4 yaşındaki kızımın şiddetli diz ağrısı

yenicee

Bundan Böyle İlkbaharr
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2011
138
1
35
Mrb arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır kızım ara ara dizlerinin ağrıdığını söylüyo
Özellikle akşamları ağrı vuruyo 2 3 saat sürüp ağlamkla geçiriyo
İlk başta romatizma vs dir diye korktuk ama bi dr arkadaşın
belirtilerin büyüme ağrısı olduğunu söyeyince dr götürmeye
bi süre erteledik.Aranızda bu sorunu yaşayanlar oldumu,:KK14:

arkadaşımın kızıda yaşadı doktor boyu uzadığı için demiş ,umarım kolay atlatır Allah sağlık versin.

Yine de doktora götür bence sağlık ihmale gelmez.

Konuya dair hiç fikrim yok ama tabiki tavsiyem doktora götürmeniz olacaktır.
Hem içiniz rahat eder.
Çok geçmiş olsun inşAllah önemli birşey değildir.
Allah şifa versin.

ahh kıyamam yaa:26: aynı sorunu çocukluğumda yaşadım bilirim berbat bir ağrıdır 30 yaşındayım halen hatırlıyorum düşünün:KK1: saatlerce ağlardım bacaklarım ağrıyor diye 5-6 yaşlarındayken... yürüyerek bir yere gitmek istemezdim:KK50: romatizmdan şüphelenmişlerdi annem babam kaç kez doktora götürdü hep aynı şeyi söylediler boyu uzadığı için ağrıyor hızlı gelişiyor bu yüzden bu ağrılar olacak demişler:KK31: sadece ara ara ağrı kesici şurup içebilir demişler... Bazı çocuklarda bacak ağrıları yoğun şekilde yaşanıyor buda hızlı gelişen çocuklarda görülürmüş:nazar:

bence bir doktora goturun yinede ne olur ne olmaz..

kucukken bizde bacagimiz agriyo desek annemler teshisi koayardi hemen boyun uzuyor diye:KK1:

Yenice bak şu bilgiyi buldum umarım işine yarar :13:

Toplumdaki genel kanının aksine çocuklarda da romatizma görülebileceği, romatizmadan kaynaklanan ağrıların büyüme ağrıları ile karıştırılmaması gerektiği bildirildi.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, romatizmal hastalıkların yalnızca yetişkinlere özgü bir hastalık olduğunun zannedildiğini, oysa çocukların da romatizma olabileceğini belirtti. Bir çocuğun sık sık eklem ağrısı ve kas güçsüzlüğünden yakınması, ateşinin yükselmesi, saçlarının dökülüp ağzında aft çıkmasının, karnının ağrıyıp gözlerinde iltihaplanma görülmesinin romatizma belirtisi olabileceğine dikkati çeken Nemlioğlu, anne ve babaların çocuklarında bu tür belirtiler gördüğünde paniğe kapılmadan en kısa sürede bir doktora başvurmalarını önerdi.

- NASIL AYIRT EDİLİR-

Büyüme çağı olan 3-12 yaş arasındaki çocukların kalça ve bacaklarında kramp şeklinde, derin, rahatsız edici ağrılardan yakınabileceklerini kaydeden Nemlioğlu, şu bilgileri verdi:

'Bu ağrılar daha çok akşamüstü ve geceleri ortaya çıkar. Bazen uykudan uyandıran, çoğunlukla yarım saat veya bir kaç saat sürebilen geçici ve dönemsel ağrılardır. Bacaklar, baldırlar, bacağın ön tarafı ağrının en çok hissedildiği bölgelerdir. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artar, masaj ve dinlenmekle azalır.'

