Konuşma Problemleri 6 yaşındaki oğlumun konuşmasındaki sıkıntılar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Merhaba,ayni sorun bizde de var.Ben terapi aldirmadim 1.sinifi bir gormek istedim 2 sesi hallettik bol bol sesli okuma yaptik söyleyemediği seslerde surekli uyardik bazen kizdik bazen sakince uyardik ve aslinda bu sesleri soyleyebildigini kendi de farketti.Mesela kitap okurken cok guzel cikariyor tum sesleri ve gayet normal okuyor ama konusurken suan hala bebeksi bir konusma var ama buyuk oranda yol katettik.Bu yil terapiste goturmeyi planliyorduk esimle ancak bu virus belasi varken zor gibi.Bir uygulama varmis ucretli onu indirip kullanan yararini goren cokmus belki onu denerim siz de arastirin onu
Bahsettiğiniz uygulamanın adını rica edebilir miyim

Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikayatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fenolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)
Kısacası dil ve konuşma bozukluğumuz var.
3.5 yaşında dil terapisine başladık ama hala tam bir düzelme olmadı.

Mesela k harfini kalın ve kaba söylüyor,ş yi tam bastırmıyor genelde s olarak söylüyor r yi hiç söyleyemiyor.Bu arada 4 yaşında geniz eti ameliyatı geçirdi ve konuşmasında büyük katkısı oldu. Söyleyemediği sesler,12 harften 4 harfe düştü.

Bir de zaman kavramı hala oturmadı,haftalar önce olmuş bişeye az önce diyor,ya da bir gün önceden gittiğimiz bi yere,dün yerine hani geçen gitmiştik ya diyor.Bu durumdan dolayı disleksiden şüpheleniyorum ama okula başlamadan anlaşılması biraz zor olurmuş.

Sormak istediğim çocuklarınızda ya da etrafınızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?varsa tam düzelme ne zaman olur bana hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.Bu sene ilkokula başlayacaz acaba okulda sorun olur mu...uzun cümleler kurduğunda hemen dili dolaşıyor anlaşılmaz bir şekilde konuşuyor

Eklentiler

• Screenshot_2020-06-22-08-22-06-568_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_2020-06-22-08-22-06-568_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    84,8 KB · Görüntüleme: 185
İlkokula başladığımda benimde soyleyemedigim harfler vardı.annem öğretmejime bahsetmişti. Dün gibi aklımda. Öğretmenim düzelir dedi ve düzeldi. Kızım beş buçuk yaşında oda benim gibi hatta dediklerini bir tek biz anlıyoruz. Ama düzelecektir insalalh. Hiç dil terapisi aklıma gelmedi açıkçası.

Bu kitabı aldık biz , fotosunu ilettim, umarim görebiliyorsunuzdur. Bu kitapta R harfini nasıl cikartacagina dair dil hareketleri (görselli) ve R kelimeleri içeren kelimeler var. Biz buna çalıştık biraz, R harfini hic çıkartamıyordu. Bu kitaptan sonra R harfini çıkartmaya başladı ama konuşması içine oturtamadi hala.Hatirlarsa veya ben düzeltirsem söyleyebiliyor. Ama gene de hiç çıkmayan R harfini çıkartmaya başladı. Bizde bebekce konuşma devam ediyor ki 8 yasinda. Konuşma terapisine gittik ama faydasini göremedik. Bu iş evde annenin calistirmasina bakıyor. Bu kitap size pahalı gelir ise, kitaptaki dil hareketlerinin fotosunu çekip iletebilirim size

Benim de bir tanıdığım çocuk r harfini 8 yaşında söylemeye başladı. Takilmayin bu kadar çoğu ünlü r harfini çıkaramıyor.
Illa dil terapistine goturmenize gerek yok siz dil terapisti olun internet sayesinde ben dil terapistlerin uyguladığı tekniklerle çocuğuma bazı harfleri soylettirdim. Sözde yapabilirsiniz birazcık sabır ve çaba ile her şey olur.

Bir tanıtımızın oğlu 6 yaşında ve konuşmaya yeni başladı. Söyledikleri anlaşılmıyor kolay kolay. Babası da 6 yaşında başlamış konuşmaya. Babasının şu an bir sorunu yok. Başarılı bir yönetici. Genetiktir belki sizinki de, kendiliğinden düzelir belki.

