Ablam bosanmak uzere...

Merhaba herkese, direkt konuya girecegim cunku artik icimde tutamiyorum. Ben 3 cocuklu bir ailenin en kucuk kiziyim, guzel okullarda okudum egitimliyim guzel bir sirkette calisiyorum. Benden 13 yas buyuk ablam, 8 yil evvel birini buldu geldi, bu buldugu adam daha ortaokulu bile bitirememis, cahil kultursuz, insanlik nedir bilmeyen, dagdan inme biriydi. Kimisi boyle dedigim icin alinabilir fakat lutfen okumaya devam edin... Ben evlendiklerinde daha lise cagindaydim fakat o zamandan anlamistim asla bize yakismayacak biri oldugunu ama ablam o zamanin evlenme baskisini da hissetti ve hemen bu adamla evlilik karari aldi..Zaten ailesi de bu adamdan kurtulmak istedigi icin cat kapi evimize geldiler vs vs . Bu kismi daha fazla detaylandirmayacagim ve direkt konuya giriyorum. Bu evlilik ailemin uzerine kara bulut gibi coktu. Surekli kavgalar, gecim sikintisi ustune 2 cocuk...Boyle bi adamdan niye cocuk yaparsin ki? Cocuk yapmak icin evlendim demisti zaten ablam... e simdi hem kendi basini hem 2 mazlumun basini hem de bizim basimizi yakmis oldun. Biraz sitemliyim. Bu adamla her kavgasinda ailem yardimci olmaya calisti, ablam 10 ayda 1 mutlaka bi kavgadan oturu bize gelir cocuklariyla bi sure kalir sonra aile buyukleri araya girip konu kapanmaya calisirdi. Ama icten ice biliyordum bu evliligin asla yurumecegini. Son kavgalarinda bu pislik adam ablama siddet uygulamis. Anneme - babama kufurler etmis daha neler neler. Dun aksam telefon caldi, arayan ablam. bagiris cagiris, cocuklar arkada agliyor. Annem babam ben beraber gittik, yine bir konudan tartisma cikmis, ablam polisi bile aramis. Bu adamin ailesi de kendi ogullarindan kurtulmak icin bizim basimiza saldilar zaten hic umurlarinda bile degil yasanilanlar. Benim babam cok sakin bir adamdir, ara bulucu olmak ister fakat dunku siddet olayindan sonra ablam ve cocuklari aldik geldik. cok korkuyorum o haberlerde izledigimiz olaylari tecrube edecegiz diye.Cok sinirliyim tum bu yasananlara, bu adami hayatimdan def etmek istiyorum fakat nasil olacak bilemiyorum. Ablam zaten bosanmak istedigini soyluyordu ama cocuklari icin her defasinda geri dondu o eve. Ben hayat standardini yukseltmeye calisan genc bir kizim, hayatim dolu dolu sevgiyle, neseyle gecsin istiyorum.bu tarz olaylar beni mahvediyor kacip uzaklasmak her seyi geride birakmak istiyorum...Zaten yalniz yasamak en buyuk hayalimdi sanki her sey alt ust oldu, bazen bencilde yaklastigimi dusunup kendimi de hirpaliyorum ama gercekten ben cok mutsuzum. Uzaklasmak istiyorum bu olaylardan. Kendi hayatimi yeni yeni iyilestirip mutlu ve ozgur oldugum doneme gececekken her sey mahvolmus gibi hissediyorum, devam edemiyorum kapana kisilmis hissediyorum....Babamin maddi durumu yok, ben biraz arka cikiyordum, ablam zaten calismiyor. Sizlerin tavsiyeleri neler? Biraz icimi dokmeye, sizlerden tavsiye almaya ihtiyacim var.
Bu ablanın hayatı.Benim kuzenimde seviyorum diye küçük yaşta evlenip boşandı.Bunu küçük kızkardeşi sorun yapmış mesela.Suan psikolojik ilaç tedavisi görüyor.Kimse için uzulmeyin o hayatı seçmiş.Bence büyük ihtimal sürekli ayrılıp barismis tekrar barışabilir.

Bu ablanın hayatı.Benim kuzenimde seviyorum diye küçük yaşta evlenip boşandı.Bunu küçük kızkardeşi sorun yapmış mesela.Suan psikolojik ilaç tedavisi görüyor.Kimse için uzulmeyin o hayatı seçmiş.Bence büyük ihtimal sürekli ayrılıp barismis tekrar barışabilir.
Bosanirsa kıza yük olacaklar sanki yanlış mı anladım.

