Davranış Bozuklukları 7 yaşında konuşamama

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ben oğlumu psikiyatri ye goturdugumde gördüm bekleyen hastaların çocuklarının ikisi 6 yaş civarıydi ve hiç konusamiyorlardi çocuk psikiyatri ilgileniyor sanırım geçmiş olsun

Siz anne olarak zekasında bir gerilik görüyor musunuz neleri yapamıyor yasitlarindan farklı olarak yani sorun sadece konuşmaması mi

etrafında teyze yengesi ni mutfakta taklit etme oyundan kahve yapma mama yapma gibi alışkanlıkları var getir götür işlerini anlıyor yapabiliyor ismini biliyor.arkadaş ilişkisi yok malesef sinirlendiği zamanlar bağırıyor yüksek sesten korkuyor.yaşıtları renk sayı harf öğreniyorsa kızım zıt kavramlar küçük büyük gibi hayvan sesleri öğrenmesinde.yardımcı olun lütfen akıl verin kim ne dediyse yaptık önerileri verin jxuxpiter jxuxpiter

Tek sıkıntı konuşamama mı? Gelişim testi yapıldı mı?? Konuşma dışında yaşıtları ile eş mi?. Davranış sorunları var mı?? Sosyalleşmesi nasıl? Ne zamandır takipte ve nasıl gelişmeler oldu??

etrafında teyze yengesi ni mutfakta taklit etme oyundan kahve yapma mama yapma gibi alışkanlıkları var getir götür işlerini anlıyor yapabiliyor ismini biliyor.arkadaş ilişkisi yok malesef sinirlendiği zamanlar bağırıyor yüksek sesten korkuyor.yaşıtları renk sayı harf öğreniyorsa kızım zıt kavramlar küçük büyük gibi hayvan sesleri öğrenmesinde.yardımcı olun lütfen akıl verin kim ne dediyse yaptık önerileri verin jxuxpiter jxuxpiter
Bu saydıklarınızla sınırlı değildir inşallah.
7 yaşında bir çocuk, birçok özbakımını kendi yapabilir.
Yapabiliyor mu, sizin gibi evde rahatlıkla kendi başına yaşayabiliyor mu?
Mesela tabakların yıkandığını ve dolaba konduğunu, hava soğuk ise mont giymeyi ayırt ettiği, kendi banyosunu yapabildiği, acıktığı veya susadığında gidip ihtiyacı olanı alabildiği bir hayatı var mı?
Konuşamama sıkıntısı eğer ses çıkarmıyorsa ciddi bir durumdur ama ses çıkardığı için, başka şeylere bakılması gerekir.
Psikolojik de olabilir, gelişim geriliği de.

Bence ozbakimini yapmasına çok önem verin en önemlisi bu tuvaletini kendi yapsın ellerini yıkasın yemeğini kendi yesin ...vs hayatta en önemli şey bu
Sizin de bulunduğunuz bir ortamda basit arkadaşlıklar kurmasına yardımcı olun.
Bu konuda çok özverili olmanız gerek
Bir de öğretmen olarak şunu gördüm ki kendisine güvenen bir çocuk başarabilir yavaşta olsa.
En ufak başarısında sen harikasın sana güveniyorum sen herşeyi yapabilirsin deyin bunu her gün tekrarlayın ben cocugunda bunun faydasını çok gördüm.
Tekerleme bol şarkı bol kitap ve bol diyalogla onu eğitmeye devam edin sabırlı olun ve gerçekten inanarak dua edin çok faydasını göreceksiniz. Allah yardımcıniz olsun

Tuvaleti kendi yapar temizlenir.bulaşık makinesini boşaltır susadığında kendi alıp içer yemeği kendi yer Üşüdüğünde çeket giyer ama fermuar kapatamaz.kendi banyo yapamaz ama diğer ihtiyaçlarını kendi giderebiliyor. ince motor Becerisinde zayıflık var parmaklarını güçlendiriyoruz

Kelin ilacı olsa başına sürermiş bizimkisi 4 yaşında akıcı konuşmuyor bi kaç cümle kuruyor kreste ilerleme kaydettik maddi yönden mecbur aldık
Sizde oyun grubu alanlara götürüp kreş yaşı gecmis fakat kreşe gönderip sabah dan akşama kadar cocuklarla kalırsa onlarla iletişime geçmek için mecburen konuşacak

Yeğenim 10 yaşında.
5 yaşından beri özel eğitim görüyor.
Yeni yeni normal konuşmaya başladı ama şu an dil terapisi alıyor.
Eğitim görüyor öğrenmede güçlük var .

Bir yeğenim daha var 3 yaşını geçti. Anne baba dışında birşey diyemiyor. Doktora götürdüler dil terapisi demiş. Çünkü diğer alanlarda yaşıtları ile aynı ilerliyor gibi .
Bence dil terapisi için doktora gidebilirsiniz

Evet 2 senedir rehabilitasyon merkezine gidiyor 5 6 Pedagog ile görüştük bi gelişme katedemedik

Pedagog çocuk eğitimcisidir. 1982 den beri pedagog ünvanı verilmiyor. O bölüm yerini Rehberlik ve Psikolojik danışmanlığa bıraktı. Dolayısıyla sizin sorununuza rehber öğretmenler yardımcı olamaz. Eğer gelişim geriliği var ise size çocuk terapisti de yardımcı olamaz. Sizin önce çocuk psikiyatrisine gitmeniz gerekir. Sonrasında onun yol göstermesine özel eğitim öğretmenlerinden, çocuk gelişim uzmanlarından filan destek almanız önerilir. Belki konuşmamanın altında farklı psikolojik sorunlar vardır o durumda sizi psikiyatrist psikoloğa yönlendirecektir. Ama önce psikiyatrinin görmesi gerek. İstanbul'da yaşıyorsanız Vital Fulya Plaza'da Burak Tatlı adlı çocuk nöroloğunun kliniği var. Hem psikiyatrist hem psikolog hem çocuk gelişimci hem fizyoterapist o klinikte birlikte çalışıyorlar. belki böyle bir donanımlı yere götürmeniz işinizi daha kolaylaştırabilir. Biraz sabır ve emekle her şey yoluna girecektir endişelenmeyin. :)

Öncelikle çocuk psikiyatristine ve çocuk nöroloğuna gitmeniz gerekir bir tanı konulmalı ki ona göre haraket edebilesiniz.

X