Ailemin kotumser konuşmaları

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.444
11.139
Merhabalar sevgili arkadaşlar,

Aslında çözüm aramıyorum içimi dökmek istiyorum. 35 yasindayim bekarım baya bir uzun süredir ailemden ayrı yaşıyorum. Ailemle aram bu konu haricinde iyi ancak eleştirel ve kötümser insanlar genelde. Ben çocuksu bir kadınım yani fiziksel olarak 35 dursam da genelde daha genc davrandigimi disardan saf gorundugumu soylerler. Bu kizi burda harcarlar, bu kiz biraz salak herhalde diye arkamdan konusulmuslugu coktur. Ancak cok da salak oldugumu düşünmüyorum ok cok duygusalim sevgi acligim var insanlara kandigim kendimi kullandirtrigim da oluyor bazen. Bir de 10 sene once hanzonun birine kapildim beni kontrol etmesine kisitlamasina izin verdim sonra ayrildim. Bir daha uzun süre iliskim olmadi. Ailemin bana guvenmemesinin beni ciddiye almamasinin sebeplerini bu sekilde ozetleyebilirim.

Konu su, benim 2 seneye yaklaşan bir ilişkim var. Uzak mesafe ilişkisi Sevgilim istanbulda ben başka bir şehirdeyim ama çok sık bir araya geliyoruz her haftasonu gidip geliyoruz uzun süre beraber kalıyoruz. Sevgilimi çok seviyorum yani hani onsuz olmayı düşünemiyorum şu an çok tatlı sevecen hoş biri birlikte çok eğleniyoruz bence her şey güzel. Istanbulda is arıyorum taşınıp bir süre beraber yaşayıp evlenmek istiyorum. Erkek arkadaşım da istiyor.

Ben onun ailesiyle tanıştım iyi insanlar uyumlular iyi anlaştık. Ben de onu ailemle tanıştırdım ve o günden beri alttan alta sürekli negatif yorumlar yapıyor annem. Teyzeme de arkamdan inşallah hamile kalmaz inşallah evlenmez bi hata yapmaz filan diye konuşuyormuş. Adama para veriyor mu diye bile sormuş sanırım bu kısmından emin değilim. Benimle de her konuştuğunda sevgilimi alttan alta eleştiriyor. Her seferinde geçiştiriyorum o zaman da diyor ki hic anlatmiyorsun demek ki senin de icine sinmemis bu adam. En son dayanamayıp dedim ki anne sen kendi kocanı seçmişsin bırak da benimkini ben seçeyim seviyorum belli ki kaç zaman oldu beraberiz lütfen yorumlarınla moralimi bozma dedim. Diyor ki fikrimizi de mi belirtmeyecegiz. Yani evet çok dikkate almak istemiyorum ama her seferinde böyle olunca annemi aramak bile içimden gelmiyor.

Bütün bunların sebebi erkek arkadaşımın üniversite mezunu olmaması ve işinin proje bazlı olması. Ben doktora terkim ve osymnin yaptigi bütün sinavlarda istisnasiz ilk 100e girdim annem de kendi ilinde birinci olmuş üniversite sınavında ta 70lerde, biraz akademik basariya takıntılı bi ailem var. Benim meslek hayatim kagit uzerinde ok gorunuyor ama disi seni ici beni yakar, essek gibi calisiyorum ve aman aman kazanmiyorum. Erkek arkadaşım güzel sanatlar fakültesini bitirmeye yakin birakip tv sektöründe çalışmaya başlamış. Şu an kolay bi şekilde proje bulabiliyor elbette bazen 1 2 ay boşta kaldığı olabiliyor sezona göre. İş çevresinde gayet aranan sevilen bi insan ve benden bir tık daha iyi kazanıyor yani öyle ben zenginim o fakir gibi bir durum da hiç yok ortada.

Erkek arkadaşımın dış görünüşüne bile laf etmiş teyzeme anlatırken zayıf diye. Teyzem beni instagramdan gosteriyormus arkadaslarina ne guzel kizmis erkek arkadaşı yanina yakismiyor demisler guya. Bu arada ben aşırı kiloluyum zayıf erkekleri daha çok beğeniyorum ve erkek arkadaşım bence çok yakışıklı hani benim gozumu alıyor dış görünüşünü begenmemeleri bana çok saçma geliyor.

