Annem...

camomile

Nirvana
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
254
2
39
Ben her zaman iyi bir evlat olmaya çalıştım..
10 yaşımdan beri çalışıyorum ve aldığım paranın kuruşunu dahi anneme saydım.. o içinden verdi bana harçlığımı.
Okul hayatım boyunca her yaz diğer arkadaşlarım tatil yaparken, gezip sokaklarda ip atlarken ben bir konfeksiyonda iş temizlemeci olarak çalıştım.. Çok iyi hatırlarım ilk maaşım 83 bin liraydı.(şimdinin 83 lirası) getirip anneme verdim ve 3 lirasını annem bana vermişti..
Yıllar geçti ortaokul da kuaförde, lisede iken de okul tatillerinde tekstil fabrikasında çalıştım. Hep biriktirdim, evin ihtiyaçlarını giderdim..
Babam da çalıştı sağolsun, ama mesleği gereği yılın 6 ayı çalışır kalanında ise işi biterdi.. Aylarca eve ben destek olurdum.. Liseden sonra zorluklarla üniversiteye başladım.. orada da akşamları ders sonrası ve h.sonları bir cafede çalıştım.Eğer çalışmasaydım okuyamayacaktım çünkü.. Okudum, bitirdim.. Tekrar istanbula döndüm ve önceden çalıştığım tekstil fabrikasında işe başladım. 2 yıl kadar da orada çalıştım.. Bu süre içinde abim de orada çalışıyordu.. Abim maaşını alır almaz cluplere giderdi arkadaşlarıyla, hiç bir cumartesi gece hatırlamıyorum ki abim evde olsun.. Çok ünlü markalardan giyinir, ve maaş zamanı gelmeden daha maaşının 2 katı borç açardı kredi karlarına.. Her aya eksi ile başlardı yani.. Ben ise aldığım parayı hep anneme verdiğim için o da oradan abime harçlık verirdi..Görürdüm ama o benim biricik abimdi nasılsa.. yarın öbür gün o da bana yardımcı olurdu.. Hem ben zaten karşılıklı yapmamıştım hiçbirşeyi, içimden gelerekti tüm bunlar.. İyilik yapıp denize attım.. unuttum.. Onlar benim ailemdi..

Yıllarca çalışıp kendime ufak tefek çeyizlik almaya çalıştım..Baya da birşeyler yaptım..
Annem de bunlar için bana yol gösterdi hakkını yiyemem Allah yukarda..
Yaklaşık 4 yıl önce abim evlendi, hem de internetten tanıştığı bir bayan ile.. Kınamıyorum, belki siz ve sizin çevrenizde de böyle evlenip çok mutlu insanlar vardır.. Ama bizimkiler mutlu olmayıp, çevresini de mutsuz eden tiplerden..Abimin lüx merakı hiç bir zaman geçmedi, bin tl ye pantolon 2 bin tlye ayakkabılar alır giyerdi.. Karısı de böyle , tam birbirlerini buldular dedim.. Hiç bir zaman karışmadım, o mutlu ise bize susmak düşerdi.. Ama mutlu olmadığına adım gibi emindim.. Gelinimizin anneme saygısızlıkları, sürekli laf çarpmaları misafir yanında annemi küçük düşürmesi hiç bitmedi.. Kaç kere uyardı annem abimi ama artık başedemedi, kulaklarını kapattı.. Ama o onun biricik oğluydu.. Ben ise çocuklarından biri işte..

Bu ayrımı her zaman hissettim, yeri geldiğinde de sordum, tabiki azarlandım ne demekmiş o diye.. Ağzımı da açmadım..

