3 aylık maaşımın ödenmemesi,şikayet hakkım var mı?

goldies16

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2020
478
765
27
Kızlar merhaba,

Yaklaşık 1.5 yıldır bir şirkette çalışıyorum. Pandemi işlerimizi oldukça etkiledi ve 2020 Marttan beri sigortam yatmıyordu bu Nisan itibariyle hamile olduğum için yapmak zorunda kaldılar.
Sorunum şu maaşlarım yatmıyor. Aralık Şubat ve Mart olmak üzere 3 aylık içerde. Artık ne söylesem de yatırmadıkları için gemileri yakıp şikayet etme aşamasındayım.
Sorum şu: Şikayet edersem tazminat alma hakkım var mı sigortamı ve maaşımı yatırmadıkları için . Kanıtlayabileceğim bütün evraklar elimde. Süreç hakkında bilgisi olan yardım edebilir mi ?

Tabi ki.
Maaşın bir ay bile geç yatması işçi tarafından fesih sebebidir.
Haklarını alarak ayrılabilirsin.
Teşekkür ederim, geriye dönük sigorta haklarımı temin edebilir miyim peki ?
170i ararsanız sizi en net şekilde onlar bilgilendirirler.
Teşekkür ederim.
Var. Bir avukatla görüşmeye ne dersiniz ?
Açıkçası her şeyi göze alma aşamasındayım. İşim zaten stresli çoğu zaman bir de hamileyim dayanmak zor geliyor artık.
Bir yandan da işimi kaybetme korkusu var şu an evden çalışıyorum bebeğime doğunca da zaman ayırabilmek istiyorum. Arafta kaldım , başka bir işe zaten şu dönemde başlayamam pandemi hamilelik vs. İki arada bir deredeyim :kızgın:

Teşekkür ederim, geriye dönük sigorta haklarımı temin edebilir miyim peki ?

Teşekkür ederim.

Açıkçası her şeyi göze alma aşamasındayım. İşim zaten stresli çoğu zaman bir de hamileyim dayanmak zor geliyor artık.
Bir yandan da işimi kaybetme korkusu var şu an evden çalışıyorum bebeğime doğunca da zaman ayırabilmek istiyorum. Arafta kaldım , başka bir işe zaten şu dönemde başlayamam pandemi hamilelik vs. İki arada bir deredeyim :kızgın:

İşe giriş çıkış zamanın bellidir, alırsın.
Zaten maaşın yatmamış ,kaç aydır sigorta yapmıyorlarmış.
Açıkları çok fazla seni susturmak için her şeyi verebilirler :)

İşe giriş çıkış zamanın bellidir, alırsın.
Zaten maaşın yatmamış ,kaç aydır sigorta yapmıyorlarmış.
Açıkları çok fazla seni susturmak için her şeyi verebilirler :)
Valla vefa falan kalmadı artık. Bi de devletle çalışan bir kurum. 1 hafta daha beklicem sonrası gümbür gümbür:KK76:

Valla vefa falan kalmadı artık. Bi de devletle çalışan bir kurum. 1 hafta daha beklicem sonrası gümbür gümbür:KK76:

Ben senin yerinde olsam 32. hafta da doğum iznine çıkarken patlatırım bombayı.
Hem doğum paranı alırsın hem de haklarını.
Bir de o zamana kadar tazminatın da yükselmiş olur.

Kaç haftalık hamilesin ?

Benzer bir durumda avukatım şu tavsiyede bulunmuştu. Önce detaylı bir dilekçe ver, alacaklarını, sigortanı vs her şeyini yaz, ıban yaz, tarih belirt, bu tarihe kadar hesabıma geçmesini vs vs diye. Mutlakta dilekçe evrak numarası al ki dilekçe vermedi bize demesinler.
Dilekçeye cevap hakkı içinde cevap gelmezse bunu noterden ihtar olarak çekeriz. Sonrası zaten haklı fesih.

Siz de bir avukata danışabilirsiniz

Maaş ödeme tarihinden itibaren 20 sine kadar ödenmez ise; 21 inci gün itibariyle İş Kanununun 26. maddesine göre 6 günlük (hak düşürücü) süre içinde 4857 sayılı iş kanunun 24. maddesi II e bendinde tanımlanan “ İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” maddesini gerekçe göstererek hizmet akdini haklı sebeple tazminatını almak kaydı (eski 1475 s. İş K. md.24) ile fesih edebilir.

İş kanunumuz işçi ücretinin zamanında ve tam olarak ödemesi gerektiği esasını getirmiştir. Kanun koyucu, 20 günlük süreyi, işçinin iş görmekten kaçınma hakkını kullanmaya başlaması için tanımıştır. Zamanında ödenmeyen maaş içinde mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanmasını emretmiştir. Tabi bildiğiniz gibi realitede bunun uygulanması işçi ile işveren arasında ciddi sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Fakat işçi dava açarak geciken ücretini faizi ile talep edebilir.

