Aplastik anemi?

Merhabalar,
Sizlere Aplastik Anemi hakkında birkaç bilgi vereceğim.Öncelikle bu hastalığın genel özelliklerini yazmak isterim.
Genel tanım olarak; kemik iliğine bağlı bir anemi rahatsızlığıdır. İlikte kan üretimi olur fakat hücresel olarak azdır. Kırmızı kan hücresi (alyuvarlar), beyaz kan hücresi (akyuvarlar) ve pıhtı hücrelerinin (trombositler) üretiminden sorumlu olan kemik iliği yeterince üretim yapamadığında görülür.Yani sayıca hücreler az olduğundan, yeteri miktarda kanı vücuda sağlayamaz
Aplastik Anemi nin nedenlerin internetten araştırabilirsiniz. Ben size, bize uygulanan tedavi sürecini anlatacağım. Öncelikle bu rahatsızlığı yaşayan çok sevgili annemdir, tedavi süreci halen devam etmektedir.
Nisan ayının ortalarında bir gün uyandığında bacaklarının çoğu yerinin morardığını görüyor, ilçe hastanesine gittiğinde Trombositlerinin-(plateletlerinin/ test sonucunuzda PLT diye yazar) 70 bin olduğu görülür ve hızla 20 bin e kadar düşer iki gün içerisinde ve il hastanesine sevk edilir.Sevk edilen il hastanesinde Trombositopeni diye rahatsızlığı adlandırılır, oral yoldan peridnol (kortizon) verilir bununla beraber diyet uygulanır. 12 gün bu şekilde devam edilir ve sonucunda teşhis yanlış olduğu ve yanlış diyet uygulandığı için acilde soluğu alır.
Hemen trombositopeni hakkında biraz bilgi verelim.Kandaki trombosit sayısının azlığına verilen isimdir.Yani sizin alyuvar seviyeniz, akyuvar seviyeniz makul düzeydedir ama trombositleriniz düşüktür. Tabi her zaman makul seviyede olacak diye birşey yok sakın burada bir yanlış anlaşılma olmasın..
Daha sonra başka bir il hastanesinin acilinden girişimiz yapıldı. Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümüne sevkimiz oldu ve gerekli konsultasyonlardan sonra HEMATOLOJİ (KAN HASTALIKLARI) uzmanı bizi devraldı. Ve asıl süreç bu şekilde başladı. Günlük sabah ve akşam olmak üzere kan tahlileri alındı.İlk bir hafta boyunca damar yolundan Peridnol günlük olarak verildi fakat kortizon verilmesi annemin değerlerinin yükselmesini sağlamadı. Doktorumuzun amacı kemik iliğinden materyal almak olduğundan Trombosit seviyesini belli düzeye getirmekti.Annem buna tepki vermediğinden PLT değeri gitgide düştü ve 5 bin de iken makatından kan geldi. -Bu arada PLT değeriniz düştükçe burnunuzda, diş etlerinizde, makatınızda, kadın iseniz vajinanızda kanamalar olabilir,iç kanamalarınız veya deri altı kanamalarınız da gerçekleşebilir. Doktorumuz kanama olunca 2 ünite Trombosit (Sarı kan), 1 ünite Normal Kan ve 4 adet İVİG takviyesi yaptı.
İVİG, damar içi kan ilacıdır doğrudan insan kanından elde edilmektedir bu yüzden çok pahalı ve değerlidir.
Ertesi gün PLT değeri 89 bin oldu ve hemen beklemeden ilik alımı gerçekleşti.
