3.5 Aylık bebek uyku düzeni

Aynen, ben de öyle düşünüyorum. Ama işte biz sürekli dipdibeyiz. Bacak kadar boyuyla oynatıyor parmağında. İstediği bir şeyi yapmadığım zaman babasını görürse pis pis sırıtıyor ona, sırf o yapsın diye. :) oyuncakları da emme amaçlı kullanıyor bu ara :) ne bulsa ağzında, her yeri ıpıslak. Gıdısı da var, tahriş oldu iyice her yeri. :)

Tabiki bende bu konuda hep istikrarli olamiyorum. Bazen babasi yere yada park'a koydugunda ben tekrar kucagima aliyorum sirf mizmizlaniyor diye. Yani bu parmaginda oynatmak bizdede var :) Sadece iste ayari kacirmayacaksin.

Bizimkisi 9 aylik ve halen herseyi agzina alir. Bir bakiyorum oyuncagi sirilsiklam. Ondan dolayi hep yikarim oyuncaklarini.

Tabiki bende bu konuda hep istikrarli olamiyorum. Bazen babasi yere yada park'a koydugunda ben tekrar kucagima aliyorum sirf mizmizlaniyor diye. Yani bu parmaginda oynatmak bizdede var :) Sadece iste ayari kacirmayacaksin.

Bizimkisi 9 aylik ve halen herseyi agzina alir. Bir bakiyorum oyuncagi sirilsiklam. Ondan dolayi hep yikarim oyuncaklarini.

Uyuma düzenini tekrar sağlayıp uyuma şeklini sonra değiştirelim diye konuştuk eşimle. Bakalım inşallah başarırız. Bizimkisi de iki gündür oyuncaklarını ağzına alıyor. Aklımda bulunsun ben de sık sık yıkayayım. :)

Artık çok yoruldum hanımlar. 4.5 aylık oğlum var. Yaklaşık olarak 3 aylıktan beri uyuma problemimiz var. Deli gibi uykusu olmasına rağmen uyumak istemiyor, uyumamak için sürekli ağlıyor. Zaten kendi kendine uyumuyor, kendi kendine vakit de geçirmiyor. İstiyor ki farklı farklı insanlar sürekli onunla konuşsun, oynasın, ilgilensin, sürekli ama sürekli hareket halinde olsun. Dün mesela öğlen (12 civarı) eve dönerken arabada emerek uyudu, eve çıkınca uyandı, tekrar uyudu vs derken 13.30 gibi kalktı, 15.25te zorla uyudu. Ama bu arada deli gibi uykusu vardı, ağzı yırtılırcasına esniyor, sürekli gözlerini ovuşturuyor vs. Uyuduktan 2 saat sonra tekrar kalktı ve bu sefer uyuması 23.40ı buldu. Arada bir yarım saat kadar sadece emerken daldı. Gece de oynuyoruz ağlıyor, oturuyoruz ağlıyor, şarkı söylüyorum ağlıyor vs vs 40 dk eşim uyurken (o da hasta hali yoktu) ağladı, sesine eşim uyandı geldi, ona nispet yapar gibi emerek uyudu. (Eşim gelmeden hemen önce emzirmeyi denemiştim.) Bu arada 17 civarı uyandıktan sonra gece yatana kadar emmedi doğru düzgün. Bir süredir uyumak istemediği için emmiyor da. Sırf bu yüzden memede uyumaması için çabalıyorum da ama yok yok. Uyku vakti gelince aynı şeyler tekrarlanıyor. Biraz önce de 20 dk ağladı, sesi kısıldı artık, yine (çok sinirlendiği için sakinleşmek adına kendi isteğiyle) memede uyudu. Geceden zaten uykusuzdu, 7.30da uyandı, emmek istemedi, oyun oynadık.

Bu arada tuvalete bile gitmemi istemiyor (yanımda götürüyorum) 2-3 dk uzak kalsa kıyametleri koparıyor. Yemek yeme de ayrı facia zaten, çoğu zaman su bile içemiyorum. Ne zaman dışarı çıksak ertesi gün burnumdan getiriyor evde. Hani bazı anneler yazıyor ya saçımı toplayacak zaman bulamıyorum diye, hah işte ben de onlardan biriyim. Gün içerisinde baya bir etkinliğimiz de var, yoruluyor da hani. Ne yapayım şimdi ben bu çocuğa? Nasıl daha rahat uyutabilirim? Siz neler yaptınız?

