Popüler Konu 6284 Sayılı Kanun !

6284 sayılı kanun hakkında

• Ankete Katılan
    317
Hamilelik çizelgesini görünce aynı soruyu bende sormak istedim. Gerçekten amacım benimde polemik değil. Peki böyle bir adam neden baba oluyor ?
Bence şundan baba oluyor .
Kadınlarımız bellkii adam çocuğu görünce değişir umuduyla ..
bunu anneme sordum .
Annem evlendiği ilk günden babam ölene kadar dayak yemiş . Fotograflara bakıyorum sürekli annemin bir yerleri mor . Sordum bigün anne neden dedim ? Madem bu kadar lanet bir adamdı neden bizi dünyaya getirdin . Herseferinde belki düzelir umuduyla yaptım Erkek çok isterdi belki erkek evlat verirsem düzelir derdim dedi .

Şans o ki 3 ümüzde kız olduk . Noldu sonunda bir arabanın altında geberdi ! .. he o ölmesse belki biz öldürülmüştük ..

Ozamanlar yıl 1985 falan şimdi 2018 ama hala aynı ...

Bu kanundan bir haberdim, taa ki evimin tadilat işlerini yapmaya gelen ustam ile tanışana kadar. 8 yaşında bir kızı var ve son 2 senedir bu kanun gerekçe gösterilerek kendisine gösterilmiyor. Eşi ile her ne yaşamış olursa olsun bu çocuklara yansıltılmamalı diye düşünüyorum. Bir babanın çocuğunu görme hakkı elinden alınmamalı. Altını yeniden çiziyorum babanın sorunu anne ile ise. Çocukla olan problemlerde bu tabii ki uygulanmalı ama çift anlaşamıyor bunun cezası çocuklara kesilmemeli. Belki de yanlış düşünüyorum ama düşüncem bu.
Eğer baba, sadece anneye uygulamış olsaydı şiddeti, uzman ve polis eşliğinde bile olsa görürdü kızını. Kanun bu şekilde uygulanıyor çünkü. Üzgünüm ama size eksik aktarmış olayı. Çocuğuna da şiddet veya taciz uygulamış evinize gelen usta.

Buradaki konularda görüyorsunuzdur kadınların çocuklarını sırf babasından ayırmamak için her şeye boyun eğip evliliği sürdürdüklerini. Şiddet görse ve uzaklaştırsa bile çocuğuyla görüştürdüğünü...

Bir arkadaşımın okuluna küçük bir çocuğu kaydettirdi annesi. Çocuğun babasıyla kesinlikle görüştürülmemesi gerektiğini de mahkeme belgesiyle yönetime sundu. Daha sonra okulun rehber öğretmenine çocuğun pedagogu gelmiş ve babasının çocuğa yıllarca cinsel tacizde bulunduğunu anlatmış. Bu söz ettiğim durum, Türkiye’nin en saygın özel okullarından birinde çalışan arkadaşımın karşılaştığı bir olay.

Maalesef öyle canim..

Ne zmaan siddet goren kadınlarimizin haberini okusam,görsem,duysam direkt olarak aklima annem gelir.onlara da sanki annemmis gibi uzulurum.bin kat daha cok nefret ediyorum o zmaan babamdan.şuraya babam icin guzel sozler dizmeyi cok isterdim.ama o baba kelimesini bile hakedecek bi insan değil.

_20180822_190649.JPG
Haberleri izliyorum, yine trajikomiklik hat safhada.
Saçma haber yapmakta üstümüze yok yahu.

Yaptırımlar saçma. 6 aylık uzaklaştırma çözüm odaklı olmuyor ki karşı tarafı daha da çok kızdırıyor.
Bunu yapmaktansa yeni meslek grupları çıksa ve TABİKİ liyakatli bir alımla doğru kişiler alınarak oluşturulan bir kurum olsa ve bu kurum eşler arası uzlaşmayı sağlasa, geçimsizliğin ve varsa şiddetin sebebi araştırılsa çok daha mantıklı olacak da biz acı haberleri izlemekten kendimizi alamıyoruz.
RTÜK'ün bile üzerine çok şey düşüyor ama hâlâ saçma sapan programlar, saçma sapan diziler var.

