5 yaşındaki kızım ve arkadaş ablasi

Kizlar slm abartıyor muyum bilmiyorum o yüzden size sormak istedim.

5 yaşında bir kızım var sitenin bahçesine iniyoruz çoğu zaman hatta yemek ve ihtiyaç için içeri giriyoruz o derece bende oynuyorum çocuklar lar la .

Ben varken bir kızımla çok iyi anlaşan çok iyi oynayan bir kız var. Ben az ötede komşular la otururken gözlemliyorum bı çocuk bu arada 2.sinifa gidiyor. kızıma elindekini bana vermeden oynama diyor yada onun istediği bir şey olmasa oynama git diyor kısımlara kimsenin oynamasına izin vermiyor .

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

3 şahit oldum uyardım annesine söyledim

4.de artık asla bir daha benim kızımla oynamiyorsun sakın yanına bile yaklaşma dedim.

Ertesi gün ben topladım yine çocukları top oynuyoruz kızıma sirnasiylr hadi barışalım annene sole bende oynuyum diye hayır dedim istemiyorum bak nasıl oluyormuş anlandedim.

Kızım da yengeç burcu hemen affediyor yazık anne oynasın diyor.

Yada kız gel dese gldiyor oynama dese köşeye çekilip tek oynuyor.

Ben acaba yanlış mı yapıyorum yada yaptım bilmiyorum

Biz burda gurbettten geldik . Kimsemiz yok kızımla ilgiliyiz bende babasida çok naif bir çocuk merhametli ama ozguvensiz değil yani.

Nasıl bı tutum sergilemeliyim .
Çocukla çocuk olmuşsunuz..tamam annesiniz bende anneyim ama asla kızımın arkadaşına bu şekilde davranmam..ki yanlış yapmışsınız adı üstünde çocuk hata yapmaları gayet normal..asla bir çocuğa bağırmam birkaç saat sonra onlar barışır siz büyükler birbirinize saygısızlık etmiş olursunuz boşu boşuna iki tarafta üzülür..hiç gerek yok böyle şeylere

Daha bugün parkta 6 yaşlarında iri yarı bir çocuk 4 yaşındaki oğluma şiddet uyguladı. Hem de durduk yere. Kafa üstü düştü yavrum. Hala şiş kafası. İçim acıdı ama sizin verdiğiniz tepkiyi vermedim. Sen oynamayı bilmiyosun böyle oynanmaz dedim çocuğumu alıp ayrıldım. Ne yapsaydım milletin çocuğuna mı saldırsaydım? Çok ciddi bir zarar verme durumunda zaten ebeveyn suçludur.

Bir de şu var site bahçelerinde çocuklarla dipdibe müdahale ne kadar yanlışsa çocuğu tek başına, başıboş bırakıp evinde oturmak da yanlış. O an benim yerimde dengesiz biri olsaydı çocuğa saldırabilirdi. Hiç mi korkmuyor bu aileler başına bir şey gelir diye?

Tamam kızınızla oynamasını istemiyor olabilirsiniz birebir ama oyun kurup çocuğu dışlamak nedir yani😂onun 2.sınıfa giden bir çocuk olduğunun farkında mısınız?yuh yani o kızın annesi olsam sen kimsin benim çocuğumu alenen dışlıyorsun derim.kızınıza telkinde bulunun bu davranışın iyi olmadığını kimsenin dediğini yapmak zorunda olmadığını ve istediği kimseyle oynayabilirsin falan deyin o kızda kızınıza engel oluyorsa uyarırsınız uzaklaşır bu şekilde plan kurup dışlamak cidden hoş değil siz yetişkinsiniz onlar çocuk.

Düzenli olarak çocukların içinde bir kadın oyun oynasa ve çocuklarla böyle diyaloglar yaşasa hiç hoşuma gitmezdi. Muhtemelen çocuğumu o ortama oyun oynamaya göndermek istemezdim.

Diğer taraftan kendi çocuğunuz için iyi bir şey yaptığınızı zannediyorsunuz ama çocuğunuza en büyük zararı siz veriyorsunuz.

Ne kadar küçük olursa olsun sorun çözme becerisini söndürüyorsunuz.

