Aileler..

Aynen canım yapmasak iyiydi valla çok haklısın. Sen istemezsin düğün falan bir yatacak yatağım olsun bana yeter dersin 😁 diyeceksin ama ona göre 😁
Ben istemem dedim şahsen. Onlar illa isteriz dediler. Cok istiyorsaniz kendiniz yapin dedik, esim de ben de kuruş koymadik. Yaptilar keyifleri bilir yani. Biz borca da girmedik, zorlanmadik da, sonra paramiz ona yetmiyo buna yetmiyo diye kimseye aglamadik da

Hanımefendi niye başkasıyla uğraşıyorsunuz siz ciddi ciddi sorunlu birine benziyorsunuz es ailesi size yanasmamakta sonuna kadar haklılar görmüşler sizin ne mal olduğunuzu
Hahahaha evet haklısın anneliğimi sorgulayan yada düğün yapmasaydın diyen aptalca yorumlara karşı haklısınız demem gerekiyordu 😁 Bu yorumları atanlar istekleri olmadı diye oturup bir köşede trip atan tipler. Gelmiş yok çocuk niye düşündünüz. Çocuk yapmasaydın o zaman bilmem ne. Rahmimde miyom olduğu için doktor 2 ay içinde çocuk düşünün yoksa miyom büyür alınmak zorunda kalınır rahim alınma ihtimali de olur çocuk hiç olmaz dediği için olabilir mi? Ya ne kolay insanları yargılamak. Ne kolay insanlara direkt birşeyle yaftalamak. Herkes istediğini paldır küldür söyleyecek sen altta kalmadığında da üslupsuz olacaksın. Asıl üslupsuz bu yorumlar. Bende hatalı olabilirim bende hamilelik hormon etkisiyle belki abartmış olabilirim. Ama bu bile olsa bunun söylenme biçimi bu mu sence??? Ya böyle insanlar hayatımda iyi ki yok gerçekten şükür ömür törpüsü çünkü

Ailelerden maddi destek beklemeniz çok normal. Türkiyenin şu an içerisinde bulunduğu ekonomik durum normal değil. Herkesin kenarda parası da olmayabilir. Bu arkadaşlar Norveçte yaşadığı için böyle şeylere sert çıkışıyorlar hemen. Maddi kısmını eminim halledebiliyorsunuzdur bir şekilde ama bu desteksizlik maneviyatla da birleştiğinde insanı herkesten soğutuyor, yapayalnız hissettiriyor. Hele ki hamileyseniz kafanız hiç durmuyordur muhtemelen. Kocanızın farkında olması bir şeyleri çok güzel. Bebiş umarım bereketiyle gelir ve bu zor günleri en kısa zamanda atlatırsınız 🙏🏻🍀

Konuşmayı bilmiyorsunuz okuduğunuzu da anlama beceriniz yok. Keşke büyümeden evlenmeseydiniz. Bir de çocuk yetiştireceksiniz. Eşinizin ailesiyle de böyle konuşuyorsanız sizi sevmemekte çok haklılar.
Hadi canım sen engin bilgilerini başka konulara girerek paylaş. Yetişkin birilerinin mesajlarını bekliyor diğer konu sahipleri biraz da oralarla ilgilen. 🩷

Konu sahibine bu kadar yüklenilmesine anlam veremedim. Kadın zaten bütün ihtiyaçlarımız karşılansın para yagdirsinlar hediye yagdirsinlar derdinde değil ki. Ben de hamileyim bizim de halimiz vaktimiz görece yerinde ve idare edebiliyoruz fakat aileler en azından bı eksiginiz ihtiyaciniz var mı yardımcı olalım diye sormasa ben de alınırım. Birinden bişey beklediğimden değil bu aile olmanın gereğidir
Bence de konu maddiyat değil, eş aileleri maalesef gelinleri kıskandıkları için büyük kesiminin tavrı bu şekilde, hele de gelin sınırlarına sahip çıkan biri ise iyice gaddarlaşıyorlar, ama bence en güzeli mesafe ...