Aslında sizi hamile topiklerinde göüryordum ve yanlışlıkla olmadıgınıda okudum sanki hatta bir bebeğinizi sanırım kaybettiniz sonra tekrar hamıle kaldınız.
Aslında pekte umrumda değil .
Sadece yazılarınızı okuyup yazık derim sonra unuturum .
Aile i şiddetle buyumuş olan bir çocugum ben !
Babam annemi ablamları hep dövdü . Gerekse sözleriyle incitti .
O yüzden kocasının hertürülü sözlü , fiziksel şiddetlerini gördükleri halde o yuvaya çocuk getirmelerine da-ya-na-mı-yo-rum ..
Aynen benim de artık şiddete tahammülüm kalmadı

Şiddet olan bir ailede büyüdüm yetmedi evlendim ondan da şiddet gördüm

Kaçtıkça beni buluyor galiba :)

Kadının beyanı esastır ilkesi tartışmaya açık ve suistimale yatkın bir konu bence de,o konuda ne tür iyileştirmeler yapilir bilemem.ama şiddet mağduru kadınları korumaya yonelik tedbirler bir işe yaramıyor çünkü çoğu saçma.birkere kadının yanına değil kocanın başına bir polis dikilmeli ki suça teşebbüs edemesin.diger türlü adam yine saldırıyor ve bazı durumlarda polis de zarar görüyor hatta çağlayan adliyesinde bir polis ölmüştü bu yüzden.ve karısına saldıran ve öldürmekle tehdit eden adamla kadın aynı şehirde yaşamamalı.adama sürgün cezası verilmeli.maalesef ciddi bir araştırma yapılmadan göstermelik kanunlar bir işe yaramıyor.zaten çoğu da uygulanmıyor.

Hani boşanınca mahkeme kararını alıyorlar ve boşanma öyle gerçekleşiyor ya, hah işte evlenirkende olmalı aynısı..
Evlendikten 6 ay sonra evlilik kararı alıp tamamen evlenmiş sayılmalı insanlar.
Bu süre ne daha kısa ne daha uzun bir insanın karakterini aynı ev içinde 6 ayda çok net tanıyabilir çiftler.
Kesinlikle !

Yıllarca kadın konukevinde çalışmış biri olarak birkaç şey soylemek istiyorum. İyi düşünülmüş ve gerçekten hızlı hareket etmemizi sağlayan işimizi kolaylaştıran bir kanun. Önlem almada son derece faydalı. Çünkü beyan esas. Ancak bizim ülkemiz insani kadar verilen hakkını kötüye kullanan bir yer daha yoktur. Bu gözler sevgilisini eve almak için 6284'ü kullananı bile gördü. Anlatsam roman olur... Kanun güzel ama onemli olan onu kullanacak bizleri eğitmek. Bir kadın olarak bunu yazmaktan utanıyorum ama lütfen ve lütfen bize verilen haklari düzgün kullanalım. Sonra işte kanundaki bazı can alici ve hızlı hareketi saglayan maddeleri degistirmek istediklerinde sesimizi çıkaramıyoruz biz çalışanlar da

Maalesef öyle canim..