Abim evlenirken evimizde tadilat gerekiyordu, artık banyo-mutfak fayansları düşmeye başlamıştı. Düğün dernek o kadar misafir gelecek böyle kalmasın dedim.. Gittim bankadan kredi çektim evin tüm ihtiyaçlarını giderdim, yeniledim.. Abim şimdiye kadar eve 1 kuruş katkı yapmadı, ben kendi çeyizimi bıraktım evimiz için kredi borcu yaptım.. Helal olsun, ben zaten rahat edemezdim, artık dökülüyordu ev çünkü.. Geçen 2 yılda ben de nişanlandım,aileme masraf olmaması için evde yaptım nişanı..
İşte o borcu kapatmama 2 ay kalmıştı ki annem benden birşey istedi.. Abimin işleri çok kötüydü, hatta işsizdi ve aylardır da benim yaptığım alışverişlerle geçiniyorlardı.. Annem tekrar bankadan kredi çekmemi istedi, abim için.. Benim planım ise son 2 taksiti ödeyince anneme bankaların yaptığı bireysel emeklilik yapar 10 sene ufak ufak öderim diyordum. Bana sürekli çalışmıyor ya bari annem parasız kalmasın bir maaşı olsun diyordum..Hala annemi düşünüyordum ama annem beni düşünmüyordu..Ben abim bana ödemez ben evleniyorum anne bir sürü ihtiyacım var dedikçe o ben kefilim dedim.. Abimin durumuna çok üzülüyordu..Sırf annemin üzülmesine dayanamadığımdan borcumun kapanmasına 2 taksit kala tekrar banka kredisi aldım.. Bu sefer 4 senelikti.. Annem o parayı mutlaka ödeyeceğini söyledi, ben de sen verirsen almam, bu parayı abime vermek için aldım, ancak o öderse alırım diyip eline saydım ... binlirayı.Aynı gün abime annem parayı verdi..Abim arayıp teşekkür etti, Allah razı olsun dedi..
Bu arada biriktirdiğim 3-4 bin ile ben babamın durumu kötü olduğu için borç yapmasın diye gittim 3 tane bilezik aldım.. Düğünde bana takabilsinler diye.. Kendi paramla aldım o takıları, dost var düşman var denir bizde, kimseye borcu olmasın babamın dedim.. Neyse düğün oldu vs.. düğündeki takılarım pek birşey tutmadı, altın hesabı açtırıp ilerde doğacak çocuğumuz için bankaya bıraktık.. Hem eşim hem de ben çalışıyoruz ancak her ay ödenen kredi borcu iyiden iyiye bzizi yormaya başladı..
Gelelim abime, abim evini sattı, tüm kredi vs. borçlarını kapattı eline de ... bin tl gibi bir para kaldı, benim ona verdiğimin neredeyse 5 katı.. Ben bekledim ki verdiğim parayı bana öder diye.. Ama birşey demedim de.. araba almak istedini söyledi, al tabi dedim bozuntuya vermedim. Ama eşim çok kızdı bu duruma seni beni mağdur edip nasıl keyfini düşünür diye.. Ben o paranın hepsine almaz araba alır kalanından benim paramı öder dedim,eşimi susturdum.. Ödemedi, ben ne bileyim gidip bmw alacağını... Bir de eşinin üstüne yaptı o arabayı.. Bizi sürekli aşağılayan, annemi yerin dibine sokan yaşıtı gibi gören, eve geldiğinde cafede oturur gibi ' ben bir kahve alıyım' şeklinde sipariş veren o saygısız eşine yaptı arabayı.. Geçenlerde de bana ev bakıyorum tekrar dedi.. Yeniden ev alacaklarmış... Ben artık fıttırma noktasına geldim.. annemi aradım, anne dedim bu tavırlara artık ben katlanamıyorum.. Koruduğn oğlun beni mağdur etti.. Biz çocuk istiyoruz dedim.. Ben 4 yıllık borçluuyum onun sayesinde dedim, o saygısız karısının düzelmediği gibi nispet yaparcasına para pul gösteriyorlar dedim.. Ben paramı istiyorum dedim.. Demez olaydım.. annem hiç beklemediğim bir tepki verdi bana..
Sen ne yapmaya çalışıyorsun, ben öderim onun parasını.. biryerden borç bulurum ben sana öderim dedi.. Ben senin paranı istemiyorum anne dedim..
Ben oğlunun bu rahat tavrına dayanamıyorum, o uyuz karısının bizi aşağılamalarına dayanamıyorum artık dedim..
Ben bu parayı geri almak için vermedim dedim, ama bu davranışları yüzünden ben bu parayı istiycem abimden dedim..
Annem demediğini bırakmadı, hatta telefonda ağladı sinirlenip..
Ben resmen şoka girdim, bunca yıl ben hep yardım ettim onlara, bu güne geldiysem kendi çabam ile geldim..
Evlenip bir yuva kurdum ve hatta ailemin takacağı takılara kadar ben aldım.. Ama hepsi boşmuş diyorum şimdi..
Ne kadar değerliymiş abim ya..
Abim ailemi mahvetti, borç-sıkıntı hep ondaydı.. Bense hep toparlayan taraftım..
Ama ne değerim var ki işte..
Senin gibi olmayacağım anne, Allah izin verirse 1 tane çocuk yapacağım.. Sırf sonrakileri dışlamamak için.. Benim gibi sırtına kimse binmesin diye..Asla parasını yedirip tek başına bırakmayacağım.. Mağdur etmeyeceğim ben çocuğumu..Bunu bil anne..:KK43:
Siz de birşey söyleyin.. Ben kötü bir evlat-insan mıyım?