Uzun oldu biraz, hakkınızı helal edin. Artık sebepsiz yere ağlamasından çok yoruldum.
Youtubeda gurbetçi aile kanalını ziyaret edin eminim faydalı olacaktır sizin için bol bol okuyun.

Moral bozmak gibi olmasın ama nasıl başlarsa öyle gidiyor sanırım. Oğlum da aynı anlattığınız gibiydi şu an 13 aylık hala öyle uyku deyince kıyametler kopuyor. Sabah 7’den akşam 21.00’e uyumadığını biliyorum ama bana mısın demezdi.

Artık çok yoruldum hanımlar. 4.5 aylık oğlum var. Yaklaşık olarak 3 aylıktan beri uyuma problemimiz var. Deli gibi uykusu olmasına rağmen uyumak istemiyor, uyumamak için sürekli ağlıyor. Zaten kendi kendine uyumuyor, kendi kendine vakit de geçirmiyor. İstiyor ki farklı farklı insanlar sürekli onunla konuşsun, oynasın, ilgilensin, sürekli ama sürekli hareket halinde olsun. Dün mesela öğlen (12 civarı) eve dönerken arabada emerek uyudu, eve çıkınca uyandı, tekrar uyudu vs derken 13.30 gibi kalktı, 15.25te zorla uyudu. Ama bu arada deli gibi uykusu vardı, ağzı yırtılırcasına esniyor, sürekli gözlerini ovuşturuyor vs. Uyuduktan 2 saat sonra tekrar kalktı ve bu sefer uyuması 23.40ı buldu. Arada bir yarım saat kadar sadece emerken daldı. Gece de oynuyoruz ağlıyor, oturuyoruz ağlıyor, şarkı söylüyorum ağlıyor vs vs 40 dk eşim uyurken (o da hasta hali yoktu) ağladı, sesine eşim uyandı geldi, ona nispet yapar gibi emerek uyudu. (Eşim gelmeden hemen önce emzirmeyi denemiştim.) Bu arada 17 civarı uyandıktan sonra gece yatana kadar emmedi doğru düzgün. Bir süredir uyumak istemediği için emmiyor da. Sırf bu yüzden memede uyumaması için çabalıyorum da ama yok yok. Uyku vakti gelince aynı şeyler tekrarlanıyor. Biraz önce de 20 dk ağladı, sesi kısıldı artık, yine (çok sinirlendiği için sakinleşmek adına kendi isteğiyle) memede uyudu. Geceden zaten uykusuzdu, 7.30da uyandı, emmek istemedi, oyun oynadık.

Bu arada tuvalete bile gitmemi istemiyor (yanımda götürüyorum) 2-3 dk uzak kalsa kıyametleri koparıyor. Yemek yeme de ayrı facia zaten, çoğu zaman su bile içemiyorum. Ne zaman dışarı çıksak ertesi gün burnumdan getiriyor evde. Hani bazı anneler yazıyor ya saçımı toplayacak zaman bulamıyorum diye, hah işte ben de onlardan biriyim. Gün içerisinde baya bir etkinliğimiz de var, yoruluyor da hani. Ne yapayım şimdi ben bu çocuğa? Nasıl daha rahat uyutabilirim? Siz neler yaptınız?

Uzun oldu biraz, hakkınızı helal edin. Artık sebepsiz yere ağlamasından çok yoruldum.
Su ara onun istediğini yapacaksın ama öneri istiyorsan tracy hogg bebek bakım sorunlarına mucize cözülmezse kitabını öneririm

Moral bozmak gibi olmasın ama nasıl başlarsa öyle gidiyor sanırım. Oğlum da aynı anlattığınız gibiydi şu an 13 aylık hala öyle uyku deyince kıyametler kopuyor. Sabah 7’den akşam 21.00’e uyumadığını biliyorum ama bana mısın demezdi.

Başta böyle değildi ama, son birkaç haftadır özellikle cozuttu.

Su ara onun istediğini yapacaksın ama öneri istiyorsan tracy hogg bebek bakım sorunlarına mucize cözülmezse kitabını öneririm

Onu okuyorum da henüz fayda sağlayacak bir bilgi öğrenemedim desem yeridir.