Ne zmaan siddet goren kadınlarimizin haberini okusam,görsem,duysam direkt olarak aklima annem gelir.onlara da sanki annemmis gibi uzulurum.bin kat daha cok nefret ediyorum o zmaan babamdan.şuraya babam icin guzel sozler dizmeyi cok isterdim.ama o baba kelimesini bile hakedecek bi insan değil.
Üzülme Rabbim sana iki cihan saadeti versin inşallah güzel kalplim kaderdaşım :dua:

Bu kanundan bir haberdim, taa ki evimin tadilat işlerini yapmaya gelen ustam ile tanışana kadar. 8 yaşında bir kızı var ve son 2 senedir bu kanun gerekçe gösterilerek kendisine gösterilmiyor. Eşi ile her ne yaşamış olursa olsun bu çocuklara yansıltılmamalı diye düşünüyorum. Bir babanın çocuğunu görme hakkı elinden alınmamalı. Altını yeniden çiziyorum babanın sorunu anne ile ise. Çocukla olan problemlerde bu tabii ki uygulanmalı ama çift anlaşamıyor bunun cezası çocuklara kesilmemeli. Belki de yanlış düşünüyorum ama düşüncem bu.
Ama geçen aylarda annenin koruma kararı aldırdığı çocuklara mahkeme görüş izni verildiğinde felaket oldu
Adam iki küçük kızını öldürüp kendi de intihar etti
Bir anne kolay kolay bu yasayi kullanmaz gerçekten suistimal edenler olabilir ama bubyasa gerekli bence

Eğer baba, sadece anneye uygulamış olsaydı şiddeti, uzman ve polis eşliğinde bile olsa görürdü kızını. Kanun bu şekilde uygulanıyor çünkü. Üzgünüm ama size eksik aktarmış olayı. Çocuğuna da şiddet veya taciz uygulamış evinize gelen usta.

Merhaba,
Gördüğüm kadarı ile konuya hakimsiniz.. Aslında bana anlatılmayan değil benim anlatmadığım ayrıntı vardı.

Olayın gidişatı şöyle olmuş ;

- Polis eşiliğinde görüşürken biliyorsunuz bir harç yatırılıyor. Bu harç konusu bizim ustayı rahatsız etmiş ve bu konuda yeni bir dava açmış. Eşi o davayı kaybetmek üzereyken usta pazar günü kızını eve bırakıyor. Pazar akşamı eşi ve kızı karakolda alıyor soluğu.

- Malum suçlama yapılıyor,

* Babam böbreğime ve kalbime dokundu

6 yaşında bir kız çocuğu bu cümleleri kuruyor. Olay taciz kabul ediliyor.

2 yıllık süreç başlıyor.

Diyeceksiniz ki yapmış olabilir ! Fakat ben kızı ile olan videoları izledim daha 6 yaşındaki kızın ağlaya ağlaya ;

"Baba ne olur beni anneme bırakma" cümlelerini duyunca lütfen videoyu kapat dedim.

Usta ; - Hakimde izleyemedi ama bunu da delil kabul etmedi dedi.

Bu arada karşı tarafın 6 avukatı davayı bırakmış, bizim ustanın avukatı kendisi.

Aynı zamanda taciz iddiasını doğrulayan herkese (bilir kişi vs) dava açmış.

Tabii olayı ben tek taraflı dinliyorum karşı tarafı da dinlemek lazım ama ne bileyim ...

Allah iyilerle karşılaştırsın ... Ben en son uzaklaştırması olmasına rağmen ve oğlum gitmek istememesine rağmen ikna ederek 2 ay kadar önce oğlumu babayla gezmeye göndermiştim akşam çocuğu getirmemişti ta ki saat 23 de arayıp nerdesiniz diye sorana kadar aramamıştı bile ve soruma cevap bizim keyfimiz yerinde bu gece burda kalacak oğlum olmuştu tel de çocuğu istedim. Orda kalmak istiyor musun oğlum dedim evet sabah baba beni okula bırakır dedi... Neyse ertesi gün geç saatte okula bırakmıştı. . Nitekim sonrasında çocuğu toplamam bir ay sürdü .. telefonu kapattıktan bir süre sonra anneyle konuşmak istiyorum demiş aramamışlar baba bana kötü davrandı dedi... bugün bayramın ikinci günü oldu baba denen mahluk ne aradı ne sordu ilk gün çocuk istediği için babaaanne ile konuşturdum baba yanında mı dedi yok dedi babaannesi.... oğlum arayayım mı dedim ara dedi aradım tel kapalı ulaşılamıyor dede konuşmak istedi oğlum onla konuşmak istemedi.... bayram ama neden dede ile konusmuyorsun dedim onunla konuşmayacağım kötü şeyler söylüyor beni utandırıp kızdırıyor dedi... simdi babaya gitmeyecegim diyor ve ben bir daha asla ne ikna ederim ne gönderirim ne de hiçbirini ararım ... Kazen Kazen Sen yarın bu adamla yolda karşılaşsan oğlunu ne çok sevdiğini onun için yaşadığını anlatır sana ağlar acırsın yazık dersin... oğlumun üzerinde 1 kuruşu yok 1 çorap dahi almisligi yok bayramda aramamış bile şimdi bu baba mı.... Neyse ama kanun fiyasko sadece sığınma evine gidecek mısınız diyorlar hayır dersen yapayalnızsım..eline telefon numarası veriyorlar bir şey olursa ara diye :KK70:

