Alan dışı yüksek lisans yapan var mı?

Logistics

Kayıtlı Üye
16 Kasım 2021
854
570
Merhaba arkadaşlar ben Uluslararası Ticaret mezunuyum. Bu sene mezun oldum. Hedefim akademisyen olmak. Fakat yüksek lisans yapmak için iki bölüm arasında kaldım. Önümde iki seçenek var:
1) Bilindik bir üniversitede İşletme yüksek lisansı istiyorum. Okul baya iyi hocalara asistanlık yapma fırsatı vs. bir sürü imkanı var. Ama çoğu kişi "Kendi alanından devam et" diyor. İşletme kendi bölümüme çok yakın bu arada. Bazıları da "İşletme de olur" diyor.
2) Uluslararası Ticaret alanından devam etmek.
İlanlara baktığımda İşletme yüksek lisansı arayan 2 yıllık Dış Ticaret ve Lojistik bölümleri veya 4 yıllık Uluslararası Ticaret bölümleri var. Yani her iki bölümden de alım oluyor. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim 🌸

Akademik ilanlarda da işletmede yüksek lisans yapmak şartı aranıyorsa işletme mantıklı olabilir. En iyisi bölümünüze gitme imkanınız varsa hocalarla konuşmak. Size yol gösterirler.

Asistanlıktan kastınız eğer kadro değilse affedersiniz ama kerizlikten başka bir şey değil. Sömürülüyor öğrenciler bu yolla.

Akademik ilanlarda da işletmede yüksek lisans yapmak şartı aranıyorsa işletme mantıklı olabilir. En iyisi bölümünüze gitme imkanınız varsa hocalarla konuşmak. Size yol gösterirler.

Asistanlıktan kastınız eğer kadro değilse affedersiniz ama kerizlikten başka bir şey değil. Sömürülüyor öğrenciler bu yolla.
Evet aranıyor. Ben zaten çoğu ilanı takip ediyorum. Dediğim gibi çoğu dersimiz ortak zaten, mesela 31 Aralık 2022 tarihli bir ilanda "Uluslararası Ticaret, İşletme, Lojistik Yönetimi lisans bölümlerinden mezun olmak. İlgili alanlardan birinde yüksek lisans yapmış olmak." diyor. Bu tarz baya ilan cikiyor. Bizim okuldan 2 mezun da alan dışı YL yaparak araştırma görevlisi olmuşlar. Profesör bir hocam da işletme mantıklı demişti.
Maalesef ama yine de deneyim açısından asistanlık ozel sektörden mantıklı. Zaten isteyenler asistan oluyormuş. İsteğe bağlı yani

İşletmede lisansüstü okumanız mantıklı o zaman.

Maalesef ama yine de deneyim açısından asistanlık ozel sektörden mantıklı. Zaten isteyenler asistan oluyormuş. İsteğe bağlı yani
Asistanlıktan kastın ne olduğunu anlayamadım. Başvurmak istediğiniz yer vakıf üniversitesi mi? Oraya tam burslu öğrenci alınırken asistan koşulu koyuyorlar. Hem bedavaya okuyorsunuz hem de asistanlık yapıyorsunuz. Bazı yerler burs da veriyor. Bunun akademide bir karşılığı var mı bilmiyorum ama olacağını da sanmıyorum. Ar gör kadrosunda olmuyorsunuz. Kısmi zamanlı öğrenci gibi bir şey sanırım.

Devlette okuduğum için vakıflardaki prosedürlere pek hakim değilim.

İşletmede lisansüstü okumanız mantıklı o zaman.

Asistanlıktan kastın ne olduğunu anlayamadım. Başvurmak istediğiniz yer vakıf üniversitesi mi? Oraya tam burslu öğrenci alınırken asistan koşulu koyuyorlar. Hem bedavaya okuyorsunuz hem de asistanlık yapıyorsunuz. Bazı yerler burs da veriyor. Bunun akademide bir karşılığı var mı bilmiyorum ama olacağını da sanmıyorum. Ar gör kadrosunda olmuyorsunuz. Kısmi zamanlı öğrenci gibi bir şey sanırım.

Devlette okuduğum için vakıflardaki prosedürlere pek hakim değilim.
Evet vakıf üniversitesi. Orada okuyan biriyle konuştum eğer akademisyenlik düşünüyorsan asistanlık mantıklı dedi. Ben ailemin yanında okuyacağım için verecekleri burs bana yeter. Lisansta bu okulu istiyordum kazanamamistim.

Evet vakıf üniversitesi. Orada okuyan biriyle konuştum eğer akademisyenlik düşünüyorsan asistanlık mantıklı dedi. Ben ailemin yanında okuyacağım için verecekleri burs bana yeter. Lisansta bu okulu istiyordum kazanamamistim.
O zaman yolunuz açık olsun 😊

X