Aile her konuda destek olmaz ama düğünde olmalıydı dedin bu bir.
Aile her konuda destek olmaz ama annen gelse iyi olurdu dedin bu iki 😁😁 kendinle çelişiyorsun tatlım. Madem destek olmaz düğünde de yapmasınlar, şimdide gelmesin yardıma 😁 yani sen ne demek istedin ben tam anlamadım canım ya kopuk anlamsız cümleler olmuş da. 15 yaşında falan da deyince neyse 😁
Anlamaman çok normal çünkü kafan çok karışık
Takılmıyorum bir beklentim yok ama bari bir beşik alsalardı demenden belli
Madem anlamadın tekrar yazıyorum, iyiki oku bu sefer tekrar yazmam. Hamilesin diye kıyak geçiyorum bu arada yoksa ikinciyede yazmazdım ya neyse.
Diyorumki yardım etseler güzel olur, ama mecbur değiller.
Birşeyi yaparken içlerinden geldikleri için yapmaları önemli biz bir aileyiz mecburuz kafasıyla değil yani.
Düğünde olmalıydı nerde demişim? Annen gelseydide güzel olurmuş dedim, ama mecbur olmadığı için gelmemiş.
Bence çok ta iyi yapmış iyiki gelmemiş tatile gitmiş.
Düzenini oturtmadan, ev eşyanını bile almadan çocuk yapmasaymış diye düşünmüş olmalı.

Anlamaman çok normal çünkü kafan çok karışık
Takılmıyorum bir beklentim yok ama bari bir beşik alsalardı demenden belli
Madem anlamadın tekrar yazıyorum, iyiki oku bu sefer tekrar yazmam. Hamilesin diye kıyak geçiyorum bu arada yoksa ikinciyede yazmazdım ya neyse.
Diyorumki yardım etseler güzel olur, ama mecbur değiller.
Birşeyi yaparken içlerinden geldikleri için yapmaları önemli biz bir aileyiz mecburuz kafasıyla değil yani.
Düğünde olmalıydı nerde demişim? Annen gelseydide güzel olurmuş dedim, ama mecbur olmadığı için gelmemiş.
Bence çok ta iyi yapmış iyiki gelmemiş tatile gitmiş.
Düzenini oturtmadan, ev eşyanını bile almadan çocuk yapmasaymış diye düşünmüş olmalı.
Tamam 😁

Tamam 😁😁 bayan yetişkin sen baya hayatı bitirmişsin maşallah kız 😁 şimdi senin bu altın değerinde cümlelerini hayata hemen geçirmeliyim sende kendini önemli hisset. Ay kıyamam sen baya planlısın demek ki ne sıkıcı bir hayat aman Allahım 🤦‍♀️
Ay üsluba bak
Buzdolabı ağlamadık diye hüngür hüngür ağlayan biri gelmiş hayatınız çok sıkıcı diyor.
Öfff zihniyete bak 🤦🏻‍♀️

