Amerikada doğum...

combine

Nirvana
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2009
1.433
748
Merhabalar,benim kızım amerikada doğum yapmak dolayısıyla bebeğinin çifte vatandaş olmasını çok istiyor.Bu konuda tecrübesi olan orada doğum yapmış arkadaşlardan yardım istiyorum..kaç aylıkken gittiniz, doktor ve hastane olayını,kalacak yer sorununu nasıl çözdünüz ve tabii bunlar için ne kadar para harcadınız ilk ağızdan öğrenmek istiyorum....bu konuda yardım ve fikirlerinizi bekliyorum...opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan..

doğumumun ikisini de TR yaptım ama arkadaşım doğum yaptığı için bildiğim kadarıyla yardımcı olayım.. bir kere 6. aydan sonra uçuş izni verilmiyor. ayrıca sigortanız olmadığı için doğum gerçekten pahalı olabiliyor, bunun yanında aylarca kalacağınız otel masrafını da eklemek zorundasınız.. tabii hangi eyaleti istediği de öenmli kızınızın..

ben sizin için daha detaylı bilgi almanız için bir link vereyim..
inşallah faydası olur...

http://www.mezun.com/mezunusa/iceri...RTICLE=2481&SRC_TEXT=&COLUMNISTID=1214&FROM=1

sevgiler.. yerimseniben

Son düzenleme:
dogumunu nerede yapmak istedigi onemli her eyalet farkli cunku burda eger sigortan yoksa saglik hizmetleri cok pahali arkadasinda yazdigi gibi 6 aydan sonra ucaga binemiyorsun herseyi hesaplamak gerekiyor benim dogumum 25 bin dolara maloldu sigortamiz vardi bunun bin dolarina yakin bi kismini biz odedik sadece

:
dogumunu nerede yapmak istedigi onemli her eyalet farkli cunku burda eger sigortan yoksa saglik hizmetleri cok pahali arkadasinda yazdigi gibi 6 aydan sonra ucaga binemiyorsun herseyi hesaplamak gerekiyor benim dogumum 25 bin dolara maloldu sigortamiz vardi bunun bin dolarina yakin bi kismini biz odedik sadece
Canım benim,sağol ilgin için teşekkür ederim...siz sigortanızı hangi sigorta şirketine yaptırdınız,hamile kalmadan önce mi yaptırdınız , bu sigortayı Türkiyede mi yaptırdınız, bu sigorta hangi harcamaları kapsıyordu,yanında annen yada başka biri varmıydı nerde kaldınız otel mi ev mi...ne çok soru sordum dimi umarım sıkılmadan cevaplayabilirsin,sevgiyle kal,bebeğini güle güle büyüt....:emir_bebek::emir_bebek:

:
Canım benim,sağol ilgin için teşekkür ederim...siz sigortanızı hangi sigorta şirketine yaptırdınız,hamile kalmadan önce mi yaptırdınız , bu sigortayı Türkiyede mi yaptırdınız, bu sigorta hangi harcamaları kapsıyordu,yanında annen yada başka biri varmıydı nerde kaldınız otel mi ev mi...ne çok soru sordum dimi umarım sıkılmadan cevaplayabilirsin,sevgiyle kal,bebeğini güle güle büyüt....:emir_bebek::emir_bebek:

ben amerikada yasiyorum otel gibi kalicak yer konusunda size yardimci olamam burda ozel sigortalar da var ama benim sigortam esimin isinden dolayi sigortasi vardi bizide kapsiyordu doktor muayenesine gittigimizde sadece 10 dolar veriyorduk normalde 150 dolardi benim doktorumun muayenesi birde sanmiyorum turkiyedeki sigortanin burada gecerli olacagini ki turkiyede bile hamile kalmadan en az 1 yil once sigorta yaptirman gerekiyor sigortadan faydalanabilmen icin

bende amerikada dogum yaptim gercekten burda saglik cok pahali eger sigortam olmasaydi donecektim geri tr ye cunku o parayi odeyecek gucumuz yoktu grecekten. 10 bin dolar fatura geldi muayeneler testler haric tabi yani burada hamile kalip dogurayim desen hamileliginin basindan sonuna heralde bi 50bin dolarin gider her muayene 205 dolar kan ve idrar testleri cabasi.. yani pek akillica degil bence taa oralardan kalkip gelmek . bi is dolayisiyla gelmisken dedik bizde yapalim cocugu amerikan vatnadasi olsun :)

@rodeo, ustunden cokca zaman gecmis umarım okursun mesajı. bahsettigin sirket hangisi?

