fark ediyor diye baktım 7 yılda aylık taksit 1200tl az oluyor toplamda 54 bintl fark ediyor. Sizce değer mi?

Aslında 24 bin TL fark ediyor diyeblrm 1200tl 24ay dersem
Siz öncelikle evi bulun ve alacağınız ev için kredinizi onaylayan bankayı bulun.
Bankanın faiz oranı, taksit sayısı sonraki işiniz olsun.
Amaç önce evi bulup, içine yerlesmeniz olsun .
Krediyi aldıktan sonra ara ödeme yaparsınız, yapilandirma yaparsiniz bir şekilde avantaja geçme ihtimalinin daha yüksek olur.
Çok araştırıp da kafa karistirmaya da gerek yok bence.

Siz düşünün kadar istediğiniz evin fiyatı, banka faiz oranları sabit kalmayacaktir

Siz öncelikle evi bulun ve alacağınız ev için kredinizi onaylayan bankayı bulun.
Bankanın faiz oranı, taksit sayısı sonraki işiniz olsun.
Amaç önce evi bulup, içine yerlesmeniz olsun .
Krediyi aldıktan sonra ara ödeme yaparsınız, yapilandirma yaparsiniz bir şekilde avantaja geçme ihtimalinin daha yüksek olur.
Çok araştırıp da kafa karistirmaya da gerek yok bence.

Siz düşünün kadar istediğiniz evin fiyatı, banka faiz oranları sabit kalmayacaktir
Işte ona göre de arama kriterleri değişiyor canım. Mesela bugün bir emlakçı aradım krediyi ne kadar cekecksnz diye sordu ona göre sanırım ekspertiz raporu farklı oluyor. Işin içine yeni girince ve çevremde alan olmynca kredi iyice Fransız oldum duruma. Sağolun siz fikir veriyrsnz

Işte ona göre de arama kriterleri değişiyor canım. Mesela bugün bir emlakçı aradım krediyi ne kadar cekecksnz diye sordu ona göre sanırım ekspertiz raporu farklı oluyor. Işin içine yeni girince ve çevremde alan olmynca kredi iyice Fransız oldum duruma. Sağolun siz fikir veriyrsnz
Sahibinden bulmaya çalışın, yada mutahit olursa daha iyi olur sizin için, en azından komisyon vermezsiniz.
Zaten elinizde peşinat var. Evin Exper değeri üzerinden,%70 kredi çıkıyor. İstediğiniz evin 3te 1 i kadar peşinat verebiliyorsaniz kredinizde sorun çıkmaz.

Biz zamanında alacağımız evin fiyatından daha fazla kredi çektik. Hiç peşinatsız yoktu. Banka dosya masrafı, sigortalar ve evin tüm parasını kredi ile ödedik.

Pesinatiniz varsa 3 + 1 bile bakabilirsiniz. Krediyi 10 yıllık çekerek ara ödemelerle daha erken bitirebilirsiniz. Biz bu şekilde aldik evimizi. Satıp tekrar almak zor olur. Tabi son karar sizin. Sahibinden ilanlara bakın. Boş yere komisyon ödemeyim.

Eminevim birevim filan biraz gıcık açıkçası. 1 sene sonra alcaz nolcak ki diyosun ama kendimden örnek vereyim 50 bin liralık araba için sisteme girdiğimde 1 yık sonra sıram geldiğinde 50 binlik düşündüğüm araç çoktan 80-90 bine çıkmıştı.

Sahibinden bulmaya çalışın, yada mutahit olursa daha iyi olur sizin için, en azından komisyon vermezsiniz.
Zaten elinizde peşinat var. Evin Exper değeri üzerinden,%70 kredi çıkıyor. İstediğiniz evin 3te 1 i kadar peşinat verebiliyorsaniz kredinizde sorun çıkmaz.

Biz zamanında alacağımız evin fiyatından daha fazla kredi çektik. Hiç peşinatsız yoktu. Banka dosya masrafı, sigortalar ve evin tüm parasını kredi ile ödedik.
Aslında bir kaç ay daha biriktirsem 100bine ulasamasamda 80i rahat bulurduk ama 3te 1 olmuyor malesf.
Bir de Mart 4de ise giriş yaptrdim sigortami. Onun için de 6 ay bekleme durumu olursa çok üzülürüm. 2019 öncesi düzenli çalışmam var. Hatta doktora yaparken bile Yarım gün öğretmenlik yaptgm halde tam sigortali gösteriyorlardi. 2020 2021 Marta kadar boşluk var tabi.

X