Siz destek olmak zorunda değilsiniz kimseye. İsterseniz olun ama böyle bir zorunluluğunuz yok. Ablanızın çocukları küçük mü bilmem ama gerekirse bir markette işe girsin. Asgari ücret de olsa para kazanmış olur. Ailenizle birlikte yaşar eğer boşanırsa. Biraz da nafaka alırsa parası yeter ona. Ancak, kendisinin ve çocuklarının sorumluluğunu almayıp gelip tüm gün çalışan size maddi anlamda yük olmasını kabul etmeyin. Çalışır, uğraşır, tutumlu olur ama kazandığı yine yetmez, destek gerekirse o zaman eminim ki siz de elinizden geleni imkânlarınız doğrultusunda yaparsınız. Onun hatalarının yükünü siz çekmek zorunda değilsiniz.

Konu sahibi muhtemelen bencil falan denerek linç yiyecek ama ben bazı konularda hak veriyorum kendisine ya. Maalesef yapma etme sözlerini dinlemeyen bin kere ısrarla barışıp karakolluk olana kadar çabalayan insanlar gerçekten varlar hayatta. Sadece kendilerini değil işte çocuklarını anne babalarını kardeşlerini de aptal gurursuzlıkları yüzünden bu hale gelene kadar bekledikleri için bu duruma sokuyolar. Umarım ablanız toparlanıp iş bulur hayatına bakar, siz de elbette destek olun ama ben sizi de haklı buldum kendi hayatınız üzerine düşünmeniz de bencilce değil normal bence

Merhaba herkese, direkt konuya girecegim cunku artik icimde tutamiyorum. Ben 3 cocuklu bir ailenin en kucuk kiziyim, guzel okullarda okudum egitimliyim guzel bir sirkette calisiyorum. Benden 13 yas buyuk ablam, 8 yil evvel birini buldu geldi, bu buldugu adam daha ortaokulu bile bitirememis, cahil kultursuz, insanlik nedir bilmeyen, dagdan inme biriydi. Kimisi boyle dedigim icin alinabilir fakat lutfen okumaya devam edin... Ben evlendiklerinde daha lise cagindaydim fakat o zamandan anlamistim asla bize yakismayacak biri oldugunu ama ablam o zamanin evlenme baskisini da hissetti ve hemen bu adamla evlilik karari aldi..Zaten ailesi de bu adamdan kurtulmak istedigi icin cat kapi evimize geldiler vs vs . Bu kismi daha fazla detaylandirmayacagim ve direkt konuya giriyorum. Bu evlilik ailemin uzerine kara bulut gibi coktu. Surekli kavgalar, gecim sikintisi ustune 2 cocuk...Boyle bi adamdan niye cocuk yaparsin ki? Cocuk yapmak icin evlendim demisti zaten ablam... e simdi hem kendi basini hem 2 mazlumun basini hem de bizim basimizi yakmis oldun. Biraz sitemliyim. Bu adamla her kavgasinda ailem yardimci olmaya calisti, ablam 10 ayda 1 mutlaka bi kavgadan oturu bize gelir cocuklariyla bi sure kalir sonra aile buyukleri araya girip konu kapanmaya calisirdi. Ama icten ice biliyordum bu evliligin asla yurumecegini. Son kavgalarinda bu pislik adam ablama siddet uygulamis. Anneme - babama kufurler etmis daha neler neler. Dun aksam telefon caldi, arayan ablam. bagiris cagiris, cocuklar arkada agliyor. Annem babam ben beraber gittik, yine bir konudan tartisma cikmis, ablam polisi bile aramis. Bu adamin ailesi de kendi ogullarindan kurtulmak icin bizim basimiza saldilar zaten hic umurlarinda bile degil yasanilanlar. Benim babam cok sakin bir adamdir, ara bulucu olmak ister fakat dunku siddet olayindan sonra ablam ve cocuklari aldik geldik. cok korkuyorum o haberlerde izledigimiz olaylari tecrube edecegiz diye.Cok sinirliyim tum bu yasananlara, bu adami hayatimdan def etmek istiyorum fakat nasil olacak bilemiyorum. Ablam zaten bosanmak istedigini soyluyordu ama cocuklari icin her defasinda geri dondu o eve. Ben hayat standardini yukseltmeye calisan genc bir kizim, hayatim dolu dolu sevgiyle, neseyle gecsin istiyorum.bu tarz olaylar beni mahvediyor kacip uzaklasmak her seyi geride birakmak istiyorum...Zaten yalniz yasamak en buyuk hayalimdi sanki her sey alt ust oldu, bazen bencilde yaklastigimi dusunup kendimi de hirpaliyorum ama gercekten ben cok mutsuzum. Uzaklasmak istiyorum bu olaylardan. Kendi hayatimi yeni yeni iyilestirip mutlu ve ozgur oldugum doneme gececekken her sey mahvolmus gibi hissediyorum, devam edemiyorum kapana kisilmis hissediyorum....Babamin maddi durumu yok, ben biraz arka cikiyordum, ablam zaten calismiyor. Sizlerin tavsiyeleri neler? Biraz icimi dokmeye, sizlerden tavsiye almaya ihtiyacim var.
Birkaç ay destek olursun ailene ablana maddi manevi. Devamında ayrı eve çıkarsın. Ablan ise girmek zorunda tabii ki. Çocuklara annen bakar o şekilde geçinirler