canım ya bende maddiyatla ilgili bi konu açmıştım bu bölümde:,( haklısın insana en çok aileden destek alamamk koyuyo dımı:KK43: Sanki sen onların annesiymişsin gibi..üstüne birde sen neyaptın ki edası..bir şey diyemiyorum........

kıyamam yaaa inan çok üzüldüm hep erkek kız ayrımı var olacak sen hiç bir şey olmamış gibi başla resmi ol ve merhametine yenilme artık kimseye ezdirme kendini annenlere de yardım etme senden yüz bulamayan abin annenlere dönüp onlara takacak borcu o zaman anlayacaklar sabret canım çok zor da olsa sabret ve sonunda rabbim herşeyi gösterecek sen iyi bir evlat iyi bir kardeş iyi bir insansın inanıyorum ki çok çok iyi bir anne olacaksın rabbim gönlünde ne varsa versin sana....

Annemin, abimin cebine çaktırmadan koyduğum paraları saymıyorum inanın..
Hatta evliyken bile eşim görürse belki birşey der diye son tokalaşma esnasında abimin eline verirdim parayı..
Birşey demezdi eşim ama şimdi bilse öyle yaptığımı der..
Ben kendimi çok kötü hissediyorum.. çünkü haketmediğimi düşünüyorum.. :KK43:

canım ya ne denebilir ki..bu kadar da evlat ayrımı olmaz..:KK43: ama sen hep o davranışların,yardımlarınla allah katında hepsinden değerlisin unutma...

Artık çekiyorum kendimi.. para falan istemiyorum, ben değil 4, 14 yıl durmadan çalışır borçlu kalamam hiç biryere..
Zaten benim mesele ettiğim de bu değil.. Ama annemden o tavrı gördükten sonra ben abimden bir çöp istemem..
Zaten eşim de eskisi gibi görüşmeyi istemiyo.. Abim tamamen gözünden düştü ..

Ben biliyorum ki abim bu para ile kalmayacak. Onda o eş-o kafa olduğu sürece hiçbirşeyin sahibi olmazlar..
Şimdi düzenleri iyi ama adım gibi eminim, birkaç aya kalmaz yine kötüleşecek durumu.. İşte o zaman ben ortada olmayacağım arkadaşlar.. Çünkü beni artık bitirdiler..

Anneme olan kırgınlığım geçer mi bilmem, ama eskisi gibi olmayacağımız ortada..
Bazen en sevdiğim, bazen de en sevmediğim huyum bu işte.. Yapılan hiçbir şeyi unutamıyorum:KK50:

canım cok uzuldum senın adına ,ama emın ol senın yasadıgını
toplumda hala yasayan sayısız ınsanlar var .
bızım komsudan ornek verecek olursam sana ;
komsumun kızı ehlıyet kursuna gıtmek ıstıyor ama babasından aldıgı yanıt aynen şu;
"daha abin ehlıyet almamıs sana ne oluyor otur oturdugun yer de once abın
alsın da sonra senı dusunuruz"
ne yazık kı canım ,bu ınsanları degıstıremezsın .hala erkek evlat olmadı dıye
tore cınayetlerı ıslenen bır toplum da yasıyoruz bız .
ne yazık kı acı ama gercek .
bu ınsanları degısteremeyız .bızım yapabılecegımız ıse ,
yenı dogacak nesıllerı bu ayrımcılıgı yapmamak olur .
eskı kusakları ne yazık kı degıstıremıyoruz .ama bızler yenı nesıl
olarak daha bılınclı evlat yetıstırebılırz .

