3 aylık bebeğim kaka yapmıyor

Bebeğim antibiyotik kullandı evet ve antibiyotik sonrası oldu bunlar 🙄🙄🙄
Barsak bariyeri bozulduğu için alerjik reaksiyon gösterebiliyorlar maalesef. Kabızlık ondan muhtemelen. Yediklerinizden süt ürünlerini kesince bakın bakalım düzeliyor mu kabızlığı. İki hafta yapmanız lazım ama. Süt ürünleri de biskuviden hazır gıdalardanda vazgeçmek demek. Listesi var baya ona bir bakıp deneyin. Bizimki de ishal ve pişiği var maalesef hala geçmedi. 6 ay kadar sürebilir dedi doktorumuz

Barsak bariyeri bozulduğu için alerjik reaksiyon gösterebiliyorlar maalesef. Kabızlık ondan muhtemelen. Yediklerinizden süt ürünlerini kesince bakın bakalım düzeliyor mu kabızlığı. İki hafta yapmanız lazım ama. Süt ürünleri de biskuviden hazır gıdalardanda vazgeçmek demek. Listesi var baya ona bir bakıp deneyin. Bizimki de ishal ve pişiği var maalesef hala geçmedi. 6 ay kadar sürebilir dedi doktorumuz
Dolaylı olarak tüketilen süt ürünleri de mi yapıyor yani

Aynen. Ufacık süt ürünü bile yapıyor maalesef alerjisi olduğunda. Hepsini bir iki hafta kesin eğer düzelirse alerji doktoruna başvurun. Düzelmezse de başvurun bence . Antibiyotik başa bela. Benimde sezeryan oldum sütten antibiyotik geçti bebeğe . Çok ama çok üzülüyorum. Sürekli ishal ve pişiği tam anlamıyla geçmiyor .

Doktorum hanımefendi. Diğer 3 doktorla beraber kakasını yapmayan bir çocukta evet ilk bağırsak düğümlenmesi düşünüyoruz. Literatür bu şekilde. Acil durumlar bu hafta böyle olmadıysa önümüzdeki hafta olamayacak gibi bir şey değildir. Her gelen hasta ilk geliyormuş gibi muayene edilir. Her zaman önce aciller dışlanır. Göğüs ağrısı olan birinde her zaman ilk ekg çekilmesi ile aynı durum bu.

Şey merak ettim bir kere çekilmiş röntgen bağırsak düğümlenmesi değilmiş. Hemen arkasından devam eden kabızlıkta da mı ilk bağırsak düğümlenmesini elemek istersiniz. Yoksa çocuğun bağırsaklarını uzun vadeli düzenlemek için önlemlere mi başvurursunuz? Belli ikinci sefer tekrarlıyorsa artık bağırsakları düğümleniyor başka bir sorun var.

Evet içinde süt yoğurt peynir olan hiçbir şeyi 2 hafta boyunca tüketmeyeceksiniz.
Basit karbonhidratları azaltın.
Protein ve sebze ağırlıklı beslenin.
Sizin kendi bağırsak hareketlerinizi arttıracak gıdalar tercih edin.
Bol yeşil salata kuru kayısı zeytinyağ

Bebeğim 3 kere üst üste 8 gün kakasını yapmadı. Doktora her götürüşümüzde lavman yapılıyor röntgen çekiliyor sonuç temiz çıkıyor. Yine 4 gün oldu yaptı. Aşırı kötü kokuyor gazı. Çözümü olan, başına daha önce gelen var mı?
Poposuna şırıngayla zeytinyağı sıkın pedal çevirme hareketi yapın

