5 bin tl maas türkiyeye geri dönmek icin ikna etmeye ne kadar yeterli?

Eşiniz aklıni kaçırmış olmalı.Cok ısrar ederse bırakın kendisi dönsün.Siz donmuyorum diyin.Sakin dönmek gibi bı hata yapmayın.Arkadaslardan biri çok güzel solemis.Acin Migros sanal marketi bı alışveriş yapsın eşiniz de görsün gününü.Eviniz kira olmasa bile iki çocukla 5 binle asla oradaki standartinizi yakalayamazsiniz.Biz kaçmaya calisiyoruz sizin eşiniz gelmekten bahsedio.Hamileyim Allah izin verirse doğum için Amerika'ya gitme planı yapioruz.Sirf bebek doğum nedeniyle pasaport alsın da biz de onun vasıtasıyla Amerika'ya kapağı atalım diye.Artik gerisini siz düşünün.

merhaba herkese,

eşim kuzeni ile konuşmuş, çalıştığı firmada pazarlama bölümünde hep çalışan aranıyormuş. maaşı 5bin tl. gel hemen calis demis. yani hayat daha rahat daha güzelhuzurlu gibi baska ikna edici unsurlar olmadan sadece 5bin tl icin almanyadan gelin diyor. iki cocugumuz var is yeride ankarada olacakmis.

5bin tl asla kücümsemiyorum insallah yanlis anlasilmam ama 10 bin tl bile teklif etseler gitmem kendimce sebeplerim var onlarida izah edicem sizlere.
sen ne dedin peki diye sasirdim bende cunku ne yalan söylim aklimda geri dönme yok.
artik kibarliktan mi bilmem esimde “bakicaz abi kismet”demis. Ben bu forumda konuşulan sokak röportajlarından duyduklarim ve kendi gözlemlerime dayanarak bunun mantıklı olmadığını söyledim.

ben okuyorum seneye insallah mezun olup direk işe başlıcam, net gelirim başlangic için en az 2500€ olacak. calisma saatim günde 6 bucuk 7 saat olacak .
esime diyorum alicagin 5bin bereketli olmaz ve büyük sehir herseyi gectim mazot araba masrafina dayanmaz. cocuklarin okul masrafi servisi vs derken ki bu durumda ikinci arabamiz olamayacagina ve ben onlari götürüp getirmiceme göre oda masrafli olacak. yeme icme fiyatlari ortada.
burda masa basi isi istiyorsan ben sana hep destek olurum ama bugüne kadar beni bu konuda takmadin (kurslar var basvuraim mi senin icin dedimde istemezdi kendisi insaat iscisi). simdi masa başı cazip geliyor.

Ben ülkemi ve insanlarini küçümsemiyorum, sadece zorluklarini bildigim icin ne gerek var diyorum. esimin calismadigi aylarda eve 1500-1600 giriyordu hicbiseyden yine eksik kalmiyorduk, bu sartlar orda yok hepimiz biliyoruz alim gücü iyi degil hepimizin bildigi gibi.

insanlarin çoğu huzursuz bikkin durumda,tek avantajimiz ise kira ödemicez kendi evimiz var.
geri dönecek gibi degiliz ama ordaki akrabalarinin bu durumda saydiklarimi göz önünde bulundurmayaraj esime genel olarak orayi birak gel demeleri ve esimin kafasinda yer etmesi beni rahatsız etti.

benim yerimde olsaniz naprdiniz, daha nasi argümanlar sunmaliyim ?
Hak veriyorum sana sürekli zamlarla yetişir mi yetiştirsen ne evini ne arabanı rahatça alabiliyorsun 8.500 gelir var ama doğru düzgün bir birikim bile yapamadık şartlar ortada

ya artık filmlerden miiii gelen insanlardan mı bilmiyorum ama
sanki böyle oralarda yaşasak hayatımız çok stressiz olacakmış gibi geliyor.
burada gerçekten ben sürekli bir stres halindeyim, trafiği-işi...
gerçekten stressiz mi?