Elbette kocaman kadınım kendi kararlarımı kendim vericem etkilenmiyorum ama ailemin bana tlc 90 days fiancee programındaki sevgi acligindan fastan koca bulup adamı sırf parasıyla elinde tutan obez Amerikalı saf turist muamelesi yapmaları cidden çok çok moralimi bozuyor. Enerjim düşüyor dengem bozuluyor çok sevdiğim annemle görüşmek bile istemiyorum bazen. Açıklamaya calistigim zaman "En buyuk kk hemen savunmaya geçtin" filan diyorlar yani fikirlerini de değiştiremem. Bazen çocuklarına karşı tam destekleyici, her şeyi paylasabilen, çocuklarına güvenen anne babalara bakıyorum. Keşke benim de böyle aile ilişkilerim olsaydı diyorum. Yani ben de isterdim ailem erkek arkadaşımla iyi anlassin sevsin ona kendini kötü hissettirmesin abuk sabuk sorular sormasın. İnsan en azından çevresinde rahat olabilmek istiyor. Şu ana kadar ailemin güvenini sarsacak bisey yapmadım 18 yaşımdan beri onlardan ne bir para ne bir maddi manevi destek istedim. Depremi yasadim kis gunu yerde yattim ertesi gun cadirkentlere ise gittim, Suriye sınırına roket atildi biz oradayken bunu yasadim ertesi gün aynı sınıra gittim afrikada sicak suyum olmadigi icin zature oldum hastaneye gidemedim bunlari onlara anlatmad bile icimden gelmedi anlatmak. Aksine her şekilde yardım etmeye çalıştım. Onlar benden bisey isteyince yaptim. Karsiliginda hep eleştiri ve kucumseyici konuşmalar duydum. Artık bu tavırları saygısızlık gibi geliyor bana. Uzun yazdım hakkınızı helal edin.

Ya çok özür dileyerek,konuyla da alakasız şekilde olacak ama birşey demek istiyorum. Ben de aşırı kilolu biriydim. Hep kiloluydum. Bir buçuk yıl önce tüp mide oldum. Şu an normal kiloda biriyim. Hayatım boyunca bunla ilgili zorbalığa maruz kaldım. Sırf bunun için bile saf goruldugum oldu. Eminim haberdarsinizdir ama belki kendiniz için birşeyler yapabilirsiniz. Haddimi astiysam özür dilerim. Mutluluklar diliyorum.

Ya çok özür dileyerek,konuyla da alakasız şekilde olacak ama birşey demek istiyorum. Ben de aşırı kilolu biriydim. Hep kiloluydum. Bir buçuk yıl önce tüp mide oldum. Şu an normal kiloda biriyim. Hayatım boyunca bunla ilgili zorbalığa maruz kaldım. Sırf bunun için bile saf goruldugum oldu. Eminim haberdarsinizdir ama belki kendiniz için birşeyler yapabilirsiniz. Haddimi astiysam özür dilerim. Mutluluklar diliyorum.

Kilom tüp mide kriterinin biraz daha altında ondan doktorlar yapmiyor ama balon taktirmistim çıkarınca gene aldım 🤣 şimdi diyet spor bunlarla çabalıyorum sürekli kilo verip geri alıyorum.

demek ki sizi çok yukarda görüyorlar bu iyi bir şey aslında. eski ilişkilere de böyle takılıyorlar mıydı? ben de nişanlıyım. benim de babam asla sevmiyor istemiyor nişanlımı. sebebi yok kendince sürekli bir şeyler uydurup duruyor. adamın görüntüsüne kadar takmışlar. yanlış anlamayın ama Karşı tarafta kilo yüzünden sizin hakkınızda öyle düşünebilir. çok umursamamak gerekiyor aileleri artık onlardan ayrıyız. ben hep babama diyorum diyelim ki haklı çıktın mutsuz oldum. benim babam olarak benim yanımda olmayacak mısın. mutsuz da oluruz mutlu da oluruz bu tamamen şans işi.

