Açık aldığım sütün üstünün böyle olması normal mi? çocuğumu doğal beslemek istiyorum param hep bola gidiyor kime güveneceğiz?

uzakdiyarlar7

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2023
71
33
37
Market sütlerine bulaşmayayım diyorum bir arkadaşın süt aldığı bir yer varmış ben de oradan alayım dedim.Adam akşamüzeri getidri sütü.Süzdüm tencereye aldım baktım üstüne sanki sıvı yağ su karışık gibi değişik bir duurm var.Sanki gökkuşağı gibi düşünün renkli değil ama böyle yol yol yağlı gibi bir tarafı sulu giib tam olarak ifade nasıl ederim bilemedim.sütü kaynattım soğuttum.kaymak kısmını alayım dedim böyle jel gibi oluyor kaymak kısmı ve kaymağı alırken sütün kaymak bölümünde katılaştığını gördüm açık süte yabancı değilim ama bu bir tuhaftı.içime sinmedi ama çpcuk çok süt içmek istedi bir bardak verdim pişman oldum.adama durumu öesaj attım abla normalde böyle bişey olmaması gerel dedi ama oldu dedim cevap vermedi.paramla rezil oluyorum.lanet olsun diyip gidip ğastörize süt alıp yoğurt yapacağım artık iki türlü de içime sinmeyecek ama en azından pastörize kötünün iyisi diye düşümüyorum.içmek için değil yoğurt çok önemli benim için.
siz yoğurdu nasıl yapıyorsunuz? sütün üzerinde böyle tabaka oluyor munsizde de?

değil işte yağ değil her zaman açık süt alıyorum bu farklı bir tabaka giib bişeydi
konunuzun devamını okumamıştım jel gibi falan demişsiniz foto olsa daha iyi anlaşılır ama açık sütü biliyorsanız ve normal değil diyorsanız iyi ki fark etmişsiniz. çocuğa içiriyo insanlar bunu, nasıl bu vebali alıyorlar anlamıyorum

Bimin altın sütü ile yoğurt yapabilirsiniz güzel oluyor. Ben sütçü bulamadığım zamanlar ondan yapıyordum

Market sütlerine bulaşmayayım diyorum bir arkadaşın süt aldığı bir yer varmış ben de oradan alayım dedim.Adam akşamüzeri getidri sütü.Süzdüm tencereye aldım baktım üstüne sanki sıvı yağ su karışık gibi değişik bir duurm var.Sanki gökkuşağı gibi düşünün renkli değil ama böyle yol yol yağlı gibi bir tarafı sulu giib tam olarak ifade nasıl ederim bilemedim.sütü kaynattım soğuttum.kaymak kısmını alayım dedim böyle jel gibi oluyor kaymak kısmı ve kaymağı alırken sütün kaymak bölümünde katılaştığını gördüm açık süte yabancı değilim ama bu bir tuhaftı.içime sinmedi ama çpcuk çok süt içmek istedi bir bardak verdim pişman oldum.adama durumu öesaj attım abla normalde böyle bişey olmaması gerel dedi ama oldu dedim cevap vermedi.paramla rezil oluyorum.lanet olsun diyip gidip ğastörize süt alıp yoğurt yapacağım artık iki türlü de içime sinmeyecek ama en azından pastörize kötünün iyisi diye düşümüyorum.içmek için değil yoğurt çok önemli benim için.
Bizde açık süt alıyoruz yoğurt için ama hiç böyle olmadı. Ben küçük çocuklar için pastörize süt kullanmayı daha güvenli buluyorum.

Hep köy sütü kullanırım. Anlattığınız şey süt kesilecekmiş ama kesilme şartları tam gerçekleşmemiş gibi.. Yani kesilmeye yeni başlamış diyebilirim.
Yeni sağılmış değil beklemiş süt vermiş olabilirler mi size? Bir de koydukları şişe pis olduğunda da böyle oluyor.

Açık süt ,hastalıktan ari sertifikası olan,soğuk zincir aracla kapıma teslim eden bir ciftlikten aliyordum ama fiyatları acayip uctuğu icin,en son ciftligi satın alacağim para gönderin muhabbetine girdiği için almıyorum artık oradan.
Başka yerden de almayı düşünmedim,soğuk zincir bozulursa yani kendi aracında taşıyorsa her türlu hastaliğı kaparsınız,onu geçtim süte ne katılıyor bilinmesi imkansiz,hayvanın hasta olup olmadigini bile bilemezsiniz, pastörize sutlerin kontrolu saglanıyor en azından bu konuda. Günlük süt almak en dogrusu bence.
Yada bulursanız hastalıktan ari belgeli cig süt paketlenmis halde alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Süt kesilmiş olabilir .
Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama varsa yaşadığınız yerde peynirci babada da acık süt satılıyor . Ben bir kaç kez aldım baya memnun kaldım.

İçmek için de pastörize süt tercih edin.

Hiç açık süt almadım şu güne kadar ki dedemlerin çiftliği vardı Anadolu'da . Kendilerinin uretmedikleri ürünleri asla yedirmezlerdi .Su an öyle bir imkanımız yok elbette . İstanbul'da ari, damgalı çiğ süt alıyoruz paketli olarak . Üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi var. Aslında en çok pastörize Jersey sütü seviyorum . Ondan çok iyi yoğurt oluyor . Onu da öneririm . En azından kafaniz rahat eder.

Calistigim uniiversitenin kantininden aliyorum sutumu, cok memnunum. Hijyenik ve icine bir sey karistirilmiyor.

Açık süt ,hastalıktan ari sertifikası olan,soğuk zincir aracla kapıma teslim eden bir ciftlikten aliyordum ama fiyatları acayip uctuğu icin,en son ciftligi satın alacağim para gönderin muhabbetine girdiği için almıyorum artık oradan.
Başka yerden de almayı düşünmedim,soğuk zincir bozulursa yani kendi aracında taşıyorsa her türlu hastaliğı kaparsınız,onu geçtim süte ne katılıyor bilinmesi imkansiz,hayvanın hasta olup olmadigini bile bilemezsiniz, pastörize sutlerin kontrolu saglanıyor en azından bu konuda. Günlük süt almak en dogrusu bence.
Yada bulursanız hastalıktan ari belgeli cig süt paketlenmis halde alabilirsiniz.
Çiftliği kim satin alicak, alirsa alsin, sizden neden para istiyor anlamadim, ortak mi ariyo ciftlige?

9 yıldır köy sütü alıyorum. Anlattığınız şeyi anlamadım jel gibi falan 😂 keşke resmini çekseydiniz. Ben de şüphelendim bir keresinde. Komşumu çağırdım baksın diye. Tadına baktı sorun yok, kaymak onlar dedi. Koklayın, bir kaşık için anlarsınız

Açık sütun üstünde yağ olur ama jel gibi olmaz tabi. Ben çiftlikten alıyorum sürekli. İçmek için pastörize süt alıyordum ama artık almayacağım.

Market sütlerine de kriminal olay gibi yaklaşmanız:KK70:
Marketten pastörize süt alıp yoğurt yapmanızı öneririm. Uht sütten yoğurt tutması zor zaten.
Ben sütçü x amca/teyzeye güvenmek yerine bilindik markalara güvenme taraftarıyım.
O markaların iç yüzlerini de az çok bilen biri olarak söylüyorum.

X