Kızlar merhabalar. Ben geçen yıl evlendim. Şu anda 27 haftalık hamileyim. Bu yıl tayin isteyeceğiz diye geçen sene yeni eşya falan almamıştık gittiğimiz yerden alırız dedik. Tayinimiz çıktı. Lakin çok zorluklarla üst üste karşılaştık. Önce bana çıktı eş durumu beklerken ev kiralayalım dedik 7 8 gün boyunca ev bulamadık. Hamile halimle her gün çıkıp bakıyoruz yok. En son bulduk eşya alsak eş durumu gelmezse diye eşyayı erteledik. Velhasıl kızlar eş durumu belli oldu tekrar geldik bu tayin olduğumuz yere. Eşya için biraz para biriktirmiştik lakin biliyorsunuz herşey inanılmaz pahallı. Uygun almaya çalıştığımız halde kredi kartı limitlerimiz, nakit ayırdığımız para hep bitti. Hatta şu an bebek odası falan almaya paramız bile kalmadı yani. Şimdi size düğün zamanını anlatayım biraz. Eşimle farklı memleketlerdeniz. Görev yaptığımız yerde tanışmıştık. Geçen sene düğünü bizim memlekette yapmaya karar vermiştik. Eşimin babası kendi yerlerinde istemedi açıkçası masraf olur falan diye. Bende sevmem zaten iki düğün iki uğraşı falan. Lakin düğündeki masrafları gelinlik ve düğün salonu hariç (ki bu ikisini de eşim kendi parasıyla karşıladı) diğer masrafları da annem karşıladı. Annemin ikinci evliliği ve eşi tabii çook katkıda bulundu. Eşimin bir evli ablası var neymiş eniştesine göre damat kıyafet alırmış. Eşime ablasının giyeceği abiyeyi aldırdılar. Yetmezmiş gibi arabayla gelirken benzini eşime doldurttular. Hiç bir katkı olmadı babası ailesi tarafından. Ablasından 5 gram mıdır nedir bilezik ailesi de 3 bilezik falan. Ben bunlara çok takılan biri olmadım hiç samimi söylüyorum. Lakin bu yaz eşimin memleketine gittik ablası sürekli bana laf sokma derdinde. Sürekli durduk yere yapıyor bunu yani aramızda 2 yaş olmasına rağmen asla ve asla arkadaş olarak görebileceğim biri değil. Aynı mesleğe hatta aynı branşa sahibiz kendisi atanamamış evliliğinde bazı problemleri var. Sanki bunların sebebi benmişim gibi sürekli canımı sıkacak bişey buldu. Annem bu süreçte bebeğe bir sürü kıyafet aldı hatta eşi yani düşünün annemin eşi pahalı bir bebek arabası aldı. Ama karşı taraftan ya hiç sorulmadı bile eksiğiniz var mııııı diye? Bari torunumuz için beşik alalım ne bileyim ne eksik varsa karşılarız diye tek bir adım yok. Eşin bunların neresinde derseniz Allah’a şükür hepsinin farkında. O yüzündeki mahcubiyeti hissedebiliyorum. Hatta şimdiden çocuğumu, yarın bir gün kaç yaşında olursa olsun yalnız bırakmayacağım diyip duruyor. Ablasının bana karşı tavırlarını eşime direkt söylememe rağmen ablasına, bi kaç kere senin ne derdin var diye kızdı. Fakat bu hamilelik sürecimde çok zoruma gitti kızlar ya. Az önce annesi arıyor ben konuşmadım. Eşya aldınız mı falan buzdolabını iyisini alsaydınız diyor utanmadan. Paramıza göre aldık dedi eşim ama yok anlamıyorlar. Ben çok soğudum ama görüşmek konuşmak istemiyorum. Annem desen evet maddi olarak çok katkı sağladı herşeyi yapmaya çalışıyor bebeğin tüm kıyafetlerini aldı öyle söyleyeyim, lakin taşınma sürecinde yanıma gelmedi yardım etmeye. Zamanında yaşadıkları onu biraz bencilleşirdi ananemin de rahatsız olması kaynaklı bunaldı belki ve geziye gitmişler mesela. Biz eşimle dünden beri yerleşcez diye yorgunluktan hasta oldum bugün. O kadar zoruma gitti ki tüm bunlar dün hüngür hüngür ağladım. O yüzden içimi dökmek zorunda kaldım buraya. 😔 Allah herkese hayırlısını nasip etsin bize çok büyük ders oldu tüm bunlar malesef 🥹

Ay bu kafada yasamak sizi yormuyor mu ya? Ben okurken daraldim. O onu almadi, bu bunu almadi, annem sunu aldi, annem tasinirken gelmedi. Siz hangi dunyada yasiyorsunuz bilmiyorum ama boyle bir dunya yok ya. Kendi basinizin caresine bakamayacaksaniz hic evlenmeseydiniz. Surekli bir beklenti icindesiniz. Yazik ben artik anne babalara acimaya basladim ya.