Kimseyi üzmek istemiyorum ama Almanya stressiz cidden

Öyle delice bir kalabalık yok hiçbir semtte. Market, çarşı pazar, mağazalar normal sayıda insan içeriyor. Toplu taşıma kalabalık olmuyor, otobüse ara sıra biniyorum aracım olmasına rağmen max 10 kişi oluyor ne zaman binsem. Toplu taşıma gayet temiz, güvenilir ve engelli vatandaşlar için de kolay. Ulaşım gayet stressiz.

Şehir içinde çok sayıda park ve orman oluyor. Ben öğlenleri ormana koşmaya gidiyorum mesela. Onun dışında haftasonu insanlar parkta, göl kenarında oturuyor , güneşleniyor. İyi yaşamak için çok paraya ihtiyaç yok, açık hava ve güneş bedava herkese :KK50:

Komşular sessiz sakin, apartmanda gürültü yok mesela, insanlar saygılı. İnsana saygı var gerçekten. Öyle sırada kaynak yapma , başkasının hakkını çiğneme yok. Kurallara uymama, yalan dolan, vergi kaçırma, genel olarak dürüstlükten uzaklaşma zaten çok çok daha az(bunu üzülerek yazıyorum). Türkiye'de freelance iş için vergi ödememe yolları arayan çok sayıda insan tanıyorum mesela.

Ayrıca kadın düşmanlığı ve taciz türü şeyler yok, yazın herkes şortla geziyor, göl kenarında parkta üstsüz güneşleniyor kimse kadınları rahatsız etmiyor.

Günlük hayat kesinlikle daha kolay.

gerçekten stressiz mi?
Evet stres yok. İnsanlar sakin aceleleri yok yetişme telaşı yok saygı var anlayış var empati var. Aracımız bozuldu trafikte arkamızda araçlar ip gibi sıra oldu yarım saate yakın arabayı çalıştıramadık arkadan bir kişi kornaya basmadı. Yardım teklif edenler dışında kavgaya gelen olmadı.

Akrabalarin oldugu yer olmasi bile tek basina gecerli bir gelmeme sebebi bence :)
5 binle gecinmek zor bence
Ustelik yurtdisindaki standardi arayacaksiniz olmayacak, orada en basitinden €20ya aldığınız parfum burada 500-600₺den basliyor ben memur oldugum halde önümü göremiyorum özeldekileri hic düşünemiyorum
Ustelik orada sakin huzurluyken burada insanlar bıkmış psikolojisi bozuk her an kavgaya hazir bir durumdalar
Hayati huzurla yasamadiktan sonra ne anlamı var ki
Eşiniz istiyorsa dönsün siz gitmem dediğinizde eminim kalmak zorunda hissedecektir :)

gerçekten stressiz mi?
Hersey tabikide gül gülistan degil ama stres faktörleri turkiye kadar degil. Benim sehrimde trafik cok yogun degil. Herkes kurallara uyuyor insanlar bu nedenlede sinirli olmuyor. Insanlar sirada duruyor, burokrasi yavas islesede uyanik olman sart degil. Yolsuzluk turkiyeye göre az. Tabi kucuk cocuklu bir aileseniz ve ayni anda anne baba calisiyorsa ozaman stresli olabilir. Cocuklu arkadaslarimda bunu göruyorum. Turkiyedekilere göra sanirim yinede daha az oluyor. Burda iklim soguk yagmurlu, hayat turkiye kadar enerjik degil, insanlar biraz cekingen ve cok konuskan degil. Tabi heryerin pozitif ve negatif yönleri oluyor.

Şu anda 12 bin küsur alıyoruz çok şükür elbette ama 7 yılda zorla bir araba sahibi olacağız. Tabi arada bir çocuk oldu ben çalışamadım falan. Fakat büyük şehirlerde kiralar 2-3 bine yakın iyi semtlerde. Yani 5 bin komedi kesinlikle. Herkes yurtdışına kapak atmak isterken eşinizin 5 bin için kısmet demesi komedi olmuş.