ailenin sana geçmişten gelen bi güven sorunu olduğu ortada. ama salak olduğunu düşünmeleri çok saçma
salak bi insan tek başına bi hayat kuramaz kursada sürdüremez
ailesinden ayrı yaşayamaz mantıken
işinde de başarılı olamaz
bu açıdan bakınca ailen saçmalıyor aslında
sevgilini onaylamayabilirler ama sebepleri mantıklı değilse çokta takmaman lazım
erkeğin çalışkan olması çok önemli çünkü insan her an işsiz kalabilir öyle şirketlere sektöre de çok güvenmekle olmuyo bu işler
sen adamdan eminsen gerisi önemli değil
fiziksel görüntü kısmı ise kimseyi ilgilendirmez zaten
benimde bi arkadaşım seneler önce çok kötü bi ilişki yaşayıp parasını pulunu çöp ettiği için
ailesi kızın iş kurmasında bile asla yardımcı olmadı kredi çekme konusunda yardım istemişti
sen şimdi bi yer açarsın biz destek oluruz sonra gider salağın tekine aşık olursun elindekini de batırırsın demişler
direkt böyle demişler ve yardım etmeyeceklerini söylemişler
arkadaşım ailesinin desteği olmadan bi şekilde para bulup kendi yerini açtı
ama ilişki konusunda akıllanmadı maalesef hala saçma kişilerle ilişki yaşıyor lakin en azından iş yeri batmadı

Onları olduğu gibi kabul edeceksiniz. Zaten eğer ayrı yerlerde yaşıyorsanız bir zaman sonra söylenmeleri de kesilir kafanız rahat olur

demek ki sizi çok yukarda görüyorlar bu iyi bir şey aslında. eski ilişkilere de böyle takılıyorlar mıydı? ben de nişanlıyım. benim de babam asla sevmiyor istemiyor nişanlımı. sebebi yok kendince sürekli bir şeyler uydurup duruyor. adamın görüntüsüne kadar takmışlar. yanlış anlamayın ama Karşı tarafta kilo yüzünden sizin hakkınızda öyle düşünebilir. çok umursamamak gerekiyor aileleri artık onlardan ayrıyız. ben hep babama diyorum diyelim ki haklı çıktın mutsuz oldum. benim babam olarak benim yanımda olmayacak mısın. mutsuz da oluruz mutlu da oluruz bu tamamen şans işi.

Kesinlikle işte iyi ki öyle insanlara denk gelmedim hani şu ana kadar baya iyilerdi bana karşı arkamdan bile kilomu konuştuklarını düşünmüyorum. İnsan hisseder diye dusunuyorum hani henüz daha yenidir bilemem ama şu ana kadar hiç sezmedim. Biraz da o yüzden ailemin ona karşı aynı kabulü göstermesini istiyorum.

ailenin sana geçmişten gelen bi güven sorunu olduğu ortada. ama salak olduğunu düşünmeleri çok saçma
salak bi insan tek başına bi hayat kuramaz kursada sürdüremez
ailesinden ayrı yaşayamaz mantıken
işinde de başarılı olamaz
bu açıdan bakınca ailen saçmalıyor aslında
sevgilini onaylamayabilirler ama sebepleri mantıklı değilse çokta takmaman lazım
erkeğin çalışkan olması çok önemli çünkü insan her an işsiz kalabilir öyle şirketlere sektöre de çok güvenmekle olmuyo bu işler
sen adamdan eminsen gerisi önemli değil
fiziksel görüntü kısmı ise kimseyi ilgilendirmez zaten
benimde bi arkadaşım seneler önce çok kötü bi ilişki yaşayıp parasını pulunu çöp ettiği için
ailesi kızın iş kurmasında bile asla yardımcı olmadı kredi çekme konusunda yardım istemişti
sen şimdi bi yer açarsın biz destek oluruz sonra gider salağın tekine aşık olursun elindekini de batırırsın demişler
direkt böyle demişler ve yardım etmeyeceklerini söylemişler
arkadaşım ailesinin desteği olmadan bi şekilde para bulup kendi yerini açtı
ama ilişki konusunda akıllanmadı maalesef hala saçma kişilerle ilişki yaşıyor lakin en azından iş yeri batmadı

