Yöresel Tarif Antep Mutfağından - Ekşili Kuru Patlıcan Dolması - Doğanay Nare Nar Ekşisi Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
gece gece nerden baktiksam :cry:
ellerinize saglik bayilirim kuru patlican dolmasina :kk77:
basarilar dilerim :KK68:
Teşekkür ederim. :KK36: Valla ben de çok seviyorum ama eşim çok sevmediği için dalga geçiyordu kuru patlıcanla katıldığıma. :KK70: Bu kadar seven olduğunu görünce ben de şaşırdım.

Teşekkür ederim. :KK36: Valla ben de çok seviyorum ama eşim çok sevmediği için dalga geçiyordu kuru patlıcanla katıldığıma. :KK70: Bu kadar seven olduğunu görünce ben de şaşırdım.
kuru patlican sevilmezmi
sarma dolma kuru patlican dolmasi eksili yogurtlu :kk77:
esine yedirme ozman :KK70:

Merhaba :KK36:
Bana sebze olsun. :KK200: Ispanak, pırasa, brokoli, karnabahar, bamya, kabak... Veeee patlıcan! Patlıcanı çok sevmeme rağmen ne yazık ki 3-4 yıl önce tanışma fırsatı bulabildiğim bir yemekle katılmaya karar verdim. :KK53: (Gönül isterdi ki yeme düzenimi değiştirmediğim zamanlar çok sık yediğim ve arada bir yaptığım şöyle bol tereyağlı bir iskenderle katılayım. :kk77: Ancak o kadar kalori almaya gözüm yemedi. Yoksa yapabiliyorum yani. :confused:)
Hem dolma daha kolay değil mi? :p
Annem sadece dolma biberi ve acı biber kuruttuğundan, şansına kimsenin evinde de denk gelmediğimden bu kadar geç tanışmıştım ekşili patlıcan dolması ile. Tanıştığımdan beri çok severek yiyorum. En sevdiğim hali olabildiğince ekşili ve baharatlısı. Antep usulünde kıymalısı makbul fakat ben zeytinyağlı seviyorum. Ama tarifimde kıyma da var. İstemeyen benim gibi kıymayı görmezden gelebilir.
Artık yemeğe geçeyim.
Malzemeler:
25-30 minik kuru patlıcan​
1 büyük kuru soğan
1 buçuk su bardağı pirinç
3 yemek kaşığı antep salçası (tat salçanın antep tadı ile idare edebiliriz:) benim kullandığım biber+domates karışık)
200 gram kıyma (ben kıymalı sevmediğim için kullanmadım)
yarım çay bardağı zeytinyağı
yarım çay bardağı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı kuru sarımsak
1 tatlı kaşığı sumak
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber

Suyu için:
1 adet limon
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı sıvı yağ
3 su bardağı kaynar su

Eki Görüntüle 1738286

Tüm kullanacağım malzemeler. Kuru patlıcanı hala çevremde kurutan yok. Ben de çözümü büyük Migros marketlerde buldum. Paketli şekilde satılıyor ve gayet memnunum.

Eki Görüntüle 1738289

Bir limonu sıktım, yarımşar bardak nar ekşisi ve zeytinyağ, pirinç, salça, soğan ve baharatlarımla malzemelerimi ölçülerine göre ayarladım.
Mesele ekşili dolma olunca nar ekşisini sumağı pul biberi ne kadar bol koyarsanız o kadar güzel oluyor. Yani yiyebileceğiniz en ekşi ve acı şekilde yapabilirsiniz. Ama bu ölçülere göre de yeterince ekşi ve acı. Nar ekşisi ve sumağın yanında limon da güzel bir ekşilik veriyor.
Patlıcanları haşlamaya başlıyorum.
Bunun için bir tencerede su kaynatıyoruz. Ben kettle'da kaynatıp koyuyorum.
Diğer yandan patlıcanlarımızı kaynatmadan önce bir kaseye soğuk su koyup kenarda bekletiyoruz. Kaynayan patlıcanları bu soğuk suya atıp pişmesini durduracağız.