Hersey tabikide gül gülistan degil ama stres faktörleri turkiye kadar degil. Benim sehrimde trafik cok yogun degil. Herkes kurallara uyuyor insanlar bu nedenlede sinirli olmuyor. Insanlar sirada duruyor, burokrasi yavas islesede uyanik olman sart degil. Yolsuzluk turkiyeye göre az. Tabi kucuk cocuklu bir aileseniz ve ayni anda anne baba calisiyorsa ozaman stresli olabilir. Cocuklu arkadaslarimda bunu göruyorum. Turkiyedekilere göra sanirim yinede daha az oluyor. Burda iklim soguk yagmurlu, hayat turkiye kadar enerjik degil, insanlar biraz cekingen ve cok konuskan degil. Tabi heryerin pozitif ve negatif yönleri oluyor.
İklim çok etkili evet. Bir buçuk aydır yağmur yağıyor ve çok soğuk:) Geçenlerde iki saat güneş gördük ne yapacağımızı şaşırdık.

Bide 5bin diyor ya saka gibi acaba 50 bin dedide konu sahibi yanlış mı anladı :deli: gitme şansım olsa bir dk dururmuyum acaba mahvettiler güZelim ülkemizi
İlk başta acaba yanlış mı okudum dedim 😂 5 bin nedir ki? Bir ailenin aylık mutfak alışverişini ve faturalarını karşılar en fazla.

Ülkemiz cennet gibi ama gezemiyoruz, ay sonunu zar zor getirirken tatile bütçe ayıramıyoruz. Keşke gitme şansımız olsaydı, bir saniye bile düşünmeden giderdim

Kimseyi üzmek istemiyorum ama Almanya stressiz cidden

Öyle delice bir kalabalık yok hiçbir semtte. Market, çarşı pazar, mağazalar normal sayıda insan içeriyor. Toplu taşıma kalabalık olmuyor, otobüse ara sıra biniyorum aracım olmasına rağmen max 10 kişi oluyor ne zaman binsem. Toplu taşıma gayet temiz, güvenilir ve engelli vatandaşlar için de kolay. Ulaşım gayet stressiz.

Şehir içinde çok sayıda park ve orman oluyor. Ben öğlenleri ormana koşmaya gidiyorum mesela. Onun dışında haftasonu insanlar parkta, göl kenarında oturuyor , güneşleniyor. İyi yaşamak için çok paraya ihtiyaç yok, açık hava ve güneş bedava herkese :KK50:

Komşular sessiz sakin, apartmanda gürültü yok mesela, insanlar saygılı. İnsana saygı var gerçekten. Öyle sırada kaynak yapma , başkasının hakkını çiğneme yok. Kurallara uymama, yalan dolan, vergi kaçırma, genel olarak dürüstlükten uzaklaşma zaten çok çok daha az(bunu üzülerek yazıyorum). Türkiye'de freelance iş için vergi ödememe yolları arayan çok sayıda insan tanıyorum mesela.

Ayrıca kadın düşmanlığı ve taciz türü şeyler yok, yazın herkes şortla geziyor, göl kenarında parkta üstsüz güneşleniyor kimse kadınları rahatsız etmiyor.

Günlük hayat kesinlikle daha kolay.

Parayi pulu geçtim benim en çok gitmek isteme nedenlerim işte bunlar.
İstanbul cidden guzel bir sehir, seviyorum. Turkiye de guzel ama İstanbulun trafiginden yoruldum herkes gibi.
Hafta sonlari bir guneş yuzunu gostersin yeter ki heryer araba tiklim tikiş ust uste olurdu pandemiden once, simdi de serbest birakilinca ayni sekilde ust uste cikiyor yine herkes.
Bazen bazi yerlere "orada şimdi yol tıkanmış" diye gitmedigimiz dahi oluyor.
Cidden biktim yollarda arabada beklemeye, hele köprüyü gecmek, hatta kopru yollari bile gunun cogu vakti tiklim tikiş.

Tek guzel yani ben denize yakinim, inip yurureyek deniz kenarinda bir yurusyus yapip kahve icebiliyordum o yani. 🙂

Giyim kismini da gidecegim yere gore ayarlamak durumunda kaliyorum. Oyle her kafamin estigi yere sortla elbiseyle gidemiyorum. 🙂

X