Evet katılıyorum. Eski sevgililerime karşı da böylelerdi. Tamam ben de dünyanın en kendini koruyan en mantıklı insanı değilim ama her seçimimin bu şekilde sorgulanması biraz yaralıyor. Acaba gerçekten ben eş seçimi yapabilecek temyiz kudretinden yoksun muyum acaba görmediğim biseyler mi var diyorum. Erkek arkadaşım çok çalışkan bi insan. Ve işinde çok sevilen biri. Bizzat is arkadaşlarından duydum çok güvenilir caliskan buldukları biri. Bana da böyle hissettiriyor. Benim emin olduğum biri. Kaldı ki yüzde yüz emin de olmayabilirim bazı huylarından şikayetçi de olabilirim mutsuz da olabilirim. Ama bu kadar güvensiz yorumlar etkiliyor beni moralimi bozuyor aman dinlemicem desem de strese sokuyor üzüyor kırıyor.

Ama siz zaten kendiniz sevgi açlığım yüzünden çok yanlış bir ilişki yaşadım diyorsunuz. Ailenizin o ilişkinizden haberi varsa üzerine kimseyi size layık bulmamayı da ekleyince tavırları normal sayılmaz mı? Sizi elbette ki saf görmüyorlardır ama erkek arkadaşınızı sizin kadar iyi tanımadıkları için endişeleniyor olabilirler. Ama tabi ki sonuçta kendi hayatınız tercihlerinizi yönlendirmelerine izin veremezsiniz.

Ailenizi oldukları gibi kabul edip,ikna etmeye falan uğraşmadan kendi hayatınızı yaşamalısınız. Anneniz değişmez,fikirleri de değişmeyecek haliyle,siz mutluysanız yetinip kendinize odaklanarak devam edin.
Kimseye ne kadar iyi ve düzgün biri olduğunu ispat etmeye cabalamayın. Gerçekten çok yorucu bu ki zaten aileniz de tamamen hayatınızın odağinda içinde değil gibi. Tamam deyip kendi bildiğinizi yapın. Yıpranmaya gerek yok.

İş güç tahsil sahibi ve maddi durumu yerinde bir ailen var anladığım kadarıyla ve tahminim mükemmelliyetçi insanlar. Annen bakımlı, baban fit falan mı… böyle yetişkinlerin evlatlarından beklentisi çok büyük olur. Başarılı olman yetmez, dış görünüş ve eş seçiminde de bir numara olman beklenir. Yalnız herkesin beklentilerini yerine getirme mecburiyetin yok. Psikolojini sağlam tutmak için yapman gerekenleri yapmalısın. Kendin için de kilo vermelisin.

Aileniz sizi ayrı bir birey olarak kabul etmiyor kendilerinin uzantısı, malı gibi görüyor çünkü benim annemde böyledir. Konu sizin nasıl biri olduğunuz değil konu ailenizin kafa yapısı. Sevgilinizle ilerde mutlu da olabilirsiniz mutsuz da hayat bu neler getirir bilmiyoruz ama aileniz kendi kararlarınızı vermeyin sadece onları dinleyin istiyor.
Ben çözemedim sorunu yaşlı insan değişmiyor birşey diyince de ağlıyor he hı diyorum geçiyorum.

Açık söyleyeyim evlilik çağında ve akademik olarak başarılı bir çocuğum olsa (kız veya erkek fark etmez) yanında kendisine denk birini hayal ederim. Siz ebeveyn olunca siz de öyle hayal edeceksiniz,bu bir gerçek. Denklik her anlamda önemli. Zengin zenginle,fakir fakirle,çalışkan çalışkanla,okumuş okumuşla,okumamış okumamışla mutlu olur. İstisnalar muhakkak vardır,inşallah siz de onlardan olursunuz arkadaşım.

Kendi kararlariniza ve hislerinize güvenin oldukça tecrübe yaşamış, insan tanımış ve hatalar yaparak ogrenmissiniz. Daha önce yanlış seçim yapmanız şimdi de yapacaginiz anlamına gelmez aksine öğrenmeyi, ders çıkarmayı bilen kişiye ne yapmaması gerektiğini gösterir. Ha yine yanlış olur ama aynı yanlış olmaz yeni bir tecrübedir o. Ailenizin tavrı degismez, klasik endişelenen ve mükemmeliyetçiligi ile karamsarlasan aile tavrı işte. Bazen ben demiştim demek için bile fazlaca konuşabiliyorlar. Öyle bişey olursa da piskince evet demiştiniz ama oh canıma değsin hiç yasamamaktansa yaşadığım güzel günler yanıma kaldı der geçersiniz. Neyseki sizin sectiginiz eş adayıyla onlar yasamayacaklar siz yaşayacaksınız.

