Bebek Beslenmesi Anne Sütü Ve önemi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
55
daha önce verildiyse silin arkadaşlar ben göremedim

Eki Görüntüle 1674

Bebek Beslenmesinde Anne Sütü Neden Önemlidir ?

Yaşamın ilk 6 ayında anne sütü bebekler için en uygun besindir. Bu dönemde tek başına anne sütü ile beslenen bebekler normal büyür ve gelişirler. Bebeğe hiç bir ek besin verilmesine gerek yoktur.

Anne sütü bebekleri enfeksiyonlardan korur. İshal ve zatürre gibi enfeksiyonlar anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür.Bebeğe ilk sütün ( ağız sütü ) verilmesi çok önemlidir. Ağız sütü enfeksiyonlara karşı koruyucu maddelerden çok zengin bir besindir.

Anne sütünün temiz bir besin olması ve verilirken biberon gibi bir araç gerektirmemesi nedeni ile de yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon görülme riski azdır.

Bebekler doğumdan hemen sonra, ilk yarım saat içinde emzirilmeye başlanmalıdır. İlk birkaç beslenmede bebeklerin ağız sütünü almaları çok önemlidir. Bebek doğduğunda ağız sütü memelerde hazırdır. Olgunlaşmış süt salgılanana kadar, ağız sütü bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılar. Bebeğe ilk besin olarak ve emzirdikleri sürece su veya şekerli su verilmemeli, anne sütünün bol ve devamlı olması için hiç bir kısıtlama yapılmaksızın bebekler her istediğinde emzirilmelidir.

Sağlıklı Bir Emzirme Uygulaması Nasıl Olmalıdır ?

Günde bir defa emzirme öncesinde meme başının su ile silinmesi yeterlidir. Sabunla veya karbonatlı su ile temizleme meme başının kolayca tahriş olmasına ve çatlamasına neden olur.

Annenin sırtını dayayacağı arkalığı olan alçak bir koltuk veya sandelyeye oturarak emzirmesi rahat bir pozisyondur. Yatarak emziriyorsa çocuğun başını yastıkla desteklemek yararlı olur.

Emzirirken bebeğin yüzü ve gövdesi anne memesine dönük olmalı, bebek, omuzları annenin kolu üzerinde desteklenecek şekilde tutulmalı, çene anne memesine temas etmeli, alt dudağı dışa dönmüş, burun açık olmalıdır. Meme ucu, etrafındaki kahverengi halka ile birlikte çocuğun ağzında olmalı ve damağına dokunmalıdır. Bu hem emmenin başarılı olmasını sağlar hemde meme başında zedelenmeyi önler. Emzirdikten sonra bebek annenin omuzuna yatırılıp sırtına hafif hafif vurularak gazı çıkarılmalıdır.

Anne Sütü İle beslenmede Hangi Güçlüklerle Karşılaşılabilir ?

Düz ve İçe Çökük Meme Ucu

Bebek meme ucunu emmez, meme ucu ve çevresindeki halkayı ağzına alıp bir " meme başı " oluşturur. Meme ucu bebeğin ağzındaki " meme başı"nın yalnız üçte birisini meydana getirir. Gebelik döneminde ve doğumdan sonraki ilk hafta memenin uzayabilme kabiliyeti artar. Yani gebeliğin ilk zamanlarında memeler düz görünse de bu bebeğin emmesinde zorluk çıkarmayabilir. Bebek emdikçe memeyi ve ucunu dışarıya çekecektir. Bazen memenin elle şekillendirilmesi bebeğin işini kolaylaştırır. Elle şekillendirme için avuç memeyi aşağıdan desteklerken başparmak da yukardan yavaşça bastırılır. Eli meme ucundan uzak tutmaya özen gösterilmelidir.

Meme Başı Çatlakları

Emzirirken meme ucunun etrafındaki kahverengi halkanında bebeğin ağzına girmesi sağlanmalı, kısa süreli ve sık aralıklarla emzirilmeli, bebek çok acıkmadan emzirilmeli, kullanılan sütyenin pamuklu bir kumaştan olmasına özen gösterilmelidir.

Dolu ve Tıkanmış Memeler

Tek tedavi daha sık emzirmeyle sütün boşaltılmasıdır. Emzirme sonrası ağırlık, sertlik ve kitle oluşması azalır, memeler yumuşayıp rahatlar. Tıkanmak, memelerin kısmen süt, kısmen de fazla kan ve doku sıvısıyla olduğundan fazla dolup süt akışının engellenmesi demektir. Memelere acı verir ve süt iyi akmaz. Deri gergin olduğundan meme ucu düzleşmiştir. Meme ucunun gergin ve düz olduğu durumlarda emzirme ve sütün boşaltılması zorlaşır. Bazı tıkanmış memelerin derisi kırmızı görünür ve annenin ateşi çıkar. Bu meme iltihabı gibi görünse de ateş 24 saat sonra düşer.