Eski dönemlerde ozellikle kirsal kesimde(benim dogup buyudugum kesim) kadin evde(cok az bir kesim calisan) erkek ister maasli calisan isterse koy hayatinda calisan olsun.her sıkıntısında evde ya cocuk doven yada eşini doven,bu şekilde kirilan ezilen egosunu iyilestiren kisimdi.yani hep duydugum erkektir doverde severde kaliplasmis cumlesiydi.yani evdeki insanlar bitse ahirdaki hayvanlari paralayan bir kesim.bu ailelerden yetisen kizlar ezilmeyi erkekler ezmeyi oğrenerek yeni nesiller kuşaklar devam etti.
Ne polisi,ne şikayeti.anam duymasin,kardeslerim duymasin kan dokulmesinlerle gecen kadin hayatlari.
Bacagi kirilan,kolu kirilan,gozu cikan ve kalan omrunu yine o evde o erkelerle devam ettinen kadinlar.sadece esmi,eşin kardesleri,babalar,hatta buyuyunce kendi cocuklari...
Daha kucukken kendi babasindan,kardeslerinden ogrendi siddete boyun egmeyi.evlendigi yerde kendinden kucuklere kalkip yer verecek,ellerini opecek....yoksa.
Yani şiddet hep vardi da,şimdi biraz daha herkes tarafindan konusulur oldu.
Guçlu bir kadindi,eşini doverdi.yazik adam cok cekti.sonunda kadin felc oldu yine o esi bakti ama,duyuldu ki adam hep kadina bakip temizligini yaparken her turlu eziyeti de yapmiş.
Baska bir olaysa; kadin 65-70 yaslarinda.hep dayak yerdi.en son olmeden 5-6 yil once yine esi doverek evden cikardi,merdivenlerde tekme atti.kadin dustu,kalcasi kirildi.saglik ekibi cagrildi.
Kendi dustu,dendi.ustune birde engelli maaşi bağlatildi.eş hem eziyet etti hem maaşi aldi.

İstanbulda megakentte eşine şiddet,dayak,cinsel şiddet,(bunu yapanlarki iki uç kardes ve herbiri kendi eşlerine) ve yillarca o kizlar kimsesizliklerinden cektiler,hala cekiyorlar.

Çözüm mü; bence okullarda yok sayilan dini eğitimin bir matematik,fizik kadar önem kazanmasi.hangi dinde olursa olsun insanlarin icindeki boşlugun maneviyatla doldurulmasi.insanin degerli,kutsal bir yaratilmiş oldugu benimsetilmeli.yoksa gucu yeten digerini eziyor.
Yeni nesil...
Kizima bakiyorum hep sosyal medyada.asosyal.evlenecegi kisi de muhtemelen ayni kuşaktan olacak.konusmayi unutan bir kusak.
Ne sorun cozebilecekler,ne ortak nokta bulacaklar...
Haa birde kendi dusuncem,cinsel sapkinliklarin artmasi,acaba ihtiyaclarini karsilayacak yerlerin olmamasindan mi ki?
Yani eskiden vesika falan verilip calisan lar varmis.simdi bunlar kaldirildi mi bilmiyorum.(haa yanlis yorumlayip saldiriya gecmeden ben kendi dusuncemi aciklayayim da;tabi ki bu kisilerin kendi istegiyle calisan olmasi,tercih etmesi durumunda olan bir durum.

