6 Ay otizm Şüphesi

Çocuğun başka bir problemi olabilir, bir yeri ağrıyor olabilir neden direkt otizm?
Merhaba. Döngüsel ve tekrarlayıcı bir çok hareketi var ve doğduğunda bir enfeksiyon virüsü geçirdiği ve sarılık olduğu için otizmden şüphe ediyorum

Çocuğu görmeden konuşmak çok güç. Yalnız Türkiye'de de olsanız, bu kadar küçük bir bebeğe asla otizm teşhisi konulmaz. 3 yaşından önce tanı koymak çok yanıltıcı olur.
Ayrıca otizm nörogelişimsel bir bozukluktur. Öyle virüs ile sonradan olmuş olması düşünülmüyor bilimsel olarak şuan.
Bir arkadaş döngüsel tepkiler kavramından bahsetmiş ama o böyle bir şey değil. .
Siz takıntılı olduğunuz için bazı şeyleri yanlış görüyor , yanlış yorumluyor olabilirsiniz. Gerçekten 6 ayda otizm denmesi çok çok çok çok zor.
Sizin şuan yapabileceğiniz en iyi şey , TV gibi şeylerden uzak tutmak, çamaşır makinesi gibi dönen şeylere, yanıp sönen renkli ışıklara falan uzak tutmak.

Çocuğu görmeden konuşmak çok güç. Yalnız Türkiye'de de olsanız, bu kadar küçük bir bebeğe asla otizm teşhisi konulmaz. 3 yaşından önce tanı koymak çok yanıltıcı olur.
Ayrıca otizm nörogelişimsel bir bozukluktur. Öyle virüs ile sonradan olmuş olması düşünülmüyor bilimsel olarak şuan.
Bir arkadaş döngüsel tepkiler kavramından bahsetmiş ama o böyle bir şey değil. .
Siz takıntılı olduğunuz için bazı şeyleri yanlış görüyor , yanlış yorumluyor olabilirsiniz. Gerçekten 6 ayda otizm denmesi çok çok çok çok zor.
Sizin şuan yapabileceğiniz en iyi şey , TV gibi şeylerden uzak tutmak, çamaşır makinesi gibi dönen şeylere, yanıp sönen renkli ışıklara falan uzak tutmak.
Merhaba ben aslında Türkiyeden bir kaç doktorla görüştüm. Enfeksiyonların beyin iltihabına neden olduğunu ve bunun da otizme sebep olabileceğini söylediler zaten bana sordukları ilk soru da sarılık geçirdi mi? Bir alerjisi var mı gibi sorulardı ve hepsi benim bebeğimde mevcuttu. Ama doktorlardan tam bir cevap alamadım. Bu yüzden buraya yazmak durumunda kaldım. Bebeğim kafasını çok fazla sağa sola sallıyor yani neden diyorum neden? Sürekli bir dlini açıp kapatıyor. Kolları hep kanat çırpar gibi. Kulaklarını durmadan çekiştiriyor. Bunları normal kabul edemiyorum da. Baya çıkmazdayım

Merhaba ben aslında Türkiyeden bir kaç doktorla görüştüm. Enfeksiyonların beyin iltihabına neden olduğunu ve bunun da otizme sebep olabileceğini söylediler zaten bana sordukları ilk soru da sarılık geçirdi mi? Bir alerjisi var mı gibi sorulardı ve hepsi benim bebeğimde mevcuttu. Ama doktorlardan tam bir cevap alamadım. Bu yüzden buraya yazmak durumunda kaldım. Bebeğim kafasını çok fazla sağa sola sallıyor yani neden diyorum neden? Sürekli bir dlini açıp kapatıyor. Kolları hep kanat çırpar gibi. Kulaklarını durmadan çekiştiriyor. Bunları normal kabul edemiyorum da. Baya çıkmazdayım
Sikintili zamanlar yasamissiniz anliyorum ama aslinda bu dediklerinizin hepsi 6 aylik bebek icin normal. Bu hareketler gecmezse ve 1 yasindan sonra ozellikle artarsa otizm suphesi doguruyor. Elini acip kapatiyor diyorsunuz mesela benim anne grubumda bircok anne sizin aylarda cocugum surekli gel gel yapiyor diye seviniyordu hatirliyorum. Bedenlerini kesfetmek icin bu aylarda boyle hareketler yapiyorlar. Birkac ay icinde azalarak kayboluyor genelde.

