Poğaçalar 3-2-1 Spiral Poğaça -Piyale Sponsorluğunda

Herkese merhaba,
mayalı hamur yiyemediğim için bu hamuru kullanıyorum poğaçalarımda.
Hemen tarife geçiyorum.
Malzemeler
1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı yoğurt
2 tane yumurta
3 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı tuz
4.5-5 bardak un
Tahta çubuklar
Üzerine sürmek için yumurta
Susam

Yapılışı
Derin bir kapta yumurta, yağ, kabartma tozu ve yoğurdu çırpıyoruz. Boza kıvamına gelince tuzu ekleyip biraz daha çırpıyoruz. En son unu ilave ediyoruz. Ben unu 1 bardak, 1bardak şeklinde ekliyorum. Katılaşıncaya kadar çırpma teliyle karıştırıyorum.katılaşınca duruma göre un ilave edersiniz ya da eksiltirsiniz. Yumurtaların büyüklüğüne göre net ölçü veremiyorum. Ele yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğuruyoruz.

Yoğurma işlemi bittikten sonra 15 dk dinlendiriyoruz.

Dinlenen hamurdan bezeler yapıyoruz. Bu hamurdan yaklaşık 25 beze çıktı. Sonra bezeyi elimizle yaklaşık 30 cm uzunluğunda çubuk gibi yuvarlıyoruz. Dolamak için çöpşiş de kullanabilirsiniz ama ben bu çubukları tercih ettim.
Eki Görüntüle 2131363

Alt kısımdan başlayıp dolaya dolaya bitiriyorsunuz hamuru. Burdaki püf nokta hamuru çubuğa doladıktan sonra yere temas ettiriyoruz ki altı düzlenmesin.

Ben pişirme işlemi için dikdörtgen kalıp kullanıyorum. Çubukların boyuna tam geliyor. Tüm bezeler çubuğa doladıktan sonra üzerine yumurta sarısı sürüp, susam döküyorum çevire çevire.
Eki Görüntüle 2131364

Eki Görüntüle 2131357

160-170 derece fırında 30 dk pişiriyorum. Burda da bir püf noktası var. Tepsi teması olmadan piştiği için 15 dk sonra alt üst etmek gerekiyor çubukları.
Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım başarılı olmuştur.

Eki Görüntüle 2131358

Eki Görüntüle 2131359

Eki Görüntüle 2131360
Ellerinize sağlık ,sunum çok farklı ve de iddialı olmuş,başarılar dilerim.

Herkese merhaba,
mayalı hamur yiyemediğim için bu hamuru kullanıyorum poğaçalarımda.
Hemen tarife geçiyorum.
Malzemeler
1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı yoğurt
2 tane yumurta
3 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı tuz
4.5-5 bardak un
Tahta çubuklar
Üzerine sürmek için yumurta
Susam

Yapılışı
Derin bir kapta yumurta, yağ, kabartma tozu ve yoğurdu çırpıyoruz. Boza kıvamına gelince tuzu ekleyip biraz daha çırpıyoruz. En son unu ilave ediyoruz. Ben unu 1 bardak, 1bardak şeklinde ekliyorum. Katılaşıncaya kadar çırpma teliyle karıştırıyorum.katılaşınca duruma göre un ilave edersiniz ya da eksiltirsiniz. Yumurtaların büyüklüğüne göre net ölçü veremiyorum. Ele yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğuruyoruz.

Yoğurma işlemi bittikten sonra 15 dk dinlendiriyoruz.

Dinlenen hamurdan bezeler yapıyoruz. Bu hamurdan yaklaşık 25 beze çıktı. Sonra bezeyi elimizle yaklaşık 30 cm uzunluğunda çubuk gibi yuvarlıyoruz. Dolamak için çöpşiş de kullanabilirsiniz ama ben bu çubukları tercih ettim.
Eki Görüntüle 2131363

Alt kısımdan başlayıp dolaya dolaya bitiriyorsunuz hamuru. Burdaki püf nokta hamuru çubuğa doladıktan sonra yere temas ettiriyoruz ki altı düzlenmesin.

Ben pişirme işlemi için dikdörtgen kalıp kullanıyorum. Çubukların boyuna tam geliyor. Tüm bezeler çubuğa doladıktan sonra üzerine yumurta sarısı sürüp, susam döküyorum çevire çevire.
Eki Görüntüle 2131364

Eki Görüntüle 2131357

160-170 derece fırında 30 dk pişiriyorum. Burda da bir püf noktası var. Tepsi teması olmadan piştiği için 15 dk sonra alt üst etmek gerekiyor çubukları.
Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım başarılı olmuştur.

Eki Görüntüle 2131358

Eki Görüntüle 2131359

Eki Görüntüle 2131360
Sunum efsane olmuş kırk yıl düşünsem aklıma gelmez bu şekilde poğaça yapmak

Bi 28 yıl daha düşünsem aklıma bu şekil gelmezdi herhalde ellerinize sağlık süper görünüyor :kk77:

ellerinize sağlık. görüntü çok hoş. eminim tadı da öyledir.

X