Ailem ve eşim

atomcuk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2022
65
66
35
Herkese Merhabalar,
Lütfen gaza getirecek ve kötüleyecek yorumlar yapmayın. Amacım fikir alış verişi yapmak.

5.5 senelik evliyim. Eşim ve ailem normalde inanılmaz iyi anlaşır. Eşim maddi manevi Allah var koşar onlara. Kendi ailesini (anne ve babasini) düşünmediği kadar bile ailemi düşünür. Eşimin de elinden hersey gelir. Birseyleri kırılsa eksik birseyleri olsa maddi manevi dert etmez elinden geleni fazlasıyla yapar. Annemlerin yazlığı var. Her hafta (haftada 1) gideriz. Mangal yakar veya değişik yemekler yapar sohbet ederiz. (Yük olmayız ne yapacaksak herseyi biz alır götürürüz) bunları niye diyorum ben maddiyata önem veren biri değilim Eşim de maddiyata onem vermez. Yani maddiyat olarak kimseye yük değiliz. Bayramda 3 gece kaldık. Yiyeceklerimizi hep aldık gittik. Yani onlara yük olduğumuzu düşünmeleri imkansız.

Bu yaz tatile giderken annem babam ve kız kardeşim de bizimle geldi. Hep beraber İzmirde güzel bir tatil yaptık. Anlatmaya çalıştığım sey araları inanılmaz iyiydi. Tatilde annem ve babam bir salıncak beğendiler. Eşime de bize yapar mısın dediler. Eşim de resimlerini çekti salincagin yaparız tabi dedi.

Kurban bayramında aradılar bizi arifeden gelin sabah beraber kahvaltı yaparız. Kahvaltılık aldık gittik. Neyse Eşim kurbana yardım etti. Etler geldi anneme kesime yardım etti.

Salıncak için de Arife günü bir sürü malzeme aldı. Ben uyardım halbuki tatilimizi ziyan etme hem de önümüzdeki ay alırız dedim. Annem istiyor hallederim dedi.

Tabi aldığımız malzemeler bile yetmedi sürekli koşturduk malzeme pesinde. Ayrıca işin içinden de çıkarmadılar. Karşı komşumuz çok beceriklidir ondan destek aldık ve bahçe de salıncağı 3 günde bitmek üzere duruma getirdik.

Biz salıncağa hafta da 1 maksimum binecegiz tamamiyle annemler için yapmak istedi eşim.

Son olarak salincagin sırt kısmını yaparken babam ve eşim kafaları karıştı ama bir şekilde beraber karar verip montajı tamamladılar. O ara komşu geldi bunu niye böyle montajladiniz dedi babamda eşime evet kafana göre yaptın sormadan niye böyle yaptın dedi. Eşim de baba ne kiviriyorsun beraber yaptık ya dedi elindeki aleti yere attı. Yürüdü ve s..m diye küfür etti.

Eşim bu hareketinde aşırı haksız. Ama 3 gündür güneş altında komşudan laf işite isite çalıştı ve normalde de küfür eden biri değil. Yaptığı çok çok yanlıştı. Ama sonrası çok ilginç gelişti.

Annem vazolari attı.
Kız kardeşim küfür edemezsin sen kimsin diye inanılmaz ötesi eşime bağırdı. Eşim hiçbirine cevap vermedi.

Ben o ara sustum taraf olmamak için çünkü evet eşim haksız ama annem ve kız kardeşim aşırı tepki verdi.

Babam diyor ki bana küfür etmedi çok bunalttık o ara ne diyeceğini bilemedi ortaya küfür etti. Babama gerçekten küfür etmedi. Babama küfür etse ben ne yaparım adamı. Ama eşimin babamı ailemi ne kadar sevdiğini biliyorum. Ne kadar değer verip düşündüğünü de biliyorum.

Kız kardeşim eşime inanılmaz bağırdı babama küfür edemezsin diye eşim diyor ben küfür etmedim babama niye küfür edim. Sinirlendim anlık öfke gösterdim yapmamam lazımdı özür dilerim diyor. Kız kardeşim hala bağırıyor. Annem tahta vazo sabunlu ne varsa attı istemiyorum salıncak diye bağırıyor.

Eşim üst kata çıktı ağladı sinirinden. Anlık öfke gösterdim böyle biri değilim niye öyle yaptım bende anlamadım ama ben babama veya birine küfür etmedim çıktı ağzımdan diyor.

