Ak Partili eski başkandan yemek açıklaması: Öğrenciler yedi

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.394
1.442
Yalova'nın eski Belediye Başkanı Yakup Koçal, CHP'li yeni başkan Vefa Salman'ın, "964 bin TL'lik seçim yemeği belediyeye fatura edildi" iddiasının doğru olmadığını; yemeklerin, yurtlarda kalan, 'çoğu Hizmet grubuna mensup öğrencilere' dağıtıldığını ve bunların da "seçim günü CHPye çalıştığını" iddia etti.


Yalova eski Belediye Başkanı AK Partili Yakup Koçal, yeni Belediye Başkanı CHP ’li Vefa Salman'ın seçim kampanyası süresince 964 bin TL’lik yemeğin belediyeye fatura edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Koçal, yıllardır her gün, 3 öğün 250 aileye ve Yalova Üniversitesi’nde okuyan 250 öğrenciye sıcak yemek verdiklerini belirterek, "Ayrıca Yalova Belediyesi’nin çalışmalarını paylaştığı sivil toplum örgütlerine verilen yemekler var. Belediye meclisinden de oy birliğiyle geçer bunlar. Belediye meclisinde CHP’li üyeler de bunu bilmektedir" yanıtını verdi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Koçal’ın seçim kampanyası süresinde verdiği yemeklerle ilgili iki firmadan 964 bin liralık fatura geldiğini söyledi. Salman, mazbataları aldıktan sonra faturaların gelmeye başladığını söyledi. İki farklı firmadan 964 bin liralık fatura geldiğini kaydeden Salman şöyle devam etti:


”Faturanın içeriğine baktığımızda yemek yazıyor. Bursa firmasından gelen faturaların 400 bin liralık kısmında ise Yalova’daki TİGEM 2’nci Kapı’da verilen yemeklerin fatura dökümü var. Döküm içerisinde de açıklama kısmında 'Protokol yemeği', 'Sabah kahvaltısı', 'Kokteyl yemeği' ve 'Pilav üstü kavurma' yazıyor. Bunlar son derece yanlış şeyler."

Yakın zamanda belediyenin borçlarını açıklayacağını da kaydeden Yalova'nın yeni Belediye Başkanı Vefa Salman, "Şu ana kadar ulaşabildiğimiz borç stoku 109 milyon lira. Yalova Belediyesi’nin yıllık bütçesi 90 milyon lira. Bu, burada kalmayacak zaten. Her gün üstüne çıkıyor. Hiçbir şey Yalova Belediyesi’nde gizli kalmayacak. Her şey şeffaf olacak. Yalova’daki her vatandaşa bu bilgiler paylaşılacak ve her Yalovalı birey belediyeden adil, hakkaniyetli ve eşit mesafede muamele görecek. Asla zengin-fakir, yaşlı-genç, kadın-erkek ayrımı olmadan… Bunu önemle bilmenizi istiyorum" dedi.

Salman, değişik tarihlerde 3 kez belediye kaynaklarının seçimde kullanıldığını, yemeklerin yanı sıra belediye ışıklarının gece 02.00'ye kadar yandığını, personel, doküman, araçların kullanıldığını anlattığını seçimi kazanınca haklılığının net biçimde ortaya çıktığını söyledi.


‘İHALESİZ BİR ŞEY YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİL’
Belediye Salman’ın iddiaları üzerine bugün açıklama yapan Yalova Belediyesi eski Başkanı AK Partili Yakup Koçal da, belediyelerin yemek verdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim verdiğimiz yemeklerde üç çeşit yemek vardır. Biri; uzun yıllardır her gün 3 öğün 250 aileye yemek veririz. Uzun bir süreden beri Yalova Üniversitesi’nde okuyan 250 öğrenciye de aynı şekilde sıcak yemek veririz. Ayrıca Yalova Belediyesi’nin çalışmalarını paylaştığı sivil toplum örgütlerine verilen yemekler var. Bunların hepsi bizim seçim kampanyasını başlattığımız 15 Şubat tarihinden evvel verilen yemeklerdir. Şurada çelişki var; Yalova Üniversitesi’nde değişik yurtlarda kalan 250'ye yakın öğrenci Yalova’da değişik yurtlarda kalıyor. Bunların önemli bir kısmı da 'Hizmet’ dediğimiz gruba mensup öğrencilerdir. Bunların çoğunu da bir tevafuktur ki biz seçim günü CHP rozetleriyle sandığın abluka altına alındığına şahit olduk. Bu bundan ibarettir."

