Araba sürme meselesi

ViolettaM

Pfff çokTa TıNN:p
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2009
634
196
Herkese selam

Ara ara canımı sıkan bir konu hakkında konuşmak ıstiyorum.18 yaşımdan beri araba kullanmak istiyorum arac kullanan bayanlara da çok özeniyorum.

Ehliyetimi alali 4 seneye yakın oldu.Ustelik aracimiz da otomatik manuel araçla özel ders aldım yapamadım güya ben kullanim diye otomatik araba alındı .Ilk zamanlar ufak bi kaza yaptim daha doğrusu daha trafiğe cikamadan oldu çıksam çok büyük şeyler de olabilirdi.O da beni baya etkiledi şimdi hep derler ya bi kere yalnız çık tamam ama bende öyle olmuyor. Malesef zaruri sebepler (hastane ,eczane ,pazar) haricisin de çıklamaya korkuyorum ya kaza yaparsam ya psikopatin birine carparsam beni döverse ya küfür ederse ya birini öldürürsem o vicdan azabiyla nasıl yaşarım ya sakat kalirsam çocuğuma nasıl bakarım vs vs..

Esimde hep köstek sağ olsun.Yok trafik çok berbat yok her yer hayvan dolu ,Seni sıkıştırırlar ya sana bisi olursa çocuğa bisey olursa filan filan hep beni geriyor.Israrla başka her şeye harcama yapıyor ama kaskoyu yaptirmiyor.Kendine coknguvendigi için gerek yok diyor.

O kadar hırs yaptım ki sinirimden ağlıyorum şuan.Ben o vakitte öleceksem nerde nasil olursa ölecem diyorum buda göz göre göre aptallık mi olur .Nasil olur bu işler birşeyler söyleyin lütfen..

Bende Başlarda kullanmaya korkuyordum sonra eşim bir kaç kez Trafiğe çıkardı ama ben cesaretsizlik yapıp yok kullanmıcam dedim bana birazcık ağır konuştu yok yapamazsın falan diye Benimde çok zoruma gitmişti meğer beni hırslandırmak için öyle yapmış bende o günden beri kullanıyorum ufak tefek kazalar Yaptım Dünya'nın sonu değil olacak o kadar bence trafiğin sakin olduğu zamanlarda yavaş yavaş kendini sakinleştirerek kullan kademe kademe ilerlersin ufak tefek kazalar herkeste oluyor yeter ki dikkatli Kullan kendine güven.

Trafik kurallarına uyup, hız yapmayıp, alkollü araç kullanmayıp, kırmızı Işık’ta geçmeyip, ters yoldan girmeyip, yaya ve okul yolunda durup insanlara yol verip, emniyet kemerini takıp, araba kullanırken telefon kullanmadıktan sonra neden kaza olsun? Neden bir sorun olsun? Yavaş yavaş alışacaksınız. Korkmayın.

Aynı bende öyleyim 7 yıldır ehliyetim var malesef kullanmadım hiç çok istiyorum ben de trafikte bi kadın görsem hayran hayran bakıyoruum.şimdi ders almak istiyorum. Küçük bebeğim var eşim de korkutuyo ya bebeğe bişey olsa arkada diye bir yaşında koltukta oturacak

Aynı bende öyleyim 7 yıldır ehliyetim var malesef kullanmadım hiç çok istiyorum ben de trafikte bi kadın görsem hayran hayran bakıyoruum.şimdi ders almak istiyorum. Küçük bebeğim var eşim de korkutuyo ya bebeğe bişey olsa arkada diye bir yaşında koltukta oturacak

Eşin kullanırken de olabilir. Erkekler genelde arabayı paylaşmamak için kadının özgüvenini kırmaya çalışıyor. İnadına inadına kullanın gitsin :) gerekirse ergen gibi araba kaçırın. Kullana kullana alışırsınız nasılsa.

Başımıza yolda yürürken de kaza gelebilir. Biraz özgüven canım yaparsın de kendine cesaret ver sende.