Bu kitabı aldık biz , fotosunu ilettim, umarim görebiliyorsunuzdur. Bu kitapta R harfini nasıl cikartacagina dair dil hareketleri (görselli) ve R kelimeleri içeren kelimeler var. Biz buna çalıştık biraz, R harfini hic çıkartamıyordu. Bu kitaptan sonra R harfini çıkartmaya başladı ama konuşması içine oturtamadi hala.Hatirlarsa veya ben düzeltirsem söyleyebiliyor. Ama gene de hiç çıkmayan R harfini çıkartmaya başladı. Bizde bebekce konuşma devam ediyor ki 8 yasinda. Konuşma terapisine gittik ama faydasini göremedik. Bu iş evde annenin calistirmasina bakıyor. Bu kitap size pahalı gelir ise, kitaptaki dil hareketlerinin fotosunu çekip iletebilirim size
Kesinlikle anneye çok iş düşüyor. benim çabalarım sayesinde çoğu harfi düzeltti.Nette artikülasyon bozukluğu ile ilgili tekerlemeler var onları her gün söyletiyorum ezberledi artık ama dil terapisi sadece taklitle çalıştırıyor çubukla vs diline müdehale etmiyor odyoloji mezunuymuş ama çok faydasını görmedik

Benim de bir tanıdığım çocuk r harfini 8 yaşında söylemeye başladı. Takilmayin bu kadar çoğu ünlü r harfini çıkaramıyor.
Illa dil terapistine goturmenize gerek yok siz dil terapisti olun internet sayesinde ben dil terapistlerin uyguladığı tekniklerle çocuğuma bazı harfleri soylettirdim. Sözde yapabilirsiniz birazcık sabır ve çaba ile her şey olur.
Haftada 1-2 saat dil terapistine götürmenin bir faydası yok. Terapistler sadece anneye yol gösteriyor ki çabası olan bir anne netten ulaşabiliyor hepsine. Bilgiye ulaşmak çok kolay. Evde anne sabırla ilgiyle düzeltecek, öğretecek, en etkili yol bu

Bir tanıtımızın oğlu 6 yaşında ve konuşmaya yeni başladı. Söyledikleri anlaşılmıyor kolay kolay. Babası da 6 yaşında başlamış konuşmaya. Babasının şu an bir sorunu yok. Başarılı bir yönetici. Genetiktir belki sizinki de, kendiliğinden düzelir belki.
Bizim durumumuz genetik babaya dayanıyor, hatta dede de çok hızlı konuşup cümlelerin sonunu yutabiliyor.

Çocuğunuz henüz 3.5 yaşında benim kızı da 4.5 yaşında konuştu.bende kafamda bir sürü senaryo yazdım.geçte olsa konuştu.zaten bazı harfleri 6 _7 yaşında söylerlermiş.zaman kavramı çocukta ne zaman oturur bilmiyorum ama kızım 1. Sınıfı bitirdi ve hala zaman kavramı yok.dün ve yarını bilmez ,karıştırır;buğün demez şimdi der falan.

Şimdiki anneler ne kadar ilgili ve bilinçli hayret ediyorum. Sınıf öğretmeniyim. Dil ve konuşma icin pek bir sey diyemem. Ama zaman da sıkıntı yaşaması çok normal çoğu cocuk da vardır bu zamanla düzelir ☺ Bir de terapiste ek olarak kendiniz de evde onu zorlamadan etkinlikler yapabilirsiniz, sesi hissettirme diye bir şey var biz ilkokul cocuklarına genellikle şarkıyla sesleri tanıtıyoruz. Mesela r de soru varsa arı vız vız şarkısını dinletip beraber söyleyebilirsinkz. Drama yaptırabilirsiniz cocugunuz yılan olur sss diye sizi yakalamaya çalışır siz de kaçarsınız gibi gibi. Ya da biz bolca tekerleme öğretiyoruz ağzı alışsın diye.

Benim de olmuştu ben de ş ve ç harflerini söyleyemiyodum ama ilköğretim 3. sınıfa geçince kendim düzeltmiş tim zaman algı sı bende de pek yerin de değildi ama oda zaman la düzeliyo korkmayın

Kızım 7 yaşında ve sadece k sesi çıkmıyor t olarak söylüyor
Tekrar çalışmalara başladık
Dudak çevresine cokokrem sürüp diliyle yalamasi şeklinde bir egzersiz verildi

Akrabamın kızı 6 yaşında konuşmuş.
Gayet aklı başında sorunsuz bi birey.
İlle sorun aramayın ne olur.

Neden disleksi olsun.
Zaman kavramınında üzerinde durun bunaltmadan zamanla oturacaktır rayına.

Mutlaka çok ilgili bı annesiniz. Sakın canınızı sıkmayın.

