3+3+3+4’ün perde arkası: Beş yaşındaki çocuklar cemaatlere verilecek

Hadi diyelim secmeli oldu. Cocugunu din dersine yollamayan aileler dislanmayacak mi? Simdi bile ramazan aylarinda bircok ögretmen alevi cocuklari bu konuda disliyor.

Ve din bir ideolojidir. Inglizce dersi, matematik gibi dersler ideoloji degildir. Ha ne olur? Tüm dinleri anlatan ders olabilir. Ancak secmeli olsa bile hele hele ilk okulda din dersine karsiyim.
Neden dislansin ALLAH askina... ama gercektrnde yorumlardan gordugum kadariyla baskalari baskalarini dislama cabasinsa.

Neden dislansin ALLAH askina... ama gercektrnde yorumlardan gordugum kadariyla baskalari baskalarini dislama cabasinsa.

ben de bunu savunuyordum, işte sınavlarda vs aile isterse din kültürü dersinden muaf tutabiliyordu çocuğunu bizim zamanımızda. ben de öyle hatırladığım ve bildiğim için isteğe bağlı diye savunuyordum.
ama öğretmen tanıdıklarım o iş o kadar kolay olmuyor demişlerdi, çocuğun karşısına bu seçim sürekli çıkıyormuş.

Bolca molla yetiştirecekler millet ileri giderken biz geri geri gideceğiz. İstedikleri bu.Sorgulamayan susan sinen bir nesil yetiştirecekler.

6 yaşında ikizlerim özel bir anaokuluna gidiyorlar..Oldukça kalabalık bir okul.Biz anne - baba olarak müslüman olduğumuz halde din dersi aldırmadık..Kimse bizi dışlamadı gönderdiğimiz okulda..Yani bize olumsuz bir şey yansıtılmadı.Kendi aralarında olumsuz fikirlerle dolu konuşmuşlarsa da umrumuzda değil..Çünkü biz Buhari dininin kafiriyiz...:)) Okulda alacakları dini eğitime güvenmiyoruz, inanmıyoruz...Çok derin ve uzun bir konu bu..

Aklıma ablamın çocukluk arkadaşı geldi koyu hıristiyan geleneklerine göre yetiştiriliyordu
ama bunlarda bir cemaat idi evlerinde tv, radyo yoktu her hafta sonu kiliseye giderlerdi ,
ama arkadaşı kaçıp bize gelirdi tv izlemek için o kadar kısıtlayıcıydı ki babası 18 yaşında bir çocuktan hamile kaldı ve çocuğuda aldıramadı koyu hıristiyan inancına göre aldırması günahtı sonra arkadaşı hemşirelik okuluna devam etti o çocuk onu terk etti kendiside çocuğu terk etti annesine verdi kendisi hemşire mesleğini öğrenmek için şehire göçtü , ama kız sürek kitap okurdu
kız hiçte annesinin ve babasının olması gereken gibi asla olmadı şu an 2 kocasınıda boşadı evladınada sahip çıkmadı çocuğun doğru düzgün mesleğide olmadı annesi sevmiyor çiftlikte çalışıyor , yani demek istediğim onca baskı ilerki dönemde dini baskıyla yetiştirilen çocukların bazıları daha da ağresifleştireceği asilileşeceği her çocukta aynı etkiyi bırakamıyacağını , ön görmemiz gerek

Ne demek neden dislansin? Iki yil önce bir alevi aile ramazan davulcusuna karsi geldiler diye neredeyse lynch ediliyordu, evlerini yakmaya calismislardi. Halen haberde sokakta yemek yiyen dövülüyor diye cikiyor.

Türkiye hicbir zaman herkesin herkesi kabul ettigi bir ülke olmadi. Yani bosuna inkar etmeye gerek yok.

Bundan öncekiler başka şeyleri dayattı, bunlar da başka şeyleri dayatıyor.