Son düzenleme:
Saat 8.30da uyuma aşamasına geçmeye başladık. Loş ışık vs, olmadı banyo yaptırdık (yarım saat önce) o da olmadı en son babasının kolunda yorgumluktan uyuya kaldı.:KK12: Bu arada uyuyana kadar da sürekli ağladı sağ olsun, sesi bi taraflarına kaçtı.umarım yarın daha rahat geçer... Bugünün tek farkı düne göre 18 dk erken yatması ve 3 saate yakın ağlaması oldu...

Merhabalar benimde oğlum 4.5 aylık, 21 haziran doğumlu ve aynı sorunları bizde yaşıyoruz sizi çok iyi anlıyorum. Bebeklerin 3 aylıktan itibaren uykuya zor dalmaları hatta emmeyi yarıda kesip etrafa bakmaları vs. normal karşılanıyor. Çünkğ bebekler 3 aylıktan itibaren etrafı keşfetmeye nesne farkındalığı kazanmaya başlıyorlar ve konsantrasyonları azalıyor. Bebeğiniz etrafına büyük bir merakla dikkat kesiliyor en ufacık bir cisimden en ufacık bir ses bile onda merak uyandırıyor. Bu sebepten uykuya dalmaları zorlaşabiliyor.
Tabii birde zaman zaman büyüme atakları geçiriyorlar. Bmyle zamanlarda da uyku sorunsalı yaşanbiliyor.
Ben akşamları bir uyku düzeni oluşturmaya çalışıyorum. Banyo-emme-masal-uyku şeklinde. Uyuyacağı zaman sessiz ve karanlık bir ortam sağlıyorum. Hiçbir şekilde dikkatinin dağılmaması içim. Ninni açıyorum kısık seste. Sarılarak okşayarak uyutmaya çalışıyorum. Bir nebze daha kolay dalmaya başladı uykuya ama tabi bi çığlıklar ağlamalar yaşıyoruz öncesinde. Kolay gelsin sabırlar diliyorum

buraya konu açtıktan sonra bir düzen ve uyku rutini oluşturmaya çalıştım. Çok şükür işe de yaradığını düşünüyorum. İlk mesajıma son durum güncellemesi de yaptım. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sağlıkla büyütelim bebelerimizi :)

Kendi konumu hortlatmak adına yazayım. :)

Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş. O sağladığımız uyku düzenini eşimin yengesi nedeniyle devam ettiremedik. Oğlumu uykudan kaldırıp getirdiği için bir daha o şekilde uyumak istemedi. Bazı konularda çok inatçı ne yazık ki.

Şu anda 16 aylık ve uyku sevmediğini kabullenmiş durumdayım. Yaşıtları gündüz çift uyku uyurken bizimki 1-1.5 aydır (14,5 -15. Aydan beri yani) tek uyku uyuyor. Sabah 11-12 gibi yatıp 2-2.5 saat kadar uyuyor, sonra da akşam 8-9 civarı yatıyor. Ama yatana kadar resmen sürünüyor.

Büyümesinin en büyük artısı kendi kendine oynayıp vakit geçirmeye başlaması oldu, bir de kedi sahiplendik. O geldikten sonra işimiz acayip kolaylaştı, bize bağımlılığı azaldı. Ondan önce gene dipdibeydik. Bu arada tuvalete falan da birlikte gidiyoruz hala, kapının önünde içeri girmeye çalışıyor. :)

Uyku sorununu da aşabilmiş değiliz ama 14.5 aylık civarıyken bir gün yorgunluktan uyuyakaldı yatağında. Ben de bunu fırsat bildim ağlasa da uyku vaktinde yatağına bıraktım ve yakınına oturdum. İnişli çıkışlı bir süreç geçirdik ama alıştı çok şükür. (Ama son bir haftadır emerek uyuyor, çünkü babamız evde değil, sadece telefonda konuşarak iletişim kurabiliyoruz, o da akşamları 5 dk kadar. O yüzden çok mutsuz, uyumak istemiyor, ben de babanın yokluğuna alışana kadar zorlamayayım demiştim. Ama gece uykuları tekrar bozulmaya başladığı için bugün uyku sürecini baştan başlamaya karar verdim.)

Belki biri okur faydalanır diye yazıyorum aslında. Kendi kendine uyumasını dişleri çıktıktan sonraya bırakmakla çok iyi yapmışım. O dönemde olmuyor çünkü, çocuk çok yıpranıyor. Babamız evde olsaydı düzenimiz hiç bozulmayacaktı ama tekrar oturturuz diye umut ediyorum bakalım.

