Alman Kurt Özellikleri

Yelizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2006
444
5
TANIMI
Alman Kurtları Alsasian olarakta bilinirler. Alman Kurtları dengeli ve çok güçlü köpeklerdir. Alman Kurtlarının kürkü genellikle siyah sarı, gri(Sable) veya tamamen siyahdır,bazen mavi,ciğer,beyaz renkleride görülsede tüm standardlar için bu renklerhata sayılır. Beyaz Alman Çoban Köpeği için kabul edilebilir bir renk değildir, ama bu aralar ayrı bir ırk gibi kabul edilmektedirler(Amerikan Beyaz Çoban Köpeği).Alman Kurtlarında burun tamamen siyah olmalıdır fakat mavi veya kahverengide bazen olsada standard dışı kabul edilirler ve yarışmalara katılamazlar. Alman Kurtları sıkı,kaslı,hafifçe uzun bir beden ve ince fakat güçlü kemiklere sahiptir. Kafası bedene orantılı ve alnı biraz konveks olmalıdır. Alman Kurtlarının geniş kulakları, ucu sivri, dik ve öne dönük (6 aylıktan küçük köpeklerin kulakları biraz düşük olabilir.)olmalıdır. Gözler badem şeklinde, koyu, zeki,canlı bir bakış taşımalıdır. Çalı gibi tüylü kuyruğu aşil tendonona kadar uzanmalı ve dinlenme anında aşağı sarkık olmalıdır. Ön ayakları ve omuzlarıda kaslıdır; baldırları kalın ve sıkıdır. Oval ve sert tabanlı bir ayak yapısı vardır. Alman Çoban Köpeğinin (Alman Kurdu) 3 çeşidi vardır: Kısa tüylü, orta tüylü ve uzun tüylü.


KARAKTERİ
Alman Kurtları direkt ,korkusuz, meraklı ve dikkatlidirler. Cesur, neşeli, itaatkar ve öğrenmeye çok isteklidirler. Bağlılık ve cesaretleriyle ünlüdürler. Sakin,kendilerinden emin fakat saldırgan değildirler. Ciddi ve çok zekidirler. Çok yüksek bir öğrenme kabiliyetleri vardır. Alman Kurtları ailelerine yakın olmayı çok severler, yabancılara karşı çok dikkatli ve uyanıktırlar. Bu ırk ailesine çok bağlıdır. Bir neden olduğunda havlarlar. Alman Kurtlarının çok gelişmiş bir koruma içgüdüsü vardır, bu nedenle ergenliğe ulaştıklarında çok aşırı bir koruma içgüdüsü taşımamaları için çok iyi sosyalleştirilmiş olmaları gerekir.Asabiyet ve insana saldırma eğilimi genellikle zayıf üretim, bakım ve eğitimin sonucudur. İyi üretilmiş, iyi davranılmış ve eğitilmiş köpek genellikle diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinir. Genç yaşta dikkatlice itaat eğitimine tabi tutulmaları gerekir. İyi birer aile köpekleri olabilmeleri için genç yaşta sevgi ve otorite sahibi biri tarafından eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidirler. Sinirli ve sert eğitim bu köpeklerde işe yaramaz. Mutlu olabilmesi için Alman Kurdunun bir görevi olmalıdır. Bu ırk çok zeki ve çok kolay öğrendiği için çobanköpeği, bekçi köpeği, polis köpeği, körler için öncü köpek, arama ve kurtarma köpeği,ve aşkeri amaçlı olarakta kullanılmaktadır. Schutzhund, iz takibi, itaat, çeviklik, frizbi, ve çember sporlarında da kullanılmaktadır. Hassa burnu uyuşturucu ve diğer maddeleri aramada ,madenlerdeki gaz kaçaklarını ve yerin 5m. Altındaki borulardaki gaz kaçaklarının saptanmasında da kullanılmaktadır. Alman Kurdu ayrıca çok iyi bir gösteri ve aile köpeğidir.


