Adak geçerli mi? yardım edin !!!!

Adak kalpten geçirmekle değil dil ile söylemekle geçerli olur. Sadece içinizden geçirdiyseniz dil ile tasdik yoksa üstünüze farz olmuyor

Akika kurbani arap geleneği değil mi arkadaslar?
Benim çevremde akika kurbani kesilen kaç çocuk varsa hayatlari çok zor. Kesilmeyenlerinse daha sorunsuz. Inanc meselesi tabii ama arap cografyasinda cahiliye devrinde yapılmış, sonra araplar arasinda gelenekleşmiş ve islam geldikten sonra da uygulanmasinda bir mahsur gorulmemiş. Haram mekruh olmadığı için. Gerçekten bu kadar şart olduğunu düşünen var mi? Ya da akika ile bir ayet varsa beni bilgilendirecek biri var mi?
Sizin bahsettiğiniz arap adeti o şekilde değil. Peygamber efendimizden önce cahiliye devrinde akika kurbanı sadece erkek çocukları için kesilirdi. Peygamber efendimiz kız çocukları için de akika kestirdi ve kesilmesini emretti. Elbette bu kurban şart değil kesilmesi sadece müstehap, çocuğun doğduğuna şükretmek için yapılan bir adet. Akika ile ilgili bir ayet yok ama hadisi şeriflerde Efendimiz tavsiye etmiştir.

Merhaba. Adağınız gercekleştiğinde imkanınız da varsa kesmeniz gerekir. Çünkü bunu kendi kendinize siz şart koştunuz.
Yorumların hepsini okumadım şöylenmiştir belki ama akika sünnet onu kesmekte bir zorunluluk yok, adak olanı ilk gercekleştirmeniz daha uygun olur imkanınız oldugunuzda. Adaktan sonra yine isterseniz akikakıyıda yaparsıniz.

Biz eşimle yeni evliyken birbirimizden habersiz adak adamışız. Ben evlilikte sorunlarımız düzelsin diye adamistim,eşimde araba aldik diye. O zaman ilk arabayi aldigimizda bir tane kestik, 4 ay sonrada benim adagim icin kestik

Arkadaşlar bebeğim yoğun bakımda olunca içimden “sağ Salim kucağıma gelirse bi inek keserim “dedim , kalben söylediğim bişeydi ama fiyatından bihaber değildim , 10bin max diye düşünürken , eşimle konuştuk 2akika keseceğiz daha dedi , ben de adak adamıştım dedim , büyükbaşı duyunca çıldırdı haliyle , biz dedi Zengin miyiz? 30 35bin büyükbaş deyince çok kötü oldum , geçerliliği var mı ? Tövbe etmeli miyim ? Ayrıntılarını bilmiyordum çok pişmanım , diyanete sordum cevap gelmedi , bilgi kirliliği yapmadan bilgisi olan nolur aydınlatsın !!!!!!!!!!!!!!!
Çok saçma biz danayi 15 bine satıyoruz
Nerede 35 binse soylesin bizde o fiyata götürüp satalım da ekstra kârimiz olur

Arkadaşlar bebeğim yoğun bakımda olunca içimden “sağ Salim kucağıma gelirse bi inek keserim “dedim , kalben söylediğim bişeydi ama fiyatından bihaber değildim , 10bin max diye düşünürken , eşimle konuştuk 2akika keseceğiz daha dedi , ben de adak adamıştım dedim , büyükbaşı duyunca çıldırdı haliyle , biz dedi Zengin miyiz? 30 35bin büyükbaş deyince çok kötü oldum , geçerliliği var mı ? Tövbe etmeli miyim ? Ayrıntılarını bilmiyordum çok pişmanım , diyanete sordum cevap gelmedi , bilgi kirliliği yapmadan bilgisi olan nolur aydınlatsın !!!!!!!!!!!!!!!
Ayrıca esinizde sizi incitme hakkını nerden buluyo bı para mevzusu altı üstü

biz akikamizi yurt disinda afrikada kestirdik fiyat olarak daha uygun ve oradaki cocuklar hic et gormuyor boylece et yemis oluyorlar. buyuk bas kesiyorlar mi bilmiyorum ama fikir olarak belirtmek istedim

Bilgi kirliliği değil ama adadıysan kesmen lazım... şöyle ki eşim benimle evlenirse bi küçükbaş adamış mesela haberim yoktu.. sonra dünyaya gelen evlat için de adak adamak gerekirmiş ikisini bir arada küçükbaş kesmiştik. Şöyle ki yeminin kefareti var adağında var mıdır bilemem onu bir araştır müftülükten veya para biriktirip keseceksin ama yeminin kefareti var adağın yok diye biliyorum ben
Dünyaya gelen cocuk icin kesilenin adı akika (şükür) kurbanı 💙

Dünyaya gelen cocuk icin kesilenin adı akika (şükür) kurbanı 💙
İveeet burda öğrendim. Sırada bir şükür kurbanımız daha var ikinci kızımız için Allah izin verirse durumları toparlayıp onu da keseriz tez vakit inşallah 🙏🏻💙

X