Şey merak ettim bir kere çekilmiş röntgen bağırsak düğümlenmesi değilmiş. Hemen arkasından devam eden kabızlıkta da mı ilk bağırsak düğümlenmesini elemek istersiniz. Yoksa çocuğun bağırsaklarını uzun vadeli düzenlemek için önlemlere mi başvurursunuz? Belli ikinci sefer tekrarlıyorsa artık bağırsakları düğümleniyor başka bir sorun var.
Umarım sorunu doğru anlamışımdır. Anladığım kadarıyla şöyle açıklamaya çalışayım bu yetişkin de olsa çocuk da olsa uzun süreli kabızlıklarda, karın ağrısı da eşlik ediyorsa bağırsak düğümlenmiş mi acaba diye düşünürüz. Yetişkine baktığınız zaman hareketlerinden, kendisini ifade edişinden tablo ciddi mi değil mi anlarsınız. Eğer karın muayenesinde anormal bir durum yoksa röntgene gerek kalmayabilir. Ama durum çocuk olduğunda ki çocuklarda invajinasyon dediğimiz olay çok sık oluyor ne şikayeti olursa olsun huzursuz ve ağlayan kendini ifade edemeyen bir bebek oluyor. Aileler de zaten çocukların en ufak bir enfeksiyonunda bile bu yüzden aslında ciddi bir durumu var mı yok mu ayrımı yapamayabiliyor. Basit bir bulantı kusmada bile durum çok hızlı ilerleyip serum gerektirebiliyor. Durum çok hızlı kötüleşebiliyor. Bu yüzden her zaman önce en kötü kablonun olmadığını kanıtlamak zorundasın.
Bu vakaya gelince kakasını yapmayan huzursuz, ağlayan bir çocuk var. Steteskopla dinlediniz bağırsak sesleri çocuğun ağlamasından dolayı genelde doğru düzgün duyulmaz, hareketler artmış mı azalmış mı emin olamazsınız. Batın muayenesinde kakasını yapamayan çocuk zaten sert bir karna sahip olacak. İşte sorun burada başlıyor. Bizim sert karın dediğimiz, dokununca defans bulgusu aldığımız karın, kabızlık da varsa çocukta bu bağırsak acaba birbirinin içine geçip tıkadı mı şüphesi doğuyor. Eğer bağırsaklar iç içe geçip birbirini tıkadıysa bağırsağın bir kısmına kadar dışkı olacak ve bağırsapın tıkanıklık öncesini şişerecek, sonrasına geçiş olmadığı için diğer kısım körelip dışkı çıkışı olmayacak. Kliniğin gidişine göre ameliyat gerektirebilen acil bir durum olduğu için bebek kaçıncı sefer geliyor olursa olsun ilk buna bakılması gerekiyor. Çünkü atlanırsa bebeğin hayatını tehdit edecek kadar ciddi bir durum. Röntgen sonrası tıkanıklık olmadığı görülürse evet sizin de dediğiniz gibi aileye bağırsakların rahatlatılması için belki ilaç, belki bazı beslenme önerilerinde bulunulup aynı durumun tekrarlanmaması için bilgi verilmesi gerekiliyor. Bu çocuk bunlara rağmen yine gelirse aynı şikayetle aynı şeyleri yine yapmak zorunda kalıyorsun. Çünkü çocuğun o zaman tıkanıklığı yoktu ama şimdi olmayacağı anlamına gelmiyor. Tıkanıklık bebeklerde yetişkinin kalp krizi ile aynı durum gibi düşünebilirsiniz. İkisi de birden olan, ani gelişen, acil durumlar. Acil durumu dışlamak zorundasınız. Çünkü atlarsanız hayatı tehdit eder. Değilse zaten düzelir.

Ay bu doktorlar neden yazmıyor fitil ya bana hiç öyle bir şey söylemediler. Cuma yine gideceğiz doktora inşallah sağlığına kavuşurlar. Oğluşumun süt kokulu kakasını o kadar özledim ki 😓
Canım benim aynı sorun bizde de var 3 aylık bebeğim günlerce kaka yapmadı ve gazı çok kokuyordu doktorumuza sordum günde 2 kez 1 çay kaşığı zeytinyağı vermemi ve kulak çubuğunu yine zeytinyağına batırıp poposuna hafif içeri doğru uyarı yapmamı söyledi ikisini de yaptıktan 15 dk sonra falan bebeğim hemen kakasını yaptı ve ilk çıkan kaka kabızlıydı bebeğim çok rahatladı hep ağlıyordu denemenizi tavsiye ederim geçmiş olsun ♥️

