Acil! Gebelikte Proluton iğne hakkında

Çok geçmiş olsun. İlk bebeğimin 7.haftada kalbi durmuştu. Ondan bir kaç ay sonra tekrar hamile kaldım ve ikiz olduğunu öğrendim. 13. haftadayken gecenin bir yarısı lavaboya gitmiştim ve aynen sizinki gibi peçeteye kahverengi akıntı gelmişti. O an aklım çıkmıştı, dedim kesin yine bir şey oldu. Yüreğim ağzımda hastaneye gittik. Doktor baktı kalp atışı var dedi kanama göremedi ama düşük riski var dedi, bir doz proluton iğne yaptılar. Daha sonra kendi doktoruma gittim. O baktı aktif bir kanama yok rahimde, eski yerleşme kanaması olabilir dedi, düşük riskine falan da takılma sakın dedi. Progestan verdi, zaten akıntı kısa bir süre sonra bitti ama emin olmak adına ilacı doktorum bir kaç hafta kullanmamı söyledi. Öyle geçti, çok şükür çocuklarım gayet sağlıkla doğdu. Tedirgin olup kötü hissetmeyin, doktorunuz önlem almak istemiştir. İyi düşünün iyi olsun. Bebeğinizi sağlık sıhhatle kucağınıza almanız dileğimle.

Kızlar merhaba sırf bu konuyu açabilmek için üye oldum. O konuya giriyorum. Ben bugün tam 8+2 hamileyim. Hamileliğimi ögrendigimden beri hic bir lekelenme kanama yasamamistim. Gecen hafta kalp atışlarını falan duyduk gayet her sey yolunda dedi doktor. Ama akşam camasirimda bir damla koyu sarı açık kahve bir leke gördüm. Hemen doktoruma yazdım yarin sabah gel bakalım dedi. Gece uyudum sabah kalktigimda birşey yoktu. Sonra tuvalete girdim idrar yaptım ve normaldi ama peceteyle sildigimde yine açık kahverengi leke geldi reçeteye kiloduma da bir iki damla cok küçük iğne ucu kadar geldi o kadar. Tabi apar topar hastaneye gittik bu sabah. Doktor hemen bebege bakti ultrasonda ve bebek gayet iyi kalp atışları da iyi dedi duyduk hatta. Aktif bir kanama yok suan muhtemelen eski bir kandir dedi. Ama yine de düşük tehdidi olarak düşünüp ona göre davranalım dedi ve bana proluton 500 luk igne verdi 4 tane haftada bir vurdur dedi. Bugünde bir tane yapıldı hastanede. Ve 2 hafta yatak istirahati verdi. Ama ben bu iğneleri olmaktan cok korkuyorum cünkü aktif bir kanama değilse neden verdi kafam cok karışık bebeğe bir zararı olur mu diyede. Progestan hapta verdi günde iki defa al dedi. Az bi kahverengi lekelenme icin cok fazla geldi bu ilaclar bana tabi ilk hamileligim yanlış düşünüyor da olabilirim. Böyle bir durum yaşayan yada bu ilaçları kullanan varsa lutfen fikir bekliyorum. Bu iğneleri vurdurmali miyim yoksa abartilacak bisey yok mu kafam cok karışık sizden fikir bekliyorum. Bebeğimin bugünkü ultrason görüntüsünü de ekliyorum.
eğer lekelenme tarzında bile kanaman varsa progesteron ya da proluton iğne vurdur tabii ki. Onlar kanamanı önleyecek ilaçlar. Proluton biraz kıvamlıdır kalçan azıcık ağrıyabilir ama kanama olmaması için onu yaptırman lazım

