Anne karnındaki bebekte kist.......olması.

Geçmiş olsun öncelikle. Şuan da perinatolog tarafından 4 haftada bir kontrole gidiyorum. Sıvı toplanması olabilirmiş. Henüz yok çok şükür böyle bi durum. Bebeğin gelişimde gayet iyi tek sıkıntımiz ameliyat için bir doktora karar veremedik araştırma içindeyiz.
Ablanizda çok uzulmesin sonuçta bebekte bundan etkileniyor. Rabbim sağlıklı bir şekilde kuçağımıza almayi nasip etsin.
Sizede gecmis olsun siz galiba dogum yapmadınız kac haftalık hamilesiniz kardesim cok takıyor kafaya birde böyle durumda sezeryan mi yapıyorlar acaba kardesim bursada oturuyor siz istanbuldamısınız önerebileceginiz bir dr var mı rabbim sifa versin

merhaba ben su an 24 haftalik hamileyim ve 23. haftamda doktorum detayli ultrasonda bebegimin sol akcigerinde 3cm civarinda bi kist fark etti ve bu konuda cok daha deneyimli olan bi profesore yonlendirdi ona gidene kadar omrumden omur gitti. prof. cok inceledi olctu kalbine baski yaptigini ve buyurse bebegim icin tehlikeli oldugunu kalp yetmezligine sebep olacagini soyledi devamini soylemek bile istemiyorum. ama buyume ihtimali %10-20, kuculme ihtimali %80-90 dedi ve kuculurse ameliyata bile gerek kalmayacakmis. Elimizden su an hic bisey gelmiyor dua edip bekliyoruz sik sik kontrol edilecek ama ben bu sirada arastirisken yazdiklarinizi gordum size de cok gecmis olsun. sizdeki kist hic kuculmedi mi acaba gerci buyumemesi de mutlu edici ama umarim kuculur ameliyata gerek kalmaz diyoruz. kuculse bile o kitlenin ameliyatla alinmasi gerekiyor mu? Bursada yasiyoruz ve burada bu konuda bildiginiz iyi cerrahlar var mi acaba?belki arastirirken duymussunuzdur
Merhaba baya uzun zaman olmus ama yinede yazmak istedim benim kardesimin bebeginde de aynı sorun var sizin bebeginiz nasıl oldu bursada hangi hastanede ameliyat yada doktora gittiniz kardesimde bursada oturuyor doktor arıyorlar

Sizede gecmis olsun siz galiba dogum yapmadınız kac haftalık hamilesiniz kardesim cok takıyor kafaya birde böyle durumda sezeryan mi yapıyorlar acaba kardesim bursada oturuyor siz istanbuldamısınız önerebileceginiz bir dr var mı rabbim sifa versin
Şuan 28 haftalık hamileyim. Bebeği riske atamamak için sezeryan olması gerekiyormus. Biz semih halezeroğlu ile görüştük ama maddi açıdan zorlucak bizi. Marmara Üniversitesinde gürsu bey var ilerki haftalarda onlada gorusé biliriz.

merhaba öncelikle geçmiş olsun bende şuan 22 haftalık hamileyim ve bebeğimin beyninde kist çıktı doktorum 32. haftada tamamen kaybolacağını söyledi ve şuan yapılan ultrasonda küçüklmeye başladığını söyledi umarım bebişlerimizi sağlıkla kucaklarımıza almayı nasip eyleriz...

merhaba öncelikle geçmiş olsun bende şuan 22 haftalık hamileyim ve bebeğimin beyninde kist çıktı doktorum 32. haftada tamamen kaybolacağını söyledi ve şuan yapılan ultrasonda küçüklmeye başladığını söyledi umarım bebişlerimizi sağlıkla kucaklarımıza almayı nasip eyleriz...
Mrb ben almanya da yasiyorum 30 haftalık hamileyim ve dun doktora gittim bebegimin ense tarafinda su toplanmis dedi doktor bu durum gecedebilir kaladabilir dedi cok kotuyum diger herseyi normalmis boyu kilosu falan bide bana amniyosentez yapalim dedi ben yatirmak istemedim sizin ki nasil oldu lütfen bi cvp yazin:KK43:

Merhaba Burdaki postunuzu görünce yazmak istedim. Şuan 28 haftalık hamileyim 18 haftalık iken sizin bebeğinizdeki gibi benim bebeğimde de sağ akciğerinde aynı rahatsızlığın teşhisi konuldu.bende sisin gibi atıl yüksele yönlendirildim Recep hasa da gittim takip ediliyorum.merak ettiğim çocuğunuzun ameliyat sonrası durumu nasıl baya zaman olmuş ama sağ akciğerde kaç lopu alındı veya sadece kistlerimi alındı loba ellenmeden.sürecinizi biraz anlatırmısınız?

Merhaba Burdaki postunuzu görünce yazmak istedim. Şuan 28 haftalık hamileyim 18 haftalık iken sizin bebeğinizdeki gibi benim bebeğimde de sağ akciğerinde aynı rahatsızlığın teşhisi konuldu.bende sisin gibi atıl yüksele yönlendirildim Recep hasa da gittim takip ediliyorum.merak ettiğim çocuğunuzun ameliyat sonrası durumu nasıl baya zaman olmuş ama sağ akciğerde kaç lopu alındı veya sadece kistlerimi alındı loba ellenmeden.sürecinizi biraz anlatırmısınız?
Merhaba benim bebegim daha dogmadi bizde bilmiyoruz doktorlarin dedigine göre hala duruyo ama biz gene de cok guvenmiyoruz umudumuzu kesmeden bekliyoruz sizin ki bebek daha kucuk o tur kistler kayboluyor cogunlukla insallah sizdede bisi cikmaz rabbim yardimcimiz olsun cok gecmis olsun duam da unutmicam sizi cok iyi anliyorum

Ben size yanlış yazdım sanırım.sizinde mi böyle bir sorununuz var.sizede çok geçmiş olsun.rabbim hepimizin yardımcısı olsun.bende sizin için dua edicem.

Merhaba kızlar bugun doktora gıttım 11+2 haftalık hamıleyım. Ultrason da sat a gore 10+5 ıle uyumlu ama olcumlerde 12+0 yazıyo doktor ultrason a bakarken bırden tuh tuh vah vah demeye basladı baska doktorlar cagırdı bebegın beynınde kıst var dedı umut vermeyelım ama saglıksız dedı hemen elıme paralı bı profun numarasını tutusturdu buna gıt dıye ultrason da bebegı gordum kıpır kıpır hareket edıyodu ne yapacağım bılemedım

Bildiğim kadarıyla beyinde ki kistler ilerleyen dönemlerde komple kayboluyor diyorlardı.

Bizim bebeğimizin de sağ akciğerinde kist tespit edildi, takibi yapan doktorumuz 20 haftalıkken tespit etti ve daha ileri bir ultrason incelemesi için Atıl Yüksel isimli bu işin Türkiye'deki duayeni denilen doktora gönderdi, çünkü diğer doktorlar gördükleri anormal yapının kist mi yoksa diaframa hernisi mi olduğunu çözememişlerdi. Atıl Yüksel bunun akciğer kisti olduğunu doğru şekilde tespit edebildi ve belirli aralıklara kistin büyüyüp büyümediğini kontrol etmemiz gerektiğini söyledi, çünkü eğer kist büyür de kalbe baskı yaparsa bebek hayatını kaybedebilirdi, bu gibi durumlarda anne karnındaki bebeğe ameliyat da yapılabilmektedir. Ayrıca bebekte kromozom bozukluğu down sendromu olabilme riski göz önüne alınarak amniyo sentez talep etti. Amniyo sentez sonucu normal çıktı, yapılan diğer kontrollerde de kistin büyümediği görüldü.