Merhaba,
Gördüğüm kadarı ile konuya hakimsiniz.. Aslında bana anlatılmayan değil benim anlatmadığım ayrıntı vardı.

Olayın gidişatı şöyle olmuş ;

- Polis eşiliğinde görüşürken biliyorsunuz bir harç yatırılıyor. Bu harç konusu bizim ustayı rahatsız etmiş ve bu konuda yeni bir dava açmış. Eşi o davayı kaybetmek üzereyken usta pazar günü kızını eve bırakıyor. Pazar akşamı eşi ve kızı karakolda alıyor soluğu.

- Malum suçlama yapılıyor,

* Babam böbreğime ve kalbime dokundu

6 yaşında bir kız çocuğu bu cümleleri kuruyor. Olay taciz kabul ediliyor.

2 yıllık süreç başlıyor.

Diyeceksiniz ki yapmış olabilir ! Fakat ben kızı ile olan videoları izledim daha 6 yaşındaki kızın ağlaya ağlaya ;

"Baba ne olur beni anneme bırakma" cümlelerini duyunca lütfen videoyu kapat dedim.

Usta ; - Hakimde izleyemedi ama bunu da delil kabul etmedi dedi.

Bu arada karşı tarafın 6 avukatı davayı bırakmış, bizim ustanın avukatı kendisi.

Aynı zamanda taciz iddiasını doğrulayan herkese (bilir kişi vs) dava açmış.

Tabii olayı ben tek taraflı dinliyorum karşı tarafı da dinlemek lazım ama ne bileyim ...
Bir vatandaş olarak her zaman her konuda haklarımı bilmekle yükümlü hissederim kendimi. Ailem ve çevrem polis, avukat vb. dolu. O nedenle az buçuk biliyorum bu Kanun’un uygulanma şeklini. Peki, o usta neden kadına şiddet uyguladığını anlattı mı? Kadını döven biri ailesine ne kadar önem veriyordur acaba? Bunları da düşünmek gerek. O kadın o raddeye gelene kadar kimbilir neler yaşadı? “Boşanmış kadın” olmanın zorluklarını düşünürsek çoğu kadın dayak yese de sessiz kalıyor. O kadın bunları göze aldıysa emin olun çok geçerli sebepleri vardır. Dediğiniz gibi, bir de kadından dinlemek gerek olanları.

Sizin Yeni Akit ve Mor Çatı’dan paylaştığınız yazıları yıllar önce okumuştum. Hatta bu konuda memurlar.net’te bile acitasyon yapanlar var. İnanılır gibi değil ama aylık verdikleri 200-300 tl nafakaya bile laf edip ömür boyu paramızı yiyip içip gezip eğlenecek boşadığımız kadın, diyenler var. O kadın evlenirse kesilir zaten nafaka. Kimse azıcık nafakaya bel bağlayıp bekâr kalmaz ömür boyu. Kaldı ki çalışan kadına da bağlanmıyor zaten nafaka. Yani mağdur eden de kendileri, mağdur olan da! İnanılır gibi değil gerçekten.

Bu arada o harç meselesi yüzünden çocuğunu görmek istemeyen babalar da var, biliyor musunuz? Parası olsa bile harcamak istemiyor. Bu da acı bir şey. Uzman ve polis eşliğinde çocuğu görme şartının sebebi de yine şiddet uygulayan erkeklerin çocuğunu görme bahanesiyle eve gelip kadına ve kadının yanındakilere zarar vermesi. Bu kanunlar kesinlikle uygulanmalıdır ki erkekler de evlilikte şiddet uyguladıklarında başlarına ne geleceğini bilsinler. Ayrıca sırf bu tarz erkekler yüzünden kadınlar tüm erkeklere düşman oluyor, iyi erkekler de zan altında kalıyor. O yüzden en çok da aslında gerçekten yuva kurmak isteyen, düzgün erkeklerin işine yarayacaktır bu kanunlar, emin olun.

