Acil Yardım Lütfen Oğluma Otizm Tanısı Koyuldu

bayanrkn

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2022
1
0
28
Merhaba bayanlar, Oğlum 28 aylık. Bu yaşına kadar tv çizgi film çok fazla izledi. Gelişiminin yaşıtlarından geri olduğunu fark ettik. Daha sonrada kendi kendimize ‘her çocuğun gelişimi aynı değil’ dedik. Hala doğru düzgün konuşamıyor, parmağıyla bişeyleri işaret edemiyor, adıyla seslenildiğinde çok nadir dönüp bakıyor, iştah sıfır, doğru düzgün bişey yemiyor, arkadaşlarıyla yaşıtlarıyla ilgilenmiyor, onlarla iletişim kurmaya çalışmıyor, bi parka çocuk oyun alanına falan gitsek hep tek başına oynuyor, bunlar gibi bir kaç tane dikkatimizi çeken durumları var. Daha fazla dayanamayıp çocuk psikiyatrisine gittik. Maalesef çoçuğumuzda otizm bulguları olduğunu tespit etti doktorumuz. Biz anne baba olarak bunu kabullenmek istemiyoruz tabi. Farklı farklı doktorlara götürmek istiyoruz. Ve şuan nasıl bi yol alacağımızıda bilmiyoruz. Bulunduğumuz şehirde olan doktorlardan biri özel eğitime başlamasını önerdi. Başka bi doktor da kreşi önerdi. Bir başka doktor da dil ve konuşma terapisini önerdi. Kafamız karma karışık. Ne yapacağımızı şaşırdık. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Bu durumlarla karşılaşanlar varsa, nasıl bi yol izleyeceğimizi söyler misiniz? Bitlis-Van-Diyarbakır gibi illerde önereceğiniz doktor varsa benimle paylaşır mısınız rica etsem.

Goz gore gore cocugunuzu atese atmasaydiniz keske. Ne kadar uzuldum yavrucaga. Ekranı tamamen kesin, simdiye kadar gostermediginiz ilgiyi gostermek icin tum vaktinizi cocugunuza harcayin. Aburcubur vermeyin, sabirla gaps diyeti uygulayin. Yasi kucuk umarim gecmis hatalarinizi telafi edersiniz ve bedelini yavrucak odemek zorunda kalmaz.

Goz gore gore cocugunuzu atese atmasaydiniz keske. Ne kadar uzuldum yavrucaga. Ekranı tamamen kesin, simdiye kadar gostermediginiz ilgiyi gostermek icin tum vaktinizi cocugunuza harcayin. Aburcubur vermeyin, sabirla gaps diyeti uygulayin. Yasi kucuk umarim gecmis hatalarinizi telafi edersiniz ve bedelini yavrucak odemek zorunda kalmaz.
Aile ile ne alakasi car çizgi film falan izletti diye mi ? Benimde kizim 14 aylik ama tv de nekadar cizgi filmi açsamda hiç ilgisini çekmiyor ve otizm sonradan gelen birşey degil . Ve konu sahibine Allah yardimci olsun insallah otizim degildir oyleyse bile en iyin şekilde hisetmesi bileğiyle

Maalesef çoçuğumuzda otizm bulguları olduğunu tespit etti doktorumuz. Biz anne baba olarak bunu kabullenmek istemiyoruz tabi. Farklı farklı doktorlara götürmek istiyoruz. Ve şuan nasıl bi yol alacağımızıda bilmiyoruz.
tamam farkli doktorlara gidip, degisik yaklasimlari, farkli teravi yollarini arastirin ama bu kabullenmek istemiyoruz yaklasiminiz cok yalnis. Oncelikle sizin kabullenmeniz bence cocugun gelisimi ve izleyeceginiz yol acisindan en onemlisi. Gecmis olsun.