Canım benim aynı sorun bizde de var 3 aylık bebeğim günlerce kaka yapmadı ve gazı çok kokuyordu doktorumuza sordum günde 2 kez 1 çay kaşığı zeytinyağı vermemi ve kulak çubuğunu yine zeytinyağına batırıp poposuna hafif içeri doğru uyarı yapmamı söyledi ikisini de yaptıktan 15 dk sonra falan bebeğim hemen kakasını yaptı ve ilk çıkan kaka kabızlıydı bebeğim çok rahatladı hep ağlıyordu denemenizi tavsiye ederim geçmiş olsun ♥️
Deniyorum ama fayda etmedi neden öyle oluyor bilmiyorum ya çocuk cerrahiye götüreceğim😓

Benimde bebeğim 11 Aralık doğumlu ocakta 28 günlükken enfeksiyondan yenidoğan yoğun bakım a alındı 1 hafta antibiyotik tedavisi aldi sonra bağırsaklardan aşırı ses gelmeye başladı doktor probiyotik başladı san simplex ve biogaia başladı çocuk daha kötü oldu bio yu bırakıp maflor a geçtim toplamda 2 kez fln kendi yapti çişini diğer türlü zeytinyağı ve kulak çöpü ile uyarıyorum öyle yapıyor neden oluyor acaba böyle

Benimde bebeğim 11 Aralık doğumlu ocakta 28 günlükken enfeksiyondan yenidoğan yoğun bakım a alındı 1 hafta antibiyotik tedavisi aldi sonra bağırsaklardan aşırı ses gelmeye başladı doktor probiyotik başladı san simplex ve biogaia başladı çocuk daha kötü oldu bio yu bırakıp maflor a geçtim toplamda 2 kez fln kendi yapti çişini diğer türlü zeytinyağı ve kulak çöpü ile uyarıyorum öyle yapıyor neden oluyor acaba böyle
Ay inanın hiç bilmiyorum ama antibiyotik tedavisinden sonra oldu bizimkisi ya da zamanı öyle denk geldi.

Merhabalar benim bebegimde de ayni durum var cok huzursuz ve agliyor 2 aylik henuz , care bulabilen oldu mu merak ettim tesekkur ederim simdiden

Konu eski ama yazmak istedim bu durumu yasayan olursa paniklemesin diye bebegim 13 gun kaka yapmadi eger gaz cikariyorsa tehlikeli birsey yoktur dedi doktor bu eger aiddetli aglama kusma yoksa paniklemeyin zeytinyagi icirebilirsiniz bosunavdefalarca lagman yaptirmayin azdaha bebegimi hastaneye yatirip gunde birden fazla lagman yapacaklardi doktor oyle soyledi kabul etmedim iyiki etmemisim aksamina kendiliginden yapti

Evet goturdum makattan uyaran yaptilar kaka yapti ama eve geldik 1 hafta gecti yine yok, dr umuzun tavsiyesiyle her gun zeytinyagi da iciyor ama etki etmiyor, sebebi nedir onu da bulamadik
Bizde de durumlar biraz daha iyileşti. Zeytinyağı içiriyorum poposuna uyarı yapıyorum yine de 3-4 günü buluyor yapması. Bizimkisi de sebepsiz. 4 buçuk aylık oldu bakalım ne zaman düzene girecek. Bol bol hareket ettirin onun da etkisi oluyor. Bir de poposunda çatlak vardı oğlumun. Fito kremle anestol kremi karıştırıp poposuna sürüyordum.

Bizde de durumlar biraz daha iyileşti. Zeytinyağı içiriyorum poposuna uyarı yapıyorum yine de 3-4 günü buluyor yapması. Bizimkisi de sebepsiz. 4 buçuk aylık oldu bakalım ne zaman düzene girecek. Bol bol hareket ettirin onun da etkisi oluyor. Bir de poposunda çatlak vardı oğlumun. Fito kremle anestol kremi karıştırıp poposuna sürüyordum.
Catlak oldugunu cocuk doktoru mu soyledi yoksa cocuk cerrahiye mi goturdunuz

Catlak oldugunu cocuk doktoru mu soyledi yoksa cocuk cerrahiye mi goturdunuz
Çocuk doktorumuz söyledi. Sünnetini yapan cerrahı arayıp durumu anlattım o da çatlak vardır ondandır dedi aynı kremleri o da önerdi. Anlayacağınız hem çocuk doktoru hem çocuk cerrahı aynı şeyi söyledi.

X