Almanya’ya yeni gelenler

eek98

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2023
6
0
25
Almanya‘ya gelin gelenler var m aranızda? Belki yakınlarda olanınız vardır ? Derdimden anlayacak bir arkadaş arıyorum. Almanya‘da arkadaş bulmak çok zor 🥺

Ben gelin gelmedim, eşimin işi dolayısıyla yerleştik bir 6-7 ay önce. Şu an birkaç haftalığına Türkiye'ye geldik. Direk kendime geldim :KK43: Ben de hiç alışamıyorum ne kapkaranlık havaya ne de soğuğa...

Ben gelin gelmedim, eşimin işi dolayısıyla yerleştik bir 6-7 ay önce. Şu an birkaç haftalığına Türkiye'ye geldik. Direk kendime geldim :KK43: Ben de hiç alışamıyorum ne kapkaranlık havaya ne de soğuğa...
Sen baya yeniymişsin. Ben 2 sene oldu geleli ama hala seninle aynı düşüncedeyim. Alışmak çok zor 😞

Aslında günlük rutininizden bahsetseniz belki daha mantıklı tavsiyeler verebilirdik. Mesela dil bilmiyorsanız kesinlikle dil kursuna kaydolun. Kursta bile arkadaş bulabilirsiniz en basiti.
Gelin geldiğiniz için mutlaka çevrenizde türk aileler vardır, hiç mi kafanıza göre birisine denk gelmediniz?

Evet Kölnden fotoğraf ama Kölnde yaşamıyorum. Nürnberg civarındayım
Ben Almanya’da en uzun süre Köln’de kaldım. O yüzden Köln Katedrali’ni tanıdım. Türkiye’ye döndüm tabii. Hamile kalmasaydım, Starnberg’e taşınacaktım. Belki doğumdan sonra olur; neden çok yalnızsınız, arkadaş edinmediniz mi, diliniz var mı?

Evet B2 kursundayım. Tabiki çevre edindim ama türkiyedeki gibi arkadaşlıklar edinemedim. Burada çoğunlukla Almanyada doğmuş büyümüş türklerle tanıştım ancak benim kafamla uyuşacak tarzda kimseyle tanışamadım henüz veya ben çok ön yargılı yaklaşıyorum bilemiyorum. Ama Türkiyeden çok önceden gelenlerde hep aynı şeyi diyor. Burada doğup büyüyenlerle arkadaşlık zor. Hemcinslerimizden bahsediyorum. O yüzden beni anlayabilmesi adına benimle aynı yollardan geçmiş türkiyeden gelmiş biriyle tanışmayı çok isterdim.

Ben Almanya’da en uzun süre Köln’de kaldım. O yüzden Köln Katedrali’ni tanıdım. Türkiye’ye döndüm tabii. Hamile kalmasaydım, Starnberg’e taşınacaktım. Belki doğumdan sonra olur; neden çok yalnızsınız, arkadaş edinmediniz mi, diliniz var mı?
Gittiğim kurslarda hep en genç bendim diğerleri hep 35 yaş üstüydü. Bu yüzden pek yakınlık kuramamıştık. Şuanda b2 kursuda aynı. Çoğu 40 yaş üstü diploma denkliği için gelmiş kişiler.

Allah bu dertten bana da nasip etsin.
Refah seviyesi yüksek yere gideyim de, derdim bu olsun inşallah.

X