Eski Başkan Yakup Koçal, belediyelerin yaptığı harcamalarının yasal çerçeve içerisinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Stratejik Planımızda bizim belli bir oranda yemek ve ikramlarla ilgili bütçemiz vardır. Bunlar, her yıl yapılan bütçede oylanır ve belediye meclisinden de oybirliğiyle geçer. Belediye meclisinde CHP’li üyeler de bunu bilmektedir. Bu bütçedeki var olan bu harcamalar tabii ki ihaleye göre yapılır. İhalesiz bir şey yapılması mümkün değildir. Bu sadece şimdi; 1, 3 ay evvel yapılan değil. Yıllardır, aylardır aynı prosedür içerisinde yapılır. İhaleleri hangi firma alırsa bu hizmeti verir. Bunun faturası tabii ki olacaktır. Faturasız olur mu? Mühim olan bu faturalarla yenilen yemeklerin ihalede yapıldığı gibi fakire, öğrenciye ve belediyenin hizmetlerinin paylaşıldığı istişari toplantılarda verilebilir."

Yakup Koçal, 15 Şubat’ta başlattıkları seçim kampanyasından sonra bu anlamdaki istişari toplantılardaki yemekleri yapmadıklarını ancak, fakir ve üniversite öğrencilerine verilen yemeklerin devam ettiğini söyledi. Koçal, şöyle devam etti:

"Bunlar; fakirlere, üniversite öğrencilerine yemek verilmesini uygun görmüyorlarsa mecliste karar almayaca veya bütçeye koymayacaklardı. Bu tamamen bir çelişkidir. Varsa bir hukuksuzluk, ihalede yanlışlık varsa bunun mercii farklıdır. Bunlar öyle suçlama yapmıyorlar. 'Sen yemek verdin' diyorlar. Evet verdim. Fakire de verdim, öğrenciye de verdim, istişare toplantılarında Yalova halkına da verdim. Ben yemedim bu yemeği. Bu ihalelerin de kimin tarafından alındığı tamamen ihale kriterleri ile alakalı bir şey. Sadece bir karalama, dedikodu, çirkeflik, ahlaksızlık, bunların en baş meziyeti haline geldi. Alnımız ak, bunları yapmalarının nedeni yenilenecek olan seçimle ilgili kamuoyu oluşturmak ve bir algı oluşturmak. Bu tip ahlaksızlıkları Muharrem İnce ve ortağı çok iyi bilmektedir. Konumunu da kullanarak ulusal medyayı kullanarak bunları kamuoyuyla paylaşmaktadır. Hakkın adaleti yerini bulur."

Koçal, belediyeyi 5 yıl önce aldıklarında borcun bütçe oranının yüzde 210 olmasına karşılık bunun günümüzde yüzde 65 civarına kadar düşürüldüğünü söyledi. Yakup Koçal, "100 trilyon falan da değil. 65-70 trilyon arasında. Bunlar gelecekte yapılacak olan işleri 2014 planına harcamaları da kattılarsa, bunlar sadece hizmet etmemenin, iş yapmamanın mazeretini üretmek olarak tanımlanabilir. İş yapmayacakları belli zaten. Biz kara propagandaya girmedik. Seçim yenilenirse anlaşılıyor ki bunların anlayacağı dil bu. O zaman biz de bunlara bu anlamda ayağı yere basan, seçim kampanyasını hangi dolandırıcıların paralarıyla yaptıklarını, hangi vaatlerle yaptıklarını paylaşacağız. Bu şık değil, halk bunu beklememekte. Halk hizmet beklemektedir. Tek yaptıkları şey karalama, iftira ve çamur" diye konuştu
http://www.radikal.com.tr/politika/...ndan_yemek_aciklamasi_ogrenciler_yedi-1186610