29 yaşında yumurtalık rezervlerinin azalması, çok korkuyorum

kolera9

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2016
956
296
kızlar aşırı moralim bozuk, 29 yaşındayım ve 2 senedir evliyim.ilk sene çocuk yapmayalım dedik korunduk (hap kullanmadım). sonra 1 senedir deniyoruz ama aile içindeki bazı olaylar sebebiyle doğm şansı yüksek olan günleri çok takip edemedik yani çok düzenli bir cinsel hayatımız olmadı ve çocuğumuz da olmadı. doktora gittim smear ve tiroid testim normal çıktı.
AMH hormonu diye bir şey varmış o 1.27 çıktı, yaşına göre yumurtalık fonksiyonun azalmış görünüyor dedi doktor ya çok korktum elim ayağım titredi resmen daha 29 yaşındayım ne bu şimdi diye. sonra hemen gittim doktora işte geçici birşey de olabilir stres kaynaklı vs dedi. bide fsh , lh ve e2 değerlerine bakalım dedi. adetin 2.günü kan verdim ve fsh 6,31, lh 5,47 ve asıl sorun e2 hormonu 82,82 çıktı. e2 50 civarı olmalıymış. çok moralim bozuldu kızlar aşırı korkuyorum çok istiyorum bebek sahibi olmayı. eşime de sperm testi yapılcak sonra tekrar gidicez doktora, 3 ay sonra amh hormonuna tekrar bakarız belki stres kaynaklı geçici bir durum olabilir dedi. bu yaşta neden azalır bu yumurtalık rezervleri , doktora gidicem tabi ama aynı durumu yaşayan var mı deneyimi olanları dinlemek istedim, benim yapabileceğim başka neler olabilir sizce?

SON DURUM EKLEME: Kızlar selam, eşim sperm testi yaptırdı ve onda bir sıkıntı çıkmadı. Doktora tekrar gittim sonuçkarı göstermek için ama benden rahim filmi çektirmemi istedi. Fiyatı da 2000 lira çook pahalı bizim için şu an öyle bir meblağ veremeyiz. Özel axa sigortam var ama aradım sordum bilgi vermediler karşılamıyorlar sanırım. Ankara'da daha önce rahim filmi çektiren var mı ya da devlet hastanesinde direk gidip çektirebilir miyim?

Son düzenleme:
Malesef bilgim yok. Ama yerinizde olsam doktorumun onerisine gore, asilama veya tup bebek denerdim.
Dogal yollardan olma şansı dusukse, aylarımı yıllarımı kaybetmek istemezdim. Zaman aleyhinize işleyebilir

Net bir bilgi vermedi henüz eşimin sperm testi sonucuna göre bir yol çizicez sanırım. Değerlerim aşırı düşük değil çünkü doğal yoldan hamile kalma şansım çok düşük değilmiş.

kızlar aşırı moralim bozuk, 29 yaşındayım ve 2 senedir evliyim.ilk sene çocuk yapmayalım dedik korunduk (hap kullanmadım). sonra 1 senedir deniyoruz ama aile içindeki bazı olaylar sebebiyle doğm şansı yüksek olan günleri çok takip edemedik yani çok düzenli bir cinsel hayatımız olmadı ve çocuğumuz da olmadı. doktora gittim smear ve tiroid testim normal çıktı.
AMH hormonu diye bir şey varmış o 1.27 çıktı, yaşına göre yumurtalık fonksiyonun azalmış görünüyor dedi doktor ya çok korktum elim ayağım titredi resmen daha 29 yaşındayım ne bu şimdi diye. sonra hemen gittim doktora işte geçici birşey de olabilir stres kaynaklı vs dedi. bide fsh , lh ve e2 değerlerine bakalım dedi. adetin 2.günü kan verdim ve fsh 6,31, lh 5,47 ve asıl sorun e2 hormonu 82,82 çıktı. e2 50 civarı olmalıymış. çok moralim bozuldu kızlar aşırı korkuyorum çok istiyorum bebek sahibi olmayı. eşime de sperm testi yapılcak sonra tekrar gidicez doktora, 3 ay sonra amh hormonuna tekrar bakarız belki stres kaynaklı geçici bir durum olabilir dedi. bu yaşta neden azalır bu yumurtalık rezervleri , doktora gidicem tabi ama aynı durumu yaşayan var mı deneyimi olanları dinlemek istedim, benim yapabileceğim başka neler olabilir sizce?
Yumurtalarını dondur

