3 yaşını geçen çocuğum hala devam sütü kullanıyoruz.

Biz de aynı şekilde hem anne sütü hem mama şeklinde gittik. 1 yaşına kadar zaten inek sütü vermedim.1 yaşından sonra devam sütü gerekli görülmediği için bırakmaya çalıştım zaten en başta o biberonla bir şey içmeyi bırakmak istemiyorlar. Başta inek sütünü kesinlikle kabul etmedi. Ben de hep mama vereceğim heralde diye düşündüm. Sonra biraz şeker kattım 1-2 denemeden sonra hemen alıştı sonra şekeri azalttım yavaş yavaş. Şu anda mamaya ağzı deyse tükürüyor. İnek sütünü sevmeyenlerin keçi sütünü sevebileceğini duymuştum. Ya biraz şeker katıp deneyin birkaç kez daha ya da keçi sütü deneyin derim.

Ayy emziğini yedeği yoksa kesmesin bence yoksa gece çok ağlayabilir
ufak ufak kesecek zaten.. Ben biberonu da o şekilde bıraktırdım.Ucunu kestim en son matara boyutunca açıklı vardı . Sonra makineye attım eridi biraz, en son büyüdün sen deyip toptan çöpe attık :KK66: :KK66:

Her seyi yiyor yemede sikinti yok sadece sabah ve aksam ekstradan devam sutu icmek istiyor ibek sutune gecmemiz gerekirdi hic gecemedik

Bıdık devam sütünü/mamasını tatlı diye düşünüyor herhalde, vanilyalı süt ile normal süt arasında bile ciddi tat farkı var. 😅

Kasiyerin gözünde tüm gün mama yiyen devamlı emzik kullanan bir çocuk canlandıysa tepkisi normal.
Ben de öyle zannettim, halbuki durumunuz çok daha iyi.

Emzik konusunda ise bir noktada bırakması gerekecek, zaman konusunda ben olsam günde kaç saat emdiğini not alıp diş hekimine sorardım.

Şu noktada kreşe gitmesi ona çok yardımcı olur tabi önünüzdeki en büyük engel tuvalet eğitimi. Onda biraz da çocuğun hazır olması lazım, yöntem konusunda diğer anneler daha iyi yardımcı olur diye düşünüyorum.

Benim yeğenimde sadece mama ile büyüdü bıraktırmak zor oldu. Ek gıda da sadece çorba vs içti. 2 yaşında hala içiyordu. En sonunda ablam bazı günler mama bitti vs dedi geceleri öyle öyle kestiler. Sütü hiç ağzına alan bi çocuk değildi mamayı kesince süte başladı 🤭 ama yeme konusunda sıkıntılı işte mamadan dolayı olduğunu düşünüyoruz biz. Sizin ek gıdayı güzel alıyorsa sadece geceye düşürün mamayı sonra onu da azaltarak bırakırsınız.

İnek sütünün aslında hiç bir faydası yokmuş. Onun yerine sütun işlenmiş halleri peynir kefir yoğurt daha faydalıymış

Biberon ve emzik diş sağlığı, ağız yapısı için ileri dönemde tedavi gerektirebiliyor.
Bundan dolayı bir hekime danışarak yol alabilirsiniz.
Eğer mamanın bir zararı yok ise bardakla vermeyi teklif edebilirsiniz.
3 yaş artık bardakla içme becerisinin olması gereken bir yaş.
Mamayı bırakalım diyorsanız sevmediği bir marka yada daha sulu bir şekilde verip biraz soğumasını sağlayabilirsiniz.
Tuvalet eğitimi ile ilgili de şunu söyleyebilirim, gece mama içiyorsa tuvaleti de daha çok geliyordur.

Kızım 18 aylıktı annem kalacaktık gece yatağa bir geçtik emzik yokkk ara ara bulamadık bakkaldan başka emzik aldık istemedi
Çok ağlar diye düşündüm gece ama korktuğum gibi olmadı uyandı ağladı istedi bol bol sarıldım 3 gün içinde aklına dahi gelmedi istemedi bu sayede bıraktık 👏👏

Ama aradan 6 ay geçti eltim doğum yaptı bebeği görmeye gittik baktım bebeğin emziğini almış saklanmış bir köşede emiyor😁😁😁
Bizimki emzik de ayirmiyor agliyor herhangi bi emzik alsak da kabul 😃 kiyamam benim arkadasimin oglu da bize geldiginde unuttugu emzigi hatirlayip oglumla emzik kavgasi yapmisti 🤣 ins bizimki de boyle anide kolayca birakir 🤲

Emen çocuğun emmeyi bırakması gibi birşey sizin ki. Artık büyüdüğünü , emzik ememeyecegini devam sütünu icemeyecegini söyleyin. Bir yerden başlamanız lazım. İki gün sonra alisir. Çocuklara bazı konularda net ve kararlı olmak lazım. Herşeyi onların isteğine birakamayiz ki. Yaz gelince de bezi bıraktırma ya calisirsiniz

