Ailem beni eve hapsetti

Burada bu çocuğa verebileceğim tek tavsiye annene ne olursa olsun yalan söyleme
Musa orhan olayını araştırın
Biraz uç bir örnek lakin bu toplumun bir gerçeğide bu

Tabi ki yalan söylemesin. Dürüstçe fikirlerini söylesin reşit olduğunu ve zaten onları üzecek bir şey yapmayacağını. Ama baskıcı ailelerde bunu yapmaya bile korkuyor çocuklar malesef

Konuyu anne açmış olsa bende ağzıma geleni söylerdim
Ama ben anneyle konuşmuyorum
E kızı haksız annesini haklı gibi hissettirmek size ne kazandırıyor? Sen haklısın ama yaşın küçük idare et demek yerine ülkenin hali ortada ben annen olsam ben de ara gel derim saat 10 geç gibi yorum dolmuş burası. Sahil kasabalarında saat 10da evden çıkıp sahile gidilir bu arada. 19 yaşında bi kızın da üstüne bu kadar gidilmez. Ergen değil bu kız gayet genç bir kadın. Reşit ayrıca. Ailesinin bu kadar üstüne gitmesi normal değil kızın alttan alması yönünde yorumlar da normal değil.

Bağımsız kadın örneği vermiyorum; 19 yaşındaki genç bir kızın, tek başına üni. okuyabilecek yaşta olduğunu söylüyorum.
Yazıyı dikkatli okudunuz mu? Kızın gayet aklı başında, annesinin sürekli "Kendini erkeklere mi gösteriyorsun, sürttün mü, sokak sürtüğü" demesi sonucu "Ailemin başını yere eğdirecek bi şey yapmadım, sevgilim bile hiç olmadı" diye ekstra tanımadığı insanlara dahi hesap vermek zorunda hissetmesi haricinde. Fark ettiniz mi bunu?

Anne ile kızı karşı karşıya getirmiyoruz, annenin yaptığı şeye uyandırıyoruz ve diyoruz ki "Evet, annen sana böyle böyle yapıyor ve bu doğru değil. Hayatını eline almaya bak"... "İnadına geç gel, git izini kaybettir, sevgili yap kaç" demiyoruz.
Nitekim sürekli baskının sonucu genelde bu olur ve bu baskıya bir de sizin (anneyle kızı karşı karşıya getirmeyeyim fikri ile farkında olmadan) destek olmanız, dertleşmeye konu açan kızı daha yalnız ve (Uğradığı duygusal şiddet karşısında) suçlu hissettirmekten başka bir işe yaramaz.

17 yaşındaki bir kıza 60 yaşındaki adam baktı, noldu? Kızınıza herhalde "Erkeklere kendini baktırmaya geziyorsun" demediniz değil mi çünkü öyle biri değilsiniz yorumlarınızı okuyorum. Anlıyorum bir miktar daha korumacı yönden düşünüyorsunuz ama bu konudaki korumacı yön, sizin yön değil, durum farklı.
Şöyle alıntılayayım koyayım, annenin korkusunu dile getirişini bir daha:
Bu konuya aklı başıda yorumlardan ziyade çok kışkırtıcı yorumlarda gelecektir

Ne kadar aklı başında olursa olsun daha 19 yaşında bir çocuk bu
19 yaşını hatırla:)

Kızımızın suçu yok
Hatalarımız vardır o yaşlarda ama kim hata yapmıyor ki(yalan söylememesi lazım)

Her kadına şiddet haberi okuduğumda olumsuz birşeyler gördüğümde iliklerime kadar endişeleniyorum

60 yaşındaki adamın iğrenç zihniyetinin bedelini kızıma yaşatacağım tabiki
Ama kızım kızlarımız adına korkuyorum ne yan söyleyeyim

Uni yi baska sehirde okudum 12 de bile disarida oldugumuz oluyordu
Calisirken de sahurda herkes sokaklarda gezerdi bizde yuruyus yapardık
Ailemin yanindan ise ayni seninki gibi bir baski oluyordu ama kilitleme isi falan olmazdi
Zaten hangi arkadasimla ilgili birsey dese annem cikardi o yuzden fazla uzatmazdim
Dersini calis kitabini oku
Ailene de benimde disari cikmaya hakkim var o zaman hep birlikte piknik benzeri seyler yapalim de birlikte zaman gecir
Benimde bir kizim var 32 aylik ileride boyle seyler yapacagima ailelerle birlikte zaman gecirilmesini arttiririm sonucta birbirimize ihtiyacimiz var

Kızımızın suçu yok

Her kadına şiddet haberi okuduğumda olumsuz birşeyler gördüğümde iliklerime kadar endişeleniyorum

19 yaşında, ailemden ortalama 250 km uzakta tek başıma üni okuyor ve tek başıma bir evde yaşıyordum.
Keza kardeşim de 19 yaşında "Kendi seçtiği ve bizimle tanıştırdığı" ev arkadaşları ile tek başına 130 km uzakta üni. okuyordu.

