3 Aralık Dünya Engelliler Günü

bir engelli annesi olarak hepsi adına ben teşekkür etmek istiyorum.. kızıma baktıkça bazen herşey ne kadar boş diyorum, keşke keşke kızımın kulakları sağlıklı bir şekilde duysaydı da başka bişe istemezdim.. ne yazık ki kendi yaşıtlarından daha zor bir hayat benim kızımı ve tabii ki beni bekliyor.. korkuyorum, o üzülecek ezilecek kendini eksik hissedecek diye... :KK43: :KK61:

Benim ne ailemde, ne çevremde, ne de yakınımda engelli, özel bir insan var.
Ama onları gördükçe bu ülkede yaşadıkları / yaşayacakları zorlukları , düşündükçe içim sızlıyor, gözlerim yaşarıyor.
Tabi bununla kalmamaya çalışıyorum. Böyle platformlarda ben onlar adına sesleniyorum.
"BİZİM ACINMAYA DEĞİL SEVGİYE VE ANLAYIŞA İHTİYACIMIZ VAR"

bide şu "özürlü" denmesine şalterlerim atıyor !

Lütfen sizde böyle bir tanımlamaya müdahil olun. Bu özel insanlar "Özürlü değil" ENGELLİDİR !

Arasındaki farkta dağlar kadardır.
Toplum böyle görmüş çok yadırgamamak lazım, özürlüler derneği-özürlüler vakıfları varken insanların aradaki farkı bilmesi çok olağan değil...Yeni yeni hassasiyet gösteriliyor bu konuda maalesef:KK43:

bir engelli annesi olarak hepsi adına ben teşekkür etmek istiyorum.. kızıma baktıkça bazen herşey ne kadar boş diyorum, keşke keşke kızımın kulakları sağlıklı bir şekilde duysaydı da başka bişe istemezdim.. ne yazık ki kendi yaşıtlarından daha zor bir hayat benim kızımı ve tabii ki beni bekliyor.. korkuyorum, o üzülecek ezilecek kendini eksik hissedecek diye... :KK43: :KK61:

Arkadaşım,
Şu anda kaç anne var biliyor musun "keşke benim çocuğumda kara topraklarda yatmasaydıda kulakları duymaz olaydı" diyen
Sen yinede çooook şanslı bir annesin.
Allah ayırmasın seni kızından.

Benim ne ailemde, ne çevremde, ne de yakınımda engelli, özel bir insan var.
Ama onları gördükçe bu ülkede yaşadıkları / yaşayacakları zorlukları , düşündükçe içim sızlıyor, gözlerim yaşarıyor.
Tabi bununla kalmamaya çalışıyorum. Böyle platformlarda ben onlar adına sesleniyorum.
"BİZİM ACINMAYA DEĞİL SEVGİYE VE ANLAYIŞA İHTİYACIMIZ VAR"
Sana kendim adina kizim adina ve hepsi adina binlerce tesekkur.. Evet acinmak istemiyor onlar onlara acimak onlara yapacagimiz en buyuk kotuluk aslinda.. Onlarin bizim sevgimize ihtiyaci var, huzurlu mutlu bireyler olarak yetisebilmesi icin.. Beni cok duygulandirdin icim dolu dolu zaten kizima her baktigimda icim parcalaniyor zaten gozlerim dolu dolu oldu.. Dilim dugumlendi cok sey var sana soylemek istedigim ama beceremedim kusura bakma lutfen :KK43:

Arkadaşım,
Şu anda kaç anne var biliyor musun "keşke benim çocuğumda kara topraklarda yatmasaydıda kulakları duymaz olaydı" diyen
Sen yinede çooook şanslı bir annesin.
Allah ayırmasın seni kızından.
Amin Allah beni onun acisiyla sinamasin bizi birbirimizden ayirmasin, ben yasadigim surece onun yanindayim o benim herseyim, melek yuzlum... Tek korkum yasi ermeye basladikca artik bagimsiz bir birey olmaya basladikca yasayacagi sikintilar, ezilecek mi uzulecek mi ne gibi zorluklar onu bekliyor her zaman yaninda ona destek olabilecek miyim vs vs

Sana kendim adina kizim adina ve hepsi adina binlerce tesekkur.. Evet acinmak istemiyor onlar onlara acimak onlara yapacagimiz en buyuk kotuluk aslinda.. Onlarin bizim sevgimize ihtiyaci var, huzurlu mutlu bireyler olarak yetisebilmesi icin.. Beni cok duygulandirdin icim dolu dolu zaten kizima her baktigimda icim parcalaniyor zaten gozlerim dolu dolu oldu.. Dilim dugumlendi cok sey var sana soylemek istedigim ama beceremedim kusura bakma lutfen :KK43:

canım sende minik yavrunda çok özelsiniz. Umarım hayat size hep güler, hiç ayırmaz...
Herzaman seni dinlemeye hazırım bunu bil. Belki bende sana anlatırım dertlerimi. ne güzel olur :)

canım sende minik yavrunda çok özelsiniz. Umarım hayat size hep güler, hiç ayırmaz...
Herzaman seni dinlemeye hazırım bunu bil. Belki bende sana anlatırım dertlerimi. ne güzel olur :)
Cok sagol canim cok iyisin.. :) amin canim, insallah ayrilmayiz o benim butun dunyam.. Ayni sey senin icinde gecerli cok guzel bi dinleyiciyimdir hep aklinda olsun.. :)