Biberon ve emzik diş sağlığı, ağız yapısı için ileri dönemde tedavi gerektirebiliyor.
Bundan dolayı bir hekime danışarak yol alabilirsiniz.
Eğer mamanın bir zararı yok ise bardakla vermeyi teklif edebilirsiniz.
3 yaş artık bardakla içme becerisinin olması gereken bir yaş.
Mamayı bırakalım diyorsanız sevmediği bir marka yada daha sulu bir şekilde verip biraz soğumasını sağlayabilirsiniz.
Tuvalet eğitimi ile ilgili de şunu söyleyebilirim, gece mama içiyorsa tuvaleti de daha çok geliyordur.
Diger icekleri (meyve suyu ayran ) bardakla iciyor ama mamayi bardakla kabul etmiyir hatta degisik bardaklar aldim alistirma bardagi ucu yumusak fln istemedi takintiki bu konuda nasil olacak bilemiyorum yi e denicem en azindan bardakla icse devam sutu meselesini de daha az takarim.

Emen çocuğun emmeyi bırakması gibi birşey sizin ki. Artık büyüdüğünü , emzik ememeyecegini devam sütünu icemeyecegini söyleyin. Bir yerden başlamanız lazım. İki gün sonra alisir. Çocuklara bazı konularda net ve kararlı olmak lazım. Herşeyi onların isteğine birakamayiz ki. Yaz gelince de bezi bıraktırma ya calisirsiniz
Bi yandan da sut icmedigi icin kafamda soru isareti devam sutunu biraktirsam mi birajtirmasam mi diye cunku normal sutu agzina surmuyor kakaolu meyveli balli her turlu denedim icmedi simdi devam sutunu de komple kesersem gelisimi kotu etkilenirmi ?

Bi yandan da sut icmedigi icin kafamda soru isareti devam sutunu biraktirsam mi birajtirmasam mi diye cunku normal sutu agzina surmuyor kakaolu meyveli balli her turlu denedim icmedi simdi devam sutunu de komple kesersem gelisimi kotu etkilenirmi ?
Normal süt icirmeyi doktorlar çok önermiyor ki zaten. Çocuk peynir ,yoğurt yiyor ,ayran içiyorsa sorun yok.

Devam sutunun bir zarari olmaz da emzik disleri bozar diye endiseleniyorum o da butun gun kullanmiyor gece uyurken aliyir bir sure sonra da atiyr tabi birakmis olsa daha iyi olur
ben 4,5 yaşıma kadar emzikle gezmişim hem de gece gündüz. Dişlerim aşırı düzgün :KK66: Oğlum da hiç almadı emzik, 10,5 aylıkken de biberonu bıraktı ne yaptıysam devam sütünü veremedim :KK43: Uykuda vermeye çalıştım o zaman bile öğürüyordu :KK43: 15 aylıkken de zaten sadece geceleri emdiği memeyi kesmek durumunda kaldım. Bir de inek sütü alerjimiz var hiç süt ürünü tüketmiyor. Acaba gelişiminde bir sorun olur mu diye endişelenmiyor değilim.. Biri bırakmaz biri almaz nedir bizim bu bebelerden çektiğimiz yaa :KK70:

Benim yeğenimde sadece mama ile büyüdü bıraktırmak zor oldu. Ek gıda da sadece çorba vs içti. 2 yaşında hala içiyordu. En sonunda ablam bazı günler mama bitti vs dedi geceleri öyle öyle kestiler. Sütü hiç ağzına alan bi çocuk değildi mamayı kesince süte başladı 🤭 ama yeme konusunda sıkıntılı işte mamadan dolayı olduğunu düşünüyoruz biz. Sizin ek gıdayı güzel alıyorsa sadece geceye düşürün mamayı sonra onu da azaltarak bırakırsınız.

İnek sütünün aslında hiç bir faydası yokmuş. Onun yerine sütun işlenmiş halleri peynir kefir yoğurt daha faydalıymış
Bizim yemede sorun yok cok sukur ek gida da sikinti yasamadik pek. Benim de korkum sut icmedigi icin devam sutunu birakirsam gdlisimi beskenmesi kotu etikilenir gibi sanirim ben de korku yapti pandemi donemlerinden jaynakli bagisikkigi da dusmesin diye hep verdim simdi biraz fazla gelmeye basladi en azindan ine sutune gecseydik rahatlardim o da yok

Normal süt icirmeyi doktorlar çok önermiyor ki zaten. Çocuk peynir ,yoğurt yiyor ,ayran içiyorsa sorun yok.
Onlari yiyor ayrani da cok olmasa da iciyor sutu hic sevmiyor tiksiniyor gibi davraniyor. Biraz da olsa inek sutu icmesini isterdim bi yastan sonra a miktarda icerse onun da cok faydasi var diye biliyorum.