Bu arada beyinde görülen kistler için merak etmeyin arkadaşlar, Atıl Yüksel bu beyindeki kistlerin büyük çoğunluğu uyduruk kistlerdir ve kendiliğinden ilerleyen gebelik haftalarında geçer dedi ve dediği gibi bizim bebeğimizin beynindeki kistler de kendiliğinden geçti ancak akciğerdeki kist maalesef geçmedi.

Doğum başarıyla gerçekleşti ve bebeğimizde hiçbir sıkıntı olmadı ancak doğumdan sonra büyümeye başlayan kist kalbe baskı yapmaya başladı, bebeğimiz 2,5 aylıkken Acıbadem Maslak'ta görev yapan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu başarılı bir ameliyatla kisti çıkardı ve hastaneden taburcu olduk.

Biz 22. haftadan ameliyatın olduğu tarihe kadar akciğer kistlerini ve tedavisini çok detaylı araştırdık, gitmediğimiz hastane görüşmediğimiz profesör kalmadı. Memorial'dan Florence Nightangale'e, Amerikan Hastanesinden Çapa'ya kadar en başarılı hastanelere gittik ve konusunun uzmanı profesörlerle görüştük, yani dersimize iyi çalıştık, eğer sizin de bebeğinizde doğumsal akciğer kisti varsa ilk aylarda bebeğinize olumsuz bir etkisi olmasa bile zamanla kalbe baskı yaparak bebeğin hayatını tehdit edeceğini unutmadan tedavisini geciktirmeyin. Bu kistlerin tedavisi % 99 olasılıkla ameliyatla o kistin çıkarılmasıdır, tekrarlama veya nüksetme gibi bir riski olmadığı gibi hasta sonraki yaşamında oldukça sağlıklı günler geçirebilmektedir.

Doğumsal Akciğer kistleri oldukça nadir görülmektedir 35.000 de bir. Bebeğinizi ameliyat ettireceğiniz doktoru da iyi seçmenizi öneririz, biz birçok profesörler görüştükten sonra Semih Halezeroğlu'nda karar kıldık, çünkü kendisi Türkiye'deki en başarılı göğüs cerrahlarından bir tanesi hatta Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği başkanlığına seçilen ilk ve tek Türk göğüs cerrahı ve ilk görüşmemizde çok ender görülen bu hastalığın adını tam olarak söyleyebilen tek doktor. Kısaltılmış hali CCAM (Congenital Cystic Adenomatoid Malformasyon) yada Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon olarak bilinmektedir yada Doğumsal Kistik Bozukluk gibi bir anlama geliyor.

Doktor araştırmalarında çocuk cerrahı mı yoksa göğüs cerrahı mı diye ikilem de kalabilirsiniz çünkü biz de aynı ikilemdeydik, ancak mantıklı düşününce bir çocuk cerrahı böyle bir ameliyatı belki ömrü boyunca ya bir kere yada iki kere yapar ama göğüs cerrahı bu ameliyatı defalarca yaptığı için daha tecrübelidir, zaten ameliyata yanında ayrıca bir çocuk cerrahı ile birlikte girmektedir.

Bu tip özel hastanelerde maalesef Bağkur yada SGK geçmemekte, özel sigortalar geçmekte ancak onlarda doğumsal hastalıkları karşılamamaktalar, dolayısıyla bebeğinizin böyle bir yerde ameliyatı oldukça pahalı ancak Semih Halezeroğlu ricamızı geri çevirmeyerek hastane yönetimi ile görüşüp bize indirim yapılmasını da sağlamıştır.