Korkmak, endişelenmek annelik demek zaten, benim de önümde bir oğlum var, attığı her adımı hem mutluluğum hem endişem. Ama bu konu, apayrı bir konu Sudoku, böyle olmaz.

Gerçekten şeffafsanız üzüldüm adınıza.
Yalana itiyorlar, bağlarınızı kopartıyorlar.
Bir yere kadar hak verdim aslında, geçen gün saat 9da eve dönerken tedirgin olduğumu hissettim, 15 yaşımda bile hissetmemiştim bunu.
Çocuklarım büyüse 10 dakika haber alamasam bilmiyorum soğukkanlılıkla karşılar mıyım, halbuki annem beni aradığında açmak için acele etmezdim.
Ama hepsi çok abartılı.
Ne güzel mesleğiniz olacak, düzeninizi kuracaksınız zamanla, o zamana kadar çaba sarf eden siz olun.
Sonra zaten kim kimi ne kadar kontrol edebilir.

Herkese merhaba. Ben 19 yaşında bir genç kızım. Hemşirelik okuyorum. Ailemle aramız bir süredir çok kötü özellikle iletişimim çok koptu. Bu yaz 8. sınıftan beri tanıdığım kız arkadaşımla (ki annelerimiz de birbirlerini tanırlar) regl değilsek ve hava yağmurlu değilse denize gittik birlikte, ki karadeniz bölgesindeyim burada sürekli yağmur yağar. Bazen de akşamları sahil yürüyüşü yaptık ama 3 ay boyunca toplasan 10 kez yapabilmişizdir onu, onda da enn geç 10'da eve çağırıyorlardı. Bahsettiğim sahil de inanılmaz kalabalık olur zaten bulunduğumuz yer karadenizin sahil kıyısındaki küçük bir ilçesi ve herkes birbirini tanır ve ne tecavüz olayı yaşanır burada ne kaçırma hiçbir şey. Kaldı ki sahilden eve dönüş yolumda izbe olabilecek sadece bir nokta var orada da polis karakolu var hemen sonrasında da oturduğumuz sitenin içine girmiş oluyorum yani başıma bir şey gelmesi imkansız denilebilir.

Sahile çıkmamla ilgili sorun yaratıyorlar diye, bahsettiğim kız arkadaşım bizim siteye gelmeye başladı, bütün günümüzü birlikte geçiriyorduk, ben evden çay kahve çerez yapıp götürüyordum ona rağmen eve gel sen neredesin sitede değil misin yoksa vb. şekilde beni her gün çok sıkıştırdılar. Oysa ki evden çıkıp oturduğumuz çardağa gelseler kız arkadaşımla sakin sakin oturduğumuzu görecekler hiç yanlışımız yok benim de bir tane bile yalanım yok.

Dünden önceki gün hayatımda ilk kez annemlere yalan söyledim. Kız arkadaşımla buluşucam diyip başka arkadaşlarımla buluştum ama onlar da okuldan çok uzun süredir tanıdığım insanlar. Tam eve dönerken arabada olduğum sırada annem beni aramaya başladı ve ben de arabada olduğum için açamadım. 10 dakika boyunca aradı ve ben de arabadan inip bahsettiğim kız arkadaşımın yanına gidince annemi aradım tuvaletteydim açamadım dedim arkadaşın niye açamadı dedi o niye açsın zaten tuvaletteydim ben çıkınca aradım işte seni dedim ama inanmadı bana. Bu olay yaşanırken saat daha 18.30 bu arada. Evden çıktığımda saat 14'tü. Ki o sırada annemin işiyle ilgili halletmem gereken meseleler vardı onla da uğraştım yani (evet annemin işiyle ilgili evrakları ben hazırlıyorum, hatta evin tüm temizliği bende, kirayı faturaları bile ben ödüyorum. Size yemin ederim abartmıyorum evin bütün sorumluluğu bende. Şehir dışına çıktığımız zaman bile kalacağımız otelin rezervasyonunu yapmak için otelle ben telefon görüşmesi yapıyorum şaka değil. Zaten kızdığım nokta bu, benim aklım sizin sorumluluklarınızı yüklenecek kadar çalışıyorsa ben o kadar büyüdüysem bırakın da dışarı ne zaman çıkıp kiminle görüşeceğime ben karar verebileyim.) Annemin söylediği şey sabahın köründe çıkıp gecenin bir vakti eve geri dönüyormuşum ben kendimi erkeklere mi göstermeye çalışıyormuşum sokak sürtüğü olmuşum ben.

