Annemin suçu var mı sizce

guneyli34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2020
915
873
36
Merhaba arkadaşlar size bi sorun olacak. Bi insanın becerikli dikkatli eli işe yatkın olmasında sizce annenin rolü var mı? Konuyu şöle açayım 35 yaşımdayım kardeşim 30 yasında erkek.annem aşırı titiz ve panik bi insandı ortalık dağınık olmasın diye asla oyuncak almazdı.bi kere 12 yaşımda kek yapmaya çalıştım bir-iki kap bulaşık çıktı annem kıyametleri kopardı dövdü de hatta dağıtırım diye asla bişey yapmama izin vermedi ben de hiç yapmadım evlenene kadar.bir kere parka götürmedi beni ve kardeşimi .şimdi de bana senin oğlun çok dağınık (3 yasında) ben size böle yaptırmazdım hiç diyor sen becerikli değilsin diyo.ben de bişey diyemiyorum kurılmasın geçmişte kaldı diye bu tarz annelerde büyüyen arkadaşlar nasıllar ben mi yanlış düşünüyorum

Ben kendi çapımda becerikliyimdir mantı bile açmışlığım var, ama çoğunlukla hamaratlığım evlendikten sonra ortaya çıktı. Annemin evinde hiçbir şey yapmazdım. Bence insanın içinden gelmesi lazım. Evet, annem yaptığım işleri temizliği vs beğenmez.

Yüzde yüz var. Annem calıştıgı için küçük yaşlardan itibaren yalnız kaldıgım bakıcının gelmediği,okuldan erken cıktıgım zamanlar vs olurdu kendimi bir şekilde idare ederdim el yeteneğini küçük yaşlardan itibaren bişeyler hazırlamak çok etkiliyor bence

Valla benim kızım hiç meraklı değil gayet dağınık gayet rahat odasında bildiğin kedi enigini kaybetse bulamayız ölür yani ...Ben tam tersiyim her şey yerine koyulacak gözüme carpmayacak birikmeyecek yani terzi sökük olayı...Tabiki beceriksiz yok sen bana benzemiyorsun şöyle ol böyle yap yok küçükken oyuncaklar dağılmasın olmaz öyle.Aldirmayin ne derse desin sizde bir annesiniz kendi çocuğunuzla ilişkinizi güzel tutun.Annenizede iki çift laf edin lütfen .Artık bı sussun titiz olmak dağınıklık sevmemek başka evde sinir harbi çıkarıp şiddete başvurmak başka

Bence beceriksiz annelerin kızları becerikli oluyor, becerikli annelerin ki de beceriksiz.
Ama sizin durum daha farklı bi olay, anneniz ağzınızla kuş tutsanız memnun olmaz.
Sen bana çocukluğumu yaşatmadın ev dağılcak diye, ben senin gibi çocuk yetiştirmiyorum çocuğumun mutluluğu evin dağılmasından önemli diyin.

Son düzenleme:
Yani evlenirken kahve bile yapmadım bastırıldığımı düşünüyorum bu konularda şimdi de orta halli bi insanım elimden gelen bu.ama oğluma çok karışöam mesela oyuncak dagınıklıgına hiç laf etmem gece oturup toplarım

Merhaba arkadaşlar size bi sorun olacak. Bi insanın becerikli dikkatli eli işe yatkın olmasında sizce annenin rolü var mı? Konuyu şöle açayım 35 yaşımdayım kardeşim 30 yasında erkek.annem aşırı titiz ve panik bi insandı ortalık dağınık olmasın diye asla oyuncak almazdı.bi kere 12 yaşımda kek yapmaya çalıştım bir-iki kap bulaşık çıktı annem kıyametleri kopardı dövdü de hatta dağıtırım diye asla bişey yapmama izin vermedi ben de hiç yapmadım evlenene kadar.bir kere parka götürmedi beni ve kardeşimi .şimdi de bana senin oğlun çok dağınık (3 yasında) ben size böle yaptırmazdım hiç diyor sen becerikli değilsin diyo.ben de bişey diyemiyorum kurılmasın geçmişte kaldı diye bu tarz annelerde büyüyen arkadaşlar nasıllar ben mi yanlış düşünüyorum
Ben ocağı ve fırını ilk kez evlenince kendi evimde açtım 😃 annem hiç yaptırmazdı. Uğraşmak istemedi,malzeme boşa gitmesin derdi.
Ama gayet her şeyi yapıyorum. Mantıyı ince açamıyorum bi ana zorlarsam yaparım 😀

Kendisi size her şeyi zehir etmiş seninde öyle yapmanı istiyor asla annen gibi olma yaşayamadıklarını çocuklarınla doya doya yaşa ve yaşat.