Aile ile ne alakasi car çizgi film falan izletti diye mi ? Benimde kizim 14 aylik ama tv de nekadar cizgi filmi açsamda hiç ilgisini çekmiyor ve otizm sonradan gelen birşey degil . Ve konu sahibine Allah yardimci olsun insallah otizim degildir oyleyse bile en iyin şekilde hisetmesi bileğiyle
Biraz akademik calisma karistirip alakasini gorebilirsiniz. Konudan bu kadar habersiz olup boyle de kendinden emin yazmaniza diyecek soz yok.

Merhaba bayanlar, Oğlum 28 aylık. Bu yaşına kadar tv çizgi film çok fazla izledi. Gelişiminin yaşıtlarından geri olduğunu fark ettik. Daha sonrada kendi kendimize ‘her çocuğun gelişimi aynı değil’ dedik. Hala doğru düzgün konuşamıyor, parmağıyla bişeyleri işaret edemiyor, adıyla seslenildiğinde çok nadir dönüp bakıyor, iştah sıfır, doğru düzgün bişey yemiyor, arkadaşlarıyla yaşıtlarıyla ilgilenmiyor, onlarla iletişim kurmaya çalışmıyor, bi parka çocuk oyun alanına falan gitsek hep tek başına oynuyor, bunlar gibi bir kaç tane dikkatimizi çeken durumları var. Daha fazla dayanamayıp çocuk psikiyatrisine gittik. Maalesef çoçuğumuzda otizm bulguları olduğunu tespit etti doktorumuz. Biz anne baba olarak bunu kabullenmek istemiyoruz tabi. Farklı farklı doktorlara götürmek istiyoruz. Ve şuan nasıl bi yol alacağımızıda bilmiyoruz. Bulunduğumuz şehirde olan doktorlardan biri özel eğitime başlamasını önerdi. Başka bi doktor da kreşi önerdi. Bir başka doktor da dil ve konuşma terapisini önerdi. Kafamız karma karışık. Ne yapacağımızı şaşırdık. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Bu durumlarla karşılaşanlar varsa, nasıl bi yol izleyeceğimizi söyler misiniz? Bitlis-Van-Diyarbakır gibi illerde önereceğiniz doktor varsa benimle paylaşır mısınız rica etsem.
Çok geçmiş olsun bence çocuğunu için hemen özel eğitime başlayin zaten otizm değilse onlar daha iyi bilir

Kadın zaten yeterince üzülmüş belli fikir çare arıyor. Senin gibiler de toprak atıyor.

Konu sahibi öncelikle geçmiş olsun. Kabullenmek zorundasınız ki ona göre aksiyon alasınız. Bir tanıdığımın oğlunda aynı şeyleri yaşadık yıllar evvel, onlar kabullenmek yerine kusur olarak görüp üstünü kapatmayı tercih ettiler ve sonuçları çok ağır oldu. Çok geç kalındı. Yolun başındasınız gerekenler yapıldığı sürece herşey daha iyi olabilir 🙏

Kadın zaten yeterince üzülmüş belli fikir çare arıyor. Senin gibiler de toprak atıyor.

Konu sahibi öncelikle geçmiş olsun. Kabullenmek zorundasınız ki ona göre aksiyon alasınız. Bir tanıdığımın oğlunda aynı şeyleri yaşadık yıllar evvel, onlar kabullenmek yerine kusur olarak görüp üstünü kapatmayı tercih ettiler ve sonuçları çok ağır oldu. Çok geç kalındı. Yolun başındasınız gerekenler yapıldığı sürece herşey daha iyi olabilir 🙏
Birincisi fikir sordu fikir verdim zaten. Ikincisi bilmeden yaptigi hatanin sonucunu yasayan birine moral olunur, destek olunur. Konuyu bir daha okuyun bakalim o cumleleri kurabilecek bilissel duzeye sahip bir anne, aşırı ekran maruziyetinin cok zararli oldugunu bilmiyor olabilir mi? Zaten cok iyi bildigi icin konuda verdigi ilk bilgi bebegin cok fazla cizgifilm izledigi olmus. Bir masuma bile bile bu kotulugu yapan birine hatasini yuzune vurmak asil iyilik olur. Cunku ne kadar sucluluk duyarsa telafisi icin o kadar ugrasacak. Aksi halde konudaki gercek magdurun bebegi degil otizmli bir cocuga sahip oldugu icin kendisi oldugunu dusunecektir.