Aplastik Anemi hastası olduğunuzu test sonuçlarından anlayamazsınız, muhakkak kemik iliğinizden doku ve sıvı alınmalıdır. Ki bu işlem biraz can yakıcıdır ama dayanmak zorundasınızdır korkulacak birşey emin olun yok. İlik alındıktan sonra materyaller PATOLOJİ ye gönderilir ve sonucunu beklersiniz. Hastanelerin patoloji merkezi bulunmaktadır fakat uzun süre beklersiniz 1 ay kadar, özel patoloji merkezleri bulunmaktadır, 200-500 TL arasında bir ücret verip en geç 10 gün içerisinde sonucunuzu alabilirsiniz.
Biz 1 ay bekledik hastane net bir sonuca ulaşamadı ve özele materyallerimizi verdik 3 gün içinde sonucumuzu aldık ve Anneme APLASTİK ANEMİ teşhisi kesin olarak kondu.
Bu bir ay içerisinde anneme hemen hemen hergün en az 2 ünite Sarı kan(trombosit), Normal kan ve en az iki adet İVİG takviyesi yapıldı, Prednol günlük olarak uygulandı beraberinde damar yolundan mide koruyucu verildi.Bazen ise TROMBOSİT AFEREZ verildi.
Bu Aferezi kendimce tanımlayacak olursam, 6 ÜNİTE TROMBOSİT, 1 ÜNİTE TROMBOSİT AFEREZE denk gelmektedir. Yani vucudunuz daha çabuk tepki verebilir.Ama bunun için uygun donör bulmanız gerekmektedir, çünkü TROMBOSİT AFEREZİ kan merkezleri karşılayamamaktadır.
Kan değerlerine gelince,
RBC: Red Blood Cells (Kırmızı kan hücrelerinin –eritrosit- sayısı): 2-3 bin düzeyinde
HGB: Hemoglobin (HB): 4-7 bin düzeyinde
PLT: Platelets (Trombosit sayısı) 2-8 bin düzeyinde
WBC: White Blood Cells (Beyaz kan hücrelerinin-lökosit-sayısı): 0,9-3.1 bin düzeyinde devam etti.
Bu siteden http://www.kangruplari.gen.tr/kan-degerleri.html kan tahlilde yazılanların içeriğine bakabilirsiniz.
Annemin genel durumu ise moral olarak çok iyidi, fakat sürekli bir uyku halindeydi bu süreçte mide kanaması bile geçirdi 12 gün boyunca sadece serum takviyesi ile beslendi, koyu renkte ishal durumu oluştu.Önlemi hemen alındı.Daha sonra yukarıda belirttiğim gibi takviyeler düzenli olarak yapıldı. Bu arada bu hastalıkta en önemli şey ENFEKSİYONDAN UZAK DURMAK, çünkü hastalığın getirdiği bir diğer sorun NOTRÖPENİ dir yani enfeksiyona açık haldesinizdir MASKE TAKMAYI siz ve yakınlarınız unutmasın, hijyene önem vermek zorundasın eğer ki enfeksiyona yakalanırsanız hastalığınız öncelikten kalkacaktır.
Hastalığın çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.Bize uygulanabilecek tedavi yöntemi annemin yaşından dolayı bağışıklık sistemini baskılayan ilaç olarak karar verildi. Geleneksel yöntem diye adlandırdığımız Siklosporin ve ATG uygulaması Bakanlık tarafından çabuk kabul görülen yöntemdir fakat karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını daha fazla yorar,yurtdışında uygulanan yeni bir yöntem var o ise bizim doktorumuzun tercih ettiği yöntemdir. ETKEN MADDESİ ELTROMOBAG olan REVOLADE canım annemin değerlerini kısa sürede yükselten ilaçtır.Bu etken madde üzerine yurtdışında çeşitli makaleler yazılmıştır ve hastalar üzerinde olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını daha az