Otomatik arabayla çok güzel kullanabilirsiniz.Özel ders alıp tekrar direksiyon başına geçin inanın ki özel ders iyi gelecektir

bende de heves hiç yok mecburiyetten kullana kullana alıştım. eşim çok hevesliydi kullanmama, gaz verdi hep bana sağolsun. herkes yapıyor sen niye yapamayasın ki diye. ülkemizde özellikle büyük şehirlerde trafik tam bir kaos. zor olan araba kullanmaktan ziyade o kaosa adapte olabilmek. özel ders alırken hocamada demiştim resmen bana kuralsızlığa uyum sağlamayı öğretiyorsunuz diye. herkesin yaptığı birşeyi elbet sizde yaparsınız. ama denemeden, pratik yapmadan olmaz bu işler. bolbol pratik yapın. trafiğin az olduğu yerlerde , saatlerde yapın daha kolay olur sizin için.

Bence özel direksiyon dersi almalısınız kendi aracınız ile. İşe yarayacaktır.

bu cevabı yazan arkadaş doğru söylüyor, konu sahibi arkadaşım özel ders alın cesaretinizi kırın ehliyetinizde varmış ne güzel bende hevesliyim manuel ve otomatik vitesli aracı kullanmaya başladım. bir kaç kere evden iş yerine eşimle işe gittimiz oldu. ehliyet alacağım bende çok istiyorum. Çok ihtiyaç ehliyet meselesi bir bayan araba kullandığı zaman ben seviniyorum. Sizde korkutmayın kendinizi eşinize bakmayın erkeklerin genel cevapları bunlar olur, siz istikrarlı olun yeter

Türkiye'de ehliyet almak cok kolay desenize. Bu kadar kaza vakkasina sasmamali. Hic trafige cikmadan mi veriyorlar ehliyeti? Nasil oyle ehliyet alinir? Nasil ehliyet alipta araba suremez insan? Yurtdisindayim Türkiye'de olsam yuz kere ehliyet almistim demek ki :)

Aynı benim eşim otomatik araba bana alındı o sürüyor hep aynı laf ya sana bişey olursa ya çocuklara vs vs bıktım valla yok trafikte sıkıştırır lar valla içim şişti özel ders al diyordu bı ara iki çocuk olunca arkada durmazlar sensiz boşver diyor şimdide poff

Türkiye'de ehliyet almak cok kolay desenize. Bu kadar kaza vakkasina sasmamali. Hic trafige cikmadan mi veriyorlar ehliyeti? Nasil oyle ehliyet alinir? Nasil ehliyet alipta araba suremez insan? Yurtdisindayim Türkiye'de olsam yuz kere ehliyet almistim demek ki :)

Şahsi düşüncemi paylaşayım; gerçekten çok kolay ehliyet almak. 14-15 saat direksiyon dersi veriyorlar toplam, ama sadece direksiyon sınavını geçecek kadar. Sınav güzergahında. O yolu iyi öğrenirsen ve hata yapmaz isen geçiyorsun. Teorik sınav zaten direkt ezber. Yani özel ders almaksızın trafiğe çıkmak ve alışmak çok zor. Ama tabii herkes aynı düşünecek diye bir kaide yok. Dediğim gibi bu benim şahsi görüşüm.

Of ya konuyu görünce hemen geldim
Aynen benim sorunum bu
7 yıl önce ehliyet aldım hiç kullanamadım ama bizim kendi arabamız yoktu eşim abisiyle ortak kullanıyordu araba abisinin üstüne yani abisinin manuel arabaydı o yüzden başkasının arabası diye birde illaki insanın kendi malı gibi olmuyor
Hem sende ehliyetin var ama kullanamıyorsun diye dalga geçip hem de arabayı ver de pratik yapalım deyince de geri duruyorlardı

Şimdi bu sene araba aldık daha yeni aldık eşim ben kullanabileyim diye otomatik aldı yanımda eşim varken biraz biraz başladım kullanmaya fakat şöyle sorunlarım var sizde de oluyor mu bilmiyorum ;
Arabanın sağ kenarını hesap edemiyorum , yanı ben sağ taraftaki yolda duran arabaların yanından geçerken daha pay var gibi geliyor ama silme geçiyorum hatta çarpma tehlikesi oluyor !
Birde otomatik arabada iki ayağını da kullanıyorum bunu yapmanın iyi olmadığını sonradan öğrendim ama ben bu şekilde başladım , sol ayağımı kenarda bırakamıyorum sol ayağım hep frenin üstünde tetikte duruyor sağ ile gaza basıyorum ,
Birde her zaman gittiğimiz yolları ben araba sürerken şaşırıyorum! Yolları bilmiyorum sanki gibi oluyor
Ne bileyim yanlış yola girerim diye korkuyorum
Hiç bir zaman kullanamayacağım gibi :KK43: ve sizinle birebir aynı korkuları yaşıyorum ya birine çarparsam ya da ben kaza yapıp ölsem gene bir şey değil de çocuğum annesiz kalır yahut sakat falan kalırsam falan hep bu düşünceler :KK43:
:KK43: ViolettaM ViolettaM