Neyse indik aşağı babamlarin yanına. Babama 2 kere sarıldı esim özür diledi. Babam bunaldın bizde gittik üstüne dedi.

Annemin kız kardeşimin yanına gitti eşim özür diledi onlar kabul etmedi.

Komşudan da özür diledi komşu da önemli değil oğlum olur öyle dedi.

Biz eşimle salıncagin son kısmını halletmek için aldık elimize annem geldi tahtalari attı kocama kufredenin salincagini istemiyorum dedi.

Bende biz gidelim o zaman dedim gittik.

Eve geldik annemi aradım. Siz nasıl evlisiniz zaten salmissiniz birbirinizi istemiyorum sizi bir sürü laf söyledi.

Evet eşim hatalı ama hiç mi hatri yoktu. Tepki çok büyük geldi bize. Sanki adam oldurmusuz veya eşim babamın üstüne yürümüş gibi davrandılar. Evet eşim haksız ama özür diledi deselerdi ki oğlum bu böyle olmaz çok ayıp ettin eşim zaten yerin dibine girdi. Bir daha zaten yapmaz.

Ve bugüne kadar dediğim gibi asla bir saygısızlık yapmadı. Ben iş seyahatindeyken bile kendi ailesine gitmedi annemlere gitti akşam yemeği yemeye. Aşırı seviyordu annemleri.

Eşim şimdi şöyle düşünüyor: beni istemiyorlarmis bir bahane bulunca abarttilar. Açıkçası bende öyle düşünüyorum. Ama annem halbuki derdi ki eşim için. X gibi damadım olur inşallah kız kardeşim evlenince.

Bir anlam veremedim.

Ben olanlara normal demiyorum evet eşim elindekini firlatmamaliydi küfür etmemeliydi.

Ama tepkiler çok abartı geldi bana. Ne yapmam lazım bilmiyorum. Babamı arayıp konuşuyorum annemi henüz aramadım.

Bu arada evliligimizde de bir problem yok çok şükür. Yani benim bir zorum yok ama evet rahattigereksiz yere birbirimizi zorlamayız. Eşim hep arkamdadir Yani 7 senedir tanışıyoruz kavga sayımız azdır ve ağzından küfürü sadece araba sürerken biri sıkıştirinca 1-2 kez duydum. Öyle küfür eden biri değil.

Annem veya kiz kardesim hiç dusunmedi beni. Bende oyle düşünüyorum. Annem tedavi olsun öyle gelsin diyor. Anne dedim eşim şimdiye kadar böyle birsey yaptı mı. 1 kez böyle birsey yaptı diye doktora gidip tedavi olalım mı diyecez dedim. Birsey demedi.

Bu arada ben annemlerde 2 3 gün veya fazlası kalınca annemle kesin kavga ederiz annem biraz kaprislidir. Aşırı severim annemi canımı veririm onun için ama 34 senelik hayatımda bir kez bile benden özür dilemisligi yoktur. Ne zaman tartışsak hep kendi haklıdır. Ölümlü dünya diye yalvarırım resmen barışsın diye.

Ya da ben annemle hiç dertlesmedim şimdiye kadar. Çünkü konuşurken bile tartışabiliriz.

Güncelleme:
Babamla sürekli konuştum. Demin yine aradım. Baba kız kardeşim eşimi arasin gönlünü alsın dedim. 2 3 gündür bunaldım çünkü. Babam Ne dese beğenirsiniz bana yanar döner demiş kızım baba demedi öyle birsey duydum bende sen yarım saat önce söylediğin şeyi komşunun yanında inkar edince baba kıvırma şimdi dedi sana dedin aynı şey daha kızım hadi görüşürüz dedi kapattı.

Bu arada bizim 4 5 ayda bir gittiğimiz böyle kişisel gelisimci olarak düşünün bir psikiyatr var. Aile dostumuz en azından Bayadır da gitmiyorduk yanına bugün uğradık. Durumu anlattik gayet insani bir tepki vermişsin abartılacak birseu yok onlar abartmış dedi.

Kız kardeşime anlattım durumu whatsapp tan yazdım dedim yapma etme ara arayı düzeltin sana ne kadar iyiliği var. Bak bugün gitti psikiyatra o da sizin abarttiginizi düşünüyor dedim. Anam demez olaydım sen seçimini yapmışsın hayal kırıklığına uğrattın gibi bir sürü şey yazmis.