Bıdık devam sütünü/mamasını tatlı diye düşünüyor herhalde, vanilyalı süt ile normal süt arasında bile ciddi tat farkı var. 😅

Kasiyerin gözünde tüm gün mama yiyen devamlı emzik kullanan bir çocuk canlandıysa tepkisi normal.
Ben de öyle zannettim, halbuki durumunuz çok daha iyi.

Emzik konusunda ise bir noktada bırakması gerekecek, zaman konusunda ben olsam günde kaç saat emdiğini not alıp diş hekimine sorardım.

Şu noktada kreşe gitmesi ona çok yardımcı olur tabi önünüzdeki en büyük engel tuvalet eğitimi. Onda biraz da çocuğun hazır olması lazım, yöntem konusunda diğer anneler daha iyi yardımcı olur diye düşünüyorum.
Aynen o devam sutu kahve keyfi gibi bir sey oldu bizimki icin 😄 tuvalet egitimine bu yaz baslamistik biraz travmatik oldu altina buyugunu kacirinca cok uzuldu agladi etkilendi bez icin yalvardi ben de cok uzuldum o yuzden o hazir olmadzn baslamak istemedim rafa kaldirdim tekrar yaza kadar ya da hava biraz duzelince tekrar baslicam

Siz o tepkilere hic aldiris etmeyin 1 yasinda cocugun alabikecegi annesutunden sonra en guzel besin devam sutu ek gidaniz da iyi devam ediyorsa hic takmayin o zamanlar da laf eden oluyordu da aldiris etmezdim simdi biraz buyuduk biraz benim de jafama takiliyor o yuzden :/
Zaten cevaplarını veriyorum ama bilirsiniz sinir bozucu 😅 bırakmıyor çok biliyorsanız bıraktırın diyorum 💁
İnşallah sizin bebiste alışır

ben 4,5 yaşıma kadar emzikle gezmişim hem de gece gündüz. Dişlerim aşırı düzgün :KK66: Oğlum da hiç almadı emzik, 10,5 aylıkken de biberonu bıraktı ne yaptıysam devam sütünü veremedim :KK43: Uykuda vermeye çalıştım o zaman bile öğürüyordu :KK43: 15 aylıkken de zaten sadece geceleri emdiği memeyi kesmek durumunda kaldım. Bir de inek sütü alerjimiz var hiç süt ürünü tüketmiyor. Acaba gelişiminde bir sorun olur mu diye endişelenmiyor değilim.. Biri bırakmaz biri almaz nedir bizim bu bebelerden çektiğimiz yaa :KK70:

10.5 ay yine almis devam sutu galiba peynir falan yogurt ayran bu gidalar sutten daha degerli besleyici aslinda direk sut tuketmesi yerine bunlari da yiyebilir biraktirmasi da cok zor emin olun bence cok da takmayin bizimkisi bagimlilik gibi oldu artik biraksa belki daha fazla sey yiyip icecek ama birakmiyor bende de aliskanlik yapti isin kotusu. Pahali da :/

ufak ufak kesecek zaten.. Ben biberonu da o şekilde bıraktırdım.Ucunu kestim en son matara boyutunca açıklı vardı . Sonra makineye attım eridi biraz, en son büyüdün sen deyip toptan çöpe attık :KK66: :KK66:
Siz baya guzel ilerlemissiniz ben vicdan da yapiyorum galiba ne bilim. Sert de bi mizacim var aslinda kararliyimdir da disaridan kimse bir seyi yaptiramaz edemez ama cocuguma hicbir sozum gecmiyor. Zor da bir cocuk oldu🥲

10.5 ay yine almis devam sutu galiba peynir falan yogurt ayran bu gidalar sutten daha degerli besleyici aslinda direk sut tuketmesi yerine bunlari da yiyebilir biraktirmasi da cok zor emin olun bence cok da takmayin bizimkisi bagimlilik gibi oldu artik biraksa belki daha fazla sey yiyip icecek ama birakmiyor bende de aliskanlik yapti isin kotusu. Pahali da :/
Malesef yoğurt peynir ayran kefir hiçbirini yiyemiyor şu an :KK43: Yoksa sadece süt olsa gerçekten takmazdım her türlü telafi ederdim. Gerçi gelişimi baya önde şu an ama memeyi daha yeni bıraktık işte bundan sonraki süreç daha önemli bizim için.. Mamalar zaten pahalı ve yaşı da büyük hızlıca da biter :KK43: Allah kolaylık versin, ne diyim canı sağolsun.. Acaba az şekerli sütü mama diye verseniz ilk zamanlar sonra şekeri azaltarak kesersiniz? Hiç denediniz mi onu?

X