Bence beceriksiz annelerin kızları becerikli oluyor, becerikli annelerin ki de beceriksiz.
Ama sizin durum daha farklı bi olay, anneniz ağzınızla kuş tutsanız memnun olmaz.
Sen bana çocukluğumu yaşatmadın ev dağılcak diye ben senin gibi çocuk yetiştirmiyorum çocuğumun mutluluğu evin dağılmasından önemli diyin.
Ay öylemi acaba benim elim iyidir annemin yaptığı kurabiye ile kafa yarılır 😂(çok severim annemi o ayrı taş olsun yedik üzmedik yani)Benim koca kızım da makarna pişirir makarnaya sütle sacmasapan şeyler yapar bide iyi salata yapar dediğiniz doğru galiba 😂😂

Ay öylemi acaba benim elim iyidir annemin yaptığı kurabiye ile kafa yarılır 😂(çok severim annemi o ayrı taş olsun yedik üzmedik yani)Benim koca kızım da makarna pişirir makarnaya sütle sacmasapan şeyler yapar bide iyi salata yapar dediğiniz doğru galiba 😂😂
Tabi istisnalar da vardır ama anneler beceriksiz olunca sanki kızlar dümeni ele alıyor. Mesela benim annem de çok beceriklidir. Ben öyle pek bir şeye elimi sürmem 😂

Ben çocukken ne zaman ev işi yapmaya heves etsem etrafımdakiler "Yap desek yapmazsın" diyerek hevesimi kırdılar. Sonra da büyüyünce "Ev işi yapmiyorsun, evlenince kocan döver seni" demeye başladılar. Ailem de dahil herkes bana kötü şeyler yaşattılar. Şimdi ev işi yapmak için g*tümü yırtıyorum annem yine de "Zor geliyor sana" diyor. Ama hiç ev işi yapmayan kız kardeşim daha değerli benden. Ona hiç kocan döver vs demiyorlar. Geçen gün yine bi tanıdığa bu konuda saçma sapan şeyler söylüyordu. Beceriksiz değilsin emin ol. Annenin küçükken yaptıkları yüzünden böylesin.

.ben de bişey diyemiyorum kurılmasın geçmişte kaldı
Yoo bence kirilsin. beni cpcuklugumda kirmaktan cekinmeyen insani ben yetiskin haliyle mi kirmaktan cekinecegim. O vaktinde dikkat edecekti.

Size hayati dar etmis. Yontemlerinin basarili olmadigi ortada. Neden onun yolunu takip edesiniz.

Takilmayin ne derse desin. Sessiz de kalmayin hatasini anlasin.

Mesela yeni yeni akıllanıyorum sanırım işe giderdim bir giydiğim kıyafeti iki kere giymemi isterdi neymiş çok çamaşır çıkıyormuş

Beceriyle alakası yok çocuğunuzun yapmasına izin verirseniz kendi kendine yetecektir.Benim annem çok becerikli eli hızlı ne görse hemen yapabilen biriydi her şeyimizi kendisi eliyle yapardı.Banada bildiği her şeyi gösterdi yapamazsın demedi yapmama denememe izin verdi.Dikiş nakış yemek temizlik bi eşyadan başka bi eşyaya dönüştürme örgü hepsini yapabiliyorum ama onun kadar iyi değil tabiki.Erkek kardeşimde ilkokulda bile yemeğini yapabilir aç kalmazdı. bütün evin işini tek başına yapabilir şekilde onada yaptırdı öğretti.Mesela lisede aşçılık okuluna gitti kendini geliştirdi.Böyle bir merakı oluştu.Yapmasa bilemezdi belkide.İzin verdiği için kötü de olsa sürekli bize yaptırdığı için vazgeçmediği için öğrendik.Ne kadar iyi yapabileceğide tabi herkesin kendi kapasitesine göre değişir.

Beceriyle alakası yok çocuğunuzun yapmasına izin verirseniz kendi kendine yetecektir.Benim annem çok becerikli eli hızlı ne görse hemen yapabilen biriydi her şeyimizi kendisi eliyle yapardı.Banada bildiği her şeyi gösterdi yapamazsın demedi yapmama denememe izin verdi.Dikiş nakış yemek temizlik bi eşyadan başka bi eşyaya dönüştürme örgü hepsini yapabiliyorum ama onun kadar iyi değil tabiki.Erkek kardeşimde ilkokulda bile yemeğini yapabilir aç kalmazdı. bütün evin işini tek başına yapabilir şekilde onada yaptırdı öğretti.Mesela lisede aşçılık okuluna gitti kendini geliştirdi.Böyle bir merakı oluştu.Yapmasa bilemezdi belkide.İzin verdiği için kötü de olsa sürekli bize yaptırdığı için vazgeçmediği için öğrendik.Ne kadar iyi yapabileceğide tabi herkesin kendi kapasitesine göre değişir.
Demek istediğim buydu işte kendi de çok becerikliydi ama zerre kadar bana göstermedi ne yapmaya çalışsam bağırdı çağırdı

X