Diyorum ki kızım ne istiyorsunuz eniştenle kavga etmemi mi enistene diyorum ki haksizsin haksızım diyor uzatmiyor savunmuyor neyin kavgasını edeyim dedim. Beni düşünseydiniz böyle yapmazdiniz zaten dedim. Ses yok

Alıntı Yorumla
Şikayet Et •••
First Önceki11 of 11

Son düzenleme:
Eşinizin yanında olmanız çok doğru. Anneniz ve kardeşinizle bir süre iletişimi kesin ve aramayı bırakın. Onlarda eşinizden özür dilemeli. Eşiniz komşudan bile özür dileyerek büyüklük yapmış. Ben anne ve kardeşinizi iyiniyetli bulmadım. Eşinize ve kendi ailenize sahip çıkın. Acaba siz eşinizin ailesine bu derece iyi davransaydınız aileniz nasıl tepki verirdi bunu da merak ettim doğrusu. Anne ve kardeşinizi bencil buldum

Ben hakli olanin yaninda yer alirim. Esiniz ve babaniz kendi aralarinda isi halletmis. Sarilmislar. Kadinlar niye abartti orasi muamma. Ama bu konuda esinizin yaninda olmalisiniz. Fazla gidip gelmeyin artik. Herseyi ayarinda iyi. Kardesimi esime öyle bagirtmazdim mesela. Adam babaniza küfür etse tamam gömsüm ama böylece de olmaz.

Sürekli iç içe yaşamanın zararları 🤷🏻‍♀️

Araları düzelsin diye uğraşmayın, zamana bırakın.
Adam zaten hatalıyım deyip özür dilemiş.
Annenizle , kardeşinizin yaptığı cok abartılı .
Madem kıyıp paraya kendileri alsaymış salıncak.
Yanlış düşünmüyorum değil mi abartı geldi bana da. Evet hep eşim yüzünden sürekli yazlığa gidelim yazlığa gidelim. Gördü sonunda yazlığı.

Sürekli vıcık vıcık ilişkilerin sonu size özel değil . Bir daha bu kadar iç içe yaşam sürmeyin . Evet anneniz ve kız kardesiniz bir tık bahane arıyormuş . Adam ağlamış kaç defa özür dilemiş hayatında kimse prenses değilse ağzından küfür kaçırır . Eşinize de ders olsun bir daha herkesin işine koşturmasin .

Anneniz ve kardeşiniz hatalı. Eşiniz yanlış yapmış konunun muhatabından özür dilemiş o da kabul etmiş. Diğerlerine afedersiniz halt yemek düşer. Ne anneniz ne kardeşiniz uzatmalıydı bu meseleyi. Siz ailesiniz hep yüz yüze geleceksiniz. Sizi düşünseler alevlendirmek yerine ortamı yatıştırırlardı. Gitmeyin bence bir daha.

Son düzenleme:
eşiniz sırayla herkesten özür dilemiş hatasını anlamış , anlık ağzından kaçmış olabilir hepimiz insanız ,şahsına küfür etmedikten sonra tolere edilebilirdi

bu kadar olayı büyütüp ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yokmuş ,aileniz hatalı ..

kaldı ki eşiniz onlar için her zmaan elinden geleni yapmış ,bundna sonra da yapmasın mesafeli olsunlar ,siz de eşinizin yanında olun ,evet belli bi tepki verilmeliydi “o nasıl konuşma oğlum,ayıptır yapmıyorsan Bırak yorulma “ gibi eşinizde zaten hatasını anlayıp defalarca özür dilemiş ,böyle olay da büyümezdi

Bence bıkmışlar sizden. Sürekli ordaymışsınız.
Kendi ailesinden önce tutmak falan bunlar bana fazla gelen şeyler.

Kardeşime de öyle bağırtmazdım eşime. Siz adamı pinpon topuna çevirmişsiniz.
Evet bende öyle düşündüm. Ama kendileri çağırıyor. Eşim de gidelim diyor. Daha 2 haftada 1 maksimum giderim. Kendi ailesi eşimin sürekli bir tartışma halinde oldukları için. (Bizle değil annesi babası sürekli kavga eder) gitmez ailesine çok. Biz de annem babam kardeşlerim aslında aşırı seviyorlardi eşimi değişik bir durum oldu. Aranızda birsey olsa kesin senden çıkar derlerdi

Eşinizin yanında olmanız çok doğru. Anneniz ve kardeşinizle bir süre iletişimi kesin ve aramayı bırakın. Onlarda eşinizden özür dilemeli. Eşiniz komşudan bile özür dileyerek büyüklük yapmış. Ben anne ve kardeşinizi iyiniyetli bulmadım. Eşinize ve kendi ailenize sahip çıkın. Acaba siz eşinizin ailesine bu derece iyi davransaydınız aileniz nasıl tepki verirdi bunu da merak ettim doğrusu. Anne ve kardeşinizi bencil buldum
Benim eşim saf. Hala daha diyor ki aksam kapılarını çiçekle mi süslesek. Gerçekten hersey çok iyiydi. Yani yemin ederim inanılmaz iyi anlaşıyorlardi

Evet bende öyle düşündüm. Ama kendileri çağırıyor. Eşim de gidelim diyor. Daha 2 haftada 1 maksimum giderim. Kendi ailesi eşimin sürekli bir tartışma halinde oldukları için. (Bizle değil annesi babası sürekli kavga eder) gitmez ailesine çok. Biz de annem babam kardeşlerim aslında aşırı seviyorlardi eşimi değişik bir durum oldu. Aranızda birsey olsa kesin senden çıkar derlerdi

Bence 2 hafta da çok. Bırakın biraz özlesinler sizi. Hatalarını anlasınlar. Hem siz de kafanızı dinleyin. Her hafta kaynanaya gittiğini düşünsene. Olacak iş değil yani. Bazı şeylerin suyu çıkmış mesafeden başka çözüm yok.

Ben hakli olanin yaninda yer alirim. Esiniz ve babaniz kendi aralarinda isi halletmis. Sarilmislar. Kadinlar niye abartti orasi muamma. Ama bu konuda esinizin yaninda olmalisiniz. Fazla gidip gelmeyin artik. Herseyi ayarinda iyi. Kardesimi esime öyle bagirtmazdim mesela. Adam babaniza küfür etse tamam gömsüm ama böylece de olmaz.
Yok işte anlamiyor. Babama küfür etti diyor ama vallahi afaki sinirlenip ortaya yürürken etti. İlk defa küfür duymuş gibi davraniyorlar

eşiniz sırayla herkesten özür dilemiş hatasını anlamış , anlık ağzından kaçmış olabilir hepimiz insanız ,şahsına küfür etmedikten sonra tolere edilebilirdi

bu kadar olayı büyütüp ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yokmuş ,aileniz hatalı ..

kaldı ki eşiniz onlar için her zmaan elinden geleni yapmış ,bundna sonra da yapmasın mesafeli olsunlar ,siz de eşinizin yanında olun ,evet belli bi tepki verilmeliydi “o nasıl konuşma oğlum,ayıptır yapmıyorsan Bırak yorulma “ gibi eşinizde zaten hatasını anlayıp defalarca özür dilemiş ,böyle olay da büyümezdi
Aynen büyüklük gösterebilirdi annem. Annem ve kız kardeşim çok tepki verdi. Ben birsey demediğim için eşime annem sen yüz veriyorsun dedi bir de. Napim eşimle aramı mi bozayim

Yok işte anlamiyor. Babama küfür etti diyor ama vallahi afaki sinirlenip ortaya yürürken etti. İlk defa küfür duymuş gibi davraniyorlar

Babaniz gerekeni söylemis ve yapmis. Babanizi bu konuda takdir ettim. Babasinin sözü üstüne israrla baska birseyi iddia etmesi benim gözümde kötü niyet gösterir. Kardesiniz esinizin yaninda mi duruyordu küfür ettiginde?

Annenizin ve kardeşinizin yaptığı çok çok ayıp.Sonucta eşiniz hatasini anlamış ve özür dilemiş...Uzatmamalilardi.Sizin yerinizde olsam annemle ve kardeşimle onlar eşimden özür dileyene kadar konuşmam.Gitmeyin kesinlikle.
Kardeşiniz evlenince de umarım eşinizin değerini anlayabilecekleri bir damatlari olur...

Annen ve kardeşin damat nasıl olsa her nazımızı çekiyor diye şımarmışlar, başka açıklama getiremedim hareketlerine. Ha bir de eşin salıncak yapmadan önce bir plan çıkartmalıydı, gelişigüzel başladığı için sonradan bunalmış. Biriktirmiş yorgunluğu. Bu durumun sonunda öfke patlaması yaşamış. Eşim bir yemek pişirmeye karar verdiğinde on tane video izler, sonra mutfağa girer mesela…

X