Devlet hastanesinde zaman kaybetme iyibi doktor bul alanında adını duyurmuş,,,bi arkadaşım 3 yıl Devlet hastanelerinde dolandi durdu hala daha bisey yapmadılar hepside 10 tl lik bi ilaç yazıp gönderiyor sonunda onu ikna ettim bu ay inşallah iyi bi doktorla görüşecek kendisi..sizin rahatsizliginizda da zaman kaybetme lüksünüz yok diye biliyorum

Devlet hastanesinde zaman kaybetme iyibi doktor bul alanında adını duyurmuş,,,bi arkadaşım 3 yıl Devlet hastanelerinde dolandi durdu hala daha bisey yapmadılar hepside 10 tl lik bi ilaç yazıp gönderiyor sonunda onu ikna ettim bu ay inşallah iyi bi doktorla görüşecek kendisi..sizin rahatsizliginizda da zaman kaybetme lüksünüz yok diye biliyorum
Çok araştırıp alanında iyi bir kadın doğum doktoruna gittim zaten canım özel hastanede.

Kötü bir durumunuz yok. Stres yapmayın bu kadar. Çünkü biliyoruz ki en büyük düşman stres. Bu yumurtalık rezervi size yeterde artar. İstediğiniz 1 yada 2 çocuk zaten onada yeter yumurta rezerviniz. E2 çoğunlukla strese bağlı artar. Lh ve Fsh önemli onlarında değeri normal sizde. Fshın ilacı var ama Lh sorunlu olunca zorluyor çok. Zira o tam bir kısır döngü. Sizde oda yok. Değerler güzel.
Amhı 0,10 olanların hamile kalabildiğini biliyorum. Zira benim 14 ama bende hamile kalamıyorum. Kalbinizi ferah tutun. Zamanı vardır muhakkak.

Stres kaynaklı olabilir, lütfen hemen moralini bozma. Birkaç doktor görüşü alabilirsin.

Şu an hazır değilseniz embriyo da dondurabilirsiniz.
Yok hazırım çok istiyorum:) Ama durum o kadar kötüyse doktorumla bu dondurma işini konuşucam.
Kötü bir durumunuz yok. Stres yapmayın bu kadar. Çünkü biliyoruz ki en büyük düşman stres. Bu yumurtalık rezervi size yeterde artar. İstediğiniz 1 yada 2 çocuk zaten onada yeter yumurta rezerviniz. E2 çoğunlukla strese bağlı artar. Lh ve Fsh önemli onlarında değeri normal sizde. Fshın ilacı var ama Lh sorunlu olunca zorluyor çok. Zira o tam bir kısır döngü. Sizde oda yok. Değerler güzel.
Amhı 0,10 olanların hamile kalabildiğini biliyorum. Zira benim 14 ama bende hamile kalamıyorum. Kalbinizi ferah tutun. Zamanı vardır muhakkak.
Eşim sağolsun rahatlatmaya çalışıyor ama aklımda hep bir acaba ya hiç çocuğum olmazsa korkusu var belki de daha yeni öğrendiğim için. Zamanla geçer umarım.
Ben tek çocuk olduğum için kendime hep 2 çocuk istedim ve doktor yumurtalıkların azalıyor dediğinde hem ya hiç çocuğum olmazsa korkusu hem de ya 2.ciyi yapamazsam endişesi oluştu :))
Gerçekten yeter de artar mı diyorsunuz yumurtalık rezervine?Hiç bilgim yok bu konuda. E2 tahlilini vermeye gittiğimde çok stresliydim belki etkisi olmuştur.
Allah size de en yakın zamanda bir bebek nasip eder inşallah.

Stres kaynaklı olabilir, lütfen hemen moralini bozma. Birkaç doktor görüşü alabilirsin.
Aynen tam çocuk düşünmeye başladığım zaman geçen sene çok kötü bir araba kazası geçirdik ailemle ve buna bağlı olarak annemin boynu kırıldı ve felç kalma durumu oldu daha sonra iyileşti ama uzun süre evimde anneme baktım daha 1 senelik evliyken düzenli cinsel hayatımız olmadı ve annemin durumu nedeniyle stres ve korku içinde yaşadım belki onun da etkisi olmuştur.

