40 cı gününüzde ne yaptınız kızlar?

E

EU1

Ziyaretçi
kızlar bugün bizim tam 40 cı günümüz merake diyorum bugünlerde sizler ne yaptınız hım? 40 banyosunu nasıl yaptınız acilen söyler misiniz kızlar? :sm_confused::uhm:yerimseniben

cnm ya ben 40 dan fazla anlamam ama kaynanam once bebege 40 banyosu yaptırdı suyun ıcıne makas supurge copu bı kac tane tuz ekmek parcası 40 tane okunmus tas fılan:KK70: koymustu once berkayı yıkadı sonrada o suyla ben banyo yaptım:KK70: sonrada mevludumuz okundu zaten umarım yardımcıolabılmısımdır cnm sızın ne kadar oldukı buyudunuzmu o kadar

evet 40 gün oldu ama taşa dua okuyacak kimse yok kiiii kızımıancak ben yıkayabilirim o kadar senağlama

sitede çocuk doguran çok am kimse yok yazmazsanız yazmayın :dilcikar: bunların yapılması mecburimi acaba

merhaba canım benimde yanımda kimsem yoktu oğlşumu ben yıkadım mecburen nepıyım sorada kendim bıcı bıcı yaptım akşam eşim gelince onada dedim öyle işte

sen kendince bildiğin duyduğun gibi yap bi büyüğe sor telde filan varsa kabul olur ne yapabilirsinki başka???????????????????

valla alinin anası ben şimdi bebegimi yıkayacagım sonrada kendim yıkanacagım sonrada oturup kuran ı kerim okuyacagım artık :KK43: ne yapayım saol cvp yazdıgın için

sitede çocuk doguran çok am kimse yok yazmazsanız yazmayın :dilcikar: bunların yapılması mecburimi acaba

bebisini banyo yaptir sonra kendin yap
bebisinin ve senin nevresimlerini yika degistir
al bebisini disari cik kirkini ucurmus olursun:))
benimde annem ve ayinvalidem yapmisti
suzgecin icine 40 altin ayna falan filan bir suru sey koymuslardi
son suyunu suzgecle dokup bisiler yapmislardi sonra o suyu banada dokmuslerdi
bence basta dedigim gibi yap bitsin:)

ilk önce bebeişimi banyo ettirmiştim sonra kendim banyo ettim
dışarı arkadaşa kırk uçurmaya gittim bu kadar canım
tabi herkes farklı farklı şeyler yapıyor

cevap yazdım bitlenmem demi bacımm

dua ederek bebeğimi yıkadım.40 defa su döktüm.sonra kendim yıkandım.sonra gezmeye çıktım bukadar.

canım bende esımle kızımı yıkadım,bende yıkandım
dısarıya 3 gunlukten berı hergun cıkarıyordum zaten
bı kac gun sonrada mevlüt okuttum evde
hayırlı olsun 40 ınız

Canım,oğlumu yıkadığımız suya alyansımı attım ben..dua ederek oğlumu yıkadık(annem,ananem ve ben).oğlumu yıkadığımız sudan bir maşrapa ayırdık.onlar oğlumu giydirirken ben banyoya girdim.yıkandım dua ederk.en son o bir maşrapa suyu üzerime döktüm ve giyindim.sonra oğlumu bana doğru getirdiler,ben de onlara yürüdüm tam ortada buluştuk..önce omuzlarıma sonra kafama ayaklarını bastırdılar.dua ettiler..sonra hep birlikte gezmeye çıktık..ananem nasıl yönlendirirse biz öyle yaptık..bir de tam 40.günü değildi,emin değilim ama kız çocuklarında 38.erkeklerde 39.gün yapılırmış.biz de öyle yaptık...
ben böyle şeyleri pek bilmem,ananem ne dediyse onu yaptık:)