Çocuklar oynarken bir küslük vs gördüğünüzde uzaktan çocuklar aman birbirinize küsmeyin dışlamayın diye bir iki kez söylersiniz bitti. Bu kadar müdahil olmak asla fayda getirmeyecek.

5 yaşında bir kızım var sitenin bahçesine iniyoruz çoğu zaman hatta yemek ve ihtiyaç için içeri giriyoruz o derece bende oynuyorum çocuklar lar la .

Ben varken bir kızımla çok iyi anlaşan çok iyi oynayan bir kız var. Ben az ötede komşular la otururken gözlemliyorum bı çocuk bu arada 2.sinifa gidiyor. kızıma elindekini bana vermeden oynama diyor yada onun istediği bir şey olmasa oynama git diyor kısımlara kimsenin oynamasına izin vermiyor .

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

4.de artık asla bir daha benim kızımla oynamiyorsun sakın yanına bile yaklaşma dedim.

Ertesi gün ben topladım yine çocukları top oynuyoruz kızıma sirnasiylr hadi barışalım annene sole bende oynuyum diye hayır dedim istemiyorum bak nasıl oluyormuş anlandedim.

Biz burda gurbettten geldik . Kimsemiz yok kızımla ilgiliyiz bende babasida çok naif bir çocuk merhametli ama ozguvensiz değil yani.

Sadece kendı cocugunuza kadar annelıgınız var demek.Yürek darlıgı da zor be.
Allah sıfa versın.
Cocuk ya cocuk bunlar,bu kadar abartmasanız mı acaba?

İşiniz vs yok mu ? Sizde mi çocuklarla oynuyorsunuz. Çok ilginç. Çocuğumla yalnızken kaliteli zaman geçirsin diye oynarımda, arkadaşları varken oynamakta, ne bilim. Çocukların arasında onlarla oyun oynayıp otorite kurmaya çalışan bir yetişkin görsem normal değil bu herhalde derim kusura bakmayın 🤷

İşiniz vs yok mu ? Sizde mi çocuklarla oynuyorsunuz. Çok ilginç. Çocuğumla yalnızken kaliteli zaman geçirsin diye oynarımda, arkadaşları varken oynamakta, ne bilim. Çocukların arasında onlarla oyun oynayıp otorite kurmaya çalışan bir yetişkin görsem normal değil bu herhalde derim kusura bakmayın 🤷
+1

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

Çocuğum yaramazlık yapabilir ama bir yetişkin onunla ''asla'' diyaloğa giremez,gelir benimle konuşur varsa bir problem ben çözerim.Çözülmüyorsa herkes kendi çocuğundan mesul ,oynatmaz benim çocuğumla oynatmaz olur biter.

2. sınıfa gidiyor demişsiniz karsınızda sizinkinden sadece bir kaç yaş büyük başka bir 'çocuk'' var ve siz arkadaslarının içinde çocuğun dışlanmasını sağlayarak kendinizce çözüm mü ürettiğinizi düşünüyorsunuz buna sadece pes derim.

Çocukların dünyasından çekilsenizde kendi sorunlarını kendileri mi halletseler

Son düzenleme:
Bakın akran zorbalığı denen bişi var fakat adı üstünde “akran”. O kız sizin çocuğunuzun akranı değil, 7-8 yaşındaki bir çocukla 4 yaşındaki bir çocuk zaten oynamamalı bence. Oynuyorsa da ebeveyn gözetiminde oynamalı. Bu kadar yaş farkı olan çocukların ilişkilerinde bu durum normal, oynamalarına müsade etmemelisiniz ama bu şekilde değil. Alın çocuğunuzu kendi akranlarıyla oynatın fakat kimsenin çocuğuna da müdahale etmeyin.

