Anket Anne/kv torunlarinin bakimina destek olmali mi?

anne/kv sagliklilar ve calismiyorlarsa torunlarina bakmalilar mi?

• İhtiyaclarimiz dahilinde destek olmalarini beklemek hakkimiz.

OY: 207 46,7%
  • Ne münasebet herkes kendi basinin caresine baksin.

OY: 196 44,2%
  • Kararsizim 🤔

OY: 40 9,0%

• Ankete Katılan
    443
Çocuğuna her kv ye baktıranda ızdırap çektirecek diye birşey yok benim anladığım konu sahibi başkalarına mecbur kaldığı için sitemde bulunmus zorlugu gören bilen insanlar kolay kolay yük olmaz olmakta istemez.mahcubıyetle bıle baktıran evine 1 alıyorsa kv evine 5 alanda biliyorum işten erken çıkıp koştur koştur gidenler bunlar hep insan profillerinden örnekler.Güllük gülüstanlık bir ailede büyüyen ve aileye gelin olan bir arkadaşımla Geçen diaologta ağır nankörlük sezmiştim.
*çok şanslısın eve geçte gitseniz Gık demıyorlar niye kızıyorsun(dışarda yemeklere ve arkadaş toplantılarına sıklıkla giderler) bende bunu bildiğim için sordum.
-Bakıyorlar ya kendılerı çok istedi napalım Efeye çok düşkünler.
*Eeee
-Amannnn Baktıda noldu Zaten çocuğun huyunu değiştirdiler çocuk bizi dinlemez oldu.
*Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
-Bakmak zorunda da değiller ki 4 yaşında kreşe gider artık.
*Ben 😳🤯
Buda bir insan profili Allah herkesin gönlüne göre versin🙏

Bir de yaşlı insanlar çocuk bakarsa ne zaman rahat edecekler konusu var.
Almanın Japonun emeklisi yok mısır piramidi yok eyfel kulesi geziyor.
Bizimkiler 3 kuruş emekli maaşıyla en az 2 torun bakmaya zorlanıyorlar.
Ben buna karşıyım.
Hadi gezmeyip evde oturuyorsada bakmak zorunda değil belki evinde ayaklarını uzatıp rahat rahat örgü örüp çekirdek çitlemek istiyor.
Bu insanlar yaşlı bel fıtığı mı var?
Boyun fıtığı mı var?
2-3 yaşında bebeklerin arkasından koşmak kolay bir şey değil ki

Anketin şıkları da garip yalnız. “İhtiyaçlarımız dahilinde destek olmalarını beklemek hakkımız” değil de en azından “karşı tarafın imkanları dahilinde destek olmalarını beklemek hakkımız” olsa idi daha empatik olurdu. Zira ihtiyaçlarımız dahilinde kimseden destek beklemek hakkımız değil, ancak karşı tarafın bize destek olma imkanı varsa böyle bir beklentiye girilebilir.

İkinci olarak da, ben kayınvalidenize sinir olduğunuz için bu şekilde düşündüğünüzü düşünüyorum yani konunuzda bana yansıyan bu.
Eğer anneniz söz konusu olsa idi asla böyle davranmazdınız. Çocuğuma bakmıyor o halde ben de onları göstermiyorum demezdiniz gönül bile koymazdınız, annem o benim canım yorulmasın derdiniz. Aslında vicdani olarak kayınvalidenizin sizin çocuğunuza bakma gerekliliği yok fakat asıl sizin bu sebeple yaşlı insanlardan torununu saklama hakkınız yok. Aranızda başka neler yaşanıyor bilemem fakat sadece buraya bakınca sizin yaptığınız vicdansızca görünüyor.

Sürekli aile bağları diyorsunuz ama bu konuya gerçekten aile bağları sizin için çok önemli olduğu için mi böyle bakıyorsunuz yoksa kayınvalide rahatını tercih etti (haklı olarak) diye sinir olduğunuz için mi? Bence kendi içinizde bunu tartmalısınız.

Son olarak bence kendi anne babanızla bunun pazarlığına oturuyor olsanız yine hadi neyse diyeceğim ama eşinizin anne babasına karışmaya hiç hakkınız yok. İlla bir şey söyleyecekseniz siz kendi anne babanıza söylemelisiniz eşiniz isterse kendi anne babasından talep eder istemezse etmez biz onların arasındaki ilişkiye müdahale edemeyiz.

O zaman sizin mantığınızla kayınvalideniz de ben yaşlıyım ihtiyacım var ama gelin evime gelmiyor temizliğimi yapmıyor diyebilir. Ama öyle dese ne münasebet gitsin temizlikçi tutsun, ya da gitsin kendi kızından istesin dersiniz hatta belki öyle dedi diye kayınvalidenizle görüşmezsiniz. O halde siz de bir zahmet bakıcı tutacak ya da gidecek annenizden isteyeceksiniz. Bu kadar tek taraflı olmayın.