Canım,oğlumu yıkadığımız suya alyansımı attım ben..dua ederek oğlumu yıkadık(annem,ananem ve ben).oğlumu yıkadığımız sudan bir maşrapa ayırdık.onlar oğlumu giydirirken ben banyoya girdim.yıkandım dua ederk.en son o bir maşrapa suyu üzerime döktüm ve giyindim.sonra oğlumu bana doğru getirdiler,ben de onlara yürüdüm tam ortada buluştuk..önce omuzlarıma sonra kafama ayaklarını bastırdılar.dua ettiler..sonra hep birlikte gezmeye çıktık..ananem nasıl yönlendirirse biz öyle yaptık..bir de tam 40.günü değildi,emin değilim ama kız çocuklarında 38.erkeklerde 39.gün yapılırmış.biz de öyle yaptık...
ben böyle şeyleri pek bilmem,ananem ne dediyse onu yaptık:)

ben kiziminkini tam 40.gununde cikardim
banada demislerdi kizlar eksiketektir tam gununde cikartilmazz ya 38.ya 39.gunde cikarin diye o kadar uyuz olmustumki
tabiki gununde cikardik kirkini

içine nasıl siniyorsa öyle yapman en güzeli tabii.ben eksik etektir diye duymadım da..kızların 38.erkeklerin 39.gün diye duydum.biz 39.gün yaptık..hatta bir iki komşuda yapıcaz diyince tam 40.günü beklemeyin demişlerdi.gerçi bana kalsa dua eder yıkardım olurdu ama büyükler işte...

valla alinin anası ben şimdi bebegimi yıkayacagım sonrada kendim yıkanacagım sonrada oturup kuran ı kerim okuyacagım artık :KK43: ne yapayım saol cvp yazdıgın için

arkadaslar kusura bakmayın ama..
bu tur seyler bana cok sacma gelıyor hanı suyun ıcıne tas atmak yuzuk koymak,
yada ne bılıım cer cöp fılan..
bunların bır bebege yada ınsana ne gıbı bır faydası olabılır kı..

faydalı olacak tek sey vardır o da Allah el acılıp edılecek dua, ve okunacak kur'an ı mız..
bundan daha hayırlı ne olabılır..
en ıyısını ve hayırlısını sen yapmıssın zaten arkadasım merak etme gerisi hurafe ve uydurmadan ıbaret..
kımse kızmasın bu kendı dusuncem..
sevgiler.

bizde ilk önce yarı kırkında çıkarsın babanneye gidersin
sonra 40 basmasın derler bu seferde 37-38. günü anneneye gidersin
40. günüde yine babanneye gidersin. bizim annane ve babanne uzakta olduğu için
ben yarı kırkında komşuma gitmiştim 40 ında da (pazar gününe geliyordu)
ailecek alışveriş merkezine gitmiştik.jeyyar

Tabiki herkesin kendi düşüncesi kendi inancı ben sadece yaptıklarımızı anlatıyorum..benim oğlumun isminide kulağına cami hocası okudu ve dediki eğer 7.günü geçirmiş olsaydınız okunmazdı artık.ya 3. ya 7.gece okunurmuş,özel dualarıyla..yani bu tür zamanlarda belli günler ,dualar ve yapılanlar olduğu bir gerçek..

Canım bizde dualarla önce kızımın kırkını çıkardık
sonrada ben 1 tas suyla kırklandım ve kırkımızı çıkarmak için yükseklere çıkmak gerekirmiş bizde karşıya yani
görümceme gitti
oda denize altın taktı adet öyle imiş..

hayırlı olsun cnm kırkınız...

ben 40a özel birşey yapmadım
zaten bebişimi gün aşırı banyo yaptırıyorduk bende banyo yaptım o kadar
ama istiyorsan arkadaşların tavsiyelerine uyabilirsin
büyüklerin bi bildiği vardır belki ama bana göre bu tür şeyler biraz batıl
bilimsel ve dini açıdan kendi kendime yapılma nedenini bilebilmiş ve bulabilmiş değilim

X