yormaktadır. Fakat herşeyin bir zorluğu illaki olacaktır. Bu ilaç endikasyon dışı bir ilaçtır, SAĞLIK BAKANLIĞI tarafından özel reçete ile karşılanmaktadır.Bunun için doktorunuz gerekli belgeleri hazırlayacaktır ve talepte bulunacaktır.Reddedilebilirsiniz ama yılmayın tekrardan neden bu ilaç istendiğine dair açıklamalı bir şekilde talep edebilirsiniz.Bu tedavi yöntemi oldukça kolay zorlayıcı bir etkisi olduğunu düşünmüyorum oral yoldan ilacı alıyorsunuz, kesin yanıt alımı 4 ay içerisinde gerçekleşeceği ise bize sevgili doktorumuz tarafından bildirildi.
Biz ilacı 1 hafta içerisinde temin edebildik. Tedavimiz destek tedavi olmaktan çıktı ve asıl tedaviye başladık. Doktorumuz ilk önce günlük 1 doz dan başladı ve annemin iki gün içerisinde değerleri yükseldi. PLT 35 bin oldu ki bu biz hastaneye yatışımız yapılmadan önceki değerimize bile eş değildi.Bu arada fiziksel olarak kemik içinde yoğun bir ağrı oluştu ilk ağrı ilik biyopsisinin yapıldığı yerde başladı ve vucüdunun belli bölgelerinde devam etti.Daha sonra PLT değerimiz 13bine düştü. Fakat hücrelerimiz genişledi yani artık kanama olma riski ortadan kalktı.aradan 14 gün geçti değerlerimiz aşağıdaki gibiydi.
RBC: 4.3bin HGB: 9.1 bin PLT: 24 bin WBC: 4.2 bin
Yani Annem artık NOTRÖPENİ den çıktı, PLT değerimiz oldukça,anneme göre düzeldi.Taburcu olduk ve 10 gün boyunca ilacın dozunu 2-1 olarak aldık.(Bir gün 1 adet, ertesi gün 2 adet olarak). Ağrıları az çok devam etti fakat günlük maksimum 4 adet 500MG PAROL kullanımı uygun görüldü tabi öyle her ağrıdında almıyoruz dayanılmayacak düzeyde olduğunda alım yapılıyor, ayrıca mide koruyucular verildi GAVİSCON VE LANSOR. İlk kontrol günümüz geldi.
Halen tedavimiz devam etmektedir.Kesin yanıtı 3 ay sonra alacağız, kontrollerimizin sonucunu tekrardan yazacağım.Fakat unutulmaması gereken birşey var sakın kendinizi düşürmeyin moraliniz yüksek olsun bu en önemlisi, tabi sonrası için enfeksiyona kapalı olsanızda, bu sizin hastalanmayacağınız anlamına denk gelmez kapalı bir ortamda fazla insan varsa MASKE takmayı unutmayın,hijyene dikkat edin, herhangi bir yere çarpmamaya özen gösterin hareketleriniz hep kontrollü olsun, uyku düzeniniz ve yemek düzeniniz olsun ki hücreler APLASTİK ANEMİ hastalarının temeli, belli düzen oturtmazsanız hücreleriniz işlevsel olarak zorlanacaktır, bol su tüketin çünkü böbrek fonksiyonlarınız ilaçların yan etkisinde az da olsa kalacaktır, kesici aletlerden uzak durun veya dikkatli kullanın ve en dikkat edilmesi gereken yeriniz başınız onu korumaya özen gösterin kanınız akışkan olduğundan yoğun bir çarpmaya maruz kaldığınızda beyin kanaması geçirebilirsiniz. DİKKATLİ OLUN VE MORALİNİZ HER DAİM YÜKSEK OLSUN BOL BOL GÜLÜN HELE Kİ BU YAZIMI OKUYAN HASTA YAKINIYSANIZ SÜREKLİ MORALİNİZİ YÜKSEK TUTUN BU, HASTA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇİZGİDİR.