Bir anormallik varsa illa ki anne olarak fark edersiniz ama dediğim gibi otizm teşhisi koymak bu yaşta çok zor.
Evet otizmli çocuklar tekrarlayan hareketler yapıyorlar, genelde bir şeyleri döndürmek gibi ritüelleri oluyor. En yaygın görülen infantil otizmde dil gelişiminde gerilik oluyor, sosyal açıdan yetersiz oluyor vs vs. Ama şuan siz çocuğunuza böyle bir tanı aldırsanız bile (ki kimse bu yaşta vermez) hayat düzeniniz de pek bir şey değişmez. Yapabileceğiniz en iyi şey uyaranlardan uzak tutmak, birkaç ay sonra biraz daha büyür, akranları ile bir araya getirirsiniz vs.
Çocuk gelişimi uzmanına, çocuk psikiyatrisine yine gidersiniz. Ben sizin yerinizde olsam özel eğitimde çalışan ( rehabilitasyon merkezleri - özellikle kreş yaş grubunda) öğretmenler ile de görüşürdüm, fikir açısından diyorum.. Çünkü rehabilitasyona da otizmli çok çocuk geliyor. Fakat başa dönersek bu yaşta otizm tanısı konmaz. Belki farklı bir rahatsızlığı da olabilir.
Dilerim zamanla hepsi geçer de siz boş yere üzüldüğünüz ile kalırsınız.

Bir anormallik varsa illa ki anne olarak fark edersiniz ama dediğim gibi otizm teşhisi koymak bu yaşta çok zor.
Evet otizmli çocuklar tekrarlayan hareketler yapıyorlar, genelde bir şeyleri döndürmek gibi ritüelleri oluyor. En yaygın görülen infantil otizmde dil gelişiminde gerilik oluyor, sosyal açıdan yetersiz oluyor vs vs. Ama şuan siz çocuğunuza böyle bir tanı aldırsanız bile (ki kimse bu yaşta vermez) hayat düzeniniz de pek bir şey değişmez. Yapabileceğiniz en iyi şey uyaranlardan uzak tutmak, birkaç ay sonra biraz daha büyür, akranları ile bir araya getirirsiniz vs.
Çocuk gelişimi uzmanına, çocuk psikiyatrisine yine gidersiniz. Ben sizin yerinizde olsam özel eğitimde çalışan ( rehabilitasyon merkezleri - özellikle kreş yaş grubunda) öğretmenler ile de görüşürdüm, fikir açısından diyorum.. Çünkü rehabilitasyona da otizmli çok çocuk geliyor. Fakat başa dönersek bu yaşta otizm tanısı konmaz. Belki farklı bir rahatsızlığı da olabilir.
Dilerim zamanla hepsi geçer de siz boş yere üzüldüğünüz ile kalırsınız.
İnşallah Allah razı olsun

Bebeğinizin en güzel zamanlarınızın tadını çıkaracağınıza neden bunu yapıyorsunuz?
Bu gerginliğiniz huzursuzluğunuz ona da yansıyor farkında mısınız?
6 aylık bebeğe kimse otizmli diyemez ama velev ki öyle olsun ne yapacaksınız?
Ekran yok zaten 6 aylık bebeğe izletilmez. Bol bol bebeğinizle oynayın vakit geçirin sevin öpün koklayın. Bebeğin ihtiyacı olan tek şey bu şu an. Otizmli olsa da olmasa da.