Aile olmak iyi günde kötü günde beraber olmak değil mi? Iyiyken iyi, kötü olunca hadi kaç mı? Yani muhakkak istemediniz ablanızın böyle şeyler yaşamasını ve siz de üzüntülüsünüz. Bazen de insan yanlış olduğunu bile bile o hatayı yapar. Deneyimlemeden de vazgeçmez. Herkesin kendi seçimleri. Olumsuz sonuçlarına katlanmak istememenizi de anlıyorum ama ablanız da sizin canınız yani kezâ yeğenleriniz de öyle. Geçmişi değiştiremiyoruz. Onlar için çok zor ve üzücü bir süreç, eminim ablanızın da pek çok endişeleri vardır ve pişmandır. Biraz toparlanmaya, desteğe ve yeni hayatlarına adapte olmaya ihtiyaçları var. Hani sanki şimdi hemen başka eve çıksanız çok mutlu ve özgür mü olacaksınız ki? Biraz ortalık durulunca bu isteğinizi gündeme alın bence. Şu an hiç sırası gibi görünmüyor. Hayatta hep mutluluk ya da hep üzüntü gibi bir durum da söz konusu değil. Bu da geçici bir süreç. Hani bir de sanki babanızın da maddi durumu olmadığını söylerken aslında ayrı eve çıkma istediğinizden haberleri bile olmayıp da, sizi bu konuda pek desteklemeyeceklerini düşündüğünüzü düşündüm. Sanki kendinizce hayaliniz vardı da şimdi bu olaydan sonra size imkansızlaştı gibi mi geldi? Belki düşüncem yanlış da olabilir, bilmiyorum. Ablanız biraz acısını yaşasın, silkelendikten sonra çalışmayı düşünür belki de.

gerçekten yaşayan bilir yıllardır aynı olaylar hayatının içerisinde zaten yeni değil ki kaçmayı istemeniz, bunalmanız gayet normal.
bi ailede kardeşler bir olmuyor biri yanlış seçimler yapıyor ama sen onu kendi aklınla sorguluyosun nasıl böyle bir şey yapar diye ama onun düşüncesi seninki gibi değildi ki istese de senin gibi düşünüp karar veremezdi bu açıdan düşünüp manevi olarak destek olun derim ama maddi olarak tabiki kendinizi de düşünmek zorundasınız bir süre idare edebilirsiniz ömür boyu değil

Son düzenleme:
Olan olmuş biten bitmiş. Ben de ablanla benzer şeyler yaşadım. Kardeşlerim her konuda destek oldular saolsunlar. Kendilerinden önce benim çocuklarımı düşünürler. Ben de kardeşlerimi evlat gibi görüyorum. Düşünce şeklin bencilce geldi bana.
Çık ayrı eve ablan kafasını toparlar çalışır çocuklar okula gider annende bir kap yemek yapar çocuklara okuldan gelince. Senin konuyu bu kadar dert edinmen saçma
Bşr de kınama yani. Ben de üniversite mezunu biriyle evlendim ahlaksızın önde gideni çıktı ummadığın anda kötü şeyler olabiliyor

Arabuluculuk yapmayın, sizde çocukları öne sürerek boşanmasını önerin. Yani bencil değilsiniz ama ablanızı da pek teşvik etmemişsiniz gibi. evde şiddet eşliğinde büyüyen bir çocuğa içim dayanmaz hele birde yakınımsa, çocukları bırak, kocasız kalmamak için barışma derdindeysen tek başına siktir ol git adama derdim, ablan umrumda değil ama hatalarını o iki çocuğa ödetemez boşanıp çocuklar büyüyene kadar onlar için köpek gibi çalışıcak onlara yaşattıklarının sorumluluğunu alıp ilgilenecek. Sıçarım ağzına onun. Sinir oldum. Çocuklar için diye diye göt korkusunun arkasına sığınanlardan nefret ediyorum. Ben çocuğuma sesimi yükseltsem hatta küssem kızım içli içli ağlar. Kalbim dayanmaz bu kadınlar o ağlamalara çığlıklara nasıl aldırış etmiyor. Boşanma davası açsın baktın tehdit durumu oluyor. Sığınma evine gitsin dava bitince döner yanınıza. Adam size yazarsa da sığınma evine gitti biz artık yorulduk kendi halletsin artık falan diye umursamaz takılırsınız.

