Aile Planlaması 3 aylık korunma iğnesi ve yan etkileri.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Pamukcuce

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2017
765
821
Doğumdan sonra, 5 ay önce 3 aylık dogum kontrol iğnesi vuruldum. İğneden sonra sürekli kalamam oldu. Adet düzensizliği yapar adet olmayabilirsin dediler ama sürekli kanama olacagını söylemediler. İkinci dozu vurulmadım iki ay oluyor yani bırakalı. Şimdi hala aynı durumdayım sürekli kanamam var. Doktora gitsem mi. İgnenin yan etkisi deyip geçer mi. Kullanıp da bilgisi olan var mı neler yaptınız nezaman düzeldi bu hal. Bu arada iğneyi saglık ocağında yaptırdım çok fazla bilgi vermediler. Bu sefer kadın dogum doktoruna gitmek istiyorum hem korunma konusunda bilgi verip yardımcı olur mu?
Konuda yanlış yerdeyse kusura bakmayın. Ben doktora gitmek konusunda muallakta kaldım da bir cevap almam gerek.

Kuzenimde aynı sorun oldu. Doktor bir ilaç verdi kanamayı kesti, gidin doktora bu iğnelerin yan etkisi cok fazla.

Benim de başka sebepten (aslında sebepsiz) kesilmeyen kanamam vardı. Bugün yarın biter diye diye 15. Günü görmüştüm, kadın doğuma gittim, verdikleri hap ile anında geçti.
Siz de ihmal etmeyin,ne olur ne olmaz

bende 7 ay aralıksız kanama sürdü, sonra 4 ay daha da 2 haftada 1 regl oldum. 11 ayda geçti.
doktora gittim, ilaç falan vermedi.

3 aylik değil ama aylık korunma ignesi oluyordum ilk evlendiğim zamanlarda. Malesef kanama düzenini bozan bir yan etkisi var bu ignelerin. İlk iğne oldugum zaman 13 gün son iğne olduğum zaman da 23 gün adet gordum. Sonra bıraktım zaten. Doktora da gittim. Bu igneler herkese yaramaz malesef sana da yaramamış, başka şekilde korun dedi. Sen de git doktora.

bende 7 ay aralıksız kanama sürdü, sonra 4 ay daha da 2 haftada 1 regl oldum. 11 ayda geçti.
doktora gittim, ilaç falan vermedi.
Çok sinir bozucu bir durum 7 ay çekmişsiniz bunu. Bana böyle bir yan etkisi oldugunu söyleseler zaten vurulmazdım internette yazdığı sadece adet görememek adet düzensizligiydi. Doktorda başka bişey demedi. Doğumdan okadar gözüm korkmuştuki hemen vuruldum. Şimdi de pişman oldum bir dozda bukadar etkisi olmaz uzun süre kullanmadım nasıl olsa diyorum kendimi kandırıyorum galiba.

Benim de başka sebepten (aslında sebepsiz) kesilmeyen kanamam vardı. Bugün yarın biter diye diye 15. Günü görmüştüm, kadın doğuma gittim, verdikleri hap ile anında geçti.
Siz de ihmal etmeyin,ne olur ne olmaz
Çok zor doktora giden biriyim küçüklükten korkmuştum doktordan hala doktora gidince gereksiz bir korku yaşıyorum. oyüzden evet doktora gitmen lazım diye birinin beni tembihlemesine ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim en yakın zamanda doktora gidicem

Araştırsaydınız keşke önceden.Doğumdan sonra bende baya sordum soruşturdum ne spiral taktırdım nede iğne oldum.En sağlıklı yöntem prezervatif, diğerleri kadınların dengesini alt üst ediyor bukadar eziyeti çekmeye değmez.Doğum kontrol hapı deneyebilirsiniz, ben doğumdan önce kullandım ve çok rahat ettim fakat sonrasında kolesterolüm çıktığı için cesaret edemedim.

Dediğiniz ilacı sürekli içmesi gerek bıraktığı zaman kanama devam ediyor bence hiç bişey kullanma bak birden kesilecek birazdaha sabret

Araştırsaydınız keşke önceden.Doğumdan sonra bende baya sordum soruşturdum ne spiral taktırdım nede iğne oldum.En sağlıklı yöntem prezervatif, diğerleri kadınların dengesini alt üst ediyor bukadar eziyeti çekmeye değmez.Doğum kontrol hapı deneyebilirsiniz, ben doğumdan önce kullandım ve çok rahat ettim fakat sonrasında kolesterolüm çıktığı için cesaret edemedim.
Prezervatif kullanamadık canımı çok acıttı alerji yaptı ben de hepsi öyle sandım hiç araştırmadım. Latex alerjisi olanlara özel varmış onuda iğneyi kullandıktan sonra bu siteden başka bir konuda ögrendim. Daha önceden biliyor olsaydım iğneyi kesinlikle vurulmazdım prezervatif le korunurduk. Hap kullanamıyorum çok unutkanım o riski göze alamadım. İlk başta adam akıllı kadın dogum uzmanına gidip ögrenmek en iyisiydi galiba. Akıllanmış oldum iş işten geçti.

Çok zor doktora giden biriyim küçüklükten korkmuştum doktordan hala doktora gidince gereksiz bir korku yaşıyorum. oyüzden evet doktora gitmen lazım diye birinin beni tembihlemesine ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim en yakın zamanda doktora gidicem
Rahatsız edici bir muayene yapmıyorlar. Ben gittiğimde sadece karın ultrasonu çekip ilaç yazmıştı.
Devlet Hastanesi'ne gitmiştim
Madem zor doktora gidiyorsunuz randevu linki atayım, direkt randevu alın. O zaman zorunluluk hissedersiniz=)
www.mhrs.gov.tr
Çok geçmiş olsun

Primolut düzenli icildiginde Dr kontrolü altında kanamayı durdurur kestiğin de adet olur günü sayarsin kaç gün olduğunu ve Dr a danışarak tekrar başlarsın bu şekilde düzene girer benim öyle oldu

Kanamayı kesmek için verilen ilaç mı sürekli içilmelidir. Doktor mu söyledi size.
Kendi ilacım adina konuşursak ben iki tane falan ictim, hemen etki etti zaten. Daha da hiç içmedim.
Bu olay da 3 yıl önce falandi, bir daha böyle bir problem yaşamadım. Ama sizin durumunuzu en iyi doktor bilir

Çok sinir bozucu bir durum 7 ay çekmişsiniz bunu. Bana böyle bir yan etkisi oldugunu söyleseler zaten vurulmazdım internette yazdığı sadece adet görememek adet düzensizligiydi. Doktorda başka bişey demedi. Doğumdan okadar gözüm korkmuştuki hemen vuruldum. Şimdi de pişman oldum bir dozda bukadar etkisi olmaz uzun süre kullanmadım nasıl olsa diyorum kendimi kandırıyorum galiba.

benim de doğum sonrasıydı tam 40. gün oldum hatta doktora geri gittiğimde bunun koruma şekli bu muydu ya diyerek dalga geçtim. zamanla geçecek dedi, yetmedi başka doktora da gittim. aynısını söyledi. tekrar vurdurmadım bile.

X