Herkese tekrardan merhaba. İlk kontrolümüze gittik taburculuk süresince annemin devamlı kemik içlerinde ağrıları oldu ağrı kesici kullandı.Hastaneye gidip kan tahlilerimiz ve periferik yaymamızın sonuçları şu şekilde
WBC: 5.1 bin
RBC: 3.3bin
PLT: 52 bin
HGB: 10.9 bin,
Periferik yayma sonucumuz ise: Plt 100bin civarında.
Yani sonucumuz iyi,notröpeniden çıktı maske takmasına gerek yokmuş ama tedbir olarak biz yine kalabalık ve sigaralı ortamlarda takıyoruz hijyen kurallarına devam ediyoruz etmek zorundayız :) İlaç dozu aynı, ağrılarda aynı fakat annemin hareketlilik süresi arttı daha az yoruluyor ten rengi, kendi ten rengine yaklaştı kendini daha dinç hissediyor. Bol bol dışarı çıkıp temiz hava alıyoruz yürüyüş yapıyoruz ama yorulduğunda dinleniyoruz düzenli yemek yiyoruz bol su içmeye gayret gösteriyoruz ve bir sonraki kontrolumuz 2 hafta sonra merakla sonucu bekliyoruz

Merhabalar uzun bir süre yazamadım..ilk kontrolumüzün üzerine 4 kez daha kontrole gittik ve sadece en son tahlil sonucumuzu yazacağım.
WBC:7.2 bin
RBC:4.1 bin
HGB:11 bin
Plt:88 bin
İlaç kullanım dozumuz bir gün 50mg, bir gün 25 mg
İlaç dozunu doktor annemin daha önceden beyincikte pıhtı atma sebebinden dolayı bu şekilde ayarladı çünkü annemin trombositleri, dev trombosit diye geçiyor bu yüzden normal insan seviyelerine getirilmemesi gerekiyormuş bu yüzden istediği Plt seviyesi 60 bin-90bin arası..Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonları gayet iyi seyrediyor.Daha önce de yazdığım gibi ilacın yan etkileri karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerine..Şu ilk başlarda çıkan ağrılarımız artık yok denecek kadar az günlük işlerinde daha aktif..Yürürken ilk zamanlara göre çok çok daha az yoruluyor..keyfi de harika:) ayrıca ilacı bakanlık sorun çıkarmadan direk onaylıyor..

Merhaba tekrardan duzenli olarak kontrollerimize gittik.Sonuclarimiz gercekten cok iyi hemen yaziyorum..
Kullanim dozumuz= Bir gun 50mg bir gun 25mg
Wbc: 7.6
Rbc: 4.1
Hgb:13.6
Plt:170

Karaciger fonksiyonlari gayet iyi yalniz su tuketimini yeteri miktarda yapmadigindan kreatinin degeri yukseldi ama gerekli su tuketimini hemen yapti devam ediyor gunde 2.5-3litre iciyor..Ayrica bakanlik.ilacimizi 6aylik onayladi ve baska bir aplastik anemi hastasina da ilac baslandi degerleri gitgide artmakta oldugunu haberini aldik mutluyuz:KK66: ara ara yazicam yine

Merhaba tekrardan duzenli olarak kontrollerimize gittik.Sonuclarimiz gercekten cok iyi hemen yaziyorum..
Kullanim dozumuz= Bir gun 50mg bir gun 25mg
Wbc: 7.6
Rbc: 4.1
Hgb:13.6
Plt:170

Karaciger fonksiyonlari gayet iyi yalniz su tuketimini yeteri miktarda yapmadigindan kreatinin degeri yukseldi ama gerekli su tuketimini hemen yapti devam ediyor gunde 2.5-3litre iciyor..Ayrica bakanlik.ilacimizi 6aylik onayladi ve baska bir aplastik anemi hastasina da ilac baslandi degerleri gitgide artmakta oldugunu haberini aldik mutluyuz:KK66: ara ara yazicam yine
Çok büyük geçmiş olsun sürecin hızla olumlu ilerlemesine sevindim

Merhaba benim eşimde aplastik anemi hastasıydı 15 yıldır değerleri çok düşüktü kan iğnesi ve anapolon kullanıyordu wbc 0.80 ile 1.5 arasıydı. Hgb 10 ile 11.5 arası plt 60 ile sen arasıydı . İki aydır hiçbir ilaç kullanmıyor tavsiye üzerine 2 aydır hünnap yiyor Şimdiki değerleri wbc 4 hgb 15.5 plt 240 . Hastalıktan eser kalmadı. Bu hünnap meyvesini kurutulmuş olarak bulabilirsiniz çok faydasını görürsünüz. Bir hafta yedikten sonra bile gayfe ediyo. Sindirimi bile düzenliyor.