BOYU , AĞIRLIĞI

Yükseklik: Erkek 60-65cm. Dişi 55-60cm.
Ağırlığı 35 - 40 kg


SAĞLIK SORUNLARI
Kalça ve bilek çıkığı gibi kalıtsal hastalıklar, kan hastalıkları, sindirim problemleri,epilepsi, kronik egzema, keratitis (korneanın yangısı), cücelik ve pire egzaması.


YAŞAM ŞARTLARI
Yeterince egzersiz yaptırılırlarsa bir apartman dairesinde de yaşayabilirler. Ev ortamında kısmen daha az aktiftirler.Geniş bahçeli bir ev onlar için en idealidir.


HAREKET İHTİYACI
Alman Kurtları düzenli hareketi çok severler,özelliklede bu bir çeşit eğitimle desteklenecek olursa.Çok zekidirler ve sahiplerini memnun edici hareketleri yapmak onlar için zevktir.


ÖMRÜ
12-13 yıl civarı.


KÜRK BAKIMI
Sürekli bir miktar ve mevsimsel olarak çok miktarlarda olmak üzere tüy dökerler(İklim ve dönemsel hava şartlarına göre). Haftalık fırçalamalar yeterli olabilir


ORİJİNİ
Wurtemberg, Thurginia, and Bavaria bölgesindeki uzun orta ve kısa tüylü çoban köpelkleri von Stephanitz ve onun gibi bu işe değer veren üteticilerin katkıları ile dikkatli ,itaatkar,ve yakışıklı Alman Çoban Köpeğini üretmişlerdir. Nisan 1899 de , Capt. Max von Stephanitz , Horan adındaki bir köpeği ilk Alman Çoban Köpeği olarak kaydettirmiştir. 1915 yılına kadar uzun ve orta tüylü çeşitleri yarıştırılmıştır.Bugün ülkelerin çoğunda sadece kısa tüylüsü yarıştırılabilir kabul edilmiştir. Kısa tüylü Alman Çoban Köpeği İlk olarak Berlinde 1889 yılında tanıtılmıştır.


GRUP
Çoban Köpeği
 

Yeliz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2007
3.039
4
41
yelizzim be hayvanları çokmu seviyosun.yazılarını takip ediyorum.hep hayvanlar eşim veteriner benim başım dertte o yüzden gününün yarısından çoğunu onlarla geçiriyor .bana zaman kalmıyor.daha yeni geldi eve o gelene kadar uykum geldi benim.birde doğum mevsimi şimdi işim zor yani.neyse bugünlük yeter eşimle ilgilenmem lazım paylaşımların için teşekkür ederim.sevgiler.
 

Yelizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2006
444
5
Yeliz :) evet hayvanlari cok severim hele kopekleri..iki tanede kopegim var..bos zamanlarimda ya koepklerimle ilgilenirim yada kopeklerle ilgili birseylere bakarim netde..benim gibi hayvan severler icinde buraya ekliyorum :))
Veterinermi esiniz.. ne guzel yaa.. sanirim senin icin biraz SIKICI ama cok guzel bir isi var..veterinlerimiz olmasa napardik.. :) neyse gorusuurz Yelizcim. :teselli:
 

Yeliz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2007
3.039
4
41
Ben kedi delisiyim işi güzel ama çok yorucu.kedi köpek değil ama büyük ve küçük başlar var onlar çok yoruyor.
 

dhilek

shizen & senritsu
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2007
1.776
14
benim teyzemin var cok guzel alman kurdu 6 yasinda suan


çok güzel benimkisi 6 aylık dişi. flora adı .kızım koydu. Bahçede besliyoruz ama önümüz kış. Bir sorun yaşarmıyım bilmiyorum... neye dikkat etmeliyim..?
 

Yelizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2006
444
5
Alman kurtlar bahcede yapabiliyor benim teyzemin kurdu da bahcede yasiyor..yeterki buyuk bolamaca kapali bir evcigi olsun..yagmur yagdiginda veya cok soguk oldugunda gidip sokulabilmesi icin..cok cabuk da buyuyorlar hazirlikli ol yani :))
gunde 1 veya 2 defa gezdirebilirseniz cok iyi olur cunku buyuk kopekler bunlar ve bol egersize ihtiyaclari var.. :) aklimda baska birsey yok ama aklina soru gelirse sorarsin cevap vermeye calisirim canim
 

dhilek

shizen & senritsu
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2007
1.776
14
teşekkür ederim. eve sokmak zorunda kalmayışıma sevindim. evet hakikaten 6 aylık olmasına rağmen kocaman oldu.( 3 haftalıkken aldık biz.) bahçede kulübesi ve gezinmesi için bol alanı var. artık bağlamıyoruz çünkü bağladığımızda çok havlıyor ve şikayetlerle uğraşmak zorunda kalıyoruz. soracağım bir şey olduğunda yazarım. tşkkr tekrar...
 

geceninrengi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2007
72
17
Cok farkli kopekler ACKlar. Hayatimin her doneminde evimde, yanibasimda olmasini isteyecegim kopeklerden... Gozlerindeki baglilik, insana olan duskunlugu, sevgileri, agir duruslari insani onlara hayran birakiyor. Benimkilerden biri de ACk. 1.5 yasinda cok tatli bi kiz o...
 

dhilek

shizen & senritsu
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2007
1.776
14
geçen ay havalar soğuyunca artık ev sahibimiz yeni bir kulübe yaptı büyük ve yavru için ayrıca içinde yeri var. ısı yalıtımı ve çatı izolasyonu falan süperr oldu.8 aylık oldu. geçenlerde veteriner yanlış alarm verdi çiftleşme dönemine girmiş kollayın falan dedi. sonra aradı yanlış alarm diye...bu arada her ezan sesinde yada sela verildiğinde ulur gibi havlıyor .nedendir bilmem bileniniz varmı?
 

gxuxmxuxxsx

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2006
455
2
Benim Alman kurt u vardı
onu aldığımda minicikti
eğittim büyüttüm 4 yaşına gelmişti
ama harika bişey olmuştu kocaman
son zamanlarda mahalleye rahatsızlık vermeye başladı
yaşlı bir kadını da ıssırmıştı mecburen Dağ'a yolladım
orda da kamyon çarpmış ölmüş
çok ağlamıştım. Bir daha da köpek almadım
 

dhilek

shizen & senritsu
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2007
1.776
14
bu da bizim flora...4-5 aylıkken .şimdi maşallahı var...10 aylık artık.:nazar:
 

nevbahar

Herkes Olmuş Sahtekar
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
3.911
13
38
Çok tatlı köpeğinizsırnaşık şey

Ona ve ailenize mutlu sağlıklı ömürler dilerima.s.
 

ASLIM_ASLIM

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2007
84
1
Arkadaslar size birkac sorum olacak.

Aslinda köpeklerden cok korkuyorum,ama bir o kadar da seviyorum onlari kafamçokkarıştı helede alman coban köpekleri,asigim onlara ya :çok üzgünüm:

Alman coban köpekleri hakkinda cok sey okudum. Ve de kafama koydum, kesin bir tane alicam,su anda mümkün degil ama 1 yil icinde mümkün olacak insaallah.

Merak ettigim su, safkan alman coban köpegi nerden bulabilirim ki? fisfisfis Internette cok sey okudum, kirma köpekleri safkan deyip satiyolarmis bazi yerler :çok üzgünüm: benimde cok bilgim olmadigi icin beni kesin kandirirlar senağlama Türkiye'de yada Almanya'da güvenilir bir yer varmi bildiginiz ?

