Davranış Bozuklukları 5 yaş takıntı

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

bmbm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2014
1.747
1.525
Merhaba. Kızım 5 yaşında ve bazı takıntılı davranışlar var maalesef. 4 yaşındayken de bir dönem kendini belli etmişti oda düzeni konusunda ama sonra gecti gibi olduğu için üzerinde durmamıştık. Şimdi tekrar başladı ve artık hem kendini hem bizi çok üzüyor. Odasında arkadaşlarına oyuncaklarını elletmiyor bozulacak diye. 2 paspas var sürekli düzeltiyor. Çamaşır astımı diye soruyor bana. Çünkü balkona onun odasından çıkılıyor ve odasını bozmamdan endişeleniyor. Ayakkabılıkta sürekli kendi ayakkabılarının olduğu kısmı düzeltiyor. Aslında bu kadar ileri boyutta degilken maalesef ailece yaşadığımız bir sıkıntı daha da artırdı.
Şuan yardım almak istiyoruz fakat bunun için nereye gideceğimizi bilemiyoruz. Pedagog mu psikolog mu psikiyatrimi. Ben ilaç vereceği için psikiyatriste getirmeyi çok düşünmedim. Öncelik terapilerle çözebilirmiyiz diye düşünüyorum.
Bu sorunla karşılaşanlar fikriniz var mı? Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba. Kızım 5 yaşında ve bazı takıntılı davranışlar var maalesef. 4 yaşındayken de bir dönem kendini belli etmişti oda düzeni konusunda ama sonra gecti gibi olduğu için üzerinde durmamıştık. Şimdi tekrar başladı ve artık hem kendini hem bizi çok üzüyor. Odasında arkadaşlarına oyuncaklarını elletmiyor bozulacak diye. 2 paspas var sürekli düzeltiyor. Çamaşır astımı diye soruyor bana. Çünkü balkona onun odasından çıkılıyor ve odasını bozmamdan endişeleniyor. Ayakkabılıkta sürekli kendi ayakkabılarının olduğu kısmı düzeltiyor. Aslında bu kadar ileri boyutta degilken maalesef ailece yaşadığımız bir sıkıntı daha da artırdı.
Şuan yardım almak istiyoruz fakat bunun için nereye gideceğimizi bilemiyoruz. Pedagog mu psikolog mu psikiyatrimi. Ben ilaç vereceği için psikiyatriste getirmeyi çok düşünmedim. Öncelik terapilerle çözebilirmiyiz diye düşünüyorum.
Bu sorunla karşılaşanlar fikriniz var mı? Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.
İlerlemeden hemen psikiyatri ye gidin hemen ilaç vermez ilaç verirse psikolog pedagog desteği alirsiniz.

8 yaşında ki Kızım 2 yıldır okb tedavisi görüyor hem psikolog hem psikiyatriste gittik.Muhakkak bir psikiyatriste gitmenizi tavsiye ederim hemen ilaç co göndermiyorlar merak etmeyin

geçmiş olsun. yardım almanız gerekiyo bence. benim iş yeri sahibimiz bu şekilde. iş yerinde masandan kalkarken kalemin bile yamuk durmayacak asla kambur oturmayacaksın. inanılmaz derecede temizlik hastası. anlatamam. toplantı odasını 6 kişilik hazırlıyoru örneğin. masaya koyulan defterlerin hepsi masanın bitiş yerinden bir parmak içeride olacak, kalemlerin kapaklarında olan asma yerleri hepsi aynı yöne bakacak. çok zor böyle takıntıları olan insanla iş yapmak. bir an önce önlemini alın cnm.

benim oğlum 2 yaş civarlarında hafif de olsa böyle şeyler hissettik üstü kirlenince inanılmaz şekilde rahatsız olup günde 100 kere üstünü değiştirirdik, elleri kirlenince ne yapacağımızı şaşırırdık, odasını dağıtmayı bırak oyuncakların yerlerini bile değiştirdiğimizde ağlardı. denizde çorapla dolaşırdı ayakları kum olmasın diye.
psikoloğa gittik, yaptığı şeyleri büyütmeyin üstünde durmayın yinelemeyin, siz de onunla birlikte takıntı haline getirmeyin dedi. Sadece 3 kez görüşmelere gittik 1 yıl içinde hepsi geçti gitti ilaç tedavisi de olmadı bizde. şimdi 4,5 yaşında o şeylerin en ufak izi kalmadı oğlumda. normal sıradan bir çocuk üstü kirleniyo akşama kadar duruyor gibi.

X