Kafasını sallaması da mı? Korkutucu görünüyor 😕
“Bana”normal geldi doktor değilim
Anlatılanın aynısı davranışlar sergileyen bu davranışlara ek ağzı esner gibi sürekli hep açık olan birkaç bebeğin büyümesine şahit oldum, herhangi bir sorunları yok
Sadece bu şekilde kafasını sallayan bebeklere şahit oldum hiçbir sorunları yok
Tabiki doktor görmeli değerlendirmeli ama ağlayıp kahrolmak şu noktada hem yersiz hem bebeğe zarar hem mantıksız, sakin ve aklı selim olunmalı kötü kondurulmamalı, gereken yapılmalı

Kafasını sallaması da mı? Korkutucu görünüyor 😕
Diş çıkarıyor olabilir
Kafayı sağa sola sallar, kulaklarını çekiştirir bunlar kendisini rahatlatmak için yaptığı hareketler
Şuan için otizm şüphesinden bahsedilemez diye biliyorum ben
Benim bebeğim de etrafı keşfetmek için gözümün içine bakmıyordu o dönemde.
Siz rahat olun bana normal hareketler gibi geldi anlattıklarınız.

Diş çıkarıyor olabilir
Kafayı sağa sola sallar, kulaklarını çekiştirir bunlar kendisini rahatlatmak için yaptığı hareketler
Şuan için otizm şüphesinden bahsedilemez diye biliyorum ben
Benim bebeğim de etrafı keşfetmek için gözümün içine bakmıyordu o dönemde.
Siz rahat olun bana normal hareketler gibi geldi anlattıklarınız.
İnşallah öyledir çok korkuyorum 🥺

“Bana”normal geldi doktor değilim
Anlatılanın aynısı davranışlar sergileyen bu davranışlara ek ağzı esner gibi sürekli hep açık olan birkaç bebeğin büyümesine şahit oldum, herhangi bir sorunları yok
Sadece bu şekilde kafasını sallayan bebeklere şahit oldum hiçbir sorunları yok
Tabiki doktor görmeli değerlendirmeli ama ağlayıp kahrolmak şu noktada hem yersiz hem bebeğe zarar hem mantıksız, sakin ve aklı selim olunmalı kötü kondurulmamalı, gereken yapılmalı
İnşallah normaldir inanın bunu o kadar çok istiyorum ki. Bir denizin içinde boğuluyor gibiyim

İnşallah normaldir inanın bunu o kadar çok istiyorum ki. Bir denizin içinde boğuluyor gibiyim
Ama bunun bebeğe zararı var
Belki hiçbir sorun yok ona bunları hissettiriyorsunuz
Diyelim ki otizim yada başka bir sorunu var boğula boğula bu halde mi ona faydanız olacak
Bir sakin olun aklınızı başınıza toplayın

2. Çocuğu düşünmüyorum. Ben artık çocuk yetiştirebileceğime inanmıyorum. Ayrıca tavsiyeniz için teşekkür ederim zaten şuan bir tedavi alıyorum fakat bebeğimin rahatsızlıkları,geçtiğimiz süreçler beni bu hale getirdi.
Rahat olun bebekler düşe kalka büyür. Bebişinizde de bir sorun yoktur Allahın izniyle ♥️

Kızlar merhaba ben artık hasta olup gideceğim ne olur tecrübeli anneler buraya yoksa yakın zamanda beni akıl ve ruh sağlığı merkezine kapatacaklar. Çok pimpirikli bir anneyim. Bebeğimde sürekli bir şeyler arıyorum. Bir şeyi varmış gibi. Bebeğim 6 aylık uykusu gelince kafasını sağa sola sallıyor. Sağ eli hiç durmadan her saniye açıp kapatıyor. Kollarıyla kendine vuruyor. Kolları hiç durmuyor çok hareketli. Heyecanlanınca sürekli kanat çırpar gibi kendine vuruyor. Kulaklarına vuruyor çeker şekilde. Oturtunca arada kendini sallıyor. Ne oluyor bebeğime. Sizin bebekleriniz ne alemde ne yapacağım. Allahın ingilteresinde bir başıma bebek büyütüyorum ne olur yardımmmm
Kendine vuruyor derken altı aylık bebekte bilinç yokki büyük ihtimalle hala elinin koordinasyonunu oluşturmaya çalışıyor benim oğlumda altı aylık oturttgumda sallanıyor çünkü tam düzgün. Oturma sağlayamadık anlattıklarin normal doktor bile bu aylarda boyle bir teşhis koyamazken bence biraz sakin olun psikolojik yardım alın bebeğinize yarariniz. Değil zarariniz olur çünkü