Siz anket açmışsınız ama tarafsız bir anket açmamışsınız burada bir sürü yorum yazılmış siz sadece aileler yardım edecek diyen yorumları beğenmişsiniz, diğer yorumlar ne kadar mantıklı ya da size güzel güzel yazılmış olsa da hiçbir şekilde beğenmemişsiniz. O yüzden bu anket geçerlilik/güvenirlilik taşımıyor bence ne yazık ki.

Bazı üyeler demiş ki; iyi o zaman torunlarınız olunca siz de onlara bakın, hayatınız bitsin, gezmeyin eve bağlanın vs. Evet bakarım, seve seve bakarım. Şu an ölüm döşeğinde olsam, hayatımın muhakemesini yapsam keşke ailemle daha çok vakit geçirseydim derdim. Zorlama yorum yapacak arkadaşlar için açıkliyim: hayatımdaki en kıymetli anlar ailemle olanlar. Çocuklarımın bana ihtiyacı varsa diğer her şeyden kıymetli ve önemlidir benim için.
Bekara karı bosamak kolay geliyorsa,torunsuza da torun bakmak kolay gelir:KK70:
Bekar degilim,anneyim,evet bakmayacagım ben de.
Ayrıca iyi ya,70inde torun bakacak kadar enerjikseniz şimdi cocuklarınıza bakın,sorun ne ki:)

Ölçülü olduğu sürece elbette destek olunmalı ama bunu abartanlar da var misal benim abim ve eşi çoçuklar 3-6 yaşındalar işlerimiz yoğun diye ramazanlık başında bıraktılar evler yakın bu arada Eylül başı aldılar çoçukları bir şey dediğinde mecbur bakacaklar diyip çıkıyorlar annemde bir şey diyemiyor alınırlar diye mahvoldu kadın
Ayy unutmuslardır cocuklarını şapşikler:eek:
Götürüp bıraksaydınız,tanıyabildiler mi bari canlarının içi yavrularınıo_O

Herkese merhaba. Bu anket konusu benim icin önemli hanimlar. Yalniz lütfen sadece anneler oylasin zira bekara kari boşanak kolay derler. Diger genc avrupai arkadaslarimizin yorumlarini zaten biliyorum"ona güvenerek mi yaptiniz? Sizi büyütmüs cocugunuzu da mi büyütecek? Mecbur degil vs vs" Ama calisan anneler, ikiz, ücüz anneleri bilir destek gerekiyor, bakicilara güvenilmiyor, bakici kolay bulunmuyor. Zaten annelerimiz de bizi böyle büyütmüs zamaninda. Hep yakin oturulmus, hatta belki birlikte ve bizlerin bakiminda da anneanne babaanne emegi büyük. Ama simdi mecbur degil laflari havalarda ucusuyor. Ben de tam triplere girecekken ya acaba gercekten mecbur degiller mi 🤨🙄 oluyorum ama cok daraldim artik yaa.
Biyere kadar destek olunur tabi.
Ben yarım gün ise basladım kızım 10 aylıktı.
2 tarafta yarım günde olsa pek istekli değil🙈
Kvdem aynı zmanda görümcemin cocuga da bakıyor.Onun günlerinde esimin vardıyası öglenden sonra.
Annem aynı sekilde,bakamayan dogurmasın kafasında.
4 gözle 2 yası bekliyorm ins pandemi biterse yarım gün krese vermeyi düsünüyorz.
Bilemiyorm ama ben olsam bakardım torunuma y🤗

Bekara karı bosamak kolay geliyorsa,torunsuza da torun bakmak kolay gelir:KK70:
Bekar degilim,anneyim,evet bakmayacagım ben de.
Ayrıca iyi ya,70inde torun bakacak kadar enerjikseniz şimdi cocuklarınıza bakın,sorun ne ki:)
Ben çocuklarıma bakıyorum sorun yok. İşe başladığımda gelmedinyazdım kaçırmışsınız. Ben burda önceliklerimden bahsediyorum. Elbette sağlıklı olursam ve gücüm yeterse, elimden geldiğince yanlarında olurum her konuda diyorum.

Sizinkiler çalışmıyormuş demek ki. Benim annem ve teyzem çalıştığı için bizi büyükler büyütmüş. Hem normal olan ne demek pardon? Güvenli bağlanmaya göre annesi çalışan bebeklerin bir başka kişiyle (ama tek bir kişiyle) bağ kurması diye bir şey var. Normale de kendinize göre karar vermeyin bir zahmet.