Maddi durumu elverenlerin kesinlikle Prof Dr. Semih Halezeroğlu'na gitmelerini tavsiye ederim, kendisi ameliyat öncesi hazırladığımız 22 soruya hiç sıkılmadan hepsine tek tek cevap vermiştir ve aklımızdaki tüm soru işaretlerini yok etmiştir. Ameliyat öncesi Bilgisayarlı Tomografi isteniyor, onun sonucuna göre ne yapılacağına karar veriliyor.

ancak maddi durumu uygun olmayanlar Çapa'daki Çocuk Cerrahı Feryal Hanım'a gidebilirler, biz onunla da görüştük, bilgili ve tecrübeli olduğu konuşmasından belli ancak hastane şartları pek iyi değil, ameliyathane şartlarını da bilemiyoruz, dolayısıyla doktor ve hastane seçimi çok önemli, ince eleyip sık dokuyun.

Semih bey bizim bebeğimizi ameliyat sonrası normal serviste takip etmeden 2 gün bebek yoğun bakımında gözetim altında tuttu herhangi bir enfeksiyon riskine karşı.

Yazdıklarım inşallah faydalı olur, çünkü biz de bu hastalığı öğrendiğimizde internetten çok araştırma yaptık ve bu konuda pek bilgiye rastlamadık, bizden sonra bu tip bir konuyu araştıracak anne ve babalara faydası olacağı ümidiyle bu kadar detaylı yazdım, inşallah bebeğiniz şifa bulur, çünkü biz imkanlarımız elverdiği için birşeylerimizi satıp parasıyla da bebeğimizi çok iyi bir hastanede çok iyi bir doktora ameliyat ettirip sağlığına kavuşturduk ve o zamanlar hep dua ettik eşimle inşallah imkanı olmayanlar da bebeklerine şifa bulurlar diye.

Bu konuda sorusu olanlar lütfen yazsınlar, deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız.

Merhaba,

Güncel bir yorum göremedim ama sizlere sormak istedim.

20 haftalık gebeyken anne karnında bebeğimin sağ akciğer en alt lobunda CCAM tespit edildi. Detaylı ultrasonu çeken doktorumuz ''bu doğum sonrası takip edilecek, gerekirse ameliyat edilecek bir durum, başka anomalisi yok'' dedi. Daha sonra kendi kadın doğum doktorum 2 haftalık aralıklarla takibe başladı.

Şu an 26 haftalık hamileyim ve tekrar çekilen detaylı ultrasonda, kalbi hafif sola ittiği ancak kalpte ve kan akışında herhangi bir olumsuzluk olmadığını, takip edileceğini, kesin tanının doğum sonrası çekilecek akciğer tomografisi ile konulacağını, yaşamsal risk olmadığını, bazen bu anomalileri çocukların doğunca hiçbir belirti göstermediğini bazense ameliyat yapılması gerektiğini belirtti.

Benimle aynı konumda olan ve bu süreci yaşamış sizlere sormak istiyorum, inanın moralim çok bozuk. Bebeğimi kaybedeceğim endişesindeyim. Sizlerden böyle birşey yaşamış ve sonucu nasıl olmuş öğrenmek istedim.

22.haftada bebegimin Sol cigerinde kist görüldü. Bir çok doktora gittik gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söyleyen doktorda oldu. Ancak biz sonuna kadar devam etmek istiyoruz.
Atıl yüksel é gittik bebeğin takibinin yapılmasını sonlandirilmamasi gerektiğini söyledi.
Ameliyat içinde semih halezeroğlu ile görüştük. Kendisinin ameliyat etmesi durumunda acıbadem de doğumumun gerçekleşmesini önerdi doğum dan sonra nefes almakda sıkıntı yaşaması durumunda ameliyata alinabilecegini söyledi. Ancak doğum 21.000 ameliyat 50.000 toplam da 71.000 gibi bir ücret çıkıyor.
Bunları karşılayabilecek durumda değiliz sizlerin bildiği tecrübeli daha uygun ücreti olan tavsiye edebileceğiniz doktor varmı?
Merhaba bebeğiniz şu an nasıl?

Merhaba,

Güncel bir yorum göremedim ama sizlere sormak istedim.

