Alkol bağımlısı eş hakkında yardım

sdktm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2010
2.223
611
Merhaba arkadaşlar

Hukuk okumuş veya bu tip bir konu hakkında bilgisi olanlardan bilgi istiyorum

Bir yakınımın 55 yaşında, alkolik (her gün alkol alan) eşi var. Bu bey (x diyelim) yaklaşık 8 sene önce kendi ruhsatlı tabancası ile bir arkadaşını yaralamış karşi tarafın şikayetini geri alması üzerine dava düşmüş,x in silah ve ruhsatı elinden alınmış. Bir kaç ay önce x silahını geri alabilmek için başvuruda bulunmuş, mahkeme silahı alabileceği yönünde karar kılmış bu karar eve tebliğ edilmiş, kadın eşine söylememiş geldiğini tebilgatın. ayrıca x kafasına göre bankadan kredi çekiyor ödemiyor onun yerine eşi ödemek zorunda kalıyor (x in emekli maaşını eşi alıyor harcamaları buradan karşılıyor).

şimdi işin asıl kısmına gelelim medeni hukuka göre alkol bağımlıları fiil ehliyetlerinden yoksun kalıyor yani kısıtlanıyor. bizlerinde aklına bu geldi eğer x kısıtlanırsa kredi çekemez silahı kullanamaz diye.

bunun yol yordamı nedir. böyle bir şeye başvurulsa x bu durumu anlar mı doktor kontrolünden geçmesi gerekir mi

lütfen rica ediyorum arkadaşlar buna az da olsa bilginiz varsa cevap verin
konuyu hukuk köşesine açmıştım burada daha çok cevap gelebilir diye buraya da açtım

evet eşi hakkında kısıtlılık kararı aldırabilir. mahkemeye başvuracak. ama bu eşi ile arasında sorun olur kime kısıtlı olmayı kabul etmez . alkol bağımlılığını ispat edebilirse yada müsrif yaşam sürdüğünü karar çıkar. bir avukatan yardım isterseniz daha iyi olur

X