İşte o tek kişi

Dönüşümlü bakan anneanne babaanne teyze hala değil

Düzenli teknik kişi bakıcı

Evin içinde en iyi ben bakıyorum diye birbirine nispet yapan büyükler değil

Çocuğun annesi a derken olmaz zinhar b diyen Kv değil

Annem ben bebekken okuyormuş babala dönüşümlü halletmişler 3 yaşıma geldiğimde o işe ben okula ne bakıcım ne büyükler oldu başımda

Benim oğluma 3,5 aylıktan itibaren şirketten bulduğum bakıcı baktı 25 Aydan itibaren okula

Yukarıda da yazdım size de yazayım oğlum 10 yaşında karşı apartmanda oturan halasına geçen sene 3 saat bıraktım antrenmana götürdü çünkü hem benim hem eşimin sınavımız vardı

Çalışıp da anne Kv bağımlısı olmadan çocuğu büyüyen milyonları ve bunu burada yazanları neden imkansızmış gibi gösteriyoruz ki

Konu sahibi arkadaşım çocuklar ikiz de bunaldın diye düşünmüştüm desteksiz,

iki çocuk kv nasıl baksın bakıcını bul yoluna bak

Son düzenleme:
Bu ülkede zaten insanlar gençliklerini doğru düzgün yaşamıyor birde bu insanlara tam rahat ederiz dedikleri dönemde al çocuk bak diyoruz herkes çocuk yaparken nasıl bakacağını düşünsün. Müge anlı 'nın bir lafı var yaşlı kadınlar çocuk bakacak durumda olsa Allah zaten doğurganlığı almaz diye. Kimse kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değil gece gündüz ama arada işiniz olduğunda zaten bir kaç saat idare ederler.

Bu arada kuzenlerin çocuklarına aileler baktı vs boş ver

Halam babaanneme bakıyordu eniştem de hastaydı

Babaannem vefat etti eniştem de bir yıl kadar sonra

Eşime dedim ki bak kuzenim X bebek yapar eşim bana kötüsün dedi hayır dedim X i tanıyorum

Sonra haber geldi X bebek yaptı sonra anne gel bak dediler ülkenin öbür ucuna kadın tüm hayatını bırakıp gitti zamanında bakmam diyordu vs

Biraz baktı sonra kız işten ayrıldı vs

Şimdi arada çağırıyor takılıyorlar birlikte vs ama ikisi de hataydı diyor çocuk bakmak

Kızım iki yaşını geçti Ben değil annem babam büyütüyor desem yeridir
Kv ise kızım doğduktan hemen sonra cehennemin dibine gittiği için iki senedir görmüyorum bile
Şimdi ikinciye hamileyim Allah anneme babama sağlık sıhhat versin onların hakkını hiç ödeyemem
cehennemin dibi???

Her ailenin dinamiği farklı bence.

2 kardeşiz biz. Kardeşim evlenip yurtdışına yerleşti. Babam 10 sene evvel vefat etti, öyle büyük bir ailemiz de yok. Kızım 3 aylıkken eşim güzel bir iş teklifi alınca taşındık yaklaşık 800km. Annem sağ olsun kalktı geldi. Elbette gelmeyebilirdi de ama gelmeyi tercih etti, aksi takdirde ücretsiz izin alacaktım. Aslında kendisine de değişiklik oldu çünkü tamamen yeni bir kültür, gezip görüp takılıyoruz beraber.

Bir de ben branş öğretmeniyim, geçen yıl süt izniyle zaten günde birkaç saat gidiyordum, sonra okul kapandı. Bu sene açılır mı o da muallak derken çocukla tüm gün ilgilenmek durumunda kalmıyor.

En büyük şansım ise eşim ve annemin son derece iyi geçinmeleri diyebilirim. Eşim benden daha çok ister annemin bizimle olmasını. Kendi ailesine de uzağız ama zaten gelip bakma durumları olmaz.

Kızım şimdi 18 aylık, seneye kreşe başlayınca da annem gelir ama canı isteyince memlekete gider takılır, pandeminin durumuna göre kardeşimi ziyaret eder falan ama sonra geri gelir diye tahmin ediyorum zira onu memlekete bağlayan pek bir şey yok şu an.

Keşke babam sağ olsaydı da kendi düzenleri olduğu için kızım bakıcıda büyüseydi..

Bu arada konu sabihi ben sizi talepkar ve üslupsuz buldum, kimin komşuluk ilişkisinin kimin aile ilişkisine denk olduğunu yorumlamak sizin haddiniz değil diye düşünüyorum. En başta da dedim, her ailenin dinamikleri farklıdır. İnsanlar fikir yazıyor, karşılığında üst perdeden ayar çekiyorsunuz. Bu tavrınız genele yayılıyorsa normal sizin çocuğunuza bakmak yerine gezmeye gitmek istemeleri.