20 haftalık gebeyken anne karnında bebeğimin sağ akciğer en alt lobunda CCAM tespit edildi. Detaylı ultrasonu çeken doktorumuz ''bu doğum sonrası takip edilecek, gerekirse ameliyat edilecek bir durum, başka anomalisi yok'' dedi. Daha sonra kendi kadın doğum doktorum 2 haftalık aralıklarla takibe başladı.

Şu an 26 haftalık hamileyim ve tekrar çekilen detaylı ultrasonda, kalbi hafif sola ittiği ancak kalpte ve kan akışında herhangi bir olumsuzluk olmadığını, takip edileceğini, kesin tanının doğum sonrası çekilecek akciğer tomografisi ile konulacağını, yaşamsal risk olmadığını, bazen bu anomalileri çocukların doğunca hiçbir belirti göstermediğini bazense ameliyat yapılması gerektiğini belirtti.

Benimle aynı konumda olan ve bu süreci yaşamış sizlere sormak istiyorum, inanın moralim çok bozuk. Bebeğimi kaybedeceğim endişesindeyim. Sizlerden böyle birşey yaşamış ve sonucu nasıl olmuş öğrenmek istedim.

Merhaba,
benim oğlumun akciğerinde de CCAM vardı. Hamileliğimin 22. haftasında tespit edilmişti. Bu nedenle nasıl bir şok yaşadığınızı ve korkularınızı çok iyi biliyorum. Lütfen olabildiğince sakin olmaya çalışın.
CCAM tespit edildikten sonra artık bebeği bir perinatoloji uzmanı da takip etmesi gerekiyor. Her 2 haftada bir kontrole gidiyordum ve bir seferinde Jinekolog, diğer seferinde Perinatolog muayene ediyordu. Doktorlarım çok iyiydi ve titizlikle takip ettiler. Bir ara oğlumda da sizin bebeğinizde olduğu gibi, kist hafif bir şekilde kalbe baskı yapmıştı ama göğüs kafesi büyüdükçe rahatladı ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmadı. Doğumdan sonra ise gayet iyiydi. Hiçbir belirgin sıkıntısı yoktu. Bilgisayarlı tomografi çekildi: Sadece akciğerinde CCAM Tip 2 kistler vardı. Kistler birden fazlaydı ama hepsi sağ alt lobda toplanmıştı. İyi bir göğüs cerrahı aramaya başladık. Bazı doktorlar 3 aylıkken hemen ameliyat edilmeli dediler ve açık ameliyatta ısrarcıydılar. Ama ben bu kadar büyük ve zorlu bir ameliyat olmasını istemedim ve derin bir araştırma içine girdim. Semih Hocayı buldum sonunda. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu. Bu tür kistleri kapalı ameliyatla alıyor, onunla görüştük. Bizi çok rahatlattı sağolsun. Az da olsa bazı kistlerin bir sene içinde kendiliğinden iyileştiğini söyledi. Bu süreyi bekleyelim eğer iyileşme olmazsa kapalı ameliyatla alırız dedi ve 1 yaşına kadar bekledik. Oğlumun kistlerinde ne yazık ki iyileşme olmadı ve ameliyat kararı verildi. 2 hafta önce 2cm'lik bir kesiden girip kisti aldı. Sadece 1 gece yoğun bakımda kaldı bebeğim. Ertesi gün dren çıkarıldı ve ayağa kalktı hemen. 2 gün de odada kaldık ve taburcu edildik. Herşey yolunda çok şükür. Bebeğim gayet iyi. Dün kontrolden geçti, herşey çok iyi. Semih Hoca ve ekibie minnettarız, onun gibi kendini geliştiren ve teknolojiyi yakından takip eden doktorlara hep htiyacımız var.
İçiniz rahat olsun. Eğer bir şeyler sormak isterseniz 5367221464 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,

çok geçmiş olsun. Benim oğlumda da CCAM kist vardı. Dediğiniz gibi sağ alt lobdaydı.
Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Yazınızda anlattığınız tüm aşamaları biz de yaşadık. Benim oğlumun ameliyatını da Prof. Dr. Semih Halezeroğlu yaptı. Semih Hoca ya minnettarım. Diğer doktorlar açık ameliyyata ısrarcıyken ve kapalı ameiyatın mümkün olmadığını söylerken, Semih Hoca bu ameliyatı kapalı olarak başarılı bir şekilde yapıyor.
İyiki böyle doktorlarımız var. Hep var olsunlar.