Meme İltihabı

Anne çok acı çeker, ateşi vardır ve kendini hasta hisseder. Memenin bir kısmı kabarıp sertleşmiş, üstündeki deri kızarmıştır. Meme iltihabı bazen tıkanmayla karıştırılır. Tıkanma tüm memeyi, bazen iki memeyi de etkilerken, iltihap genelde sadece bir memenin bir kısmını etkiler. Bununla birlikte tıkanma engellenmezse iltihaba yol açabilir.

Genellikle süt akımı sağlandıktan bir gün sonra tıkanıklık yada iltihap düzelmeye başlar.

Mantar

Meme ucu ve çevresinde kırmızı, parlak bir alan vardır. Deride yara ve kaşıntıya neden olan bu hastalık mantar yada pamukçuk tur. Genellikle iltihap ya da başka rahatsızlık tedavisinde antibiyotik kullandıktan sonra görülür.

Emzirmeden sonra da devam eden yanma ve iğne batması hissi vardır. Bazen ağrı memenin derinliklerine kadar iner. Memenin derinliklerine şiş sokuluyormuş gibi hissedilir. Deri kızarır, parlar ve pul pul olur. Meme ucu ve çevresinin rengi açılabilir, bazen meme normal görülebilir.

Meme ucunda yaralar devam ediyorsa bebekte pamukçuk kontrolü yapılır. Yanaklarının içinde ya da dilinde beyaz lekeler ya da poposunda döküntü olabilir.

Annenin hastalığında Bebek Anne Sütü İle Beslenmelimidir ?

Anne sütü vermeyi engelleyen hastalıklar nadirdir. Nezle, grip gibi hastalıklarda anne kendi ağız ve burnunu tülbentle kapatarak bebeğe hastalık bulaşmasını önleyebilir ve bebeği emzirebilir. Anneden süt ile bebeğe geçecek maddeler bu hastalıklara direnci de arttıracaktır.

Ancak ağır kalp yetersizliği veya böbrek yetersizliği gibi hastalıklar ve ağır depresyon durumları anne sütü vermeyi engelleyen hastalıklardır.

Emziren annelerin ilaç kullanımı mutlaka hekim kararı ile olmalıdır.

İlk 6 Ayda Anne Sütünün Yetmediği Nasıl Anlaşılır ?

Karışık beslenme için başlıca gerekçe, anne sütü ile beslenen bebeğin kilo artışında hehangi bir sağlık sorununa bağlı olmayan duraklama ve bu durumun alınan tüm önlemlere karşın düzelmemesidir. En önemli nokta karışık beslenmenin biberonla değil kaşıkla yapılmasıdır. Bu hem temizlik hemde anne sütünün devamı için çok önemlidir.

Anne Sütünün Yetmediği Durumda Bebek Nasıl Beslenmelidir ?

Anne sütüne ek olarak bebeklere hazır mama veya hazır mama ile beslenme olanağı yok ise uygun hazırlanmış inek sütü veya yoğurt verilir. İnek sütü veya yoğurt ilk dört haftada 1 ölçek süt, 1 ölçek su şeklinde, 1-4 ay arası 2 ölçek süt, 1 ölçek su şeklinde sulandırarak verilir. 100 gr süte 5 gr( 1 tatlı kaşığı ) şeker ve 1 çay kaşığı bitkisel sıvı yağ eklenerek kalorisi arttırılır. Şeker yerine pekmez kullanmak daha yararlıdır.

Karışık beslenmeye geçilen bebeklerde 4 haftalıktan sonra meyva sularına başlanır.

Ek Besinlere Geçişte Temel İlkeler Neler Olmalıdır ?

Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılayan anne sütü bu aydan sonra tek başına besin gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalır.

Uygun besinlerle ve miktarlarla ek besinlere de geçmek gerekir.

Anne sütü aldığı sürece ek besinler kaşıkla verilmelidir.

Kullanılan bardak, kaşık, tabak vb. çok temiz olmalıdır.

Taze sebzeler ve meyveler iyice yıkandıktan sonra verilmeli pişirildikten sonra günlük olarak verilmelidir.

Ek besinlere az miktarda ve teker teker başlanmalı, miktar hergün biraz daha arttırılmalıdır.