İşte o tek kişi

Dönüşümlü bakan anneanne babaanne teyze hala değil

Düzenli teknik kişi bakıcı

Evin içinde en iyi ben bakıyorum diye birbirine nispet yapan büyükler değil

Çocuğun annesi a derken olmaz zinhar b diyen Kv değil

Annem ben bebekken okuyormuş babala dönüşümlü halletmişler 3 yaşıma geldiğimde o işe ben okula ne bakıcım ne büyükler oldu başımda

Benim oğluma 3,5 aylıktan itibaren şirketten bulduğum bakıcı baktı 25 Aydan itibaren okula

Yukarıda da yazdım size de yazayım oğlum 10 yaşında karşı apartmanda oturan halasına geçen sene 3 saat bıraktım antrenmana götürdü çünkü hem benim hem eşimin sınavımız vardı

Çalışıp da anne Kv bağımlısı olmadan çocuğu büyüyen milyonları ve bunu burada yazanları neden imkansızmış gibi gösteriyoruz ki

Konu sahibi arkadaşım çocuklar ikiz de bunaldın diye düşünmüştüm desteksiz,

iki çocuk kv nasıl baksın bakıcını bul yoluna bak
Niye anne ve kv yarışacak diye bir kanun mu var. Bir tanesi seçilemiyor mu, gönüllü olması birinin ya da ben müsaitim bakarım demesi yasaklandı mı?

Niye anne ve kv yarışacak diye bir kanun mu var. Bir tanesi seçilemiyor mu, gönüllü olması birinin ya da ben müsaitim bakarım demesi yasaklandı mı?

genelde bu konularda hep annem baktı yoruldu kv de gelsin baksın onun da torunu

ya da hep gelinin annesi bakıyor benim de toruna bakmak hakkım diyen kv ler var da onun için yazdım

genelde çevremden gördüğüm dedikodular da bakan da bakmayan da o neden bakıyor ya da bakmıyor diye konuşuyor

kanun tabii ki yok ama dedikodu çok

3 senelik evliyim çocuğum olmuyor şu an için. Ama anne olmayı planlayan biri olarak yazmak istiyorum.
Bence zorunda değiller onlar bu yaşa kadar üzerimize titrediler tam güne gitme gezme vakti gelmiş torunla uğraşmaya mecbur bırakmak annelerin hayatına müdehale etmek çok saygısızca geliyor bana. Kendi içinden gelip teklif ederse bu durum başka ancak yine de bakıcı şart.
Babaannem çok erken ölmüş anneannem köyde ineklerini bırakamadığı için ikisinin de üzerimizde zerre emeği yoktur. Annem çalışan bir kadındı. Bizi evde bırakırdı giderdi. Babam arada kolacan ederdi evi o kadar.Bu da doğru değil ama imkansız kalınca insan mecbur yapıyor. Bakıcı tutacak para da yok. Kendim doğurunca da kayınvalidem hasta kadın yürüyemiyor doğru dürüst annem 1000 km uzakta hasta o yüzden asla beklenti içinde olmam olamam da zaten. İşe gireceğim yakın bi tarihte çocuğu mecburen bakıcıya bırakacağım.
Uzun lafın kısası aileler sadece sevmeliler bence. Arada özel günler için falan tabiki bırakılabilir. Ama ilerisi olmamalı diye düşünüyorum.

Anketin şıkları da garip yalnız. “İhtiyaçlarımız dahilinde destek olmalarını beklemek hakkımız” değil de en azından “karşı tarafın imkanları dahilinde destek olmalarını beklemek hakkımız” olsa idi daha empatik olurdu. Zira ihtiyaçlarımız dahilinde kimseden destek beklemek hakkımız değil, ancak karşı tarafın bize destek olma imkanı varsa böyle bir beklentiye girilebilir.
Şıklar konu sahibinin almak istedigi yorumlara gore.

Millet ne yazmış be , uzun uzun döşemişler , bence ihtiyacımız olduğunda bakmalılar , sürekli değil ama destek çıkmalılar ara ara dönem dönem

Bakmak zorunda değiller herkesin kendi işi gücü var, bakmak isterlerse maddi anlamda katkıda bulunurum çünkü ona emek ve zaman verecek. Yani çocuk bakımına destek olacaklarsa bu kendileri istedigi icin olur maddi destek de veririm ayrıca gözüm arkada kalmaz bir yabancıya emanet etmekten iyidir. Bunu tamamen anne ve kayinvalidenin arzusuna bırakıyorum bakamam derlerse gücenmem 😊

X