Tamam 😁😁 bayan yetişkin sen baya hayatı bitirmişsin maşallah kız 😁 şimdi senin bu altın değerinde cümlelerini hayata hemen geçirmeliyim sende kendini önemli hisset. Ay kıyamam sen baya planlısın demek ki ne sıkıcı bir hayat aman Allahım 🤦‍♀️
Nasıl bir üslüp bu, insanlar size illa haklısınız mı desin, planlı davranın deyince kendini önemli hissetmek için mi demiş oluyor? Planlı ki ağlamıyor sonra her şeyi kafasına takıp. Madem konu açıp anlatıyorsunuz size verilen önerilere de biraz kulak verin ki şuanki durumunuz size ders olsun ve sonraki kararları daha doğru alın. Ha illa ben plansız olup sıkışıcam diyorsanız da sanki çok matrahmış gibi insanlara ay ne sıkıcı hayat, dinleyeyim de kendini önemli san kıyamam moduna girmeyin.

Sizi anlıyorum. İnsan ister istemez bunları dert ediniyor. Ben de cocuklar büyüdü artık kendi başlarının çaresine baksinlar düşüncesinde bir anne olmayacağım. Şuanda bile 6 yasinda cocuguma bireysel emekliliklerini yaptırdım. Evlerini aldık. Onlari dünyaya biz getiriyoruz şu zorlu şartlar altında az da olsa yüklerini hafifletebilirsek ne mutlu bize. İlerde de gücümün yettiğince yanlarında olacağım. Bizler aslında çok büyük beklenti içinde değiliz. Sadece düşünülmek, aileler tarafından derdimize ortak olmaları, güçleri yettiğince destek olmalarını istiyoruz. Yoksa her şeyimizi yapsınlar değil. O zaman da sürekli birilerine minnet duygusu ile yaşamak insana ağır gelir zaten

İlk okurken konu sahibine hak vermiştim ama yazılanlara verdiği cevaplardan sonra konu sahibine istesemde hak veremiyorum herkes sizinle aynı fikirde düşünmek zorunda değil evet kimse size yardım etmek zorunda da değil siz ailemiz bizim yapmaları lazım kafasındasınız onlarda böyle bir mecburiyetimiz yok kafasında bunu anlamak zor olmamalı eğer kendisiyle aynı düşüncede olmadığı için insanlara böle çirkince cevaplar veren bir insansanız Allah aşkına şu foruma bişiy yazmayın yazıyorsanız da eleştirilere açık olun tartışcaksanız da mahalle ağzıyla değil düzgün tartışın ya bu ne böyle

Nasıl bir üslüp bu, insanlar size illa haklısınız mı desin, planlı davranın deyince kendini önemli hissetmek için mi demiş oluyor? Planlı ki ağlamıyor sonra her şeyi kafasına takıp. Madem konu açıp anlatıyorsunuz size verilen önerilere de biraz kulak verin ki şuanki durumunuz size ders olsun ve sonraki kararları daha doğru alın. Ha illa ben plansız olup sıkışıcam diyorsanız da sanki çok matrahmış gibi insanlara ay ne sıkıcı hayat, dinleyeyim de kendini önemli san kıyamam moduna girmeyin.
yaptığı saçmalığın farkında ama güya espri yaparak, dalga geçerek bastırıyor
Evlenmiş, çalışan iki insan bebeğine bir beşikte alamıyorsa mecbur hayatı böyle gırgıra almak zorunda.

