Adet Gecikmesi

Calma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2007
862
3
Kızlar düzenli adet gören biri olarak adetimin bir hafta gecikmesi beni endişelendirdi.Tabiiki hamile değilim hamileliğe yol açacak bir şey yaşamadım ama merak ettim.İnternetten araştırıken bir şeyler buldum eklemek istedim belki aynı şeyi yaşayanlar yardımı olur diye.

Çok düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın yılda bir veya iki kez gecikmeli adet görebilir. Bunun altında yatan en muhtemel neden iş değişikliği, aile içi stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk gibi basit bir olaydır. Bu olay beynin bilinçli kısmını etkileyerek buradan hipotalamus adı verilen bölgenin işlevini bozmakta ve adet döngüsü burada "takılmaktadır". Böyle bir durumda tıbbi bir değerlendirme yapılması gerekli değildir.

Öte yandan yine düzenli olarak adet kanaması gören bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen nedeninin gebelik olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu konuda gerekli adımlar atılmalıdır.


Adet Kanamaları Neden Gecikir?
Yukarıda adet kanaması gecikmesinin iki temel nedeni ele alındı. Gecikmenin uzun süreli olması durumunda (beklenen üç adet kanamasının olmaması) veya takip eden birkaç adet kanamasının gecikmeli olarak gerçekleşmesi durumunda muhtemel nedenin ortaya çıkarılması için mutlaka doktor değerlendirmesi yapılmalıdır.

Bölüm 1 (Rahim içinden vajinanın çıkışına kadar olan tümüyle açık bir akış yolu) Sorunları
Düzenli adet kanaması gören bir kadında rahim içine veya rahim ağzına yapılan bir müdahale sonrasında adet kanaması olmaması durumunda en muhtemel neden açık olan bu yolun zarar görmüş olmasıdır.

Kürtaj nedeniyle rahim iç tabakası zarar gördüğünde veya rahimağzı kanalı tıkandığında yapılan kürtaj sonrası beklenen adet kanaması gerçekleşmez.

Asherman sendromu
Ender görülen bir neden de rahimağzında yer alan kanser öncüsü lezyonların çıkarılması amacıyla uygulanan konizasyon esnasında rahimağzı kanalının tıkanmasıdır. Lezyonu ortadan çıkarmak amacıyla koni şeklindeki parçanın çıkartılması sonrasında beklenen adet kanaması gerçekleşmez.

Bölüm 2 (Her ay düzenli olarak yumurta hücresi üreten ve bunu serbest bırakan yumurtalıklar) Sorunları
Polikistik Over: Düzensiz yumurtlama ve bunun etrafında gerçekleşen çeşitli belirti ve bulgular topluluğundan oluşan bu durum gecikmeli adet görmenin en sık görülen nedenlerinden biridir.

Polikistik over

Menopoz ve Erken Menopoz: Yumurtalıklar ilk adet kanamasının görülmesinden yaklaşık iki yıl sonra her ay düzenli olarak yumurta hücresi üretimine devam ederler. Yumurtalıklarda üretilebilecek yumurta hücresi bittiğinde yumurtlama gerçekleşemeyeceğinden adet kanaması da olmaz. Yumurta hücrelerinin doğal olarak tükendiği ve adet kanamasının kesildiği andan itibaren menopoz çağı başlamıştır.

Türkiye'de 50'li yaşlara doğru ortaya çıkan menopoz daha erken yaşlarda (35 yaşından önce) ortaya çıktığında Erken Menopoz adını alır. Bu durumun getirmesi muhtemel riskleri nedeniyle mutlaka tanısının konması ve gerekli tedavinin yapılması son derece önemlidir.

Bölüm 3 (Sağlıklı işleyen bir hipofiz salgı bezi) Sorunları

Hipofiz bezinden düzenli hormon salgısını bozan bir etken adet döngüsünün bu aşamada "takılmasına" neden olur. Bu etkenler arasında en sık görüleni prolaktin hormonu yüksekliğidir.

Prolaktin hormonu yüksekliği

Bölüm 4 (Beynin üst merkezleriyle sağlıklı bir iletişim içinde olan hipotalamus bölgesi) Sorunları

Hipotalamusun hipofizi hormon salgısı yapması yönünde uyarmasını bozan bir etken adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bu bölüme ait nedenler bu yazının ilk başında da anlatıldığı gibi çoğunlukla selim tabiyatlı nedenlerdir.