Eki Görüntüle 1738291

Kaynayan suya kuru patlıcanlarımı atıyorum. Kuru patlıcanlar suyun üzerine çıktığı için biraz suya batırmanız gerekiyor. (3)
(Bu yemeği ilk bir ablamla birlikte yapmıştık. Bana patlıcanları haşlamanın çok dikkatli yapılması gerektiğini yoksa patlıcanların dağıldığını söylemişti. Ancak o kadar yaptım, mutfakta çok yetenekli de değilim ama böyle bir sıkıntı yaşamadım. Rahat rahat yapabilirsiniz.)
Patlıcanların kartonsu hali gidip birazcık su çekip şişmesi gerekiyor. Benim ayarım yukarıdaki 4 nolu resimdeki hale gelmesi. Bu hale gelen patlıcanları soğuk suya atıyorum.
Patlıcanların yarısında kaynatma suyu patlıcanların acı suyu nedeniyle kararıyor. Ben acı suyunu azaltmak için ikinci bir kaynama suyuyla devam ediyorum. Aynı yenilemeyi soğuk suya da uygulayabilirsiniz. Çünkü bu soğuk su da patlıcanların yarısında ılık suya dönüşüyor.

Eki Görüntüle 1738300

Soğuk sudan patlıcanlarımı çıkarıp bir süzgece aldım. Daha sonra pirinci, soğanı, salçayı, yağı, nar ekşisini, baharatları bir kapta iyice karıştırdım. Etli seviyorsanız 200 gram kıyma da ekleyebilirsiniz. Salça çözülsün diye çok çok az bir miktarda su da ekliyorum iç harcına.

Eki Görüntüle 1738301

Geldik zurnanın zırt dediği, daha önce hiç yapmamışların dikkat etmesi gerektiği noktaya. Biber doldurur gibi değil çok çok az koyuyoruz içine, yarısını geçmemeli. Boş kalan kısmı; ağızlarını genişçe yapıştıracağız. Çünkü patlıcanları yan yatık koyacağımız için pirinçlerin saçılmasını engellememiz gerekiyor.

Eki Görüntüle 1738308

Dikkat etmemiz gereken bir diğer şey tencereye diziş şekli. Tenceredeki su kenarlardan kaynadığı için, dolmalar açılmasın diye ağızlarını içe veriyoruz ve dizerken biri diğerinin ağzına yük yapacak şekilde birinin ağzına diğerini oturtacak şekilde diziyoruz. Çiçek gibi yapıyoruz dolmaları. :)
Ben dolmaları doldurup dizdikten sonra ortada kalan boşluğa kaymasınlar diye çay tabağı koydum. Dolmaların üstüne de ağırlık için tabak koymamız şart, biber dolması gibi yerlerine oturmuyorlar; suda yüzerler sonra. :oops:
Son aşamaya geldik. Dolmaların üstüne dökeceğim soslu suyu hazırlıyorum.

Eki Görüntüle 1738312

Kettle'a 3-4 bardak su koyup kaynatıyorum. 1 yemek kaşığı salçayı yağda kavurup sulandırıp biraz daha kavuruyorum. Üzerine sıktığım bir limonun suyunu ekliyorum. Üzerine kaynattığım sıcak suyu ekliyor tencerede bir iki dakika kaynamasını bekliyor ve tencereye dizdiğim dolmaların üzerine döküyorum. Tencerenize su fazla gelirse (benimki gibi pilav tenceresinde yaparsanız) yemek piştikçe ekleyin. Kenarlarda fokurdayan sulardan suyu var gibi gözükse de su yetmeyebilir. O yüzden artanı tencere aldıkça ekleyin.

Dolmalara suyu ekledikten sonra yüksek ateşte açıyoruz. Su zaten sıcak, hemen fokurduyor. Fokurdayınca en kısığa alıyoruz ve pirinçler pişene kadar pişiriyoruz. 35 dk civarı sürüyor ancak siz yine de pirinçten kontrol edin.

Aslında joker bir yemek. Misafire ikramlık da yapabilirsiniz. Özel akşamlarda meze olarak da yapabilirsiniz. En kolayı ise akşam yemeğine ana yemek olarak yapabilirsiniz. Hem kolay hem de seven için vazgeçilmez. :KK36:

Bu yarışmalarda çok sevdiğim yemekleri görünce canım çekiyordu. :KK43: Çok seveni varsa, canı çektiyse özür dilerim. :oops:

İkramlık olarak:

Eki Görüntüle 1738317

Akşam yemeği olarak:

Eki Görüntüle 1738328

Bu şekilde sunum yapabilirsiniz.

Okuyan herkese teşekkür ederim, katılan herkese başarılar dilerim.

Sevgiler... :KK36::KK36::KK36:

Eki Görüntüle 1738329
Fotoğraf kalitesi müjtesem ilk 3 garanti gibi görünüyor:KK19: antep çok gitmek istediğim iller arasımda :p

Tek kelımeyle harıka:KK19: cok severım ve yaparım her zaman:kk77: ellerınıze saglık basarılar..
Ve foto kalıtesı sunum super:KK19:

X