arkadaslar merhaba, 4 aylık hamileyim, dogumumu Amerikada'da yapmak istiyorum. Turkiyede calısıyor-yasıyorum, isim dolayısıyla her sene 1-2 haftalıgına ABD'de bulunuyorum dolayısı ile vize sıkıntım yok, esimin de oyle. Gunlerdir nette ing-turkce forumlarda kaybettim kendimi, sonucta kafam basladıgım noktadan cok daha karısık. ABD'de sigortam olmadıgı ve dogum cok pahalı oldugu icin tum masrafları nasıl kısar da maliyeti azaltırım diye bir arastırma icindeyim. Oncelikle hangi eyalette hastane masrafları-ev kiralaır daha ucuz? 7. ayımı gecirmeden gitmeyi dusunuyorum dogumdan sonra da 1 ay kalsam yaklasık 3 ay amerikada kalacagım gibi gorunuyor.
bir de yine arstırmalarım sırasında medicaid diye bir sey okudum, ondan yararlanabilme ihtimalim var mı? yararlanmıs olan var mı aranızda? sonrasında bir prüz cıkıyor mu bu hizmetten faydalanırsam, mesela vizemi yenilerken felan? daha o kadar cok sorum var ki :KK43: umarım bana yardımcı olabilirsiniz, en ufak bir bilgi-tecrube-tavsiye isime yarayacak.

Simdiden cok tesekkur ediyorum ve cevaplarınızı bekliyorum.

merhaba sevdacicek, arkadasın dogum icin mi ABD gidiyor-gitti? Hangi eyalette doguracak, masraflar vs hakkında bilgin var mı? benim karar vermek icin yaklasık 1 ayım var bu surede karar verip tum hazırlıkları tamamlamam gerekiyor. yardımcı olursan cok sevinirim

Merhaba arkadaslar Amerikada dogum yapmak isteyenler aseiltk@hotmail.com mail atin yardimci olayim. ben Amerikada yasayan biri olarak evimi kiraliyorum otele ihtiyac yok hastahane parasida odemeniz gerekmiyor. bunun ozel prosuduru var sadece bana odemeniz gereken 15 bin dolara amerikan vatandasi bebeginizle trye donebilirsiniz. 6 ayi gecmeden ucaga binmeniz gerekiyor ayrica Amerika kanunlari degistiriyor bundan sonra burada doguran yabancilara vatandaslik vermeyecek bilginize...2013 de bu kanun yururluge girecek acele edin bence.

Merhaba arkadaslar Amerikada dogum yapmak isteyenler aseiltk@hotmail.com mail atin yardimci olayim. ben Amerikada yasayan biri olarak evimi kiraliyorum otele ihtiyac yok hastahane parasida odemeniz gerekmiyor. bunun ozel prosuduru var sadece bana odemeniz gereken 15 bin dolara amerikan vatandasi bebeginizle trye donebilirsiniz. 6 ayi gecmeden ucaga binmeniz gerekiyor ayrica Amerika kanunlari degistiriyor bundan sonra burada doguran yabancilara vatandaslik vermeyecek bilginize...2013 de bu kanun yururluge girecek acele edin bence.

Merhaba azis bende amerikada doğum düşünüyorum, hangi eyalette yaşıyorsunuz ve kanunda nasıl bir değişiklik olacak? bilgi verirsen sevinirim.

Uzunca zamandir yazilmamis buraya, acaba yakin zamanda Amerika'da dogum yapan, gitmeyi dusunen, tavsiyesi olan var midir?

Selamlar, 3 aylık hamileyim Amerika'da doğum yapmayı planlıyorum. Ama fikir sahibi değilim. Tavsiye almaya çoooook ihtiyacım var. Paylaşımlarınız için teşekkürler ilk iş okuyacağım. Sorularım olursa size yazarım. İyi ki paylaşıyorsunuz deneyimlerinizi. Sevgiler!