Kızlar merhabalar. Ben geçen yıl evlendim. Şu anda 27 haftalık hamileyim. Bu yıl tayin isteyeceğiz diye geçen sene yeni eşya falan almamıştık gittiğimiz yerden alırız dedik. Tayinimiz çıktı. Lakin çok zorluklarla üst üste karşılaştık. Önce bana çıktı eş durumu beklerken ev kiralayalım dedik 7 8 gün boyunca ev bulamadık. Hamile halimle her gün çıkıp bakıyoruz yok. En son bulduk eşya alsak eş durumu gelmezse diye eşyayı erteledik. Velhasıl kızlar eş durumu belli oldu tekrar geldik bu tayin olduğumuz yere. Eşya için biraz para biriktirmiştik lakin biliyorsunuz herşey inanılmaz pahallı. Uygun almaya çalıştığımız halde kredi kartı limitlerimiz, nakit ayırdığımız para hep bitti. Hatta şu an bebek odası falan almaya paramız bile kalmadı yani. Şimdi size düğün zamanını anlatayım biraz. Eşimle farklı memleketlerdeniz. Görev yaptığımız yerde tanışmıştık. Geçen sene düğünü bizim memlekette yapmaya karar vermiştik. Eşimin babası kendi yerlerinde istemedi açıkçası masraf olur falan diye. Bende sevmem zaten iki düğün iki uğraşı falan. Lakin düğündeki masrafları gelinlik ve düğün salonu hariç (ki bu ikisini de eşim kendi parasıyla karşıladı) diğer masrafları da annem karşıladı. Annemin ikinci evliliği ve eşi tabii çook katkıda bulundu. Eşimin bir evli ablası var neymiş eniştesine göre damat kıyafet alırmış. Eşime ablasının giyeceği abiyeyi aldırdılar. Yetmezmiş gibi arabayla gelirken benzini eşime doldurttular. Hiç bir katkı olmadı babası ailesi tarafından. Ablasından 5 gram mıdır nedir bilezik ailesi de 3 bilezik falan. Ben bunlara çok takılan biri olmadım hiç samimi söylüyorum. Lakin bu yaz eşimin memleketine gittik ablası sürekli bana laf sokma derdinde. Sürekli durduk yere yapıyor bunu yani aramızda 2 yaş olmasına rağmen asla ve asla arkadaş olarak görebileceğim biri değil. Aynı mesleğe hatta aynı branşa sahibiz kendisi atanamamış evliliğinde bazı problemleri var. Sanki bunların sebebi benmişim gibi sürekli canımı sıkacak bişey buldu. Annem bu süreçte bebeğe bir sürü kıyafet aldı hatta eşi yani düşünün annemin eşi pahalı bir bebek arabası aldı. Ama karşı taraftan ya hiç sorulmadı bile eksiğiniz var mııııı diye? Bari torunumuz için beşik alalım ne bileyim ne eksik varsa karşılarız diye tek bir adım yok. Eşin bunların neresinde derseniz Allah’a şükür hepsinin farkında. O yüzündeki mahcubiyeti hissedebiliyorum. Hatta şimdiden çocuğumu, yarın bir gün kaç yaşında olursa olsun yalnız bırakmayacağım diyip duruyor. Ablasının bana karşı tavırlarını eşime direkt söylememe rağmen ablasına, bi kaç kere senin ne derdin var diye kızdı. Fakat bu hamilelik sürecimde çok zoruma gitti kızlar ya. Az önce annesi arıyor ben konuşmadım. Eşya aldınız mı falan buzdolabını iyisini alsaydınız diyor utanmadan. Paramıza göre aldık dedi eşim ama yok anlamıyorlar. Ben çok soğudum ama görüşmek konuşmak istemiyorum. Annem desen evet maddi olarak çok katkı sağladı herşeyi yapmaya çalışıyor bebeğin tüm kıyafetlerini aldı öyle söyleyeyim, lakin taşınma sürecinde yanıma gelmedi yardım etmeye. Zamanında yaşadıkları onu biraz bencilleşirdi ananemin de rahatsız olması kaynaklı bunaldı belki ve geziye gitmişler mesela. Biz eşimle dünden beri yerleşcez diye yorgunluktan hasta oldum bugün. O kadar zoruma gitti ki tüm bunlar dün hüngür hüngür ağladım. O yüzden içimi dökmek zorunda kaldım buraya. 😔 Allah herkese hayırlısını nasip etsin bize çok büyük ders oldu tüm bunlar malesef 🥹
O kadar çok haklısınız ki.
Normalde düğün yapana düğün yapana yardımcı olun demiş Peygamber Efendimiz.
Arabaya benzin attırmak kendisine abiye aldırmak afedersiniz çingene kılıklı aileye gelin gitmiş ama eşinizin yönünden şanslısınız.
Ben esim yönünden şanssızım.Gelinlik benimde hassas noktam.Ne demek size gelinlik almayipta ablasına abiye almak.Ben olsam kavga ederdim esimle.Ve bende bunu unutamıyorum.Gelinlige param yok deyip 3 takım elbise 3 ayakkabı aldılar.Yetmedi.Gitti Gelin Arabası istedim diye azar işittim.Ve düğüne 1 hafta kala ayrıldım.