Kanun bunu diyor.
Ayrıca alamadığın maaşlarda mevduata en yüksek uygulanan en yüksek faizden alırsın maaşlarını.

Bu işin peşini bırakma derim.

Ben senin yerinde olsam 32. hafta da doğum iznine çıkarken patlatırım bombayı.
Hem doğum paranı alırsın hem de haklarını.
Bir de o zamana kadar tazminatın da yükselmiş olur.

Kaç haftalık hamilesin ?
9 haftalık hamileyim. Aslında mantıklı zaten 1 senedir sabrediyorum.
Evet ben de tam olarak böyle bir yol var mı diye sormuştum her şey kılfına uygun olsun istiyorum, teşekkür ederim.
Maaş ödeme tarihinden itibaren 20 sine kadar ödenmez ise; 21 inci gün itibariyle İş Kanununun 26. maddesine göre 6 günlük (hak düşürücü) süre içinde 4857 sayılı iş kanunun 24. maddesi II e bendinde tanımlanan “ İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” maddesini gerekçe göstererek hizmet akdini haklı sebeple tazminatını almak kaydı (eski 1475 s. İş K. md.24) ile fesih edebilir.

İş kanunumuz işçi ücretinin zamanında ve tam olarak ödemesi gerektiği esasını getirmiştir. Kanun koyucu, 20 günlük süreyi, işçinin iş görmekten kaçınma hakkını kullanmaya başlaması için tanımıştır. Zamanında ödenmeyen maaş içinde mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanmasını emretmiştir. Tabi bildiğiniz gibi realitede bunun uygulanması işçi ile işveren arasında ciddi sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Fakat işçi dava açarak geciken ücretini faizi ile talep edebilir.

Kanun bunu diyor.
Ayrıca alamadığın maaşlarda mevduata en yüksek uygulanan en yüksek faizden alırsın maaşlarını.

Bu işin peşini bırakma derim.
Evet kanundan haberim olunca ben de bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Çok teşekkür ederim açıklamanız için, bırakmayı düşünmüyorum hamileliğimi bu iş için sinir ve stresle geçiremem şu an boşa çalışıyor gibiyim..

9 haftalık hamileyim. Aslında mantıklı zaten 1 senedir sabrediyorum.

Evet ben de tam olarak böyle bir yol var mı diye sormuştum her şey kılfına uygun olsun istiyorum, teşekkür ederim.

Evet kanundan haberim olunca ben de bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Çok teşekkür ederim açıklamanız için, bırakmayı düşünmüyorum hamileliğimi bu iş için sinir ve stresle geçiremem şu an boşa çalışıyor gibiyim..

Tabi ki de önemli olan sağlık, bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesi.
Hani ben geri gelmeyeceğin için kafaya da takma diye yazdım.
Biraz daha sabretsen alacağın para seni biraz idare eder diye dedim ama dediğim gibi önemli olan şey sağlık.
Hakkında hayırlısı olsun.

Sağlıkla gelsin bebiş :nazar:

Biraz daha sabretsen alacağın para seni biraz idare eder diye dedim ama dediğim gibi önemli olan şey sağlık.

Sağolun ilginiz için çok teşekkür ederim bayağı aydınlandım :KK200:

Ben araya girip bir soru sorayım. Doğum parasını kimler hak ediyor? Yani özel devlet fark etmeksizin herkesin alma hakkı var mı :KK70: cahil mode on

Ben araya girip bir soru sorayım. Doğum parasını kimler hak ediyor? Yani özel devlet fark etmeksizin herkesin alma hakkı var mı :KK70: cahil mode on
Evet ben de bilmiyorum o kriterleri forevermorrenk forevermorrenk biliyor sanırım.

Sözde ben de çalışma ekonomisi mezunuyum ama başka bir iş yapınca köreldik ne yazık ki.

4a özel sektör da sgklı çalışanlar (yani ben :KK70: )
4b 657 ye tabi devlet memurları ( yani sen :) ) analık hakkından doğan geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanırlar.

1 yıl içinde 90 gün sigorta prim ödemesi istiyor sadece :)

Evet ben de bilmiyorum o kriterleri forevermorrenk forevermorrenk biliyor sanırım.

Sözde ben de çalışma ekonomisi mezunuyum ama başka bir iş yapınca köreldik ne yazık ki.

Bu arada bir defaya mahsus olmak üzere emzirme ödeneği de veriyor.
350 lira gibi bir şeydi 2020 için.
Ben muhasebenin içindeyim ya ister istemez her gün kanun okuyorum unutulmuyor :)

evet var canım ama istifanı elden verme noter aracılığı ile gönder firmaya oraya da tüm alacaklarını geriye dönük haklarını ve alacaklarını yaz bu sebeple iş sözleşmemi feshediyorum 30 iş günü içinde tüm haklarımın bu iban numarasına yatırılmasını talep ediyorum, aksi halde yasal haklarımı kullanacağımı bilginize arz ederim diye yolla gitsin.

X