Aklımda yeni yollar

İsviçreye nasıl gideceğinizi merak ettim açıkçası?
İsveç içinde İsveççe öğrenmeniz gerekiyor, o yerin ana dilini öyle boyle öğrenmeniz gerekiyor yerleşecekseniz .
İsveççe bayağı zor bir dil.
Bu kış yakın arkadaşım isveç'e taşındı, mühendis olarak. Anadili olarak arapça ve Fransızca konuşuyordu, bir de harika olmayan İngilizcesi vardı. Sıkıntı yasamadi iş bulma ve orada yasama konusunda. İngilizcesiyle idare ediyor.
Bence konu sahibi gitme konusunda ciddiyse sıfırdan yeni bir dil öğrenmek yerine İngilizcesini ilerletsin. İki yarım yamalak dildense bir dili etkin kullansa çok daha faydasını görür.
Şu son yıllarda çok fazla arkadaşımı yurtdışına çalışmaya gönderdim, içlerinden o ülkenin dilini öğrenip giden hiç yoktu (halen almanya'ya gidis aşamasında olan biri hariç). Genelde ingilizce yetiyor insanlara.

Bu kış yakın arkadaşım isveç'e taşındı, mühendis olarak. Anadili olarak arapça ve Fransızca konuşuyordu, bir de harika olmayan İngilizcesi vardı. Sıkıntı yasamadi iş bulma ve orada yasama konusunda. İngilizcesiyle idare ediyor.
Bence konu sahibi gitme konusunda ciddiyse sıfırdan yeni bir dil öğrenmek yerine İngilizcesini ilerletsin. İki yarım yamalak dildense bir dili etkin kullansa çok daha faydasını görür.
Şu son yıllarda çok fazla arkadaşımı yurtdışına çalışmaya gönderdim, içlerinden o ülkenin dilini öğrenip giden hiç yoktu (halen almanya'ya gidis aşamasında olan biri hariç). Genelde ingilizce yetiyor insanlara.
bir süreliğine evet ama ben kalıcı yerleşimlerde yeterli olabileceğine inanmıyorum.

Almanyaya yerlesmis eski bankaci olarak yaziyorum. Simdiki aklim olsaydi Almanca ile bogusmak yerine ingilizcemi mükemmel yapardim.

Alman hukuku masteri yerine londrada master yapardim.

Almanya yerine Kanadayi ya da USA yi tercih ederdim. (Iyi ki de etmemisim cünkü kocamla tanistim evlendim o ayri)

Almanya tamam EU lokomotifi ama daha ne kadar gider bu tren bilmiyorum.

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. O ülkelerin kendi dillerini bilmem gerektigini hem fikirim ara da kaldim bi sene icersinde Almanca öğrensem yerlesmemde faydasi olcaktir sanirim.Bu ülke de çok da gelecek göremiyorum ne yazikki.Karnin doyuyorsa şükret mantığı var. O kadar eğitim,çaba ve hayallerim vardi ki açıkçası yaşta 29olunca daha sakin daha huzurlu bi yasam istediğimi anladim.
1 yil icinde almanca ögrenemezsiniz. Su anki gibi bir posisyonda calismak icin dil ögrenmeniz yillarinizi alir. Ayrica ordaki is tercübelerinizi tanimazlar burda.
Daha sakin ve huzurlu yasam istiyorsaniz, yurt disi yanlis bir karar. En düsük islerde calisip, en düsük maaslari alirsiniz malesef.
Kiralar aldi basini gidiyor burda (Almanya) zaten ev bulmak büyük sehirlerde nerdese imkansiz. Bulsanizda en az 6 aydir bir yerde calisdiginizi görmek istiyorlar evi vermeden.

Frankfurtda türk bankalari var belki oraya is basvurusu yapa bilirsiniz. Yada buraya Master yapmak icin gelip, ardindan hemen is bulursaniz oturum hakki veriyorlar.

Isiniz iyise ben tavsiye etmem gelmenizi. Büyük sehire 30km ötesinde bir yere tasindim, belediyede calisip iyi bir maas aliyorum, ve esimde calisyor, tek cocugum var.
Ay sonunu zor getiriyoruz. Yurtdisindan gelip gecinmek cok zor artik.

Bulaşıkçılık yapmak ağır gelmez mi size . Bankadan mutfağa geçmek yani. Ne bileyim aileniz de istemiyormus zaten nasıl ikna edeceksiniz onları
Bilmiyorum ki zor olucak ki babam da hasta şuan annem ablamlar yaninda ama boyle de zaman geçiyor keşke demek istemiyorum 😑

merhabalar bende 12. yılına girmiş 34 yaşında bir bankacıyım. ülke şartlarına göre nispeten iyi bir maaş aldığım düşünülebilir ama kreşe giden 2 çocuk,evin masrafları,çocuklar araba yakıtı aklınıza ne gelirse masraf yerinden kalmıyor.Eşimle ikimiz çalışmamıza fuzuli alışveriş olmamasına hatta inanın dışarda yemek alışkanlığımız olmamasına rağmen ay sonunu zor getiriyoruz.Bende 1 yıldır yurtdışına gitmeye karar verdim almanya istiyordum bir kaç işde buldum ama almancam olmadığı,yada türkiyede yaşadığım için hep vazgeçtiler.
Eşimin babası alman vatandaşı iltica etmemizi önerir ama onuda biz istemiyoruz.iyi-kötü bir hayat standartımız var çocuklarımızı o zor şartlara koyamayız dedik.Depremzede bölgesindeyiz kanadanın vizede sağlayacağı bir kolaylık ve öncelik olacağını duydum ama bişey bulamadım.Greencarda başvurduk sonuç bekliyoruz.Bide eşimin görüştüğü bir işyeri vardı deprem olunca hemen iş sözleşmesi gönderdiler 16 şubatta idatadan vize randevusu oluşturduk atama bekliyoruz.Ama eşim şimdi vazgeçmişlerdir daha başvuru yapsakta uzun bir süreç var bilmiyorum moralim ve gelecekten güvenim yok