Kızlar merhaba ben artık hasta olup gideceğim ne olur tecrübeli anneler buraya yoksa yakın zamanda beni akıl ve ruh sağlığı merkezine kapatacaklar. Çok pimpirikli bir anneyim. Bebeğimde sürekli bir şeyler arıyorum. Bir şeyi varmış gibi. Bebeğim 6 aylık uykusu gelince kafasını sağa sola sallıyor. Sağ eli hiç durmadan her saniye açıp kapatıyor. Kollarıyla kendine vuruyor. Kolları hiç durmuyor çok hareketli. Heyecanlanınca sürekli kanat çırpar gibi kendine vuruyor. Kulaklarına vuruyor çeker şekilde. Oturtunca arada kendini sallıyor. Ne oluyor bebeğime. Sizin bebekleriniz ne alemde ne yapacağım. Allahın ingilteresinde bir başıma bebek büyütüyorum ne olur yardımmmm
Benimde oğlum 6 aylık kendi kəndinə oynadığı zaman ellerini cirpiyor ve bence qayet normal .Çünki bu benim 3 cu çocuğum diyerleride aynisini yapti vəşimdi qayet sagliklilar

Merhaba virüs için takipteyiz. Henüz yeni ramdevumuz gelmedi. Bu belirtileri orada da paylaşacağım. Geçirilen enfeksiyonlar ve virüsled otizme sebep olabiliyor muş
Belki cok sacma gelecek onerim ama bir turkiyeye gitseniz aileniz oradaysa size cok iyi bir degisiklik olur cok bunalmissiniz gibime geliyor Allah yardimcimiz olsun hepimizin jnsallah

Belki cok sacma gelecek onerim ama bir turkiyeye gitseniz aileniz oradaysa size cok iyi bir degisiklik olur cok bunalmissiniz gibime geliyor Allah yardimcimiz olsun hepimizin jnsallah
Gidemem eşimin işleri çok yoğun. Tek de çok zor olur bebekle

İngilterede randevu almak kolay olmuyor. Bir ay önce randevu aldım. Haftaya randevu zamanımız o zaman göstereceğim. Ama buradaki doktorlar boş yani çok tecrübesizler hiç bir şey bilmiyorlar otizme 4 yaş da tanı koyuyorlar
Bencede cok erken endiselenmeniz icin. Bir de Allah korusun gercekten otizm varsa 6ayliktan 4 yasa kadar ne yapabileceksiniz ki? Bebeginiz bir daha 6 aylik olmayacak, bence bu anlarinizin tadini cikarin. 6 aylik bebeklerde beklenen bazi standart yetenekler var onlari yapabiliyor mu mesela? Goz temasi kuruyor mu? 6 aylik bebeklerin yapabildigi seyleri yapabiliyor mu? Bir ona bakin bence.
Bende ikiz var, oglan olan goz temasi kurmuyordu mesela yakinda oldugunda bende bir an endiselendim ama sonra gecti. Kizim da uyumadan once kafasini saga sola cok salliyordu ama benim yorumum sadece uyumak istemedigi icin kendini uyandirmaya calismasi oldu.
Oglumun da 6 ay civarinda ayaklari hic durmuyordu. Surekli hareke halindeydi. Simdi anliyorum emekledigi icin anladim cocuk hareketliymis :KK70:
Ben sadece belirli aylarda gelisimlerinde neler beklemem gerektigi yonunde oldu. Onlari gozlemledim sadece.
Doktora gittiginizde de doktor bunu soracaktir size.
Mesela simdi 10 aylik olacaklar, 9 aya kadar cok birsey de soylemiyorlardi ya da cikarilan sesleri de taklit etmiyorlardi daha once. 1 ay icinde ceneleri de dustu. Surekli mirildanmaya basladilar. Cok hizli degisiyorlar. O yuzden bence endiselenmek icin cok erken.

X