adım adım birikim

Bugun 5 tl attim kumbarama.. yavas yavas agirlasmaya basladi... gezi icin yapmis oldugum kumbaraya da 2.5 tl attim. Ona nisandan beri atiyoruz annemle birlikte daha anca yarisini biraz gecti.. hemen hemen 3te 2 si doldu... marta kasar doldururuz buyuk ihtimal. 18 martta canakkaleye gitmeyi planliyoruz ilk gezimizi

Birikime yeni başlayanlar haydi gelin hedeflerimize odaklaıp beraber adım adım birikimimizi yapalım...

Tecrübeli birikimci arkadaşlar, tecrübelerini bizimle paylaşırsa seviniriz yeni birikime başlayan arkadaşlarımıza yol gösterelim.

Haydi hanımlar adım adım birikim yapalım, adım adım hedeflerimize ulaşalım. :)

TASARRUF YÖNTEMLERİ
*marketlerin aktüel indirimlerini takip edin.
*kullanmadığınız teknolojik aletlerin fişini çekmeyi unutma.
*kıyafet alışverişlerini sezon sonu yapmaya bak.
*market alışverişlerinde indirimli ürünler, raflarda göz hizamızın altında olurlar.
*baharat, yağ, salça kavanozlarını az doldurun. Bunlar zira size "az kaldı" hissi verir.
*kettle'da ısıtılan suyun kalanını termosa boşaltın. Tekrar kullanacaksanız tekrar ısıtmak zorunda kalmazsınız.
*dışarı çıktığımızda yanınıza su almayı unutmayın.
*mutfak alışverişine liste yaparak ve tok şekilde çıkın.
*gerektiğinde 2. El kullanmaktan çekinmeyin... Misal kitaplar....
*evdeki gereksiz eşyaları dağıt ya da sat.
*alkolü ve sigarayı bırakın.
*abur cuburu kesin.
*kalorifer peteklerinin üstüne konan kıyafetler odanın ısısını düşürür.
*aracınızın camları açık gitmesi size daha çok yakıt harcaması sağlar.
*çamaşır ve bulaşık makinelerinizi elektriğin indirimli olduğu gece saatlerinde çalıştırın. Bu size %10 elektrik tasarrufu sağlar.
*çelik tencereler, emayelere göre %35 daha fazla ısı tasarrufu sağlar.
*yokuş aşağı inerken vitesi boşa almak yerine ayağınızı gazdan kaldırmayı tercih edin.
*banyolarınızı daha az basınçlı suyla yapmak %15 au tasarrufu sağlar.
*ampüllerin tasarruflu olmasına dikkat edin.
*hazır gıdalar kullanmak yerine evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.
*doğalgaz en çık kombiyi açıp kapatırken harcar. Bunun için sürekli açıp kapatmak yerine en kısıkta çalıştırın.
*ütü, ısınması sırasında çok elektrik harcar. Ütüyü mümkün olduğunca toplu yapın.
*kullanmadığınız kredi kartları ve banka kartları varsa aidatları ödememek için kapatın.
*bayat ekmeklerinizi küp küp doğrayıp kurutabilirsiniz yada kurutup un haline getirebilirsiniz.
*sebze ve meyveleri akan suda değil de su dolu bir kapta yıkamayı tercih edin.
*cebinizde kalan bozuklukları kumbaraya atın.
*para biriktirebilen birisi değilseniz GÜNLERİ tercih edebilirsiniz.
*kuaförlük işlerinizi eğer evde yapabiliyorsanız ya da eli bu işe yatkın arkadaşlarınız varsa evde kendiniz yapabilirsiniz.
*maaşımızı aldığımız gibi bir miktarını birikim için ayırıyoruz.
*mutlaka kumbaranız olsun.
*günlük olarak harcamalarınızı not edin.
*taksi yerine toplu taşıma kullanın... Eğer yakın mesafe ise yürüyün.
*alışverişleriniz aylık, sebze-meyveyi haftalık, balık gibi ürünleri tazeyken alın.
*Derin dondurucunuzu-buzluğunuzu aktif kullanın.
*dışarıda yemek içmek yerine arkadaşlarınızı eve çağırın.
*bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın.
*beyaz eşyalarınızı a sınıfı kullanın.
*donmuş yiyeceklerinizi buzdolabının alt kısmında çözdürün.
*kullanmadığınız gazete, dergi vb. Üyeliklerinizi iptal ettirin.
*bahçeniz varsa birşeyler yetiştirmeyi deneyin.