Siz de evladini boyle bir seye maruz birakan ebeveyne uzuleceginize tek hakki olan bu hayati buyuk ihtimalle otizmle ve aciyla yasamak zorunda kalacak bir insanin ugradigi zulme uzulun derim. Gebeligini sigara icerek gecirmis ve bu yuzden bebegini hastalikla dunyaya getirmis birine mi acirdiniz yoksa onun zulmettigi bebege mi? Bu da o hesap. Yani burada empati kurulmasi gereken asil kisi anne degil bebek.

Birincisi fikir sordu fikir verdim zaten. Ikincisi bilmeden yaptigi hatanin sonucunu yasayan birine moral olunur, destek olunur. Konuyu bir daha okuyun bakalim o cumleleri kurabilecek bilissel duzeye sahip bir anne, aşırı ekran maruziyetinin cok zararli oldugunu bilmiyor olabilir mi? Zaten cok iyi bildigi icin konuda verdigi ilk bilgi bebegin cok fazla cizgifilm izledigi olmus. Bir masuma bile bile bu kotulugu yapan birine hatasini yuzune vurmak asil iyilik olur. Cunku ne kadar sucluluk duyarsa telafisi icin o kadar ugrasacak. Aksi halde konudaki gercek magdurun bebegi degil otizmli bir cocuga sahip oldugu icin kendisi oldugunu dusunecektir.

Siz de evladini boyle bir seye maruz birakan ebeveyne uzuleceginize tek hakki olan bu hayati buyuk ihtimalle otizmle ve aciyla yasamak zorunda kalacak bir insanin ugradigi zulme uzulun derim. Gebeligini sigara icerek gecirmis ve bu yuzden bebegini hastalikla dunyaya getirmis birine mi acirdiniz yoksa onun zulmettigi bebege mi? Bu da o hesap. Yani burada empati kurulmasi gereken asil kisi anne degil bebek.
Yahu söylediklerinize birebir katılıyorum zaten bir tane yanlışınız yok inanın. Sadece anneye de üzüldüm açıkçası yani iyi hissettirmek belki birşeyler için yüreklendirmeye yarar. Üzülmüş belli yani. O yavrucakla ilgilenecek olan yine annesi ve annenin şuan motiveye ihtiyacı var.

Rehabilitasyon merkezine götürün rapor çıkarabilirsiniz benim kızımda gelişim geriliği var ve şuan ilerleme kaydediyoruz geç değil sizin için nerde oturuyorsunuz