Borcu verdiğin kişi abin sen borcu annenden istiyorsun çok garip. Abin borcu vermiyor sen anneni suçluyorsun. Ağzını açıp abine iki kelime edemiyor musun anlamadım. Annem kızdı abimden borcu istemem diyorsun yani ne alakası var? Kaç senedir o borcu ödeyen eşinin ne suçu var? Sen annene naz yapıcan diye kocan niye zengin kayınbiraderinin borcunu ödesin ki. Ara abini iste borcunu çocuk gibi herşey için annenden izin alma. Yetişkin gibi davran. Sen borcu istemeyince abin de belki unuttu heralde o krediyi veya ihtiyacı yok demekki diye düşünüyor olabilir. Ben senin eşinin yerinde olsam bir de abinden kredi parasını istemeyeceğini duysam çok ama çok sinirlendirdim sana.

Borcu verdiğin kişi abin sen borcu annenden istiyorsun çok garip. Abin borcu vermiyor sen anneni suçluyorsun. Ağzını açıp abine iki kelime edemiyor musun anlamadım. Annem kızdı abimden borcu istemem diyorsun yani ne alakası var? Kaç senedir o borcu ödeyen eşinin ne suçu var? Sen annene naz yapıcan diye kocan niye zengin kayınbiraderinin borcunu ödesin ki. Ara abini iste borcunu çocuk gibi herşey için annenden izin alma. Yetişkin gibi davran. Sen borcu istemeyince abin de belki unuttu heralde o krediyi veya ihtiyacı yok demekki diye düşünüyor olabilir. Ben senin eşinin yerinde olsam bir de abinden kredi parasını istemeyeceğini duysam çok ama çok sinirlendirdim sana.

Yanlış anlamışsınız, ben borcu annemden istemedim.. anneme dert yandım ben paramı istiycem abimden diye.. Daha abim ile konuşmama fırsat kalmadan annem verdi cevabımı.. İş iki kelime etmek değil yani.. Zaten annem benden bunu istedi aylar önce ve ben o zamandan karşı çıkmıştım kredi çekmeye, annemin abimin durumuna çok üzüldüğünü görünce kredi başvuru yaptım..Yani arada annem var , önayak olan kişi annem olduğundan konuyu yine ilk anneme açtım.. Çocukluk değil bu, ne izin alması ben haberdar etmek istedim annemi, ben isteyeceğim diyerek bilgi verdim.Ama aldığım cevap karşısında ne kadar değersiz olduğumu anlayıp yapacaklarımdan vazgeçtim..Durum bundan ibaret..

Yanlış anlamışsınız, ben borcu annemden istemedim.. anneme dert yandım ben paramı istiycem abimden diye.. Daha abim ile konuşmama fırsat kalmadan annem verdi cevabımı.. İş iki kelime etmek değil yani.. Zaten annem benden bunu istedi aylar önce ve ben o zamandan karşı çıkmıştım kredi çekmeye, annemin abimin durumuna çok üzüldüğünü görünce kredi başvuru yaptım..Yani arada annem var , önayak olan kişi annem olduğundan konuyu yine ilk anneme açtım.. Çocukluk değil bu, ne izin alması ben haberdar etmek istedim annemi, ben isteyeceğim diyerek bilgi verdim.Ama aldığım cevap karşısında ne kadar değersiz olduğumu anlayıp yapacaklarımdan vazgeçtim..Durum bundan ibaret..