Fazla abarmıssınız cocukla cocuk olmuşsunuz resmen . çocuk o benim çocugumda diyor o şekilde ne biliyim ama bi tavır bence

bence bu gıgı durumları çocuk kendi öğrenip karar versin. ne olacak yahu kendini korumayı öğrenecek bir olur ıkı olur üçünde farklı davranır kızınız. çocukların ilişkilerine ne karışıyorsunuz. birinci sınıfta kızım var anne bugün üzgünüm beni oyuna almadı şu kişi. neden dedim , fazlalıkmışım dedi. bende girsem ne olacak ne saçma ,bir daha bende oyun kurduğumda onu almayacam dedi. dediğini yapmış ve arkadaşı özür dilemiş. yine bir arkadaşı sen burada olmayı hakketmiyorsun demiş ben hakketmiyorsam sende hakketmiyorsun demiş. kendini koruması özgüvenini geliştirir. ben müdahale etseydim ,eve her gün ağlayarak gelirdi. (vurma ağır küfür ve hakaretler tabiki müdahale gerektirir)

Herkes sizin gibi cocuklarin başinda dikilip mudahale etse, kendi cocugunu kendi kafasinca korumaya calişsa hepiniz kavga edersiniz, cocuklar da oyun filan oynayamaz.
Siz de yalniz buluyorsunuz ve sizden kucuk diye o cocuga sen git oynama diyebiliyorsunuz. Koskoca kadinsiniz ne işiniz var cocuklarin oyununda.

Biz de cocuk olduk bir gun kavga ederdik, bir gun barisirdik bir gun dişlanir, bir gun oyun kurardik kimsenin annesi polislik yapmazdi başimizda.
Boyle boyle ogreniliyor insan ilişkileri, omur boyu cocugunuzun yaninda dolaşip arkadas ilişkilerini duzenleyemezsiniz ve siz karşinizdaki siz git diyince giden 2. Sinif cocugu olmayacak ileride.

Gerçekten o çocuğu oyuna almadınız mi ? Bir anne olarak benim içim acıdı.

Sizin çocuğunuz ondan daha önemli,daha özel değil.Duygulari da daha öncelikli değil.Abla dediğiniz çocukta maksimum 2 yaş büyüktür yani.

Rahat bırakın çocukları,onlar bir küser beş dakika sonra barışır.Her gün karabasan gibi bahçede dikilmenize gerek yok.

İkinci sınıfa giden kızım var, bir anne çocuğuma bu şekilde davransa bir daha o çocukla oynasın istemem. Bu çocuktan degil sizden kaynağlı.

Ayrıca paylaşmak istemediği oyuncağı sokağa çıkarmayın, ne kadar ayıp. Madem cocuklar görecek tabiki ister. Madem vermek istemiyor evde tutun.

bu konu neden eski günleri aklıma getirdi bilmiyorum..
eski komşum da kızını bana oynatmazdi... anneme oynatmicam kızını diyordu...
lütfen piskolojisini etkilemeyin... lütfennn....aklıma gelince çildiriyorum...
gerçekten.... yıllar geçti gitti ama o komşuyu hiç görmeye tahammül edemiyorum...
o kız büyüyünce seni görmeye tahammül etmeyecek bunu bilin istedim.

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

Kızınızdan bir kaç yaş büyük olması onu yetişkin kılmıyor, o hala çocuk. Belliki doğru davranış öğretilmemiş ya da yaşadıkları, gördükleri onu bu tip davranışa itekliyor o yüzden siz sorumluluk sahibi bir yetişkin olarak doğru davranışı söyler/gösterir geçersiniz gerisi çocuğun özümsemesine kalır.
Arkadaşlarıyla oyun alanlarına karışmamalısınız, sosyalleşmeyi/yaşamayı kendi başına deneyimlemeli.
Dünya, çocuklarımızı pamuklara sarabileceğimiz bir yer değil. Kozasından vaktiyle çıksın aksi halde ileride çok daha kötü olur.
Yengeçten sevgiler.

Ayy valla bu cocuk isleri cok zor.. yeminle kavga kavga kafam kaldirmiyor.. birde benim cocuum yapmazcilar var ki 😏😐😂

Biraz daha buyusun gor asil kavga gurultuyu😐😂

Ayrica biraz abartmissin sanki o da cocuk sonucta

Ya ben de anneyim benim kızımın başına gelse ben de çok sinir olurdum ama nasıl tepki verirdim bilmiyorum. Daha önceden böyle bir şey okusam ay çocukla çocuk mu olunur bırak kafalarına göre oynasınlar derdim 😂

X