Bebek bir ek besine alıştıktan diğerine geçilmelidir.

Anne sütünden ek besinlere geçiş çok önemli bir adımdır. Eğer doğru ve yeterli şekilde uygulanırsa çocukların gelişimi hızlı bir şekilde devam eder. Bu dönem çocukların özellikle ishal gibi enfeksiyonlara yakalanma riskinin de fazla olduğu bir dönemdir. O nedenle verilen besinlere dikkat edilmeli, hijyen kurallarına özenle uyulmalıdır.

6 Aydan Sonra Ek Besin Olarak Neler Verilmelidir ?

6-12 aylık çocukların beslenmesinde; elma ve şeftali suyu ve püresi, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi, sebze çorbası ve yoğurtlu ilk başlanacak ek besinlerdir. Bunları izleyerek diyete yumurta, mercimek, etler eklenir. Sebze yemekleri taze olarak pişirilir, içine pirinç ve yağ eklenerek tat ve kalori yönünden zenginleştirilir. Çocuğa verilecek yemeklere bir yaşına gelinceye kadar tuz ve baharat konulmaz.

Süt muhallebisi, içine ekmek ya da pekmez katılmış yoğurt, koyu mercimek çorbası, baharatsız tarhana çorbası, 4-6 aylıktan sonra bebeklere ek besin olarak önerilmektedir.

Ek besinler yüksek enerji içeren, sindirimi kolay, az posa bırakan, püre kıvamında, kolay hazırlanabilen ve baharatsız yiyecekler olmalıdır.

1 yaşına doğru çocuk aile bireyleri ile sofraya oturmaya başlar, çocuklar mümkün olduğu kadar erken dönemde kendi kendine çatal kaşık kullanarak yemek yeme becerisi ve alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Hastalık ve hastalıktan iyileşme dönemlerinde çocukların besin gereksinimleri artar. Bu nedenle hastalıklar sırasında çocuklar azar azar ve sık sık beslenmelidir.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
55
Eki Görüntüle 1755
Anne Sütü Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Dünya Sağlık Örgütü, anne sütünün ilk altı ayda bebek için tek besin olmasını, 24 aya kadar da ek gıdalarla birlikte verilmesini önermektedir. Beslenme, bebek ile anne arasında ilk deneyimlenen karşılıklı ilişki biçimidir. Bunun yanında da annenin, 'annelik' ile ilgili doyum aldığı ilk süreçdir. Besleyen-emziren anne kendini mutlu/başarılı/ iyi olarak değerlendirebilir, besleyemeyen/emziremeyen ise tam tersi...

Anne sütü alımının erken kesilmesi durumunda beslenme, biberon ve kaşık maması ile olacaktır. Anne sütü, beslenmenin bebeğin kontrolünde olmasını sağlarken, biberon ise beslenmenin annenin kontrolünde olmasını sağlar. Başka bir ifadeyle, anne sütü alan bebekler beslenme süresi ve miktarı konusunda bağımsızdır, annenin bir müdahalesi yoktur. Biberonla beslenme durumunda ise kontrol anneye geçmiştir. Altı ay ile üç yaş arası, çocuğun anneden ayrılmaya başladığı ve kendi başına yapmak istediği dönemdir. Bu dönemle birlikte çocuk kontrolü kendi eline almak ister, ve böylece anne-bebek arasında çatışma gelişmeye başlar. Biberonla beslenmeye geçiş ile birlikte de bu çatışma daha da artabilir. Zira, anne sütü süresinin beslenme bozukluğu olan bebeklerde daha kısa olduğu da gösterilmiştir.

Anne sütü ile beslenme süresinin kısalığı ayrıca dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, bilişsel gelişim ve obesite-şişmanlık üzerinde etkilerini gösteren araştırmalar da bulunmaktadır.

Anne-bebek ilişkisi ve bebeğin ileri dönem gelişimi her ailede farklılık gösterir. Bazı anneler çalışma, sütü olmama (?) gibi nedenlerle emziremediklerinden dolayı sıkıntı yaşarken, bazıları ise tam tersi çocuklarını memeden kesemedikleri için sıkıntı duymaktalar. Bu nedenle annelerin zorunluluk olarak 24 ay emzirmelerini önermek yerine, benim görüşüm ilk altı ay mutlaka sadece anne sütü ile beslenmenin sağlanması, altıncı aydan önce ek gıdalara geçilmemesi, 12 - 18 aya kadar anne sütüne devam edilmesi şeklinde.

Unutulmamalıdır ki, anne sütü bebeğin büyümesi için gerekli bir besin olmasının yanında, psikolojik ve zihinsel gelişimi içinde önemi büyüktür.