Hala borcu abinden istemekten neden vazgeçtiğini anlamadım.

abinden istemen gerek
tavsan daga küsmüs dagin haberi olmamis misali oldu bu
abinden cekinmenin anlami yok
arayip diyeceksin "abi ben krediyi kapatmak zorundayim
artik parami versen diyorum"
sanki o senin kucuk kardesinde sen onun abisisin

Bencede paranı istemen lazım.. eşinde mağdur oluyo bu durumda yani sen o krediye ödediğin parayı evine ailene kullanırdın.
Ama şöylede bişey var asla kendini kötü bi evlat olarak düşünme çünkü sen onlar için elinden geleni yapmışsın ne çocukluk ne gençliğini yaşamıssın çalışmaktan günün birinde bişey olursa en azından vicdanın rahat olur. Hiç üzme kendini bundan sonra kendini aileni düşün :)

Hala abinden borcu neden istemekten vazgeçtiğini anlamadım. Gereksiz gurur yapıyorsun bence.

Annemle karşı karşıya kalmak istemiyorum, abim onun herşeyi..
Borcumu istemek, abime kötülük gibi geliyor anneme..

Annem abimi her zaman daha çok korusa da, ben annemle kötü olmak istemiyorum..
Bu yüzden vazgeçtim..

Annemle karşı karşıya kalmak istemiyorum, abim onun herşeyi..
Borcumu istemek, abime kötülük gibi geliyor anneme..

Annem abimi her zaman daha çok korusa da, ben annemle kötü olmak istemiyorum..
Bu yüzden vazgeçtim..

iyide şuanda da kötüsün...
çok özür dileyerekten söylüyorumki sen enayi misin??
senin bir AİLEN var artık... evet anne ,baba , abide önemli ama...
sen eşine karşı boynun bükük kalmış...
cidden çok üzüldüm haline... bırak abinle kötü ol... bu kadar pasif kalma.. eğer abin bu parayı ödemez ise keni eşinle kötü olacaksın farkında mısın?
kendi evliliğin mi önemli annenin sevgili oğlunun rahatı mı?

bence artık sen kendini düşün... ona verdiğin para... daha doğrusu hibe ettiğin para ile çocuğun 1 kademe üstte yaşar...
ara abini iste... atalarımız bile demiş.. isteyenin bir yüzü kara veremeyenin iki...
ve eğer vermezse de ben silerdim abimi... kusura bakma ama benim verdiğimle adam olup , bana hava atıcak kadar karaktersiz ise olmayıversin....

iyide şuanda da kötüsün...
çok özür dileyerekten söylüyorumki sen enayi misin??
senin bir AİLEN var artık... evet anne ,baba , abide önemli ama...
sen eşine karşı boynun bükük kalmış...
cidden çok üzüldüm haline... bırak abinle kötü ol... bu kadar pasif kalma.. eğer abin bu parayı ödemez ise keni eşinle kötü olacaksın farkında mısın?
kendi evliliğin mi önemli annenin sevgili oğlunun rahatı mı?

bence artık sen kendini düşün... ona verdiğin para... daha doğrusu hibe ettiğin para ile çocuğun 1 kademe üstte yaşar...
ara abini iste... atalarımız bile demiş.. isteyenin bir yüzü kara veremeyenin iki...
ve eğer vermezse de ben silerdim abimi... kusura bakma ama benim verdiğimle adam olup , bana hava atıcak kadar karaktersiz ise olmayıversin....

İçimden geçen ama dile getiremediğim herşeyi söylemişsin..Zaten kendimi kötü hissediyorum dememdeki amaç enayi gibi hissetmekti.. Hatta gibisi fazla..
Eşim şu an bana bu konuda destek, ama insanoğlu çiğ süt emmiş denir, bilirim ki bir iki ciddi para sorunumuz olsa kesinlikle yüzüme vuracak..Antipati yapıyorum, ben de dayanamaz bir yerde suçlardım eşimi cesaretsizliğinden dolayı, eğer o bu durumda olsaydı..

Cesaret edeceğim ve isteyeceğim.. Bunu yapabilirim...
Varsın annem-abim beni silsin.. Ben bunca zaman zaten kendi başımaymışım der devam ederim yoluma..

