Alışverişin fayda ve zararlarını konuşalım:)

yellowwww

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2011
26
0
İçinizde alışveriş sevmeyen yoktur.Alışverişin ekonomimize zararların. bize faydalarını vs konuları konuşalımmı vede bu hastaklıktan nasıl kurtulacağımızı?
Herkezi bekliyorummm.

canım öncelikle hayırlı olsun başlığın çok hakslısın bende bir alış veriş delisiyim :26:
nasıl kurtuuruz bu dertten 4 kredi kartım vardı bugün itibari ile 2 tanesini iptal ettim :nazar:
buda başlangıç sayılır dimi

Ben başlayım.Evet alışveriş bir keyiftir.Ya sonrası
alıp alıp kullanmadığımız kıyafetler.gardroba sığmayan kıyafetler.onları yıkamak katlamak yer bumak.ondanbundan kısmak onu alışverişe vermek.herkez en son yaptığı ama pişman olduğu alışverşişini yazabilir.
ayrıca eşlerin anne babaların tepkikeri.
Güzel görünmek farklı görünmek için bu kadar para harcamaya gerek varmı sizce?
kadınlar başka türlü stres atamaz mı?İlla cebindeki son paraya kadar harcamak zorundamıdır.
Amerikalılar bir araştırma yapmış ve en çok sıkıntılı kadınların alışveriş yaptığını açıklamışlardır.ne kadar doğru değilmi?

evet hoşgeldin arkadaşım.4 kredi kartı çok değilmi.bence onları bir düşürmelisin.hatta nakit harcama yolunu seçmelisin.bir önerim daha var.bütün kıyafetlerini çıkar yazlık kışlık vs.en geniş odanda ser biryerlere.ve onlara bak.ne kadar çok kıyafetin olduğuna şaşıracaksın. bu ilk aşama.
ertesi gün işe giderken yada arakadaşlarınla buluşmaya giderkende aynen sunu diyeceksin.yaaa...giyecek kıyafetim yok ...malesef biz kadınlar böyleyiz.ama ben umutluyum .burda herkez bilgisin paylaşsın akıl verisn birbirine ve bu durumu çözelim .

ikinci aşama.eksikliklerin listesini çıkar.örnek 4-5 adet kışlık kazağın varken neden bir siyah elbisen yok.
bunları listele .ve tuhaf ama doğru alışverişe.nedenmi o eksik kıyafetler her zaman bizim gözümüze batar.ve sürekli engelleyemediğimiz alışveriş isteğini bastıramayız.sürekli tamamlamaya çalışırız.ve sürekli para harcarız.
bu kıyafet için bir örnekti.kadınların alışverişte en çok zaman ve para harcadığı konu.bunun narketi var kozmetiği var.ev alışverişi var.ben kıyafetle başladım.

En çok kozmetiğe para harcıyorum, daha sonra ayakkabı çanta ve kıyafetler.
mutluyum:nazar:

Mutluysan ve ekonomik olarak bu durum seni zorlamıyorsa güzel.alışveriş bağımlıları önce çok alışveriş yapar sonrasında ise pişman olurlarmış.

Ben de kısa süre önceye kadar giyime vs.ye çok para harcıyordum canım, bu başlığı iyi düşünmüşsün:KK19: En yakın örneği bayram alışverişinden vereyim. Her yer indirimler promosyonlar yapıyor, insanın da gözü dönüyor. 3-4 gündür resmen para harcama planları yapıyordum; yok yeni palto, paltoyla aynı renk çizme, e onun içine uygun elbise kemer vs. derken bugün bir hesapladım almak istediklerime 450 tl gidecek. Sonra listemdeki şeylerin birer birer üstünü çizmeye başladım ve hiçbirini almamaya karar verdim :KK53: Çünkü şu an HALA giyerken hoşuma giden bir paltom ve çizmem var çok şükür, geçen yıldan aldığım elbiselerim de var:KK45: Bu yüzden bayram alışverişi olarak kendime sadece kahverengi bir tayt, kahverengi deri kalın kemer (15-20 tl) ve çorap almaya karar kıldım:KK1: Bunlar zaten normalde de ihtiyacım olan şeyler, 1-2 kez giyip de dolaba atmayacağım ki. Bu seçimimden inanın çok memnun kaldım, sağdan soldan da ufak bayram harçlıkları gelirse onları da biriktireceğim inşallah...

yellowwww, yukarıda yazdığın dolabı gözden geçirme işi çok işe yarıyor. Ben bunu birkaç hafta önce yaptım. Artık yazlıkları komple kaldırdım, sonbaharlıkların da incelerini kaldırdım geçen hafta. O arada geçen sene indirimden alıp da tamamen unuttuğum bir sürü kıyafeti görünce şaşırdım. Şimdi bunların paçaları kısalacak vs. Kendime bir söz verdim. Mevcut kıyafetleri iyice eskitmeden, küçülmüş olanların içine girip:KK53: onları da eskitmeden başka kıyafet almak yok:KK51: Bu şekilde müthiş motivasyon bulacağıma inanıyorum, size de tavsiye ederim kesinlikle:KK42:

kaç çantan var acaba.bende yazlık 2 ve kışlık olarak4 kışlık ve çarparz çanta olarak 4.makyaj malzemelirini 6 aylık yada yıllık alırım.

haklısın arkadaşım 3 yıl sonra aklım başıma geldi, zor da olsa kartların 2'sini iptal ettim. Geriye 2 tane kaldı. biliyorum 2 tane bile çok ama nişan/düğün alış verişim olucak onun için bıraktım :KK15:
artık dur dememiz lazım al al nereye kadar. Yerim yok koyacak aldıklarımı ama aklım başıma geldi.
kıyafete verdiğim paranın yarısını iriktirseydim ev için peşinatım olurdu, şimdi bekliyorum ki kaynanamlar evlerini satsın..
Kıymetini bilin arkadaşlar

evet ben. bunun önüne biraz geçtim bende bayramda bişey almayacağım.var çünkü.neden paramızı sokağa atalım değilmi varken bir tane ,daha bir tane daha ...yazık günah.önemli olan kombinlemek.dediğin gibi bir kemer bir tayt.yeter aslında .eminim çoktur.onla giyeceğin uygun renkte kıyafetlerin.
taşımakta çok önemli.şık bir kıyafet alırısın saçın başın dağınıktır.dip boyan gelmiştir.kimse görmezz o kıyafeti.kıyafet saş makyaj aslında bir bütün olmalıdır.
bunun tam terside olur.kıyafetin en son moda değildir ama cildin saçın pırıl pırıldır.enerjin yüksektir.güvenin tamdır .herkez aaa kıyafetin yenimi der mesela.

haklısınız aslında giymeden yok modası geçti yok olmuyor diye attığımız ne çok eşya var dimi
kombin etmek en mntıklsı bende bu akşam yapsma mı :KK23:
sabaha kadar kalkamam altından galiba

haklısınız aslında giymeden yok modası geçti yok olmuyor diye attığımız ne çok eşya var dimi
kombin etmek en mntıklsı bende bu akşam yapsma mı :KK23:
sabaha kadar kalkamam altından galiba

Bayram öncesi kıyafetleri elden geçirmenin tam zamanı bence:KK76:

Mutluysan ve ekonomik olarak bu durum seni zorlamıyorsa güzel.alışveriş bağımlıları önce çok alışveriş yapar sonrasında ise pişman olurlarmış.

pişman olmam çünkü işime yaramayacak bir şeyi asla almam.
4-5 kıyafetimle kombinleyemeyeceğim kıyafetler almam. İndirimde diye saçma sapan ürünleri doldurmam:)

arkadaşlar iyi hoş diyorsunuz da insan alınca da bi mutlu oluyor ya ufak bişey belki bi küpe bi makyaj malzemesi..
sanki kendini çok iyi hissedip en güzel kendisi olucakmış gibi. sizede öyle olmuyor mu?

ben de çok fenayım yaa
gerekli gereksiz kıyafet alıyorum
bi ara avon işi yapıyordum o zaman da çok avon ürünüm vardı Allah'tan bıraktım kurtuldum
genelde indirimde alışveriş yaparım
normal sezon almam için çok beğenmiş olmam lazım anca.
yeni çalışmaya başladım, paramı alacağım bankadan kredi kartı başvurusu yapmıştım, onaylanmamış onlar kaybetti valla :KK53::KK53:

ben geçen sene 50tl verip bir siyah çanta almıştım albenisi vardı ama ben hiç kullanamadım çünkü ağız kısmı çok dardı .vee bugün gittim 30tl .ye bir çanta daha aldım .çok acıdım geçen sene verdiğim paraya.alışveriş hastası değilim ama bazen gerçekten aptalca harcamalar yapıp sonrada kendime kızıyorum.

işte bu hastalıktan bende muzdaribim :18:

işim gereği hep internet başındayım ve iş çıkışları da öyle çıkıp alışveriş yapan biri değilim. Ama son 1 yıldır şu çıkan internetten alışveriş sitelerine takıldım. Her sabah pc yi açıp direk o sitelerde dolaşıp kendimi tutamayıp mutlaka tüm paramı harcadığım oluyor. Bu yüzden de maalesef para biriktiremiyorum. Girmesem duramıyorum göz ucuyla bakıp mutlaka kendimi tutamıyorum :KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14:

Nişanlanıcam ve hiç para biriktirmedim... offfffffffffffffffffff kafayı yicem :KK43::KK43::KK43::KK43::KK43:

X