İlk okurken konu sahibine hak vermiştim ama yazılanlara verdiği cevaplardan sonra konu sahibine istesemde hak veremiyorum herkes sizinle aynı fikirde düşünmek zorunda değil evet kimse size yardım etmek zorunda da değil siz ailemiz bizim yapmaları lazım kafasındasınız onlarda böyle bir mecburiyetimiz yok kafasında bunu anlamak zor olmamalı eğer kendisiyle aynı düşüncede olmadığı için insanlara böle çirkince cevaplar veren bir insansanız Allah aşkına şu foruma bişiy yazmayın yazıyorsanız da eleştirilere açık olun tartışcaksanız da mahalle ağzıyla değil düzgün tartışın ya bu ne böyle
Ne demek haklı değil.Gayet haklı siteminde.Damat düğünde yardım etmemisler.Arabalarina kadar benzin kıyafet istemişler.Bize gelince bebek arabası dahi yok diyor.Bu kadının kocası keriz mi ?

Aynı süreçlerden geçtik ilk başlarda bana da çok garip gelmişti ama artık alıştım 😊 böylesi daha iyi olmuş diyorum şu an çünkü hiçbir şeyde söz hakları yok artık. Takılmayın sizde boş verin

Ne demek haklı değil.Gayet haklı siteminde.Damat düğünde yardım etmemisler.Arabalarina kadar benzin kıyafet istemişler.Bize gelince bebek arabası dahi yok diyor.Bu kadının kocası keriz mi ?
E o zaman kocası da yapmasaymış hiç bişe görmediği insanlara neden yapıyor düğünde yardım görmemiş arabayı fullemiş kimse kimsenin kafasına silah dayamıyorki yap die kendi ailesi birde yani kadının ailesi de değil isteyen

Ben olsam kendi ailemin yardımlarını da kabul etmem, nasıl olsa eksikleri bir şekilde tamamlanıyor diye de almıyor olabilirler, eksik kalacaksa eksik kalsın, karşı tarafın ailesi böyle davranıyorsa ben de annemi zora sokmam

Biz de şuan eşya alıyoruz nişanlımla, bizimkinin ailesi de yardım etmiyor ama bu bana anormal gelmiyor. Elbette biz alacağız iki yetişkin insan olarak kendi eşyamızı kendi zevkimize göre alıyoruz. Neden ailelerden bekleyelim? Hele de buna ağlamanız çok garip belki biraz hamilelik hassasiyeti olabilir. Bir de taşınma süreçleri sizi yormuş. Ama şunu unutmayın, kimse kimseye maddi destekte bulunmak zorunda değil ve hiçbir işinizi bu beklentide, bize nasılsa yardım ederler düşüncesiyle yapmayın. Bir çift her zaman planını iki kişi olduklarının bilinciyle yapmalı. Ha destek olmak isteyen olursa da bunu + olarak görüp geçmek lazım
Şöyle dusunun.Artik kadın erkek çalışıyor.Beraber alabilir.Fakat eskiden böyle değildi.Simdi gelinlerine birşey almazsalarda ileride köle gibi kullanacaklar.

X