1. Bulaşık makinesinin parlatıcı kısmına sirke çamaşır makinesinin yumuşatıcı kısmına sirke konulabilir.
2. Bulaşık makinesi tableti ikiye veya dörde bölerek kullanılabilir. Öncesinde bulaşıkları makineye akıtıp koyun.
3. Temizlik malzemesi olarak sirke karbonat limon tozu kullanın.
4. Yağ lekesi için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.
5. Kiyafet alışverişlerine çıkmadan dolabınızın fotoğrafını çekin. Bir kıyafeti almadan önce bunu ben neyle giyeceğim diye sorun. Sırf indirime girmiş diye ya da kilo verince giyerim diye işinize yaramayan kıyafetleri almayın. Dışarda giydiğiniz eskimiş kıyafetleri evin içinde giyilecekler olarak ayırabilirsiniz. Eskimiş pjamalar, kıyafetler penye türündeyse yer silme bezi olarak kullanabilirsiniz.

6. Tuvalet kağıdı, sabun, peçete, yağ, deterjan stoklayın.
7. Sabunları kullanmadan önce kalorifer peteginde veya güneşte iyice kurutun.
8. Cilt kremi yerine aktardan kil maskesi alınıp zaytinyağı limon ile karıştırılıp maske yapılabilir.
9. Yemediğiniz şeyleri degerlendirin. Artan pilavı çorbaya, artan menemeni börek içine, yemediğiniz kahvaltılık soslari çiğköfte içine, havucun yeşil saplarını makarnaya salataya katabilirsiniz. Karnabahar haşladığınız suyu, mantının suyunu çorba yapabilirsiniz.
10. Suyunuzu yanınızda taşıyın. Küçük cam şişeye ya da metal mataraya konulabilir.
11. Çamaşırları makineden çıkarıp silkeleyip hemen asarsanız ütüye gerek kalmaz.
12. Buzdolabının içine örtü serilmesi daha fazla elektrik harcamasına sebep olur.
13. Kıyafetleri nemli olarak ütüleyin.
14. Ütü masası ile ütü arasına aliminyum folyo ile kapatırsaniz ısı kaybı azalır.
15. Sıcak tencerelerinizi buzdolabına koymadan biraz dışarda bekletip soğutun.
16. Cüzdanınızda her zaman az para bulunsun bu size harcama yapmamanız gerektiğini hatırlatır.

*muzların saplarını streçleyin yada folyo ile sarın... Bu muzların daha geç kararıp bozulmalarını sağlar.
*marulları kağıt peçeteye sararak muhafaza edin. Böylece marulların nemlenmesini engelleyerek diriliğini korumasını sağlarsınız.
*buzdolabında yada normal dolapta sakladığınız soğanlar, kısa sürede bozulur ya da filizlenir. Bunun yerine naylon külotlu çoraplarda saklarsanız 8 aya kafa bozulmazlar
*elmaları sirke ile yıkayıp kuruttuktan sonra buzdolabına kaldırın. Bunu yaptığınızda elmalar 6 aya kadar bozulmazlar.
*fazla miktarda havucunuz varsa, tahta bir kabın içine kumlu toprak koyarak havuçları muhafaza edwbilirsiniz... Böylece havuçlar daha geç bozulurlar.
*peynirlerinizi parafinli kağıtlara sararak saklayın. Böylece normale göre daha uzun surede bozulmazlar.
*ananasların uzun surede bozulmadan kalmasını istiyorsanız yapraklarını kesip ters bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.
Merhaba ben de varım

X