Emzirme ile ilgili sorunları olan her vakanın da kendi içinde ayrı değerlendirilmesi, kar-zarar hesabına göre karar verilmesi en uygun olanıdır.

İyi haftalar

Dr. Sabri Hergüner
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
55
Emzirme işkence olmasın!

Emzirme sadece göğüs ucunuzu bebeğin ağzına dayamak anlamına gelmiyor. Bebeği tutuş şeklini, emzirme teknikleri ve hatta göğüs masajı dahi bilmemiz gerekiyor. Hamile eğitim uzmanı ve bebek hemşiresi Ayşe Öner, emzirme konusundaki doğru ve yanlışları anlattı.

Sonunda o beklediğiniz an geldi ve bebeğinizi kucağınıza alıp kokusunu içinize çektiniz. Daha önce göbek bağınızla beslediğiniz bebeğinize şimdi sütünüzü emzirme zamanı! Ancak bebeğinizi beslerken; yani emzirirken dikkat etmeniz gereken o kadar çok detay var ki. Bebek hemşiresi olan Ayşe Öner hamilelik ve sonrasındaki emzirme döneminde anneleri doğru bilgilendirme amacıyla bir merkez açmış. Kendi adını taşıyan hamile eğitim merkezinde, isteyenlere "doğru emzirme teknikleri" adı altında iki saatlik dersler veriyor Öner.
Deneyimli hemşire Ayşe Öner, bebeğinizle ilk karşılaştığınız anda hemen alıp göğsünüze koymalısınız ki bebek sizin kokunuzu benimsesin" diyor öncelikle. Emzirmeye başlarken göğüs ucunun iki parmakla öne doğru çekilmesi ve göğsün kahve kısmının bebeğin tam olarak ağzında olması gerekiyor. Göğüs ucu çok sert ise yumuşatmak lazım ki bebek daha kolay emsin. Emerken bebeğin başı göğüs seviyesinde ve bir kolu annenin sırtında diğer eli annenin göğsünde olması gerekiyor. Ayşe Öner, anne ve bebeğin ten temasının ise çok önemli olduğunu vurguluyor: "Bebeğin karnıyla annenin karnı temas etmeli. Böylece bütün haline geliyorlar. Ayrıca bebekler anneyi emerken, anne başka şeyle meşgul olsun istemezler. Bu çok özel bir zaman çünkü" diyor.
Bu arada annede süt geldiği sırada genişleyen göğüslerdeki kanallarda süt birikiyor ve bu tıkanma, ateş, iltihaplanma yapıyor. Öner'e göre bu tarz tıkanmaları önlemek için süt gelirken masaj uygulamakta yani yukarıdan aşağıya sütün gelişini desteklemekte fayda var. Ayrıca tıkanmanın olduğu bölgeleri o düğüm hissedilen noktaları ovalayarak aşağı indirmek gerekli.


20 dakika emzirilmeli
Emzirdikten sonra, eğer göğüs ucunu ıslak bırakırsanız ya da tersine sıkça silerseniz tahriş edersiniz, diyor tecrübeli hemşire. "Sadece ılık suyla yıkamalı, sabun kullanmamalısınız mesela. Evdeyken de çıtçıtlı sutyenin kapağını açık bırakmalısınız ki meme uçlarınız havayla temas etsin."
Öner, ayrıca meme ucu iltahaplarına karşı pomad kullanımını da tavsiye ediyor. Her emzirmenin ardından sürülen pomad çatlak, mantar ve yara olmasını engelliyor. En önemli nokta ise emzirme süresi! İlk günlerde en fazla 10 dakika emzirmelisiniz bebeği. Sonra da küçük parmağınızı ağzına verip, dilinin vakumunu kesmeden diğer göğse geçirmelisiniz. Yani bebek her öğünde toplam 20 dakika emzirilmeli, daha fazla değil.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
55
meloşcum normalde yeni doğan anneyi ilk emicek bebek,anne memesini çekmeyi ondan süt gelip karnının doyup besleniceni haliyle bilmiyor,sürekli emzirme denenip bebek memeyi ağzına alıp damaklarıyla çekmeyi öğrenmesi doğumun 2-3üncü günü başlıyor,bu arada sütte gelmeye başlıyor,bebek memeyi ağzına aldıkça sütün tadına varıp alışmaya başlıyor
önemli olan sabırsız anneler emmiyo deyip bir iki gün uğraşmıyor
biraz beklemeli bebek emsede emmesede ağzına meme verilmeli,
 
X