Eve gittiğimde çok büyük kavga ettik sürekli bana kısıtladıklarını söyledim, ki yemin ederim öyle kız arkadaşımla sitede çay içiyoruz ona bile güvenmiyorlar pürüz yaratıyorlar, beni evden kovdu (ki ilk kovuşu değil) resmen kolumdan tutup kapıya sürükledi ben de tamam o zaman diyip çıkmaya yeltenince korkup beni odama kitledi. Sonra da babamı arayıp senin kızın evden kaçmak istedi dedi, babam da bırak gitsin demiş, bunu duyunca bi daha çıkmaya çalıştım ama annem yine izin vermedi. Sonra da bir daha dışarı çıkmamın yasak olduğunu ve kız arkadaşımla da görüşmemin yasak olduğunu söyledi. 2 gündür evdeyim evde kalmak problem değil benim için ama arkadaşımla görüşmemin yasak olmasına anlam veremiyorum bu durum beni öldürüyor resmen eve hapsedildim.

Bana lütfen birileri tavsiye versin ben mi abartıyorum yoksa cidden artık harekete mi geçmem lazım. 2 gündür odamdan hiç çıkmadım kafayı yemek üzereyim sinirlerim çok bozuk. Bir saat önce bilgisayarı alabildim ondan önce telefonum vardı ama şarjı olmadığı için dümdüz duvarı izliyordum.

dip not: daha önce bir tane bile yalanımı yakalamadılar, daha önce benim sevgilim bile olmadı. başlarını öne eğecek hiçbir şey yapmadım gerçekten şu an tavsiyeye ihtiyacım olduğu için tamamen şeffaf ve dürüst konuşuyorum.
Babanizla hem bir kahve icmeye gidin hemde kendi durumunuzu konuşun. AnLattiginiz gibiyse annenizin psikolojik sorunlari var gerci hangimizin yok ki... aile yasaminiz kopukmus gibi geldi anneniz babanizi arayip kacmadiginiz halde yalan mi soyluyor. Sizi kapi disari etmek istedi kolunuzdan tuttu babanizi aradi babaniz gitsin dedi bu cumlenin ardina yazmissiniz 'bi daha cikmaya calistim' ama once sizi evden cikarmaya calisan annenizdi? Arkadaslarinizi evinize davet edin gelen insana gelme diyemezler sonucta. Siz onlara gidemezseniz onlar size gelirler. Evin faturalari annenizin isleri zaten sizdeyse ev cezaniz cok sürmez. Bence sakin olup bu olayin ustune gitmeyin.

Annenin haklı olup olmaması meselesi değil
Sorun burada 19 yaşında bir çocuğun tehlikere açık olması
Annesinin hatalı olabilir ama burada anneyi yererek kıza iyilik yapmıyoruz bundan emin olun
Sizden hiç beklemezdim böyle bir yorum. Diğer konularda yaptığınız yorumlarla bu konudakiler çok farklı

Anneyle babayla konusulacak mesele yok bence beyinler belli ve asla degismez
Anneniz surekli anlamli Anlamsiz yerli yersiz herseyinize karisacak ve dediginin her zaman yapilmasini isteyen zihniyet
Yani burda anneye hak veren arkadaslarda ilerde cocuklari apartmanin girisinde cekirdek citlerken hemen eve geeeel o...pumusun sen diye soylenecekler neden ? Onlar anne her zaman haklilardir dimi ?
Benim annemde boyleydi mesela soyle
Ben kendi kiyafetimi kendim yikar kendim katlar kendi isimi kendim gorur ev islerinede yardimda bulunurken disari cikacagim zaman yatak odasinda bir suru katlamasi gereken kiyafet tezgahta bulasik vs olurdu
Ama her zaman hakli cennet ayaklarinin altinda olan annecim cekmecemin ici duzensizmis diye bir dunya laf sayar beddua ederdi
Evden herzaman huzursuz ayrilirdim gelince yine bir dunya kavga kiyamet
Nereye gittigimi kacta gelecegimi soylerdim halbuki
Hayati resmen zindan etti surat yapmalar soyledigi laflar vs vs
O her zaman hakli cunku o bir anne

ben 28 yasima kadar nisanlanana kadar yani eger iste degilsem her zaman 8 de evde olmam soylendi hiç akside olmadi.
yani atiyorum kar yagip yollar kapanmadiysa vs hep 8 de evde oldum.
abim de cok takintiliydi gece sokaga cikma saatine
arkadaslarimla bulusup disari cikma yaşım geldiginde (16 17 yasindaydim) oturup duzgunce erkek arkadasin olabilir kiz arkadasin olabilir sana bu konuda hic bir sekilde mudahale etme hakkim yok ben senin baban degilim çunku,
ama basina bir sey geldiginde sokaga dusecek insan benim
sen istedigin yere gidebilirsin ama aksam 8 de evde olmak sarti ile demisti.
ben onu hic bu konuda uzmedim oda beni uzmedi.
sizin aileniz bir orta yol bulamamis baskiyla is halletmeye calismis belki siz ailenizle oturup boyle bir konusma yapabilirsiniz
yani saat kacta evde olmaniz gerektigi tarzda bir orta yol mutlaka vardir.