Ablana manevi olarak desteğini eksiltme derim. Sen pozitif anlamda hayatını geçirmek istiyor olabilirsin ama o da senin ablan. Beterin beteri var . Başka çığ gibi bir problemlede uğraşabilirdin şahsi hayatında. Ki bu ablanın problemi seni etkiliyor yalnızca. Maddi olarakta zaten senin eline bakacak değil ya. İki çocuk var hep masraf... ayrıca nafakaları var bu çocukların. Velev ki baktı ailenle konuşabilirsin uygun bir dille. Yetişemeyeceğinden söz açarsın. Ben olsam mecbur çalışırdım çocukları aileme emanet ederdim. Napayım? Kardeşimden mi para isteyeceğim?? Hiç sevmem zaten Allah kimseyi kimsenin eline düşürmesin.

kimseyi dinlemeden, bile bile kendi hayatını yakan insanların sonra anne, baba, kardeş, dost, arkadaş vs. başkalarına da dert olmasını gerçekten bende hazmedemiyorum. çok haklısınız. sizi çok iyi anlıyorum. ablanızın boşanacağını çok sanmıyorum açıkçası. yeğenlerinize çok üzüldüm, sizde üzülüyorsunuzdur mutlaka ama yapacağınız çok fazla bir şey. herkesin kendi hayatı. siz kendi hayatınızı yaşamak zorundasınız. ben böyle herkesi kendime dert ettiğim için bir sene psikolojik destek aldım ciddi anlamda. herkesi düşünmenin iyi bir şey olduğunu hiç düşünmüyorum artık. başa başka konular olsaydı bende başka türlü konuşurdum ama bu öyle bir şey değil bence. imkanınız varsa ayrı ev olayını düşünmenizi tavsiye ederim. uzaktan elinizden geldiğince, gücünüzün yettiği kadar yardımcı olursunuz isterseniz...

Cok tesekkur ederim yorumunuz icin, hislerimi gercekten anladiginiz icin..Evet ben hassas bir insanim, cok uzuluyorum, kafamin icinde susmayan sesler var alsa rahat hissedemiyorum, kendime o kadar cok dert ettim ki bitik hissetmeye basladim ve bu durum is hayatima yansiyacak diye de korkuyorum (evden calisiyorum). Evden calistigim icin de aslinda bu olaylar her yasandiginda hep uzaklasmayi care olarak gordum, o fikre tutundum. Dediginiz gibi onlar benim yegenlerim, ablam, gucum yettigi kadar destek olurum ama bu durumlarin icindeyken degil belki de uzaktan...Kimisi bencilce yaklasitigimi soyluyor, onlari da anliyorum disarindan bakinca oyle gorunuyor olmam muhtemel ama ben kendi hayatimi insa etmeye iyiyle-pozitifle yasamayi secmek istiyorum bu durumlar beni cok cok etkiliyor... Yorumunuz- tavsiyeniz icin tesekkur ederim, umarim biraz daha toplarlarim ve durumum destek alacak noktaya evrilmez..

Ablan hatalar silsilesine kurban gitmiş. En büyük suçlu kendisi bu durumda ama maalesef olmuş ile ölmüşe çare yok. Elbette o senin kardeşin. Evdeki durumdan da etkilenmemen mümkün değildir bunu da anlarım. Ablana ve yeğenlerine destek çıkarsın ama kendini unutmadan. Ablanda ayağa kalkıp hayatını kazanmalı. Onları yok sayma ama kendini de bu uğurda yıpratma. Kolay gelsin.

Ben sana hak veriyorum. Ablan yanlış tercih yapmış. Olabilir. Defalarca gelip giderek ve calismayarak tüy dikmiş. Senin ve babanın hayatına ipotek bu.
Ama şimdi de yeni şiddet görmüş. 2-3 hafta sessiz kal. Sonra al karşına konuş. Planlarım var ama sizi de desteksiz bırakmak istemiyorum. Ne yapmayı düşünüyorsun diye. Evet aile destek olmalı ama kararlı olana.

X