İmkanınız varsa hiç durmayın ilerde yapmadıklarınız için pişman olacaksınız

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. O ülkelerin kendi dillerini bilmem gerektigini hem fikirim ara da kaldim bi sene icersinde Almanca öğrensem yerlesmemde faydasi olcaktir sanirim.Bu ülke de çok da gelecek göremiyorum ne yazikki.Karnin doyuyorsa şükret mantığı var. O kadar eğitim,çaba ve hayallerim vardi ki açıkçası yaşta 29olunca daha sakin daha huzurlu bi yasam istediğimi anladim.
İngilizce'yi bir sene içerisinde öğrenirsiniz ama Almanca zor bir dil. Grameri İngilizce gibi değil çok ağırdır. Sadece kursa gitmek bir işinize yaramaz aktif hayatın içinde olup dil pratiği yapmanız gerek. Bunu idame ettirecek geliriniz var mı? Yani kenarda köşede en az 30-40 bin € lazım. Bir senede Almanca öğrenip bankacılığa devam etme ihtimaliniz sıfır. Ayrıca parasını verir istediğim evi tutarım diye bir şey yok. Onlar uygun görürse size evi verir. Talepte bulunursunuz sizi araştırır inceler yeterli bulmazlarsa ev falan tutamazsınız.

Vasıfsız işte çalışmayı göze alıyor musunuz? Sıfır lisanla sadece Türk restoranlarında mutfakta vs çalışabilirsiniz ve bu size dil pratiği açısından hiç fayda sağlamaz. Emin olun onların da hiç umurunda değil, yazık yardım edelim dili gelişsin diyen olmaz.

Almanya'ya yerleşmek artık hiç kolay değil. Yanıbaşlarında hemen hemen aynı kültürü paylaştıkları Ukraynalı mülteciler var. Onlar için plan program bütçe yapıyorlar.
Lütfen sağlam planlar yapın, mesleğinizden kariyerinizden olmayın. Huzur arıyorum yazdınız ama gidişatınız macera. Kazanç kayıp tablosu önünüzde.
Sınırdan kaçak geçen mülteciler sığınmacılar vs her şeyi göze alıyor ya batarım ya çıkarım diyor. Kaybedecek bir şeyleri yok geride, siz öyle dayanabilir misiniz?
Ingilizce ne kadar kolay bir dil ise, Almanca da o kadar zor. 1 yil icinde ogrenmen, dil dahisi degilsen, gercekten mumkun degil.

Yurtdisina gitmeni destekliyorum. Evet ilk gittiginde bulasik yikar, temizlik yaparsin muhtemelen, ama bu hayat boyu boyle kalacak diye bir durum yok.

Ben her zaman kabugunu kirma taraftariyim. Ama bu demek degildir ki, plansiz hareket et de, kendini buz gibi suya at.

Oncelikle kendine sorman gerekenleri sirala:
1. Yurtdisi istiyorum ama yurtdisindan ne bekliyorum? Herkes gidiyor, ben de Avrupa'da Amerika'da yasadigimi soyleyerek mutlu olmak icin mi? (Cevap evet ise de asla yargilamam)
2. Hedefledigim ulke var mi? Varsa neden orasi? Ulkenin dilini biliyor muyum?
3. Expat olarak yurtdisina gitme imkanim var mi? Bunu arastirdim Mi? Basvuru yaptim Mi?
4. Is bulmadan gidersem, dil ogrenene kadar gecen surede nasil gecinecegim? Gecis asamasinda her isi yapmaya hazir miyim.

Liste uzar gider....

Benim ya da buradaki bir baskasinin olumlu/olumsuz yorumu hic önemli degil. Sen nasil olacak vs vs vs , kafanin icindeki soru isaretlerine cevap bulmaya calis. Eger gercekten hedef edinirsen de, sadece kendini dinle

Selam arkadaslar,
29yasinda bekarım,üç senedir de bankanin ic kontrol, teftiş, kredi bölümlerinde çalıştım hâlâ da çalışıyorum. Fakat maaşim piyasa ve banka sektörünü düşünürsek iyi bi seviye de fakat son zamanlardaki ülkenin durumu, maaşiniz ne kadar yüksek olsa da yaşam standartlari değişmiyor giderler kira da bi okadr artiyor. Hem kariyer açisindan hem de dil seviyemi yukselkmek icin ve de banka sektörünün insan bünyesinde yarattigi arşırı yüksek stress durumu beni yurtdışında bir iş bulup birkac sene başka bir ülkede yaşamak istiyorum.Bu zaman kadar çok istedim ama cesaretim yoktu ve depresyon zamanlarım oldu. Tabi ailem sıcak bakcaklarini düşünmüyorum.Çünkü onlara göre güzel bi isim var tam evlencek zamanlarım bu nedenle yurtdışında çalışma fikrime karşı çikacaklardir. Tabi iş bulmak, kalcak yer bulmak kolay olmuycak ama bir dönem böyle bir hayalimi gerçekleştirmek de istiyorum. Siz benim yerimde olsaydiniz ne yapardınız?
Yurtdışında tek başınıza zorlanabilirsiniz.

X