Selamlar, paylaşımlarınız için çok teşekkürler. 3 aylık hamileyim Amerika'da doğum planlıyorum ve henüz ne hastane ne doktor pek birşey bilmiyorum. Yazdıklarınız fikir verdi sağolun. Yaklaşık 20.000 usd maliyet ayırdık biz de, demek ki doğru hesap yapmışız.
Benim en çok merak ettiğim konular:
1- Şahıs olarak mı ayarlamak iyi, firma ile mi gitmek iyi. Bir tanıdığımız orda kalıyor, onun yanında kalabilme imkanım var. Ancak doktor hastane bir fikri yok. Ben de onun kararsızlığını yaşıyorum. Sonuçta tanıdık ama profösyönel değil diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
2- Nerde kaldınız? Şehir ve hastaneden memnun kaldınız mı?
3- Kaçıncı ayınızda gittiniz? Uçak seyahatinde zorlandınız mı? Girişte memura ne dediniz? Bildiğim kadarıyla geri döndürebiliyorlarmış?
4- Oraya gidiş ve dönüşünüz toplam ne kadar sürdü? İş yerinden izin alıp gideceğim bu süre de benim için çok önemli.
5- Ben de annemle gideceğim, eşim sonradan gelecek. Onun için en büyük endişem orda yalnızlık çeker miyim? Acil bir durum olduğunda yalnız zor olur mu? Sanırım bu konuda da firma ile çalışmak rahatlık değil mi?
6- Hangi firma ile gittiniz? Bana iletişimlerini verir misiniz?
7- ABD pasaportu ile dönüp TR pasaportu Türkiye'de mi çıkarttınız? Ne kadar vaktinizi aldı?
Bu konular hakkında beni aydınlatabilirseniz çok yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler. Bebişinizi güle güle büyütmenizi dilerim.

Büyük bir ilgi ile okudum. Akla takılan hemen her konuya yanıt buldum. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
Özellikle:
- 'Amerika'da doğan bebeğin pasaport ve nüfus cüzdanı işlemleri' konulu yazınız çok faydalı. Ben mesela, Tr pasaportu da orda çıkarmak gerekir diye düşünmüştüm. Oysa Türkiye'de daha rahat halloluyormuş. Belgeleri tek tek fotoğraflarla belirtmeniz çok açıklayıcı olmuş.
- Biz de bebeğe ilerde uygun eğitim sağlama amacı ile ABD'de doğumu seçiyoruz fakat doğduğu eyalette eğitim görme şansı olduğunu bilmiyordum. O açıdan evet New York tercih edilmeye daha uygun.
- Alışveriş konusunda da yönlendirmeniz ve fotoğraflar çok iyi olmuş.

Ellerinize sağlık!

Bunlar dışında aklıma takılan bazı sorular:
-> Oraya varışta (ben de herhalde 32. hafta giderim) pasaport memurunun doğum için geleni geri gönermesinin şehir efsanesi olmasına şaşırdım ve rahatladım:KK76:. Sırf bu sebepten daha erken 5 aylıkken giderim diyordum. Benim göbek şimdiden çıktı çünkü, o haftada mutlaka belli olur. Sizin giriş sonrası ertesi gün Central PArk'ta çekilen resminizi gördüm, göbek kocamanmış:KK49: demek ki hamileliğe takmıyorlar, geri göndermiyorlar. İçim rahat etti.
Aklıma takılan:26:: girişte doğum için geldiğimizi beyan etmeyip 1 haftalığına alışverişe geldik diyeceğiz ya, pasaporta çıkış damgasını kaç günlük vuruyorlar? 1 hafta diye girip 3 aylık kaldığımız taktirde, damgaya uymadığımızdan bir dahaki girişe problem yaşar mıyız? (p.s: benim vizem 10 senelik)
-> Maliyetlerle ilgili bilgi bulamadim. Belki de yazdınız ama ben rastlamadım. Biz 20.000-25.000 usd gibi bir bütçe ayırdık, elbette biraz daha yükseltebiliriz ama erken bilsek şimdiden birikim yapabiliriz. Onun için doğum ne kadara mal oldu? Ev kirası ne kadar? Ev eşyalı mıydı? Toplam ne kadara mal oldu? Bu konular hknda bilgi verirseniz çok sevinirim.
-> Şirketle gitmesek, şahıs olarak ayarlasak hastane ve evi bu işin altından kalkabilir miyiz? Doktor ve hastane önerisi yapabilir misiniz? Bir diğer korkum, annemle gitmeyi planlıyorum eşim son ay gelecek. Diyelim ki, gece ağrım sancım tuttu veya aksilik oldu acil konularda hastahaneye ulaşım rahat mı? Doktorlara ulaşılabiliyor mu?
Bu konular hakkında bilgi verirseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz. Çok teşekkür ederim. SEvgiler!

Merhabalar. Amerikada yaşayan ve şu an bir bebiş bekleyen biri olarak sorularınızı cevaplayabilirim. Fakat öncelikle belirtmeliyimki güvenilir bir yakınınız şirketle anlaşmalı doğum yapmamışsa asla ve asla riske girmeyin. Hayattaki enn önemli şey sizin ve bebeğinizin sağlığı söz konusu..umarım herşey hepimiz için çok iyi olur..

X