Asıl engelin kalplerde ve fikirlerde olduğunu kanıtlayan insanları bugünün anısına hatırlayalım..hatırlatalım;

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven, Almanya’nın Bonn şehrinde fakir bir ailenin oğluydu. Alkolik bir müzisyen olan babasının sert eğitimleri sonunda Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır. 1792 yılında Viyana’ya giden Beethoven klasik müziğin ünlü bestecisi Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başladı. Joseph Haydn kısa sürede Beethoven’ın üstün yeteneğini fark etti ve her konuda ona destek oldu. Beethoven, başlarda besteci olarak değil piyanist olarak adını duyurdu. Daha sonra yaptığı bestelerle klasik müziğin 19. yüzyılın sonuna kadar yaşayan tüm müzisyenlerini etkiledi. Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. Hatta hepimizin çok iyi bildiği 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak ölmüştür ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

Erik Weihenmayer
13 yaşında görme yetisini tamamen kaybeden Erik Weihenmayer, ülkesinde öğretmenlik ve güreş antrenörlüğü yapmaktaydı. Adını tarihe ilk geçirdiği olay 2001 yılında Everest’e tırmanması oldu.Böylece dünyanın en yüksek zirvesi Everest’e tırmanan ilk görme engelli oldu ancak bu onu durdurmadı Hong Kong, İsviçre, Tayland ve Şili’de dünyanın en yüksek zirvelerine tırmandı. 2008 yılında 7 kıtanın da en yüksek zirvesini görebilen dünya çağında bir sporcu oldu.Bir çok dergi ve spor kuruluşundan ödüller alan Erik, Touch the Top of the World adlı kitabıyla bu maceralarını sevenlerine ulaştırdı.

Jim Abbott
Jim Abbott, Amerika’nın Michigan eyaletinde 1967 yılında dünyaya geldi. Doğuştan sağ eli olmayan Jim, küçükken tutkuyla bağlı olduğu beyzbola profesyonel olarak 10 yaşında başladı.Lisedeki okul takımıyla eyalet şampiyonasında çeyrek final oynadı. Ardından 1985 yılında kolej takımına seçildi ve Michigan Üniversitesi beyzbol takımı formasıyla 1987 yılında Sullivan ödülünü alarak yılın en iyi amatör sporcusu seçildi.Ertesi yıl olimpiyatlarda ülkesine bir altın madalya kazandırdı.Amerika’nın en ünlü takımlarından California Angels, Chicago White Sox ve New York Yankees’de oynadıktan sonra emekli olarak mejaner oldu.Hala Amerika’nın en sevilen beyzbolcularından biri olmayı sürdürüyor.

Eşref Armağan
Ankara’da yaşayan ve doğuştan görmeyen Eşref Armağan 41 yıldır resim yapıyor. Amerika ve Avrupa’da sergiler açan Armağan, Amerika eski Başkanlarından Clinton’ın da portresini yapmış. Menajeri Joan Eroncel ile birlikte gittiği ülkelerde uluslararası ün kazanan Eşref Armağan’ın beyin yapısı Harvard Üniversitesi’nde incelenmiş ve görmediği halde nasıl resim yapabildiği bilimsel çalışmalara konu olmuştur. Dokunuşları ile gören Armağan, 1994 senesinde senesinde Joan Eröncel isimli 30 sene evvel Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir hanım ile tanışır ve bu hanım sayesinde uluslar arası bir üne kavuşur.Türkiye’nin yetiştirdiği değerli yeteneklerimizdendir.

Lacey Hendersen
Lacey Henderson, dokuz yaşında dizkapağındaki bir tümör yüzünden sağ bacağını kaybetti. Annesinin tavsiyesi ile lisede amigo takımına girdi ve protez bacağı ile birbirinden zorlu hareketleri başarıyla yaptı.Mezun olduktan sonra kazandığı Denver Üniversitesi’nde de aynı başarıyı tekrar ederek takım kaptanlığına yükseldi.18 yaşındaki Lacey Henderson Halen bu görevi sürdürmektedir.

Yarin engelliler haftasi başlıyor 10-16 Mayıs engelliler haftası bununla alakalıda konu açılırsa sevinirim

X