Biraz sakin olarak işe başlayın bence.

Stresiniz ekrandan yüzümüze fırladı.

Nedenini bilemem ama genetik miras olabilir aklıma ilk gelen bu. Ve tabi stres de olabilir hekim nokta atışı yapmış.

Panik olmaktan vazgeçerseniz tıpta birçok şeye çare olduğunu hatırlayıp daha iyi bir yol çizebilirsiniz kendinize.

Biraz sakin olarak işe başlayın bence.

Stresiniz ekrandan yüzümüze fırladı.

Nedenini bilemem ama genetik miras olabilir aklıma ilk gelen bu. Ve tabi stres de olabilir hekim nokta atışı yapmış.

Panik olmaktan vazgeçerseniz tıpta birçok şeye çare olduğunu hatırlayıp daha iyi bir yol çizebilirsiniz kendinize.
Daha bugün öğrendim çok yeni bir durum o yüzden stresliyim. Haklısınız zaten biraz moral bulmak için birileriyle konuşmak istedim. Yakınlarıma söylemedim durumu çünkü eminim daha da panik yaparlardı beni.

Doktorlar hep 1 in altındakiler elini çabuk tutsun der. Olmayacak demez. Çünkü 0.1 de bile 1 tane yumurta vardır. Önemli olan sayının çok olması değil kaliteli olması. Bende çok varda ne işe yarıyor hiç. Keşke az olsaydı da kaliteli olsaydı. Size tavsiye incir tüketin bol bol. Zaten hayat doğayla iç içe. Ne neye faydalıysa ona benzer diyor uzmanlar.

Rabbim bize ve bizim gibi olmayıpta isteyen herkese tez vakitte sağlıklı, hayırlı evlatlar nasip etsin. Yine tekrar ediyorum stresten uzak...

Olmazsada hayatta tek gayem çocuk değil benim. Bu dünyaya çocukta getirmek bazen düşündürmüyor değil. Yaşam şartları, insanlar, korkutuyor. Sanırım ben böyle aştım. Eşimle ben mutluyuz gerisi önemsiz diyebiliyorum. Sizde orada takılı kalmayın. Hayatınızı yaşamaya devam edin.

Bence öncelikle özelde iyi e doktor bul, test sonuçlarını götür. O doktor seni daha iyi yönlendirir. Gerekirse tüp bebek vs yapılır. Bence devlet hastanesinde zaman kaybetme ve sakin ol.

Amh yumurtalık değerinde önemli bir göstergedir yaşına göre sanırım amh değerin düşük adetin 2.günü ultrason muayenesi yapıldı mi?folikül sayın görüldü mu?kistin var mı?

Ben de malesef suan sizinle ayni durumdayim hatta benim degerlerim daha kotu amh 0,7 yasim 30. Doktora gittigimde erken menapoz riski var acele etmen lazim dedi, bgn esim sperm testi verdi bende bu hafta rahim filmi cektiricem sonrasinda tup bebek surecine basliycaz.. Umarim Allah'im bana da size de tum isteyenlere de hayirli bebekler nasip eder 🤲

Ablamin yumurtalıkları neredeyse bitmis gibiydi. Daha evlenmeden önce. 25 yaslarindayken. Doktor cok zor olur dedi çocuğun. Bir kac doktora daha gitti hepsi ayni söylemişti. Ama allah bilir tabi evlendi 2 ay sonra hamile kaldi. 5 yil sonra tekrar oldu 2 çocuğu var şuan.Benimde rahimimin yarisi yokmus dogustan ve 6 ay sonra hiç beklemedigim anda hamile kaldim. Normalde hamile kalmak zorken. Insallah allah nasip ettikten sonra olur.

Yumurtalık rezervi düşük değil hiç korkma tabi aşılama tüp bebek ilaç tedavilerine başla rahim filmi çektir ama rezervin düşük değil kendini strese sokma senden daha düşük olan kadınlar hamile kalıyor

X