Merhaba, bende kızıma hamileyken 21. Hafta da florence nigthgale hastanesinde usg. Cekiminde Ccam hastalığı teşhisi koyuldu. Bu hastalikta tip1 tip2 ve tip3 seklinde ayriliyordu. Detayli usg yi yapan doktorumuz tip3 ile uyumlu demisti. Sonrasinda bizi Capa tip fakultesi perinatoloji bolumune sevk ettiler. Rutin kontrollerimiz yine Florence Hastanesinde olacakti ama perinatolojide bizi takip edecekti. Capa Tip fakultesine gittik, perinatoloji bolumu bizi iki haftada bir takip etti. Bu takibin amaci hem hidrops riski olabilme ihtimali, hemde kistin boyutunu takip etmek amaciyla idi. Daha sonra bize ccam hastaliginda ki bebeklerde kucuk bir ihtimal dahi olsa kromozomsal bozukluk olabilir diye amniyosentez onerdiler. Allaha sukur amniyosentez sonuclarimizda temiz cikmisti. Sonrasinda haftasini tam hatirlayamamakla beraber 32 ya da 34. Haftadan sonra artik hidrops riski yok, dogumu bekleyecegiz doguma kadar bir sikinti yasamazsiniz dediler. Ama her ihtimale karsi dogumda cocugun nefes problemi olabilir diye hazirda bir cocuk cerrahi bulundurup, yenidogan yogun bakim unitesi olan bir hastanede dogum yapmami onerdiler. Sonuc olarak biz yine kendi hastanemiz Florence Nightgale de planli bir sezaryan dogum gerceklestirdik. Bebegim dogdugunda Allaha sukur hic bir nefes problemi yasamadik saglikla dunyaya geldi herhangi bir saglikli bebek gibi dogdu. Dogdugunda akciger filmi cekildi, cekilen akciger filminde herhangi bir bulgu saptanmadi ancak bu tip kistlerin akciger filmlerinde cikmayabilecegini bebek 3-4 aylikken Bilgisayarli Tomografi cekilmesi gerektigini bildirdiler bize. Bizde bu surecte arastirmaya basladik. Bir cocuk cerrahi ya da gogus cerrahi bulmamiz gerekiyordu. Tek tek isim yazmayacagim ama cocuk cerrahi olsun gogus cerrahi olsun bircok doktorla gorusme yaptik. Kimi doktorlar bebegin 3-4 aylikken hemen ameliyat olmasi gerekir dediler. Genelde gorustugum doktorlar acik ameliyati tavsiye ettiler. Ama biz esimle arastirmalarimizin sonucunda kapali ameliyatin acik ameliyata gore bebek icin daha olumlu olacagina karar verdik. Yine uzun arastirmalar sonucu Acibadem Maslak Hastanesinde Prof dr Semih Halezeroglundan randevu aldik. Kizim daha 4 aylikken Semih beye gittik basimizdan gecenleri ozetle anlattik. Semih Bey once Bt cektirelim duruma bakalim ona gore karar veririz dedi. Normalde Bt cekiminde bebege anestezi verilerek 5 dk uyutulup yapilan operasyonu acibadem maslakta hic bir anestesi almadan bebeginizi uyutun anesteziye maruz kalmadan cekelim demeleri uzerine uyutmadan cekimini yaptirdik. Bt sonucunda bebegimin sag akciger ust lobunda en buyugu 17 mm olan kistler mevcut oldugu sonucunu aldik. Semih hocamiz bize bu kistlerin kucuk bir ihtimal dahi olda kuculme yapabilecegini 1 yasina kadar beklememiz gerektigini eger kuculme olmazsa kapali yontem ameliyatla alinabilecegini soyledi. Tam 1 yasina yakinken tekrardan Acibadem Maslakta anestezi almadan ve cocugu kendi yontemimizle uyutarak bir Bt daha cektirdik. Cektirdigimiz Bt de buyuk olan kistimizin boyutu 21 mm cikmis, ve kalbe hafif baski yapar pozisyona gelmisti. Doktorumuz bize ameliyatin sart oldugunu belirtti. Bizde buna istinaden ameliyat tarihini kararlastirdik. Cok zor bir surec ama basa gelen bir sekilde cekiliyor. Ameliyat gunu gelmeden anesteziden randevu aldik gerekli kontroller yapildi. Ameliyat gunu hastaneye geldik, sabah saat 8.30 da kizim ameliyata girdi ve yaklasik 2 saat suren ameliyat 10.30 civari bitti. Semih hoca bize ameliyatin gayet basarili gectigini kistin boyutunun oldukca buyuk oldugunu ve artik kurtuldugumuzu belirtti. Sadece tedbir amacli bebegim 1 gun yogun bakimda yatti, yogun bakimda ben ya da babasi degismeli olarak bebegimin yaninda kaldik ertesi gun normal servise ciktik. Bir yogun bakim olmak uzere hastanede 4 gun gecirdik. Ameliyattan bir hafta sonra tekrar dikisleri aldirmaya gelecegiz. Bebegimiz su anda Allaha sukur cok iyi hemen hemen eskisine dondu sayilir. Bu sekilde bebegine ccam tanisi konulan annelere onerilerim; hamileliklerini kendilerine asla zehir etmesinler cunku bebekler buyuk ihtimalle saglikla doguyorlar. Dogduktan sonra umarim olur ama kistte kuculme olmazsa kapali ameliyat ile kistli olan lob aliniyor ve diger loblar zamanla alinan lobun yerini dolduruyor. Caresi olan bir hastalik... bu surecte Acibadem Maslak hastanesinde basta doktorumuz Prof. Dr. Semih Halezerogluna ve ekibine minnettariz. Umarim butun bebeklerimiz sifa bulur.