Bana göre hiç biriside millete devlete ne iyi gelir diye bakmıyor. Hepside başka planlar peşinde. Mevlam yardımcımız olsun.

Secmeli din dersi diye 3 sene hz.muhammedin hayatini mufredata koydular.Kurani kerim dersini ona keza.Cogu cocuk zaten yazin kuran kursuna gidiyor,kitaplarinda da Hz.Muhammedin hayati da hemen hemen her sinifta ayni.Toplasan haftada 2 saat ve 1 donemde verilecek dersi 3 seneye yaydilar.Bu aptalliktir,bu insani enayi yerine koymak bu bir cocugun egitim hayatina ket vurmaktir.Ama bu ulke boyle.Yapacak bir sey yok.

Cemaate mi göndericez evlatlarımızı onlarında beyinlerini yıkayıp ,tacizmi edeceksiniz.
Ağustosta kar yağdırın yine de göndermem evladımı gerekirse eve eğitim veririm size çocukmu verilir.

Yapmayın lütfen, herkesi ayni kefeye koymayın. Cemaatciler arasından sapıklar çıktığı gibi başka yerlerden de çıkıyor. İnsan diyorki, bu adam okumuş görmüş geçirmiş, bu bari bilmeli iyiyi kötüyü ama maalesef.
Her yerden çıkıyor bunlar, cemaatcilerden de, laik öğretmeninden de, polisinden de, en yakın akrabandan da.

Kime sığınalım? Ben inançlı biri olarak yine Allah'a sığınıp gözümü çocuğumdan ayırmıyorum. Kimseye de tam olarak güvenmiyorum. Yapacak başka birşey gelmiyor aklima.

Ne demek neden dislansin? Iki yil önce bir alevi aile ramazan davulcusuna karsi geldiler diye neredeyse lynch ediliyordu, evlerini yakmaya calismislardi. Halen haberde sokakta yemek yiyen dövülüyor diye cikiyor.

Türkiye hicbir zaman herkesin herkesi kabul ettigi bir ülke olmadi. Yani bosuna inkar etmeye gerek yok.
Linc minc yanlis seyler. Ama ornegin hollandada karnaval kutluyorlar. Sesten rahatsiz oluyorum kalkipnkavga etmeye hakkim var mi? Yok... eger musluman ulke isek. Onlarinda saygi gostermesi gerek. Neden cikip davulcu ile kavga ediyorlar? Tutsunlar tutmasinlar umurumda degil. Ama Türkiyeyi degistirmeye calismasin kimse. Seneler boyu sahurda ramazan davukcusu calar davulunu. Rahatsiz oluyorlarsa yaoacak birseyimiz yok. Ben mesela cem evlerinden yada hidirelleerden vs. Rahatsiz olmuyorum. Istediklerini yapsinlar banane. Ama birakinda musluman ulkede davulumuza ramazanimizada karsilmasin. Ayrica yemek vs. Yiyorlar diye kinc edilen hic gormedim. Disari cikiyorum gordugim insanlarin % 60 indna fazla cok rahat yiyip iciyor. Banane... !
Hem zaten butun ulkeler gulluk gulistanlik bu tarz seyler bir tr de oluyor...

Bir tek Türkiye de degil hic bir ulkede herkesi ayni anda memnun edemezsin. Biram 4 du 3 u 2 kisilim ailelerde bile esler birbirini bile memnun edemiyorlar. Kararlar almıyorlar kavgalar cikiyor. Koskoca tr. Herkesi nasil memnun etmeyi dusunuyorsun? Varmi bir cozumu?