Kızlar merhaba sırf bu konuyu açabilmek için üye oldum. O konuya giriyorum. Ben bugün tam 8+2 hamileyim. Hamileliğimi ögrendigimden beri hic bir lekelenme kanama yasamamistim. Gecen hafta kalp atışlarını falan duyduk gayet her sey yolunda dedi doktor. Ama akşam camasirimda bir damla koyu sarı açık kahve bir leke gördüm. Hemen doktoruma yazdım yarin sabah gel bakalım dedi. Gece uyudum sabah kalktigimda birşey yoktu. Sonra tuvalete girdim idrar yaptım ve normaldi ama peceteyle sildigimde yine açık kahverengi leke geldi reçeteye kiloduma da bir iki damla cok küçük iğne ucu kadar geldi o kadar. Tabi apar topar hastaneye gittik bu sabah. Doktor hemen bebege bakti ultrasonda ve bebek gayet iyi kalp atışları da iyi dedi duyduk hatta. Aktif bir kanama yok suan muhtemelen eski bir kandir dedi. Ama yine de düşük tehdidi olarak düşünüp ona göre davranalım dedi ve bana proluton 500 luk igne verdi 4 tane haftada bir vurdur dedi. Bugünde bir tane yapıldı hastanede. Ve 2 hafta yatak istirahati verdi. Ama ben bu iğneleri olmaktan cok korkuyorum cünkü aktif bir kanama değilse neden verdi kafam cok karışık bebeğe bir zararı olur mu diyede. Progestan hapta verdi günde iki defa al dedi. Az bi kahverengi lekelenme icin cok fazla geldi bu ilaclar bana tabi ilk hamileligim yanlış düşünüyor da olabilirim. Böyle bir durum yaşayan yada bu ilaçları kullanan varsa lutfen fikir bekliyorum. Bu iğneleri vurdurmali miyim yoksa abartilacak bisey yok mu kafam cok karışık sizden fikir bekliyorum. Bebeğimin bugünkü ultrason görüntüsünü de ekliyorum.
doktorlar tehdit olarak algılıyor ve önemldide kahverengi bile olsa.. bende vuruluyorum gerçi benim adet gibi kanamam oldu ama prolutandan zarar gelmez bebegede zarari yok aksine düşmemesi icin..

Benim çok daha fazla kahverengi lekelerim vardı 12. Haftamda falan başka sebepten ötürü Zeynep Kamil Kadın Doğum Hastanesinde 1 ığhafta hafta kadar yatışım yapıldı ve kaldım hergün kontrol edilmeme rağmen kahverengi leke için hiçbir şey verilmemişti şaşırmıştım o zaman hatta. Şuan 29 haftalık gebeyim bir sıkıntı olmadı onunla alakalı.

Ben hamileliğim boyunca progestan fitil olarak kullandım. İğnesini de 3 ay kullandım. Endişeni anlıyorum ama doktorun ne dediyse onunyapmak zorundasın. Eğer doktoruna güvenmiyorsan 2.bir doktora görün.

Ikizlerime hamileligim boyunca kanama,lekelenme olmamasina ragmen butu hamileligim boyunca 32.haftama kadar vuruldum.Tedbir amacliydi benimki.Sapasaglam dogdular bebelerim cok sukur.

Benımde kırmızı lekelenme lerim vardı proluton kullanıyorum 1 aydır benım kesti bugün yine pembe geldi ama onemseme dim pek olabilir yani bu arada bende 8 2 yim hayırlısıyla alalım kucaklarımızaaa ınsallah

Doktorunu dinle. Düşük tehlıkeısne karşı önlem amaçlı yapılıyor. Benimde düşük riskim vardı Dr. Bana da Protestan fitıller falan verıyodu ve dınlen .

Kese şekline göre bebiş erkek 😍
benimde dikkatimi hemen o çekti ama bir şey demek istemedim ☺
IMG_20200926_225947.jpg
benımkine de bakarmısın ız kızlar rica etsem :KK68:

Erkek gibi geldi bana 😊 sağ salim kucağınıza alın inşallah😊 yalnız benim içime dogdu sadece kız yada erkek diyenler acaba neye göre söylüyor çok merak ediyorum ya çok heyecanlı oluyor 😊
Benımde içime erkek doguypr Allah razı olsun :KK68: kesenin sekline göre sanırım ama benım her gittiğimde kese farklı gozukuyor bence cekimden kaynaklı ya kesenin tek bir sekli var bence

Benımde içime erkek doguypr Allah razı olsun :KK68: kesenin sekline göre sanırım ama benım her gittiğimde kese farklı gozukuyor bence cekimden kaynaklı ya kesenin tek bir sekli var bence
Evet bende de öyle her gittiğimde farklı çıkıyor fotoğrafta 😊 bazen cook düzgün geliyor gözüme bazen yamuk gibi 😊 çekim açısından heralde enteresan 😬

Benim hiç kanamam olmadan vermişti bu iğneyi.ikizlere hamileyim diye sanırım.haftada bir vurulmustum doğuma kadar.birde ozaman biraz zor buluyorduk bu igneyi

Gebelik esnasında kan gelmesi normal kabul edilmez az da olsa cok da olsa bu yuzden garantiye almak icin bu tur ilaclar verilir bisey olmaz diyip eve gondermezler

Bebegim asilamaydi. Asilamanin tutup tutmayacagini bile bilmeden haftalarca progestan yuttum. Sonra hamile oldugum anlaşıldıktan sonra da aylarca devam ettim.
22.haftadan itibaren de aylarca proluton igne vuruldum.
Ve 9 ay nokta kadar bile kanamam olmamasina ragmen bunlari kullandim.
Isterseniz bir doktor görüşü daha alin, iciniz rahat edecekse. Doktorunuza guveniyorsaniz mutlaka kullanin. Boyle seylerin telafisi yok

X