Büyüme ağrıları ile eklem romatizması ağrıları arasındaki farkın çok belirgin olduğunu vurgulayan Nemlioğlu, şöyle devam etti:

'Çocuğa, (Ağrıyan yeri göster) dediğiniz zaman eklemini işaret etmez. Dizi ile ayak bileği arasında, bizim kaval kemiği dediğimiz kemiğin üzerindeki noktayı gösterir. Bu ağrılar genellikle ya ovuşturmaya ya da tek doz ağrı kesiciye hemen cevap verirler. İltihaplı romatizmalarda ise kesinlikle elletmezler. Çocuğun romatizma ağrısı mı çektiği yoksa büyüme ağrısı mı olduğu böylece ayırt edilebilir. Romatizmal hastalığın belirtileri, düşme, vurma, çarpma, yıpranma doğumsal ya da gelişimsel bozukluklar (kalça çıkıklığı gibi) bağışıklık sistemine ait bozukluklardır. Eklemde oluşan ağrı, 16 yaşından önce başlamışsa ve 6 haftadan uzun sürüyorsa ve nedenleri bilinmiyorsa romatizmadan şüphelenilir. Kesin tanı, laboratuvar testleriyle konulur.'

Benim oglumda 6 yaşına girmek üzere her yurudugunde anne bacaklarim ağrıyor diyor... Normalde hareketli biridir ama arada diz agrisindan şikayetçi....

kesinlikle doktora götürün.. büyüme ağrısı olup olmadığını kontrolden sonra size o söylesin..

2 kardeşim de aynı anda günlerce diz ağrısı çektiler.. en son yerlerinden kalkamaz hale geldiler.. sonra annemler doktora götürdü ve kanda sedim denilen bi değer var o çok yükselmiş romatizma yapabiliyormuş felan.. bu yüzden 18 yaşlarına kadar iğne vuruldular..zor değil bi sağlık ocağında bile yaptırabilirsiniz.. ihmal etmeyin bence..içiniz rahatlar hem

benim kızımda geçen sene diz ağrısı şikayetiyle ağladı durdu..yürümek istemiyordu,evde kanepeden inmiyordu bile.bide dizlerinden kemik çıtırdama sesleri geliyordu..

hastaneye götürdüm,doktor rutin bi kontrol yaptı,bir sürü soru sordu,film felan hiç bi şey çekmedi yanlız boyu uzuyor annesi 5 yaş döneminde sık rastlanır bu dedi.

gerçekten o dönem kızım çok hızlı uzadı.bir pantolonu 2 ay giyemediği bir dönem oldu.1 ay görmeyen biri inanmıyorum nasıl boy atmış dedi..bu arada o dönemde ayak numarası değişti.

sen yinede ihmal etme bence götür bi doktora..

not:kızıma neren ağrıyor diye sorunca diz kapağını ve onun az üzerini gösteriyordu...:KK34:

Gecmis olsun cocugunuz doktora goturun mumkunse yillar once benimde siddetli diz agrilarim vardi doktora gittim romatizma cikti,yaklasik 12 adet deposilin isimli agir bir igneyi kullandim,eger teshiste gec kalinrsa eklem romatizmasina ve kalp romatizmasina ceviriyor.

Cocuklarda son. Zamanlarda taban cokmesi gorulmektedir duz tabanlik yani taban cokmesinin agrisida cok siddetlidir,doktorlar genellikle diz agrilarini boy uzamasi ile karistirildigini soyluyor o yuzden en kisa zamanda doktora goturun.

MR çektirseniz.çok zararı yok MR ın.

Ah bilmezmiyim o agri'yiiii, bende cok cektim kucukken, sabahlara kadar aglardim arada bir yine agriyo ama hafiften.
Siz yinede bir dr'a goturun umarim baska bisey, boyu uzagidig icin agriyodur

İhmal etmeyin..Bizim komsunun cocugununda agriyordu o yaslardayken iltihapli romatizma cikti.
Tedavi oldu gecti simdi.