Bolca molla yetiştirecekler millet ileri giderken biz geri geri gideceğiz. İstedikleri bu.Sorgulamayan susan sinen bir nesil yetiştirecekler.
Neden dinini ogrenen mollami oluyor?
Din mi geri goturecek? :) komiksiniz vesselam. Asil inaanin dini tercihlerini kisitlamak gericiliktir.

o yaştaki çocuk din eğitimi alıp ne yapacak , anlayacak mı yani.
çok çok kızıyorum henüz aklı ermeyecek yaşta çocuklara böyle dayatma yapılmasına.
3-4 yaşında ki kızların başlarının kapalı olmasına.. :KK43:
Komik olmayin 3-4 yasindaki kizlarin saci basi kapanacakmis :)) bale yapmaya sarki soylemeye herdeye akillari eriyor. Neden dine akillari ermesin?
Ver ekine tableti telefonu senden benden iyi kullaniyorlar.
Agac yas iken egilir diyip sporlara anaokullarina gonderiyoruz. Daha iyi egitimi olsun diye. Dine gekince ne gerek var. Ne anlayacak oluyor.

3 yasindaki cocugun secimimi mesela anaokulana girmek spora gitmek jimlastik vs. Yapmak? Yoo aileler istedigi icin.
Gitsinler tabi gitmesinler demiyorum. Sorun gidip gitmemeleri degil.
Sorun birine mubah birine gunah gormeniz.

Neyse...

o yaştaki çocuk din eğitimi alıp ne yapacak , anlayacak mı yani.
çok çok kızıyorum henüz aklı ermeyecek yaşta çocuklara böyle dayatma yapılmasına.
3-4 yaşında ki kızların başlarının kapalı olmasına.. :KK43:
Size ne 3-4 yaşındaki kizin başındaki örtüden siz kızınızı örtmeyin zorla ört diyen mi var ? Ayrıca 3-4 yaşındaki kız bikini giyerken kendi özgür iradesini mi kullanmış oluyor ? O yaştaki cocuklar mozart öğrenince çağdaş din öğrenince gerici oluyor ne kadar da duyarlı bir yaklaşım göndermeyin siz din eğitimi veren yerlere ama gönderenlerede hakaret etmeyin bi zahmet

Alevi aileye yapılana değilde ailenin yaptığına bakin bide . Ne demek davulcuya karşı gelmek ne hakla ? Kendileri hoşgörülü olsa karşı tarafta hoşgörülü olur merak etmeyin . Yaşadığı coğrafyanın kurallarına karşı gelip alkış beklemesin kimse. Bende okullardan gelen şarkı sesinden rahatsizim parktan duyulan çocuk sesinden rahatsizim gidip bi koşu döveyim o zamn

Size ne 3-4 yaşındaki kizin başındaki örtüden siz kızınızı örtmeyin zorla ört diyen mi var ? Ayrıca 3-4 yaşındaki kız bikini giyerken kendi özgür iradesini mi kullanmış oluyor ? O yaştaki cocuklar mozart öğrenince çağdaş din öğrenince gerici oluyor ne kadar da duyarlı bir yaklaşım göndermeyin siz din eğitimi veren yerlere ama gönderenlerede hakaret etmeyin bi zahmet
hakaret mi ettim ????
nerede hakaret etmişim..
o kızlara başını neden kapıyorsun dediğinde cevap alabiliyor musun git bir bak.
saçma saçma yorum yapma bikini ile örtüyü bir mi tutuyorsun..

valla kimse kusura bakmasın, ramazan 1 ay daha sürse o davulcuyu ben dövecektim.. Ramazan geleneği diye bir şey yok, ramazan ayı ibadet ayı.. siz Hacivat karagöz oynatın, ramazan eğlenceleri yapın diye değil.. oruç tutan biri olarak ne hakkı var benim camımın altında 5 dakika boyunca çalıp çocukları korkarak uyandırmaya? hem de her gece aynı terane.. üstelik rica ediyorsun inatla iki kere geçiyor.. gelenek istiyorsanız küçük yerlere gidin yaşayın neyinizi yaşıyorsanız.. bıktım bu ülkenin geleneklere tapınmasından.. özgürlük sadece size değil, nerede benim dinlenme özgürlüğüm?

X