Annem, oglum, kreş

sınıf öğretmeninin az olması benim de canımı sıkardı ama 2 öğretmen daha gelecekmiş bu iyi.
İngilizce konuşan birinin olması da güzel aslında...
ben de açıkçaı kreşe vermeyi düşünüyorum, hem çok hareketliler hem anane/babane ye yazık hem de çocuklar kreşte daha verimli oluyor daha çok şey öğreniyorlar.
ya evet bizimki halinden pek mutlu, ilk gün beni hiç aramadığı gibi bitince de gelmek istemedi :KK70: 1 saat diye gittik tam 3.5 saat kaldı. oğlan açısından sorun yok da ben takılıyorum bazı şeylere...mesela bu kreşin sahibini, müdürünü, öğretmenlerinden bazılarını tanıdığım için içim rahat gönderirim sanmıştım ama bir gün geçirince bir sürü şey gözüme battı...gerçekten güvenilir,içe sinen bir kreş bulmak çok zor galiba.

ya işin kötüsü ben de çok sabırlı olamıyorum artık. sesimi bazen yükseltiyorum ve elbette bir işe yaramıyor. aksine çocukla inatlaşmış oluyorum. tv ve sigara konusu maalesef kv nin kırmızı çizgisi :KK43: aksi takdirde bakmazdı hiçbir şekilde-ki sigara kullanuyor olması da yeterince büyük bir problem benim için her ne kadar sürekli ellerini yıkasa da. üstüne siniyor elbette, bu anlaşamadığımız bir konu ve bu yüzden kv baksın istemiyorum artık. annem de tek başına bakamaz , o yüzden kreş cazip bize şu anda.

Bu kreş konusunda bir anne olarak sisteme söylemek istediğim çok şey var da siz zaten kararınızı vermişsiniz kreşe göndermelisin diyenlerden destek bekliyorsunuz.
Çocuk sizin karar sizin tabiki. Ben sadece tecrübe etmiş bir anne olarak fikrimi yazdım. Evde bakacak biri varken ben acele etmezdim..

Olması gereken o...bizde öğretmenin kim olacağı bile net değil. Herkes izinden döndükten sonra kesinlesecekmis ama büyük ihtimalle bugünkü öğretmen olur dendi...Aslında oğlum küçük yas olduğu için gene de fazla takilmazdim eğer hijyen konusunda hassasiyet olsaydı...ayakkabilarimizla içeri girmeseydik mesela. Yaz okulu olmasının bunla ilgili yok sonuçta. Her şeyi ona bağladılar da...
Bence de hijyen önemli
Bu konuyu öğretmene sorabilirsin

Benim oğlum 20 aylık
Kendi grubunda beş kişiler
Ama öğretmeni özel vakti ayırdı bugğn 2 saat boyunca
20 aylık oğlunuz haftada kaç kez kreşe gidiyor her gün 2 saat mi ? fiyatı ne kadar çok özel olmazsa sorabilir miyim ? ben de 18 aylıkken birkaç saatlik program bulursam başlatmayı düşünüyorum

20 aylık oğlunuz haftada kaç kez kreşe gidiyor her gün 2 saat mi ? fiyatı ne kadar çok özel olmazsa sorabilir miyim ? ben de 18 aylıkken birkaç saatlik program bulursam başlatmayı düşünüyorum
Tam zamanlı vereceğiz
Şuan alışma süreci sadece iki saat beş gün BÖyle
Haftaya 8:30-17:30
Fiyat aylık 2200

Benim için hem bakıcıdan ucuza geliyor hem de arkadaş ortamı, etkinlik ve mikroplara alışma sürecini düşününce çok daha mantıklı. İlk çocuğumu da 2 yaşında vermiştim memnun kaldım. Sabah kendisi çok erken uyandığı için sorun olmadı bizde.
Bende gonderme taraftariyim cok katkisi oluyo. ama pahaliymis

Ben de önümüzdeki eylülde vermeyi düşünüyorum o zaman 2,5 yaşında olacak. Ama saatler düşündürücü biz saat 07.45 gibi evden çıkıyoruz ben 8:30 da işe başlıyorum. Çocuğun kreşi de aynı saattte olursa onu kreşe bırakırken geç kalırım, onu nasıl bırakıcaz bu bir sorun sanki . Bir de ben 18:30 da evde oluyorum o 17:30 da kreşten çıkınca o 1 saat noolcak bu da ayrı bir sorun

Ben de önümüzdeki eylülde vermeyi düşünüyorum o zaman 2,5 yaşında olacak. Ama saatler düşündürücü biz saat 07.45 gibi evden çıkıyoruz ben 8:30 da işe başlıyorum. Çocuğun kreşi de aynı saattte olursa onu kreşe bırakırken geç kalırım, onu nasıl bırakıcaz bu bir sorun sanki . Bir de ben 18:30 da evde oluyorum o 17:30 da kreşten çıkınca o 1 saat noolcak bu da ayrı bir sorun
Benim olduğum yerde genelde 7 ye kadar tutuyorlar çocukları isteyen veliler için. Sabah da okul 7 de açılıyor isteyenler erken bırakıyor. Ama okulun normal saati 08.30 17.00 arası.