Yalnız olmadığıma sevindim .Demek kin sana birşey olursa kocaların klasik bahanesi .Artik bende olacaksa her türlü heryerde olacak deyip çıkmak istiyorum.Akşam bi yere gittik al istersen dedi yok gece gece dedim almadım stres olmak istemedim.boylesi biraz da rahatima geldiği için bu haldeyim ya

Çekilin ben geldim:)öğrenciyken ehliyet aldım ama 6sene sonra arabamız oldu. Şükür pratik yapıyoruz eşimle hep. Sağolsun kocadan hoca oluyormuş destekçim.gecen hafta eşim işteyken kızımla ilk kez çıktım bi cesaret pazar sabahı erkenden. İstanbul da malum. Bugün eşimle bir yerden gelirken hadi tarif etcem trafik yok burda yoğun dedi. Yapcam inşaallah. Ustelık manuel. Kendi kendime dıyorumki kızım büyüdüğünde gözünde güçlü bir anne görsün onunla okul çıkışları yemeğe gidelim vs.okul çıkışına denk geldik bir gün hep çocuklarını almaya gelen anneler. Daha çok cesaret ve istek gelıyor. Tek başına çık sakin yere .

Şahsi düşüncemi paylaşayım; gerçekten çok kolay ehliyet almak. 14-15 saat direksiyon dersi veriyorlar toplam, ama sadece direksiyon sınavını geçecek kadar. Sınav güzergahında. O yolu iyi öğrenirsen ve hata yapmaz isen geçiyorsun. Teorik sınav zaten direkt ezber. Yani özel ders almaksızın trafiğe çıkmak ve alışmak çok zor. Ama tabii herkes aynı düşünecek diye bir kaide yok. Dediğim gibi bu benim şahsi görüşüm.

Evet kuzenlerimden de benzer seyler duymustum. Ben simdiye kadar 40 ders aldim hala tam yeterli degil. Hollanda'da almak o kadar zor ki. En iyi bilen bile 20 ders aliyor yani asagi yukari 25 saat. Sinav guzergahi ayni degil hep farkli. Ezberlemen imkansiz. Her an bisiklet cikabilir biz cok seylere dikkat etmek zorundayiz. Park yapmak zorundasin Türkiye'de park yapmak yok mu sınavda?

Cidden kolaymis ya. Bu kadar kaza oluyorken ehliyet isini hala nasil boyle basit tutuyorlar hayret. Bizim burda zor aliniyor ama herkeste kurallara uyuyor kazalar nadir oluyor.

Evet kuzenlerimden de benzer seyler duymustum. Ben simdiye kadar 40 ders aldim hala tam yeterli degil. Hollanda'da almak o kadar zor ki. En iyi bilen bile 20 ders aliyor yani asagi yukari 25 saat. Sinav guzergahi ayni degil hep farkli. Ezberlemen imkansiz. Her an bisiklet cikabilir biz cok seylere dikkat etmek zorundayiz. Park yapmak zorundasin Türkiye'de park yapmak yok mu sınavda?

Cidden kolaymis ya. Bu kadar kaza oluyorken ehliyet isini hala nasil boyle basit tutuyorlar hayret. Bizim burda zor aliniyor ama herkeste kurallara uyuyor kazalar nadir oluyor.

Kesinlikle çok haklısınız. Böyle böyle kazalar oluyor işte. Avrupa'daki gibi değil maalesef buradaki sistem.

Park etme var sınavda. İki duba arasına park ettiriyorlar.

İlk zamanlar bebeğin araba olmasın o zaman canım :) sende en acemi zamanları eşin yanındayken yada güvendiğin biri yanındayken atlat. Bende çok tedirgindim ders aldım hatta hoca çok iyisin dediği halde uzun süre tek başıma çıkamadım. Sonra başka şehire taşındık ev çarşıya uzak olunca seve seve markete gitmek zorunda kaldım. Sonra hastane şimdi yavaş yavaş tek başıma çıkıyorum

Kadınların oromatık vıtes ıstegı
Resmen hakaret gıbı gelıyor bana
Yanı erkeksen manuel olur ama eve otomatık alındı ben için dıye cümleler ıtıyor artık beni

X