Güncelleme: Konuyu açtıktan sonra bir düzen oluşturmaya çalıştırdık eşimle. Düzeni kabul edene kadar da memede uyutmaya devam edelim dedik. İlk üç gün her şeyi ama her şeyi yazdım. Baktım aslında düzeni var, sadece (sinyalleri vermesine rağmen) uyandıktan 2 saat sonra uyutursam sıkıntı oluyor. Ben de 3 saate çıkarttım süreyi ve uyku öncesi rutini oluşturdum (kitap+masaj+müzik) 23 kasım perşembe sabah da meme ağzında dursun da öyle uyusun isteyince kim west ya da diğer adıyla sandalye metodunu kendimize uyarladım. İlk gün ilk denemede sırf 60 dk bağırdı ve ağladı. Ama sonra uyuya kaldı. (5dk içinde) Uykuyu böldü meme için ama bulamadı tekrar uyudu. Sonra bu süre 20 dkya, 15 dkya vs düştü, tekrar yükseldi, tekrar düştü. Bugün perşembe dahil 5. Günümüz ve 5 dkda uyudu. Dün de bugün de uyurken hiç ağlamadı, hiç direnmedi. İki gündür yatırmadan önce kundaklıyorum. Bu süreçte emziğe de alıştı (evde türlü türlü emzik var, ne yaptıysak almamıştı, şimdi sadece yatağa yatırırken veriyorum). Biraz hareket kısıtlaması, biraz enzik, biraz uyku arkadaşı, biraz müzik derken çok şükür. Beşikte uyumaya başladığından beri bize bağımlılığı da azaldı. En azından oyun halısında sırtüstü yatıp da oyuncaklarıyla kısa süreli de olsa uyumayı kabul ediyor. Umarım daha da güzel olur her şey. :) Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Bu arada Hogg'un yatır kaldır yöntemi bizde işe yaramadı sanırım, oğlumu ağlama krizlerine soktu. Kim west metodunda ise sadece bir kere Hogg'daki gibi ağladı. Kucağıma alır almaz ise sakinleşti, tekrarlamadı. Hogg'da bir türlü sakinleşememiş, daha da öfkelenmişti.
Bu rutin leri sadece gece uykusu başlarken mi yoksa her uyku öncesi mi uygulamak gerekiyor? Birde emme saati ayarlayamıylrum bir türlü hep canı isterse ne zaman veriyordum memeyi. Şuan meme gelmeyince ağlıyor sürekli meme istiyor emzik gibi.

Bu rutin leri sadece gece uykusu başlarken mi yoksa her uyku öncesi mi uygulamak gerekiyor? Birde emme saati ayarlayamıylrum bir türlü hep canı isterse ne zaman veriyordum memeyi. Şuan meme gelmeyince ağlıyor sürekli meme istiyor emzik gibi.

Ay bir insan 7sinde neyse 70inde de o gerçekten. Oğlum şu anda 3.5 yaşında. 1 yıldır tek uyku uyuyor. Hala akşam uykuya giderken savaş veriyor, bizimle kavga ediyor. 😂😂 bir insan hiç mi değişmez yahu. Hala uykuyu sevmiyor. Hiçbir zaman da sevmeyecek herhalde. 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ Bazen akşamları evde kriz bile çıkıyor bu konu yüzünden.

B Brcvkl ben her uyku öncesi uyguladım. Hala da uyku rutinimiz var. Diş fırçalar, tuvalete gider, pijamasını giyer, babasına iyi geceler der ve odasında keyif yaparız. (İstekli olsun diye acını keyif koydum, kitap okuyup masal anlatıp biraz fişirdiyor ve yatıyoruz.)

Benim oğlum 4 ayı bitmek üzere.
Dün gündüz çok çok az uyudu, uykusu gelmiyor sandım uyutmadım. Bu yüzden gece uykusuna zor daldı. Halbuki gündüz uyumadığı için erkenden uyur sanıyorduk :)
Yani arkadaşların dediği gibi 2 saatte bir uyumaları lazım yoksa daha çok huysuz olup uyumuyorlar
Ahh oğlum şimdi koca adam oldu maşallah hatta abi bile oldu, tesadüfen gördüm konuyu ne yazmışım acaba ben dedim :KK70: konu sahibi görürsen sen de duygulan diye yazıyorum :)

X