eski bir konu ama aramada yazınca karşıma çıktı 17+4 günlük hamileyim bugün kontrolüm vardı bebeğin kafasında kist gördü doktor daha sonra geçebilir dedi panikleme dedi varmı böyle problem yaşayan beni ne bekliyor tedirgin oldum yinede

Merhaba,
Bebeğime 20. hafta detaylı ultrasonda akciğerinde kist (KKAM) tanısı kondu. Tanıya dair tüm yabancı ve yerli kaynakları okudum. İki ihtimal vardı, ya doğumda solunum sıkıntısı ve ani ameliyat olacaktı ya da doğumda herhangi bir sıkıntı olmayacak biraz büyüyünce ameliyat olacaktı. Ben okuduğum her şeyde hep en kötüsüne odaklandım. Doğunca solunum sıkıntısı olacak onu kaybedeceğim diye bir koca hamileliği mutsuz geçirdim. Öyle ki hamile tek fotoğrafım yok. Oğluma aldığım tek bir parça elbise bile yok. Doğuma girerken bir o kadar kötüydüm ki, bebeğim doğduğunda onun nefes problemi olmadığına inanamayıp ağlama krizine girdim. Şimdi bebeğimle eve geldik ama ben hamilelikte o kadar yorgun o kadar mutsuzdum ki şu an bebeğime gücüm bile kalmadığını hissediyorum. Bunları neden anlatıyorum derseniz, ne tanısı konarsa konsun lütfen lütfen hamileliğinizi mahvetmeyin, sonraya eforunuz kalmıyor. Doktorunuza, sürece ve Allah'a inanın. Olabildiğince az kaynak okuyun. Kalbinizi ve beyninizi rahat bırakın. Bebeğinize güvenin, hamileliğinizi sonuna kadar yaşayın.

X