Arkadaşım şu anda o paraya ihtiyacın varsa iste o parayı. Ne bileyim ev araba için falan lazımsa iste tabi eğer abinin de verecek gücü varsa.

Belki annen abine camomile o parayı istemez bile demiş olabilir canım.Abin o yüzden ödememiş olabilir. Annen senin paranı kendi parası gibi gördüğü için abine o parayı kendi vermiş ve de şimdi de geri istemiş olcak gibi zannediyo heralde. Halbuki o para senin parandı oğluna para vermeye çok hevesliyse bir zahmet çalışıp kazansaymış.

Arkadaşım şu anda o paraya ihtiyacın varsa iste o parayı. Ne bileyim ev araba için falan lazımsa iste tabi eğer abinin de verecek gücü varsa.

Yanılmak istedim ama araştırdım, arabalarını nakit para ile aldılar.. Ayrıca bankada da bir araba parası daha olduğunu öğrendim.
Banka bağlantılı sağlam bir kaynaktan.. Yani ödeyecek durumları fazlası ile var..

Ne ev ne de araba için değil .. Ben çalıştığım işten memmun değilim, ayrılmayı düşünüyorum.. Bir yandan iş de bakıyorum başka birşey bulmadan ayrılmak istemiyorum çünkü bir güvencemiz yok. Eğer verdiğim parayı alırsam daha rahat hareket ederim..Olur da bir gün işteyken tepem atarsa ben gidiyorum diyip çıkmak istiyorum..Her gün deliriyorum burada..He iş mi bulamadım, var sa yerim yoksa yemem aç otururum.. Bulunduğum işte her şey benim sırtıma bindi, çıldırmak üzereyim yani hergün birilerini öldürmek falan geçiyor içimden.. Başlarım işinizden de istifa ediyorum demek istiyorum günde en az 50 kez..
Bir de bebek isteğimiz var, Allah nasip ederse.. Yaşlarımız artık müsait ben 28 eşim 34 yaşında..
Fazla gecikmek istemiyoruz, her durumda benim borçsuz olmam lazım ki bırakacaksam işimi rahat bırakıp- hamile kalacaksam da ona konsantre olup belki rahat bir şekilde hamilelik yaşamak istediğim.. Ama bu borçtan kurtulamazsam eğer 4 sene boyunca bebek falan düşünemeyiz.Ben artık gelecek planlarımı yapmak istiyorum, kendi ailem için çalışıp-çabalamak istiyorum:KK43:

Son düzenleme:
maalesef bazı ailelerde bu çok var. yalnızca bir kişi söz konusu olunca aile olduğu hatırlanan, diğerinin ihtiyacında duymamazlığa gelinen, biri diğerini hep taşıması gereken... sözkonusu ihtiyaç ise kız-erkek farketmez yardım almak, söz konusu yardım ise sadece bir kişiye yardım yapmak... evlat ayrımı ağır bir şey, haklısın. zamanında çok doğru yapmışsın, hem okumuş hem çalışmışsın, kimseye eyvallah etmemişsin. kendi kazandığın paranın tadı gibisi yok. bazı konularda yanlış yapmışsın ama kendi hayatını da kurup hayatın içinde pişmişsin anladığım kadarıyla. Allah sana da hayırlı evlat versin inşallah. kendi ailende olmayan adalet senin yuvanda olur mutlaka. abine gelince... meblağ nedir bilmiyorum ama eğer azsa boşver gitsin, çoksa iste bence. artık senin sürekli para istenecek kişi olmadığını anlaması için. annen evlat ayrımı yapmış okuduğum kadarıyla ama sen anneni bu işe karıştırma, anne başka mevzu... abinden paranı istemelisin, vermese bile rahatsız olmalı, beklediğini bilmeli, hiç olmazsa bir daha isteyemeyeceğini anlamalı. belki de arkadaşların dediği gibi annen vermene gerek yok gibi bir tavır uygulamış olabilir açıktan söylemese bile... en iyisi abinle görüşüp istemen bence...

X