Kuzenim koca adam yani r harfini soyleyemezdi 20li yaslarinda artik millet dalga geciyo diye soylemeye basladi yakin bir arkadasimda cumle hala soyleyemez mesela artık diyecek aytık der oda 30lu yaslarinda sizin cocukla bir ilgisi varmi bilmiyorum ama bunlar var cevremde birde kendi oglum sizinki hani dune gecen falan diyomus ya benimki 8 yasinda hala düne yarin der yarınmi falan diye soyleyince duzeltir kendini ama mesela okulda gayet iyi basarili bence sıkinti yoktur cocugunda fazla kafana takma ayrica diger rahatsizligi icinde zamanla duzelir diye umuyorum

Kızım 6.5 yaşında.onda da zaman kavramı yok..ne zaman oldu desem mesela buğün der ama dün olmuştur.benim kızım da geç konuştu.geçen yıl 1. Sınıfta R harfini çıkarmayı öğrendi. Olayları anlatır ama biraz karışık anlatıyor daha doğrusu tam aklındakini söyleyemiyor bazen..

Merhabalar herkese,oğlum biraz geç konuştu,ilk başlarda otizm olduğunu düşünerek psikiyatra başvurdum fakat otizm değil artikülasyon bozukluğu,fonolojik bozukluk(sesleri ayrıştırmada sorun telaffuzları tam olarak söyleyememe)
Kısacası dil ve konuşma bozukluğumuz var.
3.5 yaşında dil terapisine başladık ama hala tam bir düzelme olmadı.

Mesela k harfini kalın ve kaba söylüyor,ş yi tam bastırmıyor genelde s olarak söylüyor r yi hiç söyleyemiyor.Bu arada 4 yaşında geniz eti ameliyatı geçirdi ve konuşmasında büyük katkısı oldu. Söyleyemediği sesler,12 harften 4 harfe düştü.

Bir de zaman kavramı hala oturmadı,haftalar önce olmuş bişeye az önce diyor,ya da bir gün önceden gittiğimiz bi yere,dün yerine hani geçen gitmiştik ya diyor.Bu durumdan dolayı disleksiden şüpheleniyorum ama okula başlamadan anlaşılması biraz zor olurmuş.

Sormak istediğim çocuklarınızda ya da etrafınızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?varsa tam düzelme ne zaman olur bana hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.Bu sene ilkokula başlayacaz acaba okulda sorun olur mu...uzun cümleler kurduğunda hemen dili dolaşıyor anlaşılmaz bir şekilde konuşuyor

Merhaba
Aynı durumlar bizde de var
Kızımda geç konuşma oldu 2 yaşında bende otizm taraması kapsamında pskytr ve cocuk gelişimi uzmanına vs götürmüştüm az kelimesi var diye. Ama okula kreş e gönderin dediler o zaman artikülasyon bozukluğu ya da terapi önermediler.
3yildir düzenli anaokuluna gidiyor ama bazı seslerde sıkıntı yaşıyoruz.
Anlaşılırlığı düşüyor.
K yerine t kullanıyor teşekkürler yerine tetettur gibi
Ayrıca henüz etimiz var kbb goturdum tekrar işitme testi vs yapıldı dr %85 tıkalı geniz eti var ameliyatla alinacak dedi ama şuan korona olduğu için şuan yapmayalım dedi takipteyiz.
Dil konuşma terapisine goturdum Ankara'da hem fonolojik hem artikülasyon dedi
Şuan tam 5 yaşında 6 dan devam ediyor seneye 1.sınıf
Götürdüğün terapist hiç memnun değilim iki seans tir k sesi çalışıyoruz evde biz desdekliyoruz araştırıyorum

Merhaba
Aynı durumlar bizde de var
Kızımda geç konuşma oldu 2 yaşında bende otizm taraması kapsamında pskytr ve cocuk gelişimi uzmanına vs götürmüştüm az kelimesi var diye. Ama okula kreş e gönderin dediler o zaman artikülasyon bozukluğu ya da terapi önermediler.
3yildir düzenli anaokuluna gidiyor ama bazı seslerde sıkıntı yaşıyoruz.
Anlaşılırlığı düşüyor.
K yerine t kullanıyor teşekkürler yerine tetettur gibi
Ayrıca henüz etimiz var kbb goturdum tekrar işitme testi vs yapıldı dr %85 tıkalı geniz eti var ameliyatla alinacak dedi ama şuan korona olduğu için şuan yapmayalım dedi takipteyiz.
Dil konuşma terapisine goturdum Ankara'da hem fonolojik hem artikülasyon dedi
Şuan tam 5 yaşında 6 dan devam ediyor seneye 1.sınıf
Götürdüğün terapist hiç memnun değilim iki seans tir k sesi çalışıyoruz evde biz desdekliyoruz araştırıyorum
Geçmiş olsun.
K sesi için çok uğraştık bizde şükür şimdi çok rahat söylüyor
Şu anda tek söyleyemediği harf "r" onu da söylerse bitiyor inşallah.
1.sınıfa başladı oğlum şu an okuma yazmada sıkıntı yaşamıyor
Terapistle tek başına olmuyor maalesef siz de evde onların yaptıklarını yapın düzelir inşallah.