Tıbbi Değerlendirme

Gebelik, adet kanaması gecikmesinin en sık görülen nedeni olduğundan ve basit bazı incelemelerle ortaya konabildiğinden ve saptandığında başka ileri inceleme yapılmasına gerek kalmayacağından üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında adet kanaması geciktiğinde araştırılması gereken ilk durum gebeliktir.

Yapılan jinekolojik değerlendirmeyle gebelik olmadığının saptanması durumunda var olan ek belirtiler de dikkate alınarak bir ön tanıya varılır ve kesin tanıyı koymak için hormon incelemeleri veya diğer bazı ileri incelemeler yapılır.
 

Calma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2007
862
3
Benimki stresten falan herhalde...karnımda bir hareketlenmeler var,aniden ayağa kalkarsam mütiş acı çekiyorum, göğüslerim şiş ve acıyorlar, ve bir de kasıklarım ağrıyor zor yürüyorum aaay hastalanamadım bi türlüüüü
 

elisaa

Minik Serçe
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2007
4.406
1
40
cnm çok zor olur adet gecikmesi. hele psikolojik olarak olumsuz etkiler seni. ağrısı da cabası...
bende bi defasında 11 gün gecikmeli olmuştum o nedenle iyi biliyorumtatlicadiarzu
 

sirin melek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2007
166
6
38
canım paylaşımın için sağol...bazen banada oluyo böyle sürekli test alıp yapıyorum bundan sonra böyle işlere kalkışmam...biraz daha beklerim çok sağol...
 

Calma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2007
862
3
cnm çok zor olur adet gecikmesi. hele psikolojik olarak olumsuz etkiler seni. ağrısı da cabası...
bende bi defasında 11 gün gecikmeli olmuştum o nedenle iyi biliyorumtatlicadiarzu

canım doğru patlamaya hazır bomba gibiyimmmm:roflol:
 

Eylul

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
6.147
13
43
vermiş olduğu şişkinlikte cabası
evlendikten sonra çok değişti benimde adet günlerim ara ara
bende yaşıyorum çok zor oluyor gerçekten paylaşımın için sağol ama
bilgilenmiş olduk
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2974 gün geçti.

Kizil Deniz

Yiğit anası:)112
Kayıtlı Üye
18 Kasım 2007
2.265
136
37
cotton adetınmı gecıktı gebelık belırtılerı anlattıgın hamıle olabılırsın belkı
 

kxuxçxuxk anne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2007
3
0
benim hiç düzenli olmadı adetlerim. polikistik over dediler ilç kullandım düzeldi. şimdi bebk istiyoruz 4 aydır bıraktım ilacı yine dzensizleşti.
 
Ç

çeşmim

Ziyaretçi
kızlar iki aydır adetim sürekli gecikiyor.geçen ay 5 gün gecikti.bu ayda 4 gün oldu hala yok.test yaptım negatif çıktı.ssizce ne yapmalıyım..
 

Filo

Guru
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2007
1.158
13
gecen ay benimde gecikti doktora gittim ilaçla hasta oldum ama bu ay gününde oldum ama adetlerimded azalma var yarın doktora gidicem bakalım ne diyecek...........
 

Calma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2007
862
3
cotton adetınmı gecıktı gebelık belırtılerı anlattıgın hamıle olabılırsın belkı

:1shok::1shok:naaayıııır nolamaazzzzz ne dion kızzz evli değilimki been hamile bırakacak bir aktivitem de yook... Allah korusunnn!Tırstım yalnız ya klozetten falan hamile kalanlar var ya töbee Allah korusuuun
 

edanurnurdan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2008
76
0
35
--------------------------------------------------------------------------------

slm arkadaslar bı sey soracaktım ben gecen ay yasmın kullanmaya basladım adetım zaten 2 gun falan suruodu ılk adetımı oldum hıc bısey anlayamadım bıle azaltırmıs zaten kanamayı dıe onemsemedım ama hapım bıttı bugun 4.gun dun hastalanmam lazımdı ama hastalanmadım prespektusu bıda okudum ve bı yerınde dıokı "bazı kadınlarda tablet alınmayan donemde cekılme kanaması gelmeyebılır dogru kullanıldıysa haplar gebelık olusmaz" bu nedemek sızce yanı adet te olmayabılırsınız mı demek hapları hep vaktınde ve dogru kullandıma emınım ltfen acıl cewap werınbıktım ben her ay her ay aynı stres yahu
 

radyolog

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2007
445
0
öncelikle paylaşım için teşekkürler bana ilaç oldu yazdıkların bu aralar adet gecikmesi yaşıyorum gebeyim sandım ama onca tahlil yaptırdım yok.inşallah bi sorun yoktur tekrar teşekkürelr amağine sağlık