Eşim psikolojik şiddet uyguluyor kaynanamda öyle ama eşim dışardan profesyonel oyuncu kim onu tanışa beni uzaklaştırır şahane konuşması var haklıyken seni çok güzel haksız yapıyor oyuzden daha ben çok çekecem oyuzden bana pek yararı yok

Gündelik hayatınızı kaydedin ve delillerinizle hazırlıklı olarak sikayetinizi yapın lütfen.
Yasalar bizim için var.

Aristo idi sanırım " Birbirlerini seven insanlar kanunsuz da yaşarlar " diyen.

Ben sizin bu cendereden çıkacağımıza inanıyorum.

Allah sabır ve kolaylık versin. Güçlü olun ve bu insanlardan kurtulun lütfen.

Kanunu ilk duydum kabahatler Kanunu ' nu biliyorum ama bunu bilmiyorum utandım da.
Bi haberde tv ya da nette okumadım hiç :KK43: Sırtına bıçak saplı halde manşet olan kadını unutamazken gerekli hassasiyeti gostermemisim.

Bi boşanma davası duydum. Eşine bıçakla saldıran kadın adliyede " eşim çocuğumu istismar ediyor " demiş :KK43:

Adlı tıp ve gerekli uzmanlar bu iftirayı bertaraf edebilir de babanın yorumu " bu geçince i..e mi diyecek , ne iftira atacak bana "

Evlenmeye korkuyorum var ya ilk tanismada hediye paketi gibi olan adamlar sonradan oduna dönüyor.

Kadınlar bu ülkede eşit yetiştirilmiyor çok ofkeliyim.

Kız akşam gelsin, oğlan gecelerde gezsin. Kanun neyi koruyacak belli de halk neyi yaşıyor diyen yok.
Kapıma bi anketci gelmiyor.
Telefonuma abuk sabuk indirimler yerine bir anket gelmiyor!

Kadın erkek ayrımı var daha bitmiş gibi davraniliyor.

Bu kanun boşlukları da cabası.
4320 tedbir için iyi gibi de korunamadigindan ölen Kadın haberlerinde bile geçmedi bu kanunlar.

Şimdi haklarimi öğrendim. Kuzenlerime aktaracağım yarın.

Çocuğunu kimse silah olarak kullanmamali. Yegenim ilkokulda iki kez siddete maruz kaldı ve şiddet uygulayan diğer iki çocuk da maalesef boşanmış aile cocuklariydi.

Eşler bosanirken çocuk yokken seviniyorum ben bir çocuk incinmedi diye.

Aile Bakanlığı ' na kamuoyu baskısı yapılmalı bence. Bosanmalarda ve sorunlu ailelerde çocuğa psikolojik destek zorunlu olmalı ve evlilik bu kadar kolay olmamalı.

Bence suyun başı kesilmeli. Çiftler uzmanlarca gozlemlenmeli evlilik öncesi " çocuklar ve evliliğin bekası , ilişkinin sağlıklı olması " için.

6284 numaralı kanun umut olmalı herkese.

Biz nasıl engelli adayiysak yarın da bunu yasamayacagimizin garantisi yok. Başlangıç için Kadınlar kulübü Farkindalik oluşturabilir. Mor çatı gibi kurumlar da belki destek olabilir. Bi gün tüm Kadınlar olabiliriz bence.
Yangınlar bi kivilcimla başlar.
Çok boşanan var ve çok takipçisi olan kadın var maalesef. Sadece bir araya gelip gücümüzü birlestiremiyoruz.

X