Sen abartıyorsun annen senin iyiliğini dusunuyhddsjk şaka şaka. Tabii ki abartmıyorsun sırf kadınsın diye bir kadın sana bunları yapıyor. Belki de kendi ailesinde öyle gördüğü içindir. Erkek olsaydın ne iş yaptırırdı ne de dışarı çıkmana karışırdı. Ben buna kızıyorum işte.

Hemen hemen aynı şeyleri yaşamısız. Ben 1 sene eve kapatıldım. Bütün gün temizlik yaptım begenmedi gitti dağıttı yine zorla yaptırdı. Arkadaşlarımı eve cagıramıyordum. Televizyon izlerken yatarak izlemek yasaktı. Ayağımı orta sehpa uzattım diye dayak yedim. Terlikleri düz koymadım diye bagırırdı. Yanlışıkla yemeği döktüğüm zaman dayak yerdim. Evin kuytu köşesine ufak çöp koyardı evi süpürdükten sonra eğer hala o çöp ordaysa bir dünya laf yerdim. Daha neler neler ilk okul çağından beri yaşadıklarım yüzünden okuldan soğudum okumadım. Şimdi evliyim ve hiçç olmadıgım kadar mutluyum. Sen okuu lütfen mesleğini eline al ve kendi hayatını kur yoksa çalıştıgın zaman maaşına kadar alırlar.

Tabi ki yalan söylemesin. Dürüstçe fikirlerini söylesin reşit olduğunu ve zaten onları üzecek bir şey yapmayacağını. Ama baskıcı ailelerde bunu yapmaya bile korkuyor çocuklar malesef
Bu çocuk baskı gören bir ailede bunu hissettim
Bu çocuğun bu şekliyle kendini ailesine anlatması mümkün mü değil
Elimizde kalan şey kendine yetebilecek duruma gelinceye kadar hatalar yapmaması

Universiteyi bitirene kadar sabredeceksin.Bunun baska yolu yok.Ne zaman ki okulun biter ve is yasamina atilirsin, iste o zaman diledigin gibi yasarsin.

Kızımızın suçu yok

Çocuk çocuk demeyin yahu :KK70: 19 yaş, artık genç kız dönemini de geçmiş, genç kadındır.

19 yaşındaki halimi de hatırlıyorum, sizin yorumlarınızın daha uygun olduğu, tehlikeye kandırılmaya müsait yaşların üzerinden koskoca en az 5 sene geçmiş. Ben 19’umda ailemden ayrı şehirde kendi evimde kalıyor sevgilimle çatır çatır sevişiyordum. Siz o yaşlarda dünyadan bihaber, daha çocuk aklıyla devam eden ailesine bağımlı bir birey olmuş olabilirsiniz ancak herkes böyle değil.

19 yaşı çocuk diye diye ufaltmanız rahatsız edici geldi bana. Ki bu konuda da ailesinin evinin sorumluluklarını dahi üstlendiği söyleyen bir genç kadın var. 13-14’ten bahsediyor olsak anlayacağım yorumlarınızı ancak 19 yaş çocuk değildir.

Konu sahibini tehlikeye açık hale getirecek tek şey annesinin davranışları bu arada.

Kızının başına bir hal geleceği, kaçırılıp öldürüleceği vs haberden etkilenmelik değil mevzu "Kendini erkeklere mi gösteriyorsun? Sokak sürtüğü oldun" demiş kadın, lütfen bunu ayırt edin.
Kız da yazı boyunca "Vallağ sevgilim yok, hiç yok, başlarını öne eğecek bi şey yapmadım" diye sayıklayıp durmuş.
Konu gerçekse, ciddi psikolojik ve duygusal şiddet var burada.
Gerekçesiz arkadaş yasaklamak, adam akıllı anne-kız diyalogu yaşanmıyor olması, odaya kilitlemek, evden kovmak, babayı ekstra tehdit olarak göstermek...
Anneye zerre hak veremiyorum, sizler de iyi okuyun bence mevzuyu, anneye hak verenler.

Bir an önce hayatını eline almaya bak ve sevgilin de olsa, bu suç değil. 19 yaşında, sağlıklı bir kızsın, elbette birilerinden hoşlanacak, etkileşeceksin.

ağzınıza sağlık.

X