Kansizlik yasanlarininda benzer agrilar cektigini duydum.
Bende kansizim ve zaman zaman diz kol agrilarim oluyor.

benim kızımda geçen sene diz ağrısı şikayetiyle ağladı durdu..yürümek istemiyordu,evde kanepeden inmiyordu bile.bide dizlerinden kemik çıtırdama sesleri geliyordu..

hastaneye götürdüm,doktor rutin bi kontrol yaptı,bir sürü soru sordu,film felan hiç bi şey çekmedi yanlız boyu uzuyor annesi 5 yaş döneminde sık rastlanır bu dedi.

gerçekten o dönem kızım çok hızlı uzadı.bir pantolonu 2 ay giyemediği bir dönem oldu.1 ay görmeyen biri inanmıyorum nasıl boy atmış dedi..bu arada o dönemde ayak numarası değişti.

sen yinede ihmal etme bence götür bi doktora..

not:kızıma neren ağrıyor diye sorunca diz kapağını ve onun az üzerini gösteriyordu...:KK34:
Aynen canım bizde orunca tam olarak neren ağrıyo diye net bir şekilde diz kapağını ve üstünü gösteriyor.

Yenice bak şu bilgiyi buldum umarım işine yarar :13:

Toplumdaki genel kanının aksine çocuklarda da romatizma görülebileceği, romatizmadan kaynaklanan ağrıların büyüme ağrıları ile karıştırılmaması gerektiği bildirildi.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, romatizmal hastalıkların yalnızca yetişkinlere özgü bir hastalık olduğunun zannedildiğini, oysa çocukların da romatizma olabileceğini belirtti. Bir çocuğun sık sık eklem ağrısı ve kas güçsüzlüğünden yakınması, ateşinin yükselmesi, saçlarının dökülüp ağzında aft çıkmasının, karnının ağrıyıp gözlerinde iltihaplanma görülmesinin romatizma belirtisi olabileceğine dikkati çeken Nemlioğlu, anne ve babaların çocuklarında bu tür belirtiler gördüğünde paniğe kapılmadan en kısa sürede bir doktora başvurmalarını önerdi.

- NASIL AYIRT EDİLİR-

Büyüme çağı olan 3-12 yaş arasındaki çocukların kalça ve bacaklarında kramp şeklinde, derin, rahatsız edici ağrılardan yakınabileceklerini kaydeden Nemlioğlu, şu bilgileri verdi:

'Bu ağrılar daha çok akşamüstü ve geceleri ortaya çıkar. Bazen uykudan uyandıran, çoğunlukla yarım saat veya bir kaç saat sürebilen geçici ve dönemsel ağrılardır. Bacaklar, baldırlar, bacağın ön tarafı ağrının en çok hissedildiği bölgelerdir. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artar, masaj ve dinlenmekle azalır.'

Büyüme ağrıları ile eklem romatizması ağrıları arasındaki farkın çok belirgin olduğunu vurgulayan Nemlioğlu, şöyle devam etti:

'Çocuğa, (Ağrıyan yeri göster) dediğiniz zaman eklemini işaret etmez. Dizi ile ayak bileği arasında, bizim kaval kemiği dediğimiz kemiğin üzerindeki noktayı gösterir. Bu ağrılar genellikle ya ovuşturmaya ya da tek doz ağrı kesiciye hemen cevap verirler. İltihaplı romatizmalarda ise kesinlikle elletmezler. Çocuğun romatizma ağrısı mı çektiği yoksa büyüme ağrısı mı olduğu böylece ayırt edilebilir. Romatizmal hastalığın belirtileri, düşme, vurma, çarpma, yıpranma doğumsal ya da gelişimsel bozukluklar (kalça çıkıklığı gibi) bağışıklık sistemine ait bozukluklardır. Eklemde oluşan ağrı, 16 yaşından önce başlamışsa ve 6 haftadan uzun sürüyorsa ve nedenleri bilinmiyorsa romatizmadan şüphelenilir. Kesin tanı, laboratuvar testleriyle konulur.'

Canım çok teşekkür ederim.

X