Valla büyük konuşmayayım henüz hamileyim ama annemin kayınvalidemin çenesini çekeceğime güvendiğim düzgün bir kreşe verirdim çocuğumu. 3 yaşından önce kreşe verilmemeli diyenlere de katılmıyorum. Çocuğun anneyle arasında güvenli bağlanma varsa gayet de verilebilir. Ama covidden çekiniyorsanız o konuda haklısınız bir şey diyemem. Beni de bu konu epey düşündürürdü.

2.5 yaşındaki oğluma anneannesi ve babaannesi dönüşümlü bakıyor. Ben öğretmenim. Annemle aynı sitede oturuyoruz, anneanne daha ağırlıklı olarak bakıyor diyebilirim babaanneye kıyasla. Bu yaş civarı tüm çocuklar hareketlidir ancak oğlum ekstra hareketli, hiç yerinde durmayan bir çocuk. Bu aralar her şeye hayır deme ve bulduğu her şeyi yere fırlatma huyu var. Uzun uzun neden her şeyi yere atmaması gerektiğini anlatıyorum, zaten her şeyi bir yetiskinle konuşur gibi bıkmadan usanmadan anlatiyorum ancak değişen bir şey olmuyor. Aslında çok iyi anlıyor ama her şeyi oyun gibi gördüğü için umursamıyor. Annem de kvalidem de artık başa çıkamıyorlar, annem ztn çocuğun her hareketi için beni suçlar vaziyette. Ona göre kural bilmeyisi benim disiplin eksikligimden kaynaklanıyor.

Oğlumun enerjisini atabilmesi, az buçuk sosyalleşmesi için yarım gün kreşe vermeye karar verdim ama annem çocuk bakarken her şeyimi eleştirdiği gibi bu kararımı da eleştiriyor. Çok küçük olduğunu, sürekli hasta olacağını, pandemi sürecinde buyuk risk aldığımi vs söylüyor. Bu yaşta çocuk anca zorunluluktan verilir kreşe biz bakıyoruz ya diyor. Ancak yaz sürecinde 2 saat bir yere gittiğim için bıraktığımda ne kadar yorulduğunu anlatan kendisi. Kayinvalidem geldiğinde ise bambaşka sıkıntılarım var hijyen, benim koyduğum kuralların kaale alınmaması, TV açması vs vs...anlatsam o apayrı bir konu. Kısacası anneanne babaanne dönüşümlü bakılıp zihinsel olarak en hızlı geliştiği çağlarda eve kapanmasindansa kreşe gitmesini tercih ediyorum ama annemin dedikleri de aklımı kurcalıyor.

Göndereceğim kreş evime çok yakın. Sahibi eski patronum, yıllar önce yeni mezunken aynı kreşte İngilizce öğretmenliği yapmıştım. Öğretmenlerin bir kısmını tanıyorum, butik ama temiz, güvenilir bir kurum. Bugun görüştüm bu hafta deneme sürecinden sonra başlatmaya karar verdim. Annem de geldi, yok bahcedeki oyuncaklar eski, yok giriste bize hes kodu sormadılar vs diye aklımi celiyor, aslında doğru. Bu covid ve kreşe başlayınca muhtemel bulaşıcı hastalıklar konusu beni çok düşündürüyor. Siz olsanız ne yapardınız?

güncelleme: rkadaşlar bugün kreşte 1 saat kalacağız diye gittik ama bizimki tam 3 buçuk saat kaldı, öğlen yemeğini de orda yedi. annen geldi eve gitme zamanı diye çağırdıklarında gelmek istemediği için bir saat oyalandım ve nerdeyse yarım gün kalmış oldu. yalnız kreşte hoşuma gitmeyen şeyler var, zaman geçirince anladım bugün. mesela şu anda yaz okulu var ve her yaş grubundan tüm çocuklar bir arada. 13 14 tane çocuk var 5-6 yaşlarında olanı da var benim oğlumdan küçükler de ve iki öğretmen bakıyor şu anda bunlara, biri ingilizce iletişim kuruyor tamamen. diğer öğretmenin oğlu da küçüklerin arasında ve kadın hepsine birden yetişmeye çalışıyor, ingilizceci de yardım ediyor. oğlumla bugün kendi öğretmeninden ziyade yabancı öğretmen ilgilendi mesela. o da ingilizce konuştu sürekli. allahtan oğlum biraz anlıyor ingilizce ama ilk gün bu şekilde kendi haline bırakılması pek hoşuma giitmedi. güya çocuğu zorlamıyorlar ama doğru düzgün takip yoktu bence. hijyen konusunda da sınıfta kaldılar, her çocuğun içerde giymek için yedek ayakkabısı var ancak biz sadece bahçede oynayacağız diye ben yedek ayakkabı getirmemiştim. benim oğlumu kendi ayakkabılarıyla içeri aldılar. demek ki hassasiyet yok. henüz kayıt ettirmedim bu hafta deneme haftası. yarın bir öğretmen izinden dönüyormuş. sınıfı bölecekler. eylülde de bir diğer öğretmen doğum izninden dönecekmiş. eylül itibarıyla tam olarak sınıflar ayrılacakmış. şu anda curcuna gibi. cumaya kadar duruma göre bakacağım.
Çocuğunuzu başkasına baktırıyorsanız kör ve sağır rolünü oynayacaksınız yapamıyorsanız işten çıkıp çpvuğunuza kendiniz bakacaksınız kime baktırırsan baktır hep sıkıntı olacaktır

X