Teşekkür ederiz ek takviye olarak kullanacağız kesinlikle, eşinize de geçmiş olsun degerlerinin duzeldigine çok sevindim :KK66:

Merhaba benim eşimde aplastik anemi hastasıydı 15 yıldır değerleri çok düşüktü kan iğnesi ve anapolon kullanıyordu wbc 0.80 ile 1.5 arasıydı. Hgb 10 ile 11.5 arası plt 60 ile sen arasıydı . İki aydır hiçbir ilaç kullanmıyor tavsiye üzerine 2 aydır hünnap yiyor Şimdiki değerleri wbc 4 hgb 15.5 plt 240 . Hastalıktan eser kalmadı. Bu hünnap meyvesini kurutulmuş olarak bulabilirsiniz çok faydasını görürsünüz. Bir hafta yedikten sonra bile gayfe ediyo. Sindirimi bile düzenliyor.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Benimde kızım 2012 yılından itibaren aplastik anemi tanısı ile tedavi görüyor hünnapın faydasını görmüşünüz çok şükür. Böyle güzel haberler duymak bizim için çok moral oluyor. Bende yedirmeyi düşünüyorum. Ne kadar yedi mesela. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Herkese merhaba uzun süre yazamadım, hemen annemin genel durumunu yazıyorum
Wbc=6.7
Rbc=4.1
Hgb=13.2
PLT=225

Annemin kan değerleri bu şekilde ilacimiza devam ediyoruz..Genel durumunda tamamen bir farklılık var üşüme yok, titremeleri yok gün içinde enerjik hissediyoruz..Arada bir su içme durumu sorun girsede iyi ilerliyoruz.

Benim ve kardesimin bacaklarin da morarma oluyor kizlar. Ben gecen yil dahikiyr gittim bu plt fln õn test bakti dr kanser vs bisi olsa bu plt vs. BozUk cikar ama bi hemotolojiye git dedi ordada dr kanser gibi bisi olmafigini testlwrin gayet normal oldugunu soyledi cok sukur. Universite hastnesinde yine Dahiliyeye git dedi bende onmli bisey degil demek diye gtmedim ama ara ara yine morarma oluyir bu aksam kardesimdr dikkat wttim ondada var morluklar ne ypsak kime gitsek bilemedim.. ha bu arada tup bebek tedavisi deyim dr.uma dedim bacakta morarma oluyor benim dusuge sebep olmasin bi pihtilasma testi isteyin dedim ordada trompbosit paneli birsuru test yaptilar pihtilasma cikmadi simdi napmamiz lazim korkuyorumda kardesimde gecen yil cok kansizdi serum takindi onla ilgilimi acaba?

Merhaba , eger kan testinde PLT(trombosit) normal değerler arasındaysa testlerinde bu bizim bahsettiğimiz aplastik anemi ve trombositopeni hastalığında değilsinizdir internetten girip pateseni ve purpura yazdığınızda dedigimiz morarmalar in nasıl olduğunu görebilirsiniz..benimde bacaklarımda morarnalar oluyor ama d vitamini ve demir eksikliğinden kaynaklanıyormus..Zaten sizin kadın doğum doktorunuz böyle bir hastalıkta tüp bebek tedavisine başlayamaz kan değerleriniz iyi olmalı ki başlamış içiniz rahat olsun bence

Ayrıca kardeşinize kan takildiysa rbc ve hgb su düşük olduğu için olabilir morarmalar da bu yüzdendir..kendiniz için bı sorun olduğunu sanmıyorum tüp bebek tedavisi gördüğünüz için ama kardesiniz tedbir amaçlı da olsa hematolojiye gözükebilir içinizde rahatlar hem

Ayrıca kardeşinize kan takildiysa rbc ve hgb su düşük olduğu için olabilir morarmalar da bu yüzdendir..kendiniz için bı sorun olduğunu sanmıyorum tüp bebek tedavisi gördüğünüz için ama kardesiniz tedbir amaçlı da olsa hematolojiye gözükebilir içinizde rahatlar hem

Gokcen7 brnim kızımda 6yıldır aplastik anemi hastası. Sizinle bağlantı kurabilirmiyim acaba

X