Öncelikle geçmiş olsun. Oğlum şu anda 2 yaşında. 18 aylıkken gittiğimiz Farklı bir doktorun anlamlı kelimesi olmaması ve isme tepki vermiyor demesi üzerine benzer süreçleri biz de yaşadığımız için Üye olarak yazmak istedim. Bize de büyük oğluma göre gelişimi farklı gelirdi ama büyük oğlum hep ilerden gittiği ve küçük oğlumun da göz teması Bizimle iletişimi vs iyi olunca her çocuk farklıdır düşüncesi oluşmuştu. Bu süreçte işitme testi yapıldı sorun çıkmadı. Çocuk psikiyatristi gördü yaşının küçük olduğunu göz teması kurduğunu ve ismine tepki verdiğini söyledi 1-1,5 yaş arası çok fazla ekrana maruz kaldığı için Uyaran eksikliği gibi duruyor dendi. O günden itibaren tv ve ekran Hiç açılmadı. Sürekli geZdirdik parka çıkardık. Bu arada başka bir psikiyatriste daha gittik o da benzer şeyler söyledi ama yaşı küçük olunca hep çocuk büyüyünce gerileyecek korkusuyla yaklaşık 6 ay geçirdik. üç ay önce yarım gün kreşe başlattık bir aydır özel eğitim alıyor ve haftada bir saat dil terapistine gidiyor. TV ti kapattıktan sonra isme tepki arttı. Basit komutları hep alıyordu. Dönen şeylere ilgi hiç olmadı ama ben her hareketini olumsuza yorardım çok zor bir süreçti bizim için halen yaşıtlarına göre geri olduğu konular var ama çok şükür 1 aydır Anlamlı kelime sayımızda artma oldu her şeye bu bu diye sormaya başladı. Algısı daha iyi. 15-20 sini sürekli olarak kullandığı yaklaşık 40 kelşmemiz var. Kelimelerin anlaşılırlığı az ama buna şükür. Az sayıda da olsa Anni mama. Baba ti (gitti) Gibi cümlelerimiz başladı. Bir ay öncesinde her şey çok daha zordu. Halen endişelerim bitmiş değil. Bizim açımızdan bu süreçte tv yi kapatıp sürekli oyun oynamak en faydalı şey diye düşünüyoruz. Nöroloji kontrolü yaptırdık oyun grubuna dahil olduk. Özel eğitim, dil terapisi, akran Eğitimi, oyun grupları, bol bol oyun, her yaptığınızı Basit cümlelerle anlatın. Teşhis ne olursa olsun çocuğumuz için bunları yapmak zorunda olduğumuzun farkına vararak imkanlarınız ölçüsünde destekleyin. Bu süreçte bize en çok sorulan soru göz teması anlamlı oyun dönen şeylere ilgi ve tekrarlayan hareketler, Mış gibi oyun yapıp yapmadığıydı. Kim ne söylerse söylesin çocuğunuz yaşıtlarını yakalayınca ve/ veya mutlu bir çocuk oluncaya kadar hiç bir şey rahatlatmayacak sizi ama her çocuk farklıdır deyip akışına bırakmayın siz tedbirinizi alın Ve Bol bol dua edin. Ne kadar küçük farkedilir çocuk desteklenirse o kadar hızlı ilerliyor. Allah Yardımcınız olsun.

Bizim de yeme problemimiz vardı halen var ama bilmediği tatlara eskisi kadar katı değil. Çocuklarla halen tek başına oynamakta sorun yaşıyor ama eskisine nazaran daha iyi. Daha girişken. Bazı dokulara dokunmak istemiyordu kum oyun hamuru parmak boyası gibi. Bir aydır yeni tatlar deneme ve dokunmayla ilgili de gelişme oldu. Zaten hepsi birbiri ile bağlantılıymış. 18 aylıkken işaret parmağını kullanmıyordu TV yi kapattıktan bir ay sonra kullanmaya başladı ama 2 ay öncesine kadar bazen benim parmağımı kullanarak işaret ederdi. İsme tepki de aynı şekilde ekrandan uzak durdukça arttı. Umarım en kısa sürede güzel sonuçlar alırsınız.

Özel egitim konusunu dikkate alın teknoloji kesin demesi zor alışan çocuklarda öfke patlaması hırçınlık olur ama zamanla düzelir . Hayali oyunlar kurun oyunlar oynamayı ögretin evladınıza . Dil terapisi gerekiyorsa geciktirmeyin çünkü bir sonraki basamak olan kreşe hazırlık yapmalısınız dili ve okuldaki kurallar sıra bekleme paylaşma gibi genel geçer şeyleri ögretmedende kreşe göndermeyin . Aksi taktirde diger çocuklar tarınd dışlanacaktır . Buda otizm şüpheli sosyal alanda eksikleri olan bi çogu ya çok hırçınlastırır okuldan uzaklaştırır. Otizmli iki evlat sahibiyim. Çocuk gelişimciyim aynı zamnda zmana ihtyacınız var . 9 10 ayd gerçer diye bişey yok otizm li çocuk otzmli yetişkindir . Geçmez her sosyal beceri basamagında zorlanacaktır . Sizler her zaman destek olmalı ve destek almalısınız

X