Kilo konusunda da hormonal kontrollerinizi mutlaka düzenli yaptırın, mümkünse endokrolojiye yönlendirme isteyin. Yeme bozukluğu varsa psikolojik destek alarak altındaki sebepleri ortadan kaldırmanız daha kalıcı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Tamamen unursamamalisin bence, nasil yapacaksin bilmiyorum ama.

7 yasinda oglum var, adamin ne giyecegine bile karisamiyorum, karistirmiyor 🤣 hic de annem uzulur falan umurunda olmaz, hic olmaz, simdi olmaz buyudugunde de olmaz.

Erkekler bu isi cozmus. Zira kisinin bireysel kararlari hic kimseyi baglamaz.

Onun disinda ailenin sevgilini begenmemesi bana cok acayip gelmedi, bazi ailelere nasa dan uzman getir, onu da begenmezler. Huy meselesi 😉

Ya benim annemle ilişkim de böyleydi sonrasında aklıma nereden geldiyse ergenken sen beni hata yapmaktan korudukça ben daha büyüklerini hiç anlamadan yaşayacağım ileride. Bırak yaşıma uygun hataları yaşayayım demiştim. O zamandan sonra bıraktı.

Ailenize yaşadığınız zorluklari anlatmadığınızda onlar da her insan gibi default olarak olumlu düşünecekler.

Onların erkek arkadaşınıza bakışı değil, size karşı değerlendirmeleri yanlış. Bence bir anda değil ama ufak ufak geçmişe yönelik neleri tek başınıza atlattığınızı anlatın.

Mutluluklar dilerim 💛

Hayat senin hayatın Kk. 35 yaşına kadar günahı sevabıyla sen çektin. Bundan sonra da sen çekeceksin.
Bende boşandıktan sonra benim ailem bana uygun bir görücü buldular. Adam inşaat mühendisi, 190 boyu var. Çok yakışıklı. Ama ben buluştuğumuzda nasıl kaçacağımı bilemedim, çok sıkıcıydı.
Gittim kendi bulduğum 175 boyunda, kelli felli, üniversite terk bir adamla 2. Evliliğimi yaptım. Çünkü ondan elektrik aldım.
Saf değilsin, kendi ayaklarının üstünde duruyorsun ama gereksiz iyi niyetlisin. Sen hayatını yaşa, dedikodusunu onlar yapsın.

ailemin bana tlc 90 days fiancee programındaki sevgi acligindan fastan koca bulup adamı sırf parasıyla elinde tutan obez Amerikalı saf turist muamelesi yapmaları cidden çok çok moralimi bozuyor.
KK affet nolur, şu kısma çok güldüm. 😁 Senin ailenin profili iyiymiş en azından, mükemmeliyetçi olmalarını anlayabiliyorum. Kendileri okumamış, maddi durumu kötü olmasına rağmen gelin/damat adaylarında her şeyin überini arayan bir sürü aile var. Onların yanında sizinkiler çok masum kalıyor. Ben anlayabiliyorum anneni. Öyle ya da böyle alışacak. Sen sevdiysen vizyonlu bir adamdır zaten. Elbet onlar da sever tanıdıkça.

Kesinlikle işte iyi ki öyle insanlara denk gelmedim hani şu ana kadar baya iyilerdi bana karşı arkamdan bile kilomu konuştuklarını düşünmüyorum. İnsan hisseder diye dusunuyorum hani henüz daha yenidir bilemem ama şu ana kadar hiç sezmedim. Biraz da o yüzden ailemin ona karşı aynı kabulü göstermesini istiyorum.
aslında görüntümüz bence önemli olmamalı ilişkiler için. ama onlar ne görüntü ne iş olarak denk görmüyorlar. yani kimsenin mutluluğunun garantisi de yok ki. ne çiftler var dengine ama mutsuz ne çiftler var alakasız ama çok mutlu. önemli olan ailelerin kızım sen mutlu da olsan mutsuz da olsan ben yanındayım demesi ama demiyorlar. ailenize kulağınızı kapatın ama siz sevilip önemsendiginize eminsenjz

X