Bir diger sorum ise, bir alman coban köpeginin bir aylik masrafi ne kadar olaki? Cünkü sahiplendikten sonra cok iyi sekilde bakmak isterim, eger altindan kalkamiycaksam almamak en iyisi :a015:

Bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirse cok sevinirim.Özellikle safkan bir köpek bulmak konusunda fisfisfis
 

ASLIM_ASLIM

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2007
84
1
[
cnim bence bulundugun yerde uretim ciftliklerini arastir pet shoplarda ii ama guvenilir bir yer bulman gerek oyuzden ciftlikten almak daha mantikli. bendede 4 yasinda alman kurdu var. yani aylik masrafi nekadar olyior hic hesaplamadim ama kuru mamayla mi besliceksin yemekle ona gore degisir tabi. proplan gibi mamalar 1 aylik 150 falan gidiyordur tahminimce. erkek arkadasim kuru mamayla besliyor. ben mamada veriyorum yemekte. yani aylik kisaca en az 50 ytl rahat gider. umarim yardimci olabilmisimdir

canim cevabin icin cok sagol. En azindan aklimda bi fikir olustu sayende,hayal kurmaya devam edebilirim yani :dance: Kismet olursa bi dahaki seneye benimde bir tane alman kurdum olucak insaallah.
Tekrar tesekkürler a.s.
 

Joy

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2007
828
37
52
kızım 2 yıldır bir köpek istiyodu karar varmek çok zor oldu ama karne hediyesi olarak almayı düşündük ve bizde sonunda köpeğimize kavuştuk.çok tatlı bir K 9 aldık.adı PAŞA.yakında resmini çekip sizlerle tanıştıracağım.
 

Joy

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2007
828
37
52
Arkadaslar size birkac sorum olacak.

Aslinda köpeklerden cok korkuyorum,ama bir o kadar da seviyorum onlari kafamçokkarıştı helede alman coban köpekleri,asigim onlara ya :çok üzgünüm:

Alman coban köpekleri hakkinda cok sey okudum. Ve de kafama koydum, kesin bir tane alicam,su anda mümkün degil ama 1 yil icinde mümkün olacak insaallah.

Merak ettigim su, safkan alman coban köpegi nerden bulabilirim ki? fisfisfis Internette cok sey okudum, kirma köpekleri safkan deyip satiyolarmis bazi yerler :çok üzgünüm: benimde cok bilgim olmadigi icin beni kesin kandirirlar senağlama Türkiye'de yada Almanya'da güvenilir bir yer varmi bildiginiz ?

Bir diger sorum ise, bir alman coban köpeginin bir aylik masrafi ne kadar olaki? Cünkü sahiplendikten sonra cok iyi sekilde bakmak isterim, eger altindan kalkamiycaksam almamak en iyisi :a015:

Bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirse cok sevinirim.Özellikle safkan bir köpek bulmak konusunda fisfisfis

merhaba yaşadığınız yer almanya yazıyor ama ben yine de size benim bildiğim güvenilir bir yer yazacağım.istanbul hadımköyde alman kurdu çiftliği var ordan orjinal alman kurdu alabilirsiniz.ayrıca şunuda belirteyim kırma olup olmadığını anlamak çok kolay gerçek alman kurdunun arka bacakları dizlerden kırık olur.
 

thor

Poker Face
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2008
319
1
tek kelimeyle aşık olduğum canlıdır alman kurdu..!! hayvan demeye dilim varmıyor inanın, nasıl tatlı, nasıl akıllı ve asil görünüyorlar ^_^ babamı uzun ikna çabalarından sonra bir alman kurdu almaya razı ettim fakat şimdi de aklıma takılanlar var.. evimiz bildiğiniz apartman katı, şehir içi, bahçesi yok, köpeğim eğer olursa (inşallah) balkonumuzda yatıp kalkacak ki balkon dediğim yer de ufacık bir oda büyüklüğünde. köpeğimi her gün birkaç saat yeşilliği bol yerlerde yürütsem gezdirsem onun spor ihtiyacını karşılar mı?? çünkü sırf kendi